Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

5 minutes ago, namenski said:

Potrebna je ne ideoloska zaslepljenost nego ozbiljan izliv ideologije u mozak, sa sve ne toliko svesnim koliko zlonamernim selekcionisanjem, neznanje da ne pominjemo, pa da se istorija Jugoslavije i ne samo Jugoslavije, nego bilo koja istorija, svede na da/ne... :isuse:

Slusajuci vas, covek pomisli da ste jedini uspehtm te nesrecne zemlje bili ti i tebi slicni, buduci da - sva je prilika - nosite Yu brend, Made in Yugoslavia...

Pa tako svesti istoriju Jugoslavije, sto se urbanizma tice na Kaludjericu, zdravstvene zastite na kradju beba, obrazovanje na Kumrovec je jedno najobicnije kuririsanjetm, seseljizacija istorije...

A najkurirskiji i naseseljskiji je podatak o 50% rukovodilaca skolovanih (samo) u Kumrovcu... :D 

 

Ovde si ideoloski ostrascen jedino ti, sa sve onim da/ne pristupom.

Svi ostali, ukljucujuci i mene, jasno i nedvosmisleno su davali na znanje da nikako ne govore o 1 savrsenstvu od zemlje.

Naprotiv.

A proglasavati bezobrazlukom...:puke:

 

Ali si sa bandom koja je u Jugoslaviji bila na vlasti rascistio?

!

Da ista znas - a Trepcu si potegao ti - znao bi da je glavni akcionar Trepce bio upravo Aleksandar.

Bas kao sto je bio i vlasnik rudnika zlata u istocnoj Srbiji, iz hobija se i sa uzitkom u sopstvenom podrumu baveci izlivanjem zlatnih poluga...

 

Topik je o zagadjenju zivotne sredine, kud ces bolje mesto za fekalije, narocito ove kurirske koje prosipas...

 

Dobro je, smanjili smo gas na knjizicu kao na vec poprilicno ozbiljan uslov... :D 

Jos samo da zajebemo pricu o politickim komesarima...

 

 

 

@moderacija: naslov ovog novog topika nije korektan, topika na temu prepucavanja oko druga Tite ima u raznim oblicima na forumu onoliko.

I po pravilu odvedu u cetnike i partizane...

Ako je vec do toga, korektnije bi bilo recimo Jugoslavija, pokusaj trazenja mesta u vremenu i prostoru...

Ili - Jugoslavija, ovakva ili onakva ali istorija...

Ozbiljan, ostao bih pri mišljenju i obavezan da budeš u situaciji da se tvoj glas za ili protiv važi u diskusiji tipa rudnik i raseljavanje stanovništva. 

Da ne dužim, ne volim idealizacije i pa ni bele laži ako stvarno neće biti korisne, zato sam i reagovao. SFRJ, bila, prošla, očito nam nije valjala kada smo je tako krvavo razbucali. 

Toliko. 

Link to comment
  • Valk changed the title to Javna debata u SFRJ, Y/N?

 

Quote

SFRJ, bila, prošla, očito nam nije valjala kada smo je tako krvavo razbucali. 

 

Ili nismo mi valjali...

  • +1 2
Link to comment
Posted (edited)
2 hours ago, Zaboravan said:

 SFRJ, bila, prošla, očito nam nije valjala kada smo je tako krvavo razbucali. 

Toliko. 

 

 

Potrebna je bila ozbiljna medijska masinerija i par godina organizovanog nazi trovanja sa svih strana da bi se SFRJ razbucala. Zaista nije toliko jednostavno.

 

I nije ista SFRJ od recimo '55te do '75te i ona post Titovska. Diktatura ima svoju prirodnu cenu koja se ispostavlja kada diktator umre.

 

BTW u "Mladini" si uredno mogao da procitas koliko su organizatori kongresa u Ljubljani npr. ukrali na selotejpima, papirima i spajalicama pri nabavci (naravno, radikali bi se smejali tim sitnom ciframa danas ali eto smelo je da se pise...) posle cega su, koliko se secam, neki slovenacki funkcioneri podneli ostavke (nije se dospelo do suda doduse)

 

Jednom recju, novinarstvo u diktaturi koje je proizvelo i neke posledice.

 

Da se razumemo, nije mi cilj da pravdam jednopartijski sistem - ali drustvo je mnogo stabilnije ako drzava radi u opstu korist, sto je i poenta javnih rasprava i osluskivanja gradjana.

 

Gde je bila struka sedamdesetih i osamdesetih godina i koliko se pitala? Jesmo li izvozili strucnjake u Afriku i na bliski istok, gomilu para odande zaradjivali samo znanjem? Zbog cega, drustvo je bilo trulo? Jok more, sve ima svoju dinamiku.

 

Inace gazda kod kojeg sam podstanar je arhitekta koji je radio u Energoprojektu i godinama putovao i radio po svetu - sta sam od njega samo cuo prica. Sada slusamo podkast "Biznis price" i gledamo neke novokomponovane klovnove.

 

 

 

Edited by Caligula
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, x500 said:

- Kaludjerica, skolski primer urbanistickog haosa, nastala u vreme SFRJ - da / ne

- bilo ne mali broj slucajeva kradje beba, ucestvovali su zdravstveni radnici i drzava u celini, u porodilistima u vreme SFRJ - da / ne

- oko 50% rukovodilaca od skole imalo samo Politicku skolu - da / ne

 

 

1. Ne.

2. Ne.

3. Ne.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, Zaboravan said:

Pa ne pišem, dovoljno sam star da znam da svaka redakcija imala čoveka™ da bez knjižice skj teško da si mogao biti na funkciji da se nešto pitaš ili odlučuje.

Naravno pored knjižice si morao imati i znanje, što sada nije potrebno.

Da se razumemo, besmisleno je porediti tada i sada, jer ovi sada su sve razvalili ni dugmići nisu ostali.

Ali sfrj i javna diskusija o nekim državnim projektima, da se ne lažemo... 

 

Onda imas vise od 70 godina. Pre 35 godina sam postao urednik drustva i politike u jednom casopisu a nisam bio clan SKJ, tada to vec nije moralo. Dakle, ja licno, da ne bude "pricao mi neko". Ako nemas vise od 70 godina onda nisi dovoljno star da bi "znao da je svaka redakcija...".

Link to comment

Pre svega, vertikalna pokretljivost u SFRJ je bila po kvalitetu i znanju, što će kasnije biti slučaj možda u 10% slučajeva, gde mora i gde se pravi neki privid da neko nešto i mora da zna i ume. 

Ali, i najobičniji čovek, bez visokih škola, mogao je da živi - ne da preživi, nego da živi. Stekne nešto, skući se, ima porodicu, planove. 

Što se partijske knjižice tiče, citiraću svog ćaleta koji to sam kaže: "bacio je" partijsku knjižicu (kraj sedamdesetih), da nije, verovatno bi bio profesor na fakultetu, ovako nije, neko drugi je ubačen, ali je on ostao kao autoritet u oblasti, nije ga niko spoticao, živeli smo...pa, kao ljudi. 

  • +1 6
Link to comment

bilo je to društvo sa dosta nepravdi, pa smo rešili da napravimo mnogo gore

  • +1 7
  • Haha 2
Link to comment

U raspravama o SFRJ se cesto ignorisu dve notorne cinjenice koje bi u velikoj meri ublazile razliku izmedju misljenja za i protiv te zajednice:

 

1. SFRJ je dozivela maltene neverovatne transformacije u toku svoje za istorijske standarde izuzetno kratke istorije. Ta drzava je pedesetih bila potpuno razlicita od nje same osamdesetih godina proslog veka. Dakle, u ciglo 30 godina znacajno je promenila svoj izgled po svakom mogucem osnovu. Da bi se razumelo koliko je 30 godina kratko vreme dovoljno je samo izmeriti Srbiju 1994. i danasnju Srbiju pa onda uporediti sa merama SFRJ iz, recimo, 1952. i 1982. godine. U poredjenju sa razvojem SFRJ u tih 30 godina razvoj Srbije u periodu od naznacenih 30 godina bukvalno izgleda kao tapkanje u mestu i vrcenje u krug. Zato je kad se gleda unazad bitna razlika da li govorimo o SFRJ pedesetih ili SFRJ krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih kada je bila na vrhuncu i iz kog perioda povlacimo argumente za nase zakljucke.

 

2. Jedna grupa ljudi SFRJ uglavnom uporedjuje sa nekom zamisljenom drzavom koja je mogla biti na istom mestu da je situacija bila idealna, druga grupa sa drugim rezimima koji su postojali u Srbiji u manje od 200 godina od osnivanja moderne drzave. U prvom kontekstu SFRJ stoji dosta lose, u drugom stoji kao drzava u kojoj se, ako ne najbolje, onda bar najmanje lose zivelo u tih nesto manje od 200 godina. Dakle, kad se ona uporedi sa svim drugim rezimima koji su postojali i sada postoje jednostavno je nemoguce izvuci drugaciji zakljucak od toga da je period SFRJ ukupno gledano bio najbolji period za zivot te neke srednje ili vise srednje klase kojoj vecina nas pripada. Neke druge drzave koje su kao i mi prezivele komunisticku vlast taj period pamte kao najgori period svoje moderne istorije, kod nas to nije slucaj. Sto nas dovodi u dilemu da li je uopste bilo moguce imati bolju drzavu od te imajuci u vidu istorijske okolnosti i nasu sposobnost da bolju drzavu napravimo.

  • +1 7
Link to comment
Posted (edited)
44 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pre svega, vertikalna pokretljivost u SFRJ je bila po kvalitetu i znanju, što će kasnije biti slučaj možda u 10% slučajeva, gde mora i gde se pravi neki privid da neko nešto i mora da zna i ume. 

Ali, i najobičniji čovek, bez visokih škola, mogao je da živi - ne da preživi, nego da živi. Stekne nešto, skući se, ima porodicu, planove. 

Što se partijske knjižice tiče, citiraću svog ćaleta koji to sam kaže: "bacio je" partijsku knjižicu (kraj sedamdesetih), da nije, verovatno bi bio profesor na fakultetu, ovako nije, neko drugi je ubačen, ali je on ostao kao autoritet u oblasti, nije ga niko spoticao, živeli smo...pa, kao ljudi. 

 

+1

 

Moj otac, inace masinac i inovator sa puno patenata (o tome sam pisao vec na temi peti oktobar) je sedamdesetih godina u svojoj trideset i nekoj bio najmladji dobitnik prvomajske nagrade rada, urucio mu je licno diktator - a ćale nije bio clan partije.

 

Kad vec razbijamo neke stereotipe. Tacno znam sta je u tom drustvu bilo lose i sta bi me gusilo, ali se dobro secam da nije bilo ovako kako revizionisti tvrde.

 

Dezulovic bez rukavica

 

 

 

 

Edited by Caligula
  • +1 6
Link to comment
4 minutes ago, harper lee said:

U raspravama o SFRJ se cesto ignorisu dve notorne cinjenice koje bi u velikoj meri ublazile razliku izmedju misljenja za i protiv te zajednice:

 

1. SFRJ je dozivela maltene neverovatne transformacije u toku svoje za istorijske standarde izuzetno kratke istorije. Ta drzava je pedesetih bila potpuno razlicita od nje same osamdesetih godina proslog veka. Dakle, u ciglo 30 godina znacajno je promenila svoj izgled po svakom mogucem osnovu. Da bi se razumelo koliko je 30 godina kratko vreme dovoljno je samo izmeriti Srbiju 1994. i danasnju Srbiju pa onda uporediti sa merama SFRJ iz, recimo, 1952. i 1982. godine. U poredjenju sa razvojem SFRJ u tih 30 godina razvoj Srbije u periodu od naznacenih 30 godina bukvalno izgleda kao tapkanje u mestu i vrcenje u krug. Zato je kad se gleda unazad bitna razlika da li govorimo o SFRJ pedesetih ili SFRJ krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih kada je bila na vrhuncu i iz kog perioda povlacimo argumente za nase zakljucke.

 

2. Jedna grupa ljudi SFRJ uglavnom uporedjuje sa nekom zamisljenom drzavom koja je mogla biti na istom mestu da je situacija bila idealna, druga grupa sa drugim rezimima koji su postojali u Srbiji u manje od 200 godina od osnivanja moderne drzave. U prvom kontekstu SFRJ stoji dosta lose, u drugom stoji kao drzava u kojoj se, ako ne najbolje, onda bar najmanje lose zivelo u tih nesto manje od 200 godina. Dakle, kad se ona uporedi sa svim drugim rezimima koji su postojali i sada postoje jednostavno je nemoguce izvuci drugaciji zakljucak od toga da je period SFRJ ukupno gledano bio najbolji period za zivot te neke srednje ili vise srednje klase kojoj vecina nas pripada. Neke druge drzave koje su kao i mi prezivele komunisticku vlast taj period pamte kao najgori period svoje moderne istorije, kod nas to nije slucaj. Sto nas dovodi u dilemu da li je uopste bilo moguce imati bolju drzavu od te imajuci u vidu istorijske okolnosti i nasu sposobnost da bolju drzavu napravimo.


Upravo. Školovanje generacije mojih deda, koja je izašla iz rata sa 16-17 godina je daleko od bilo kakvog kursa za rukovodioce iz Kumroveca. Jedan je došao direktno iz rata, bez ičega i odškolovao se za inžinjera, a drugi je ostao bez doma i oca usred rata i stigao nakon fakulteta do specijalizacije u Pitsburgu. To ne da je ista država u odnosu na školovanje moje sestre nekih 45 godina kasnije nego nije ista planeta. Ovo danas je drugo sazveždje. 

  • +1 2
Link to comment
Posted (edited)
4 minutes ago, Amos said:


Upravo. Školovanje generacije mojih deda, koja je izašla iz rata sa 16-17 godina je daleko od bilo kakvog kursa za rukovodioce iz Kumroveca. Jedan je došao direktno iz rata, bez ičega i odškolovao se za inžinjera, a drugi je ostao bez doma i oca usred rata i stigao nakon fakulteta do specijalizacije u Pitsburgu. To ne da je ista država u odnosu na školovanje moje sestre nekih 45 godina kasnije nego nije ista planeta. Ovo danas je drugo sazveždje. 

 

Evo Dezulovic gore prica bukvalno o tome, vredi poslusati

 

O Sinjskim zenama deo je najbolji.

 

 

Edited by Caligula
Link to comment

Sta god u vezi SFRJ i odmah polaritet crno belo.Ja sam suvise mlad uslovno receno da bih nesto vise diskutovao o tome ali onako iz secanja i kasnije observacijom ,bilo je tu mnogo loseg u vezi zastite zivotne sredine.Svaki grad koji je imao neki vid preradjivacke industrije je zagadjivao vodotokove.Cuvena viskoza u Loznici,Milan Kitanovic kozara i Krusik Valjevo,Pivara isto.Po selima nije bilo nikada uredjenih mesta za kontejnere za otpad iz domacinstava.Ekoloska svest ili svest o cuvanju okoline u Srbiji je redja od politicke svesti.Samo su jake kazne i more inspekcija i nadzora drzali pod kontrolom stvari u SFRJ,koliko toliko.Ali nekog strukturisanog rada na obrazovanju i osvescivanju gradjanstva,dece jos iz obdanista kao recimo u Norveskoj.

  • Haha 1
Link to comment
Just now, askeladden said:

Sta god u vezi SFRJ i odmah polaritet crno belo.Ja sam suvise mlad uslovno receno da bih nesto vise diskutovao o tome ali onako iz secanja i kasnije observacijom ,bilo je tu mnogo loseg u vezi zastite zivotne sredine.Svaki grad koji je imao neki vid preradjivacke industrije je zagadjivao vodotokove.Cuvena viskoza u Loznici,Milan Kitanovic kozara i Krusik Valjevo,Pivara isto.Po selima nije bilo nikada uredjenih mesta za kontejnere za otpad iz domacinstava.Ekoloska svest ili svest o cuvanju okoline u Srbiji je redja od politicke svesti.Samo su jake kazne i more inspekcija i nadzora drzali pod kontrolom stvari u SFRJ,koliko toliko.Ali nekog strukturisanog rada na obrazovanju i osvescivanju gradjanstva,dece jos iz obdanista kao recimo u Norveskoj.

E jbg, u NS je industija izmeštena na kanal DTD između ostalog i zbog ruže vetrova u tom kraju i to se biralo dosta dugo gde će da se prave fabrike (Kabel, Petra drapšin, Pobeda...) Naravno i to što je plovni kanal do Dunava bio tu bio je + kod trgovine...

 

Sad će tamo da se prave stambeni objekti i IT parkovi, jer, industrije više nema...

  • +1 1
Link to comment
Just now, radisa said:

E jbg, u NS je industija izmeštena na kanal DTD između ostalog i zbog ruže vetrova u tom kraju i to se biralo dosta dugo gde će da se prave fabrike (Kabel, Petra drapšin, Pobeda...) Naravno i to što je plovni kanal do Dunava bio tu bio je + kod trgovine...

 

Sad će tamo da se prave stambeni objekti i IT parkovi, jer, industrije više nema...

Nisam rekao da nista nije valjalo ,imalo je tu vrhunskih inzjenjera da projektuju gde ce stvari upravo na osnovu topografije i izmedju ostalog strujanja vazduha ,Mozda je ono o cemu pricam vise javasluk naknadni u odrzavanju i primeni sistema za preciscavanje? I u organizaciji komunalnih potreba ruralne sredine.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...