Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

15 hours ago, Caligula said:

Sta je tacno smesno - u zemlji bez demokratskih izbora, u Titovoj diktaturi bili smo informisaniji i mnogo ukljuceniji nego danas.

 

Sa cim se tacno ne slazes ovde - nije smela da se nosi kokarda ili sta? Ja govorim o opstem drustvenom dobru. Za pocetak, pogledaj kako se pristupalo urbanizmu na primer, zdravstvenoj zastiti, skolstvu.

 

Bukvalno se Misko i Zaboravan smeju, zasto nisam iznenadjen.

Bio si informisan onoliko koliko ti je bilo dozvoljeno, svaki članak i reportaža za tv je prolazila kroz ruke sekretara™. 

To što danas imaš ovakvu situaciju je posledica kriminalaca na vlasti a ne izgubljene slobode javne diskusije iz sfrj.  Jer tako nešto nije ni postojalo. 

  • +1 6
  • -1 1
Link to comment
7 minutes ago, Zaboravan said:

Bio si informisan onoliko koliko ti je bilo dozvoljeno, svaki članak i reportaža za tv je prolazila kroz ruke sekretara™. 

E, daj, nemoj jos i ti da pricas te neopevane gluposti zapacene '90-ih...

Veze s mozgom i stvarnim stanjem nema to sto pises, toliko da nema svrhe ni raspravljati: ti jednostavno ili ne znas, ili pises pod terapijom '90-ih...

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
8 minutes ago, namenski said:

E, daj, nemoj jos i ti da pricas te neopevane gluposti zapacene '90-ih...

Veze s mozgom i stvarnim stanjem nema to sto pises, toliko da nema svrhe ni raspravljati: ti jednostavno ili ne znas, ili pises pod terapijom '90-ih...

Pa ne pišem, dovoljno sam star da znam da svaka redakcija imala čoveka™ da bez knjižice skj teško da si mogao biti na funkciji da se nešto pitaš ili odlučuje.

Naravno pored knjižice si morao imati i znanje, što sada nije potrebno.

Da se razumemo, besmisleno je porediti tada i sada, jer ovi sada su sve razvalili ni dugmići nisu ostali.

Ali sfrj i javna diskusija o nekim državnim projektima, da se ne lažemo... 

Link to comment
1 minute ago, Zaboravan said:

Pa ne pišem, dovoljno sam star da znam da svaka redakcija imala čoveka™ da bez knjižice skj teško da si mogao biti na funkciji da se nešto pitaš ili odlučuje.

Naravno pored knjižice si morao imati i znanje, što sada nije potrebno.

Da se razumemo, besmisleno je porediti tada i sada, jer ovi sada su sve razvalili ni dugmići nisu ostali.

Ali sfrj i javna diskusija o nekim državnim projektima, da se ne lažemo... 

Necemo da se lazemo, naravno, a ja sam verovatno poslednji kome je potrebno objasnjavati i otvarati oci glede toga sta i kako nije nikako valjalo u Jugoslavijama...

Ali, utoliko pre ove i ovako intonirane stereotipizirane neistine koje ste ti i i x500 ispalili nekoliko prethodnih postova nikako ne smeju da prodju i to iz razloga sto to nije bilo bas tako...

Jer, niti se urbanizam u Jugoslaviji da svesti na Kaludjericu, niti zdravstvo na kradene bebe, a skolstvo ponajmanje na Kumrovec, bas kao sto nije tacno ovo o svakoj redakciji sa ugradjenim covekomtm...

Jos manje o knjizicitm kao uslovu...

A ponajmanje od svakom clanku i reportazi koji su morali da produ kroz ruke sekretaratm...

Urednika da, to im je svuda na svetu posao uostalom:sleep:) ali prica o ondasnjim urednicima, nekima od njih zaista velikim, gromadnim figurama, po nekad i tragicnim je nesto sasvim drugo i nikako nije specijalitet samo komunjarstva...

BTW, dovoljno je da odes samo jedno pre podne u recimo Narodnu Biblioteku Srbije, zatrazis bilo koji komplet recimo NIN-a za bilo koju godinu od 1953 - 1985, postavis pored godista NIN-a od posle 2000-te i onda dodjes da pricamo o kvalitetu informisanja, novinarskom integritetu i profesionalizmu...

Mozes da uzmes i Politiku i Novosti istih vremenskih razmaka, svejedno...

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Necemo da se lazemo, naravno, a ja sam verovatno poslednji kome je potrebno objasnjavati i otvarati oci glede toga sta i kako nije nikako valjalo u Jugoslavijama...

Ali, utoliko pre ove i ovako intonirane stereotipizirane neistine koje ste ti i i x500 ispalili nekoliko prethodnih postova nikako ne smeju da prodju i to iz razloga sto to nije bilo bas tako...

Jer, niti se urbanizam u Jugoslaviji da svesti na Kaludjericu, niti zdravstvo na kradene bebe, a skolstvo ponajmanje na Kumrovec, bas kao sto nije tacno ovo o svakoj redakciji sa ugradjenim covekomtm...

Jos manje o knjizicitm kao uslovu...

A ponajmanje od svakom clanku i reportazi koji su morali da produ kroz ruke sekretaratm...

Urednika da, to im je svuda na svetu posao uostalom:sleep:) ali prica o ondasnjim urednicima, nekima od njih zaista velikim, gromadnim figurama, po nekad i tragicnim je nesto sasvim drugo i nikako nije specijalitet samo komunjarstva...

BTW, dovoljno je da odes samo jedno pre podne u recimo Narodnu Biblioteku Srbije, zatrazis bilo koji komplet recimo NIN-a za bilo koju godinu od 1953 - 1985, postavis pored godista NIN-a od posle 2000-te i onda dodjes da pricamo o kvalitetu informisanja, novinarskom integritetu i profesionalizmu...

Mozes da uzmes i Politiku i Novosti istih vremenskih razmaka, svejedno...

Kvalitet kadrova tada i sada, vekovima udaljen, jasno sam napisao uslov da budeš neko ko se pita oko bitnih stvari bilo je pored knjižice i znanje i to kakvo. 

Za to da si tada imao ikakvu kvalitetnu javnu raspravu i dalje stojim iza svojih reči, da je tada litijum označen kao dobar projekat, teško bi javno čuo kritike ili bi se čule daleko od javnosti. 

Link to comment
3 minutes ago, Zaboravan said:

Kvalitet kadrova tada i sada, vekovima udaljen, jasno sam napisao uslov da budeš neko ko se pita oko bitnih stvari bilo je pored knjižice i znanje i to kakvo. 

Ovde si se, bice, malo zapleo: znanje i to kakvo, moze ali ne mora - kao sto u najvecem broju slucajeva i nije - da ide ruku pod ruku sa karijerizmom i oportunizmom, pojavi, ljudskoj osobini na koju nije imun ni jedan jedini sistem na kugli zemaljskoj.

Najmanje sto iole dobronameran pogled na ono vreme moze da uradi, dopusti, je da je od cirka 2,000,000 posednika knjizicetm recimo polovina istu posedovalo iz ubedjenja.

Onako random, eno ti na ulazu u TENT stoji bista coveka...

Uostalom, raspitaj se...

A da je knjizica kao takva bila uslov svih uslova jednostavno nije tacno, pogotovo u oblastima u kojima je struka imala neupitno drustveno priznanje i autoritet.

 

Quote

Za to da si tada imao ikakvu kvalitetnu javnu raspravu i dalje stojim iza svojih reči, da je tada litijum označen kao dobar projekat, teško bi javno čuo kritike ili bi se čule daleko od javnosti. 

A tek ovo, nemam reci... :D 

Raspravljalo se itekako, pojedini Obrovcitm, Smedereva*)..., da pomenem samo njih, su bili razvlaceni i javno raspravljani itekako, dok je omiljen predmet pljuvacine '90-ih, takozvane politicke fabrike previse kompleksan da bi ga se dalo svesti samo na politicki voluntarizam i zloupotrebu (partijske) moci...

Izuzetak je vojska koja jeste mimo javnosti divljala sa basnoslovno skupim i problematicnim podzemnim aerodromima i sklonistima za brodove, ali cak i to pitanje, u svetlu ondasnjih, ne samo komunjarskih narativa ima sasvim drugacija znacenja.

 

A sto se litijuma tice, pricalo bi se itekako, na stranu sto uz svu svemoc Drzave i Partijetm projekt poput litijumskog u ondasnjoj drzavi bi - sasvim sigurno - bio zapocinjan daleko drustveno odgovornije nego danas.

Na stranu sto ekologija recimo '60-ih i '70-ih nikako nije isto sto i ekologija danas: ne samo ovde...

Tih godina se ekonomska moc drzava jos uvek merila milionima tona proizvedenog celika, cementa, a komjuteri koji su na Mesec odveli Apolo-e danas jedva da bi se kvalifikovali za mobilni telefon najnize klase...

 

*) Smederevo koje je narativtm '90-ih prodao javnostitm kroz pricu o tome kako se Tito vozio Dunavom, na jahti naravno, pa prolazeci pored Smedereva pitao a sta ima ovde, onitm mu rekli grozdje, on mator i vec izlapeo precuo gvozdje, odmahnuo rukom i rekao OK, daj onda zelezaru...

I, cudno, obavezno zaboravetm da pomenu Српско Акционарско Рударско Топионичарско Индустријско Друштво (САРТИД)...

Osnovano 1913. godine...

 

Dakle, nemoj, ne radi se o pitanjima koja se razmatraju argumentomtm dovoljno sam star...

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Ali, utoliko pre ove i ovako intonirane stereotipizirane neistine koje ste ti i i x500 ispalili nekoliko prethodnih postova nikako ne smeju da prodju i to iz razloga sto to nije bilo bas tako...

ok, nije bas tako.

Da li je:

- Kaludjerica, skolski primer urbanistickog haosa, nastala u vreme SFRJ - da / ne

- bilo ne mali broj slucajeva kradje beba, ucestvovali su zdravstveni radnici i drzava u celini, u porodilistima u vreme SFRJ - da / ne

- oko 50% rukovodilaca od skole imalo samo Politicku skolu - da / ne

- Veli Deva bio dugogodisnje direktor Trepce iz koje se povremeno ispustao otrove u Ibar - da / ne

- policija/inspekcija ikada zakucala na vrata Trepce zbog zagadjenja reke - da / ne

 

SFRJ je bila drzava u nekom vremenu i prostoru. Imala je neke dobre strane i gomilu losih. Velicati takvu nefunkcionalnu i ideloski ostrascenu drzavu je pre svega bezobrazno. To je bio jedan neuspesan politicki eksperiment koji je nestao pre 30+ godina. RIP.

 

Banda koja je danas na vlasti je meni mnogo veci problem zato sto posledice njihovog loseg/stetocinskog rada uticu na nas danas i nasu decu u buducnosti!

 

Takodje, manite me ucitavanja oko Aleksandra "Ujedinitelja". Nisam ga nikad pominjao, pogotovo ne po dobrom, pa nema razloga da se uvodi u pricu.

Ista stvar je i sa fekalijama. Ne koristim ih u raspravama, pa se suzdrite, ako mozete, da ih ne koristite kad pricamo.

Link to comment
3 hours ago, Zaboravan said:

Bio si informisan onoliko koliko ti je bilo dozvoljeno, svaki članak i reportaža za tv je prolazila kroz ruke sekretara™. 

To što danas imaš ovakvu situaciju je posledica kriminalaca na vlasti a ne izgubljene slobode javne diskusije iz sfrj.  Jer tako nešto nije ni postojalo. 

 

Ne lupetaj zivota ti, ne mogu oko ociglednih stvari da se prepirem.

  • Haha 1
  • -1 1
Link to comment
Posted (edited)
3 hours ago, namenski said:

BTW, dovoljno je da odes samo jedno pre podne u recimo Narodnu Biblioteku Srbije, zatrazis bilo koji komplet recimo NIN-a za bilo koju godinu od 1953 - 1985, postavis pored godista NIN-a od posle 2000-te i onda dodjes da pricamo o kvalitetu informisanja, novinarskom integritetu i profesionalizmu...

Mozes da uzmes i Politiku i Novosti istih vremenskih razmaka, svejedno...

 

@x500

 

Samo ovo i dovoljno je.

 

Inace me buvlja pijaca i stari brojevi Starta ili NIN-a podsete na drustvo i nivo koji vise ne postoji. Ili Galaksija ili Uradi Sam sa druge strane, to se kupovalo, citalo, koristilo ... u ono doba kada je tvoja varos i komsiluk bio bitniji od srpstva i praznog nacionalistickog mrsomudjenja. I to je samo na osnovu tadasnje stampe moguce osetiti, da ne govorim o zivotu u tadasnjem drustvu. Tu spadaju i javne rasprave svih profila.

 

BTW jedna kap u moru -  secam se kada je Olja u Utisak zvala Ranka Munitica (ne secam se koje godine ali mislim par godina posle petog oktobra, bio je jedini gost u studiju) - bilo je bolno vratiti se u vreme kada su u emislijama govorili takvi primerci kao sto je ovaj genijalac, kao u vremeplov da sam upao. Prosto ti nije jasno kako je neko takvog formata vracen pred mikrofon u ovo usrano vreme.

 

Jasno, stvar je globalna i nije ovo cetnicarenje srpski specijalitet - svi imaju svoje nacionaliste, suplje tradicionaliste i desnicare - ali ovde je to drzavni projekat uz koji ide i ova tvoja nesuvisla prica ili Zaboravnog.

 

Ponavljam, polemisemo oko ocigledih i lako proverljivih stvari, unapred si izgubio u raspravi. Tim pre sto ja nisam trvdio da smo imali savrseno drustvo, samo sam uporedio ono i ovo.

 

 

 

 

Edited by Caligula
  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Ovde si se, bice, malo zapleo: znanje i to kakvo, moze ali ne mora - kao sto u najvecem broju slucajeva i nije - da ide ruku pod ruku sa karijerizmom i oportunizmom, pojavi, ljudskoj osobini na koju nije imun ni jedan jedini sistem na kugli zemaljskoj.

Najmanje sto iole dobronameran pogled na ono vreme moze da uradi, dopusti, je da je od cirka 2,000,000 posednika knjizicetm recimo polovina istu posedovalo iz ubedjenja.

Onako random, eno ti na ulazu u TENT stoji bista coveka...

Uostalom, raspitaj se...

A da je knjizica kao takva bila uslov svih uslova jednostavno nije tacno, pogotovo u oblastima u kojima je struka imala neupitno drustveno priznanje i autoritet.

 

A tek ovo, nemam reci... :D 

Raspravljalo se itekako, pojedini Obrovcitm, Smedereva*)..., da pomenem samo njih, su bili razvlaceni i javno raspravljani itekako, dok je omiljen predmet pljuvacine '90-ih, takozvane politicke fabrike previse kompleksan da bi ga se dalo svesti samo na politicki voluntarizam i zloupotrebu (partijske) moci...

Izuzetak je vojska koja jeste mimo javnosti divljala sa basnoslovno skupim i problematicnim podzemnim aerodromima i sklonistima za brodove, ali cak i to pitanje, u svetlu ondasnjih, ne samo komunjarskih narativa ima sasvim drugacija znacenja.

 

A sto se litijuma tice, pricalo bi se itekako, na stranu sto uz svu svemoc Drzave i Partijetm projekt poput litijumskog u ondasnjoj drzavi bi - sasvim sigurno - bio zapocinjan daleko drustveno odgovornije nego danas.

Na stranu sto ekologija recimo '60-ih i '70-ih nikako nije isto sto i ekologija danas: ne samo ovde...

Tih godina se ekonomska moc drzava jos uvek merila milionima tona proizvedenog celika, cementa, a komjuteri koji su na Mesec odveli Apolo-e danas jedva da bi se kvalifikovali za mobilni telefon najnize klase...

 

*) Smederevo koje je narativtm '90-ih prodao javnostitm kroz pricu o tome kako se Tito vozio Dunavom, na jahti naravno, pa prolazeci pored Smedereva pitao a sta ima ovde, onitm mu rekli grozdje, on mator i vec izlapeo precuo gvozdje, odmahnuo rukom i rekao OK, daj onda zelezaru...

I, cudno, obavezno zaboravetm da pomenu Српско Акционарско Рударско Топионичарско Индустријско Друштво (САРТИД)...

Osnovano 1913. godine...

 

Dakle, nemoj, ne radi se o pitanjima koja se razmatraju argumentomtm dovoljno sam star...

 

Ti si dovoljno star a nije ni meni mane da se odlično sećamo tog perioda. Hajde da ga ne idealizujemo. Ne vidim svrhu, da, biti član skj je bilo poprilično ozbiljan uslov da bi bio pitan i da bi mogao uticati na nešto, politički komesari su postojali u svakoj iole većoj firmi, mz, sastanci gde bi se u slučaju neke krize koristilo ono čuveno "ima i onih, nećemo sada da ih imenujemo" pa do robijanja za verbalni delikt.

I da, struka isto presudan faktor.

Sada imamo kao uslov knjižicu i patološki lopovluk bez obaveznog znanja, šta više, ono nije poželjno jer će smetati lopinama. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, x500 said:

ok, nije bas tako.

Da li je:

- Kaludjerica, skolski primer urbanistickog haosa, nastala u vreme SFRJ - da / ne

- bilo ne mali broj slucajeva kradje beba, ucestvovali su zdravstveni radnici i drzava u celini, u porodilistima u vreme SFRJ - da / ne

- oko 50% rukovodilaca od skole imalo samo Politicku skolu - da / ne

- Veli Deva bio dugogodisnje direktor Trepce iz koje se povremeno ispustao otrove u Ibar - da / ne

- policija/inspekcija ikada zakucala na vrata Trepce zbog zagadjenja reke - da / ne

 

SFRJ je bila drzava u nekom vremenu i prostoru. Imala je neke dobre strane i gomilu losih. Velicati takvu nefunkcionalnu i ideloski ostrascenu drzavu je pre svega bezobrazno. To je bio jedan neuspesan politicki eksperiment koji je nestao pre 30+ godina. RIP.

 

Banda koja je danas na vlasti je meni mnogo veci problem zato sto posledice njihovog loseg/stetocinskog rada uticu na nas danas i nasu decu u buducnosti!

 

Takodje, manite me ucitavanja oko Aleksandra "Ujedinitelja". Nisam ga nikad pominjao, pogotovo ne po dobrom, pa nema razloga da se uvodi u pricu.

Ista stvar je i sa fekalijama. Ne koristim ih u raspravama, pa se suzdrite, ako mozete, da ih ne koristite kad pricamo.

Hvala. 

Link to comment
1 hour ago, x500 said:

ok, nije bas tako.

Da li je:

- Kaludjerica, skolski primer urbanistickog haosa, nastala u vreme SFRJ - da / ne

- bilo ne mali broj slucajeva kradje beba, ucestvovali su zdravstveni radnici i drzava u celini, u porodilistima u vreme SFRJ - da / ne

- oko 50% rukovodilaca od skole imalo samo Politicku skolu - da / ne

- Veli Deva bio dugogodisnje direktor Trepce iz koje se povremeno ispustao otrove u Ibar - da / ne

- policija/inspekcija ikada zakucala na vrata Trepce zbog zagadjenja reke - da / ne

Potrebna je ne ideoloska zaslepljenost nego ozbiljan izliv ideologije u mozak, sa sve ne toliko svesnim koliko zlonamernim selekcionisanjem, neznanje da ne pominjemo, pa da se istorija Jugoslavije i ne samo Jugoslavije, nego bilo koja istorija, svede na da/ne... :isuse:

Slusajuci vas, covek pomisli da ste jedini uspehtm te nesrecne zemlje bili ti i tebi slicni, buduci da - sva je prilika - nosite Yu brend, Made in Yugoslavia...

Pa tako svesti istoriju Jugoslavije, sto se urbanizma tice na Kaludjericu, zdravstvene zastite na kradju beba, obrazovanje na Kumrovec je jedno najobicnije kuririsanjetm, seseljizacija istorije...

A najkurirskiji i naseseljskiji je podatak o 50% rukovodilaca skolovanih (samo) u Kumrovcu... :D 

 

Quote

SFRJ je bila drzava u nekom vremenu i prostoru. Imala je neke dobre strane i gomilu losih. Velicati takvu nefunkcionalnu i ideloski ostrascenu drzavu je pre svega bezobrazno. To je bio jedan neuspesan politicki eksperiment koji je nestao pre 30+ godina. RIP.

Ovde si ideoloski ostrascen jedino ti, sa sve onim da/ne pristupom.

Svi ostali, ukljucujuci i mene, jasno i nedvosmisleno su davali na znanje da nikako ne govore o 1 savrsenstvu od zemlje.

Naprotiv.

A proglasavati bezobrazlukom...:puke:

 

Quote

Banda koja je danas na vlasti je meni mnogo veci problem zato sto posledice njihovog loseg/stetocinskog rada uticu na nas danas i nasu decu u buducnosti!

Ali si sa bandom koja je u Jugoslaviji bila na vlasti rascistio?

!

Quote

Takodje, manite me ucitavanja oko Aleksandra "Ujedinitelja". Nisam ga nikad pominjao, pogotovo ne po dobrom, pa nema razloga da se uvodi u pricu.

Da ista znas - a Trepcu si potegao ti - znao bi da je glavni akcionar Trepce bio upravo Aleksandar.

Bas kao sto je bio i vlasnik rudnika zlata u istocnoj Srbiji, iz hobija se i sa uzitkom u sopstvenom podrumu baveci izlivanjem zlatnih poluga...

 

Quote

Ista stvar je i sa fekalijama. Ne koristim ih u raspravama, pa se suzdrite, ako mozete, da ih ne koristite kad pricamo.

Topik je o zagadjenju zivotne sredine, kud ces bolje mesto za fekalije, narocito ove kurirske koje prosipas...

 

5 minutes ago, Zaboravan said:

Ti si dovoljno star a nije ni meni mane da se odlično sećamo tog perioda. Hajde da ga ne idealizujemo. Ne vidim svrhu, da, biti član skj je bilo poprilično ozbiljan uslov da bi bio pitan i da bi mogao uticati na nešto, politički komesari su postojali u svakoj iole većoj firmi, mz, sastanci gde bi se u slučaju neke krize koristilo ono čuveno "ima i onih, nećemo sada da ih imenujemo" pa do robijanja za verbalni delikt.

I da, struka isto presudan faktor.

Sada imamo kao uslov knjižicu i patološki lopovluk bez obaveznog znanja, šta više, ono nije poželjno jer će smetati lopinama. 

Dobro je, smanjili smo gas na knjizicu kao na vec poprilicno ozbiljan uslov... :D 

Jos samo da zajebemo pricu o politickim komesarima...

 

 

 

@moderacija: naslov ovog novog topika nije korektan, topika na temu prepucavanja oko druga Tite ima u raznim oblicima na forumu onoliko.

I po pravilu odvedu u cetnike i partizane...

Ako je vec do toga, korektnije bi bilo recimo Jugoslavija, pokusaj trazenja mesta u vremenu i prostoru...

Ili - Jugoslavija, ovakva ili onakva ali istorija...

  • +1 2
Link to comment

Ocu i majci je bilo predočeno, u to vreme, da zbog toga što su nešto postigli, mama u školovanju, tata kao rezervni oficir tokom vojnog roka, da je čast da ih prime u SKJ. To im je postavljeno kao neka nagrada: primetili smo vas, dobri ste građani, hajdete sad kod nas. Nikad ništa nisu dobili (ni tražili) od društva, ni stan, ni neku opipljivu korist, neko funkcionersko mesto, baš ništa, mislim da im je samo oduzimano od plate (neki partijski harač) , i gubili su vreme na nekim horor birokratskim sastancima. Politički rečnik tog doba je bio užasan, ja sam slučajno našao neku dnevnu novinu, Ekspres Politiku iz recimo 1986. - čoveku bukvalno treba prevodilac da bi razumeo bazične dnevne vesti o ekonomiji, takvi izrazi, takav rečnik, pun nekih birokratskih termina, blagi užas. Sa jedne strane je pohvalno što su uključivali u svoje redove najbolje ljude tog vremena, a druga, loša strana, što čovek makar bio najbolji od najboljih nije mogao da se snađe i da nešto promeni, mogao je samo nemoćno da posmatra politički život i da ima privid da učestvuje u njemu. 

Link to comment

@Caligula ajde za pocetak da prestanes sa ucitavanjem.

 

13 minutes ago, Caligula said:

Jasno, stvar je globalna i nije ovo cetnicarenje srpski specijalitet - svi imaju svoje nacionaliste, suplje tradicionaliste i desnicare - ali ovde je to drzavni projekat uz koji ide i ova tvoja nesuvisla prica ili Zaboravnog

Nisam pisao i hvalio cetnike i srpski nacionalizam. Samo sam kritikovao, i to na tvoje hvalospeve, lose stvari u SFRJ.

Samo se ponasaj pristojno i diskutuj o napisanom, a ne da mi pripisujes reci trecih ljudi.

 

22 minutes ago, Caligula said:

Inace me buvlja pijaca i stari brojevi Starta ili NIN-a podsete na drustvo i nivo koji vise ne postoji. Ili Galaksija ili Uradi Sam sa druge strane, to se kupovalo, citalo, koristilo

Tada se u novinama i casopisima promovisala nauka i tehnika, takodje kultura ..., danas je internet postao izvor informacija. Imas pristup i lokalnim i  medjunarodnim izvorima.

Samo se promenio medijum zato sto je doslo do ogromne promene u tehnologiji.

 

Kad si pomenuo Galaksiju, imam dobar primer kontradikcije. Recimo, Zoran Modli je na Radio 202 pustao programe za Spektrum preko radio talasa. Par minuta skripanja na drzavnom radiju subotom poslepodne, ako me secanje dobro sluzi.

Istovremeno, uvoz delova za racunar, uradi sam verzija, Galaksiju je morao da bude ilegalan zbog vrlo restriktivnih zakona. Navodno su postojala 2 ili 3 proizvodjaca racunara u SFRJ?! 

 

Dakle, bilo je dobrih stvari i bilo je dosta losih. Danasnje drustvo je drugacije i nazalost umesto napretka otisli smo u krivo. Uspeli smo da spojimo u jedno puno losih globalnih bedastoca i lokalno ludilo, i sad imamo politicke i drustvene pomije.

 

  • +1 2
Link to comment
Posted (edited)

@Moderacija, sramotan naziv topika.

 

Niti je zapocet Titom niti je to bila namera. Govorio sam o javnoj debati i ukljucivanju gradjana i struke u organizovanje drustva i drzave.

 

Ako sam vec topik starter, ne zelim da ovo bude naziv topika jer o tome nisam govorio - a Tita sam jedino pomenuo kao diktatora. Aman, zar sve mora da bude relativizovano u "mi i oni"

Edited by Caligula
  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...