Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

1 minute ago, Lucia said:

@namenski opet si sve pogresno shvatio 😂 ali me ne cudi - nepogresivo promasujes ali ne bi da te navodim ni da komuniciram na tvom nivou...

Bolje nemoj.

Drzi se Zoranovihtm opservacija, tu ima citata za svaku priliku...:fantom:

Link to comment
Posted (edited)
11 minutes ago, Lucia said:

 

Nemam sad vremena da iskopam ali se secam vrlo precizne slike koju je Zoran Djindjic dao o SM kad je iz opozicije jednom pokusao da ispregovara msm izborne uslove. Moj utisak iz daljine se poklapa sa oba svedocansta - tako bih zamisljala mindset nekog velikoposednika ubedjenog u svoje nasledno pravo da vlada dozivotno i da mu zveckanje oruzja to garantuje ("ne umemo da radimo, ali umemo da ratujemo" budalastine), nespodoban da vidi realnost i prihvati promene. 

 

@namenski opet si sve pogresno shvatio 😂 ali me ne cudi - nepogresivo promasujes ali ne bi da te navodim ni da komuniciram na tvom nivou - a opet ne znam kako da se odbranim od ucitavanja ("hohstapler" :blink:).

 

pa da. jos je markovic ispricao i kako je ovaj zaobilazio saveznu vladu i skretao novac ka republickom budzetu (a onda ga koristio za pripremu rata)

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)
33 minutes ago, zorglub said:

 

 

Kad smo već potpuno skrenuli s teme, jel' može više o ovome dole, pošto se te slovenačke epizode uopšte ne sećam?

 

Jos imam u secanju tu njihovu poslednju sednicu kad slovenacki delegati napustaju posle raznih pokusaja. Druga slika koja mi je u secanju je prvi stradali JNA vojnik, vrlo lep momak, lezi potpuno bled iza nekog borbenog vozila dok mu se drugovi uplakani kriju u sumarku i mole u kameru da ih se vrati kucama. (sad sam se setila da sam skupljala potpise za povlacenje JNA iz Slovenije medju kolegama, i potpisivali su mada muskarci uz strah da ih ne kazne). 

 

Dok sam trazila tacan datum te poslednje zajednicke sednice naletim na ovo - iz ugla Milana Kucana, trezveno i moze biti zanimljivo ako niste tad ziveli: https://www.bbc.com/serbian/lat/balkan-57651325 

Edited by Lucia
  • Hvala 1
Link to comment

Sorry @Lucia, ali ovo nema veze sa postavljenim pitanjem. Sve što si mi napisala mi je jasno jer se i sam toga sećam. Ovo sa Dobricom sam prvi put ovde pročitao.

Link to comment

Sry @zorglub pogresno sam te razumela o kojoj epizodi pricas. IMO nije ni potpuni off topic, tad su se javne debate razburkale na raznim nivoima, mada retko u akademsko-demokratskoj atmosferi. Sad pokusacam da se setim imena novina iz tog doba i koji je sta zastupao, ako sr nekp seca pls help 

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, makaronee said:

Blizu su bila novosadska Polja.

Književna reč, podnaslov beše časopis za književnost i društvena pitanja i da, Republika, ako me slabašno pamćenje ne vara.

Delo? 

 

 

 

 

mladina je bio nedeljnik, kao nin, samo sa atraktivnijim naslovnicama.

 

a ovo sto navodis, knjizevna rec, cini mi se mesecnik, republika dvonedeljnik,, delo i polja periodika

  • Hvala 1
Link to comment
Posted (edited)

Kako sam zaboravila na kratkotrajni Jutel pokusaj odbrane YU od vec zaracenih nacionalnih TV!? 

 

Podsetnik za nas starije i nesto novo mozda za ove mladje:

https://www.bbc.com/serbian/lat/balkan-55365895

 

Moc medija od tada do danas ista prica, mitovi o sopstvenoj vecitoj zrvti/superiornosti vazniji od cega se zivi, sprecavanje bilo kakve demokratije... Skoro 4 decenije jedan isti pattern, jad i beda jedna beskrajna. 

 

"Na stolu Jugoslavije se 1990. godine pojavila ponuda Evropske zajednice, današnje Evropske unije.

Za Kira Gligorova, člana Markovićevog tima u to vreme, a kasnije prvog predsednika Makedonije, to je bio tračak nade.

On je svedočio u Hagu da je ponuda Brisela glasila - 5,5 milijardi dolara injekcije Markovićevim reformama i momentalni status Jugoslavije kao pridruženog člana Evropske zajednice.

... 

Odbijanje finansijske pomoći i status pridruženog člana Evropske zajednice, Borisav Jović nije video kao grešku.

Nudili su nam da, umesto da nas tretiraju kao komuniste, da nas proglase demokratama i da Jugoslavija postane demokratska zemlja.

„Što bi onda značilo da mi idemo na izbore, ali da oni menjaju vlast kako oni hoće, a mi na to nismo mogli da pristanemo", rekao je Jović za BBC na srpskom."

 

Ko ne zna, na jedvite jade je nekako doslo do tih prvih parlamentarnih izbora u Srbiji (poslednja od svih republika), pod naravno neravnopravnim uslovima. Ipak, tad smo imali priliku da prvi put vidimo politicku debatu dva protivkandidata na malom lokalnom mediju (Studio B bese?) kod Lile Radonjic (da li i jedan voditelj danasnjih TV "debata" - ako uopste ima ista da nije farsicno - ima bar promil njene profesionalnosti i integriteta?). Secam se kako je tu pred drugi krug Djindjic pregazio Labana: dva stila, dve Srbije. Pa onda prvi prenosi skupskih sednica i sokantno nasilje nad opozicionim narodnim poslanicima kao da su najgori "narodni neprijatelji". 

 

Mnogo mi je tesko da prihvatim da u Srbiji preovladjuje ropski mentalitet, strah od 1 gospodara, stokholmski sindrom vecitih talaca, logika da tako treba/mora... 

Edited by Lucia
  • +1 4
Link to comment
7 hours ago, Filozof manijak said:

O, ali ima itekako. Gosn Đorđe mi je dao šlagvort

DA smo i mi svojevremeno osetili sovjetsku rusku čizmu, verovatno bi posle '89.naglavačke trčali u NATO i EU, a ne bi skrenuli u rusofiliju i antizapadnjaštvo.

Mada, sve je to šbbkbb

 

 

 

Kapiram ja starije generacije koje su uživale u tom periodu SFRJ, no ja pripadam sjebanoj generaciji koja ja uživala u najgorem periodu i posledicama koje su iz SFRJ proizišle.

Samim tim  i ne žalim za njom.

Ali nigde ne tvrdim da je danas bolje i sjajno bajno. Danas je gora situacija u čitavom svetu, nego što je bilo u drugoj polovini prošlog veka. Tako da ima nešto i do epohe u kojoj živimo.

da, i ja mislim da bi da smo doživeli sve ono što česi, mađari, poljaci bi trčali u EU i NATO. mi smo dobro prošli živeći pristojo, vi mlađi ste najebali. moja deca su '82 i '83 godiše. za rođendane su servirali mekike, krofne ii "stepiće"

ne žalim ni ja preterano za SFRJ, dvaput sam bio na dan u zagrebu, jednom u sloveniji. u zaostrog nisam kročio. jedino me vređa kada čitam/slušam da je jugoslavija bila loš i projekat i doživljaj. mogli smo da se u miru raziđemo kao česi i slovaci no znamo kako i zašto je bilokako je bilo.

 

ja ne znam kakav je bio odnos duga jugoslavije i njenog BDP. ne lošiji, uveren sam, od današnjih procenata širom sveta. ono što sam siguran je da su ti dugovi bili u svrhu razvoja, ne čuvanja socijalnog mira. socijalni mir čuvan je promišljenom socijalnom politikom i empatijom stanovništva.

  • +1 4
Link to comment
19 minutes ago, ultra plasticni said:

 

mladina je bio nedeljnik, kao nin, samo sa atraktivnijim naslovnicama.

 

a ovo sto navodis, knjizevna rec, cini mi se mesecnik, republika dvonedeljnik,, delo i polja periodika

 

Mislio sam više o sadržaju, no o formi.

Link to comment
29 minutes ago, đorđe geprat said:

ne žalim ni ja preterano za SFRJ, dvaput sam bio na dan u zagrebu, jednom u sloveniji. u zaostrog nisam kročio.

Valjda je i ovo faktor, važi za sve....

Meni jeste žao jer sam 1996. morala da vadim državljanstvo SR Jugoslavije zato što se nisam rodila ovde. U Beogradu sam bila stranac:D 

Plus što mi je skoro sve od detinjstva i sva rodbina ostala izvan Srbije

  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)

kad je već pomenut raspad jugoslavije.

1. ovde je maločas navedeno da je slovenija ponudila reforme. nije bilo prihvaćeno oni rešili da gledaju svoja posla.

2. nemojte, kao kada se radi o našim izborima, amnestirati narode i narodnosti SFRJ. nacionalistička, šovinistička i retrogradna "elita" imala je većinsku podršku u stanovništvu. greh vlasti u jugoslaviji je što nije uspela da u prvih 10 godina postojanja stvori jugoslovensku naciju. pokušano je no bezuspešno.

Edited by đorđe geprat
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...