Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

9 minutes ago, Sestre Bronte said:

autoput do zlatibora, dalje nije potrebno

Jeste za npr RT.

Nije valjda da treba objašnjavati da infrastruktura je uslov uslova. 

Link to comment
1 hour ago, Jesper23 said:

Čuveno je njihovo dobročinsto, to su dobričine kakve svijet do sad nije vidio. Čitam šta ljudi pišu i ne vjerujem! 


nije dobrocinsvo motiv naravno, kome bi to palo na pamet, citam i ne verujem :D 
post-ww2 donacije za ex YU su ugl. bile sa ciljem zaustavljanja SSSR - Tito je bio vrlo vest 

ono o uspesima ex YU ekonomije odnosilo se na ljude koji su radili u soc.samoupravnom sistemu i dan-danas misle kako je to bio razlog za to "zlatno doba" (naravno sve se odnosilo na ekonomiju - ne pricam o emancipaciji ni zena ni seljastva, dostupnosy obrazovanja... valjda je to jasno da je za max respect :blink:
 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Svemir Zeka said:

Offtopic, Našla sam đedovu sliku u jednom mediju, ne znam dal da ga metem, vrlo je non pc :D


pa na "On nece na deponiju" :D

  • Haha 2
Link to comment
3 hours ago, Svemir Zeka said:

Ti si znači jedini koje zasad znam da su kupili, pored mojih roditelja. 

 

Šta ti je babl... Već se jednom na PPP oftopičarilo o tome, sećam se kako sam se šokirao koliko je forumaša odraslo u društvenim stanovima. Jbg, selo/predgrađe vs grad - u mom bablu su ili sremački starosedeoci, ili dođoši sa dve strane sveta, svi paćenici poput mojih roditelja podstanara, koji su 70ih po završetku smene GSPom hitali na plac da ozidaju koliko stignu tog dana/vikenda. Oni "snalažljiviji" sa zanatom su odradili svoje direktoru i članovima komisije, ili ih jednostavno potkupili.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Doduse, javna rasprava sa partizanimatm znala je i da poprimi drugacije oblike: jugoslovenski general Viktor Bubanj, predratni oficir jugoslovenske kraljevske vojske, Narodni heroj Jugoslavije, covek koga su Svajcarci zvanicno smatrali vojnički najbolje obrazovanim oficirom na svetu i koji je hrvatskoj ruzi gospodicni Savki na poziv da као хрватски general podrzi Хрватско прољеће, odbrusio da nije hrvatski nego jugoslovenski general:

 

Tih godina letovao u Šibeniku, zavičaju svoje supruge. Dovezao se privatnim automobilom s beogradskom registracijom. Sedeo je za doručkom, kad mu je sused doviknuo kroz prozor: „Viktore, mažu ti kola govnom!“ Uzeo je pištolj i u pidžami izleteo iz kuće. Stvarno su upravo polivali izmetom kola s beogradskom registracijom. Neko ga je prepoznao: „Izvinite, druže generale, nismo znali da je vaš auto, sad ćemo ga lijepo opet očistit. On je pištolj uperio čoveku u glavu i viknuo: „Poliži, svojim jezikom poliži, inače ću te ubiti!“ Meni je dodao: „Na moju sreću, nesrećnik je počeo da liže govno, inače sad ne bih sedeo ovde i pričao vam ovo, nego bih bio na robiji jer bih ga stvarno ubio!“

 

 

Edit: jebem ti nedostatak pravne drzave :cry:, zar se moze, zar se sme coveku pretiti pistoljem?

I kakva robija kada bi totalitarno sudstvo zataskalo slucaj...:fantom:

 

 

I posle zasto se Jugoslavija raspala (iskljuchivo zbog Miloshevica jer niko drugi nije chekao nisko u startu kad da opet pochne da je razbija)

  • +1 1
Link to comment

 

americke donacije su bile ponudjene i sssr-u i citavom istocnom bloku, a u okviru marsalovog plana ih je dobijala cijela zapadna evropa, britanija, francuska i  njemacka najvise. njemacka industrija se oporavila uveliko  zahvaljujuci njima.

 

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, zorglub said:

 

Šta ti je babl... Već se jednom na PPP oftopičarilo o tome, sećam se kako sam se šokirao koliko je forumaša odraslo u društvenim stanovima. Jbg, selo/predgrađe vs grad - u mom bablu su ili sremački starosedeoci, ili dođoši sa dve strane sveta, svi paćenici poput mojih roditelja podstanara, koji su 70ih po završetku smene GSPom hitali na plac da ozidaju koliko stignu tog dana/vikenda. Oni "snalažljiviji" sa zanatom su odradili svoje direktoru i članovima komisije, ili ih jednostavno potkupili.

Moguće da je babl. 

Celokupna familija s obe strane, osim nekih iz Bosne, plus sva moja društva tj njihovi roditelji. Dobili placeve na Voždovcima, stanove na Novim Beogradima, Banovim brdima, jedan deo i po Sarajevima; posle izdavali viška stanove i naprđivali o lošoj Jugoslaviji. Za 300-500 evra otkupljivani stanovi. 

Ovo pitanje priupitam često već evo 30+ godina, pa ako je babl,....

Link to comment

@Mel raspad YU je vrlo slozena tema da bi se objasnila anegdotama. IMO Milosevic je najveci krivac za propast pokusaja slovenackog SK da se pregovara prvo o preuredjenja pa ako ne moze onda o mirnom razlaza. Tad smo se vec svi zainteresovali za tzv unutrasnju politiku (do tada decenijama suvoparno dosadnu) , izbilo je na povrsinu, postalo je opsta tema za rasprave, za mi-oni, ko je koga sta... Mnogo bi trebalo pisati i ne verujem da bih docarala atmosferu nekom mladjem. 

 

  • +1 3
Link to comment
Just now, Lucia said:

@Mel raspad YU je vrlo slozena tema da bi se objasnila anegdotama. IMO Milosevic je najveci krivac za propast pokusaja slovenackog SK da se pregovara prvo o preuredjenja pa ako ne moze onda o mirnom razlaza. Tad smo se vec svi zainteresovali za tzv unutrasnju politiku (do tada decenijama suvoparno dosadnu) , izbilo je na povrsinu, postalo je opsta tema za rasprave, za mi-oni, ko je koga sta... Mnogo bi trebalo pisati i ne verujem da bih docarala atmosferu nekom mladjem.

 

Za razlaz nije kriv Miloshevic. Za ratni razlaz, snosi najveci deo odgovornosti. Hrvatska je u bilo kom trenutku imala snazan drajv da se otcepi, Slovenija je bila pragmatichna, do 80/90tih ih nije zanimalo, ali tokom osamdesetih apsolutno su gledali kako da se dobro preudaju, a sto se ostalih tiche i pored loshe ekonomije i neparnog sistema za benzin, te poludelog Miloshevica na vlasti, ni Makedonija ni Bosna u startu nisu bas nesto razmisljale o razbijanju drzave prosto er su je dozivljavale kao svoju.

Ta slovenachka 'ponuda' je onako made for refusal. Nisu oni dosli u BG sa sta ce biti sta ce bitim hoce neko prihvatiti ovo, nego sa idejom da to stave na sto pa da protestno izadju. Chime ne kazem da je reakcija Miloshevica bila bilo shta sem kratkovida, agresivna, i nerealistichna. Znachi pricham o Slovencima.

Link to comment
1 hour ago, Lucia said:


pa na "On nece na deponiju" :D

Ju, gde ću đeda tamo :blush:

Mogla bih obojicu na Č vs P :covid19:

Link to comment
1 minute ago, Svemir Zeka said:

Ju, gde ću đeda tamo :blush:

Mogla bih obojicu na Č vs P :covid19:

 

Povukla me podsvest, svog djeda sam cesto vidjala u kupacim gacama, malo razvucenim 😃 

  • Haha 2
Link to comment

 

 

 

 

1 hour ago, Lucia said:

post-ww2 donacije za ex YU su ugl. bile sa ciljem zaustavljanja SSSR - Tito je bio vrlo vest...

Sve post-WW2 americke donacije, BTW cirka 90% krediti pod izrazito povoljnim uslovima, bile su sa ciljem zaustavljanja CCCP...

Ukljucujuci i ponajvise Marsalov plan, genijalno delo jednog istinski velikog Drzavnika: u Francuskoj komunisti sede u vladi, u Italiji se ozbiljno puca sa odlicnim izgledima za 1 propisan gradjanski rad, u Grckoj se debelo ratuje, Holandija gladuje, Nemacka takodje, Britanija jede na tackice duze od Jugoslavije, do neke '53, Hladni rat vec mirise u vazduhu...

 

Naravno da je interes onih koji su imali i koje rat nije dotakao bio da sprece sirenje komunizma jer su, gle cuda, svi, ama bas svi iole uspesni evropski pokreti otpora vodjeni od komunista koji posle rata, na prvim demokratskim izborima u Zapadnoj Evropi ubivaju debelo dvocifrene procente zaradjene upravo tokom rata, ali i potencijalno opasne imajuci u vidu drustvena previranja.

 

Pod prave donacije, kada se vec pominju, spada pomoc UNRRA-e, koja je, iako pod brendom UN, bila skoro iskljucivo americka i koju je Jugoslavija obilato uzivala ne samo iz politickih razloga, nego i zbog opstih simpatija za njenu borbu tokom WW2 i kasnije suprotstavljanje Staljinu, videti, na primer, Fiorelo La Guardia, 1 rasni Личанин, legendarni gradonacelnik NYC.

 

A sto se tice Tito je bio vest :isuse:, 1 hohstapler, to je uobicajena floskula, opste mesto '90-ih, kojim se prikriva cinjenica da je 1 mala zemlja odnegovala, odgajila 1 diplomatiju i pripadajuce kadrovetm koji su prakticno pravo iz sume bili sposobni da izadju na crtu i najvecima.

 

 

Sve u svemu, trebalo bi se malo bolje obavestititm pre ispaljivanja konstatacija tipa zaustavljanje CCCP....

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
23 minutes ago, morgana said:

zanimljiva su svjedocenja ante markovica, prije svega  o milosevicevom ponasanju prije raspada

 

ne sjecam se u kojem od dva je sta, evo ovdje linka za oba

 

https://www.icty.org/bcs/content/ante-marković

 

 

 

Nemam sad vremena da iskopam ali se secam vrlo precizne slike koju je Zoran Djindjic dao o SM kad je iz opozicije jednom pokusao da ispregovara msm izborne uslove. Moj utisak iz daljine se poklapa sa oba svedocansta - tako bih zamisljala mindset nekog velikoposednika ubedjenog u svoje nasledno pravo da vlada dozivotno i da mu zveckanje oruzja to garantuje ("ne umemo da radimo, ali umemo da ratujemo" budalastine), nespodoban da vidi realnost i prihvati promene. 

 

@namenski opet si sve pogresno shvatio 😂 ali me ne cudi - nepogresivo promasujes ali ne bi da te navodim ni da komuniciram na tvom nivou - a opet ne znam kako da se odbranim od ucitavanja ("hohstapler" :blink:).

  • +1 2
Link to comment
53 minutes ago, Lucia said:

@Mel IMO Milosevic je najveci krivac za propast pokusaja slovenackog SK da se pregovara prvo o preuredjenja pa ako ne moze onda o mirnom razlaza.

 

38 minutes ago, Mel said:

Ta slovenachka 'ponuda' je onako made for refusal. Nisu oni dosli u BG sa sta ce biti sta ce bitim hoce neko prihvatiti ovo, nego sa idejom da to stave na sto pa da protestno izadju. Chime ne kazem da je reakcija Miloshevica bila bilo shta sem kratkovida, agresivna, i nerealistichna. Znachi pricham o Slovencima.

 

Kad smo već potpuno skrenuli s teme, jel' može više o ovome dole, pošto se te slovenačke epizode uopšte ne sećam?

 

On 2. 2. 2023. at 17:05, Tribun_Populi said:

Tu se lepo moglo odmah i videti da su to dva paralelna sveta, kao kad su Dobrica Ćosić i ekipa 1985. sa Slovencima pokušavali da naprave jugoslovenski demokratsko-opozicioni front, da ruše komunizam. I bili odjebani na keca.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...