Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

čitam sad na vocapu da nam je fuet u srbiji najniža klasa i mislim se džabe ste rasturali jugoslaviju

  • Haha 1
Link to comment

Offtopic, Našla sam đedovu sliku u jednom mediju, ne znam dal da ga metem, vrlo je non pc :D

  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)
13 hours ago, Lord Protector said:

To je to.

 

Ako im dirneš htonski kult JBT-a odmah si neprijatelj države i naroda. Posledica decenijske dresure i indoktrinacije.

 

Toliko o javnoj raspravi.

 

ovo je bila mala pokazna vežba ilustracije radi.

 

Tito je ovde pominjan kao diktator, ne vidim da se neko lozi na Tita.

 

ljudi prosto zale za koliko toliko uredjenim sistemom. Tadasnji magacioneri i soferi su danasnji ministri i vlasnici pokupovanih diploma, milijarderi sa nacionalistickom agendom.

 

Nije tesko voleti SFRJ iz perspektive danas potpuno obespravljenog gradjanina. Sve sto je drustvo tada napravilo sa planom i svrsishodno (npr. Sava Centar, Genex, Hotel Jugoslavija) danas kupuju ispod zita za sicu, i to kupuje nekadasnji talog sa dna kace. Da li je tome kriv neki Tito ili jeftini vasarski nacionalizam i dogodinasenje, ne treba razjasnjavati.

Edited by Caligula
  • Haha 1
Link to comment
27 minutes ago, Caligula said:

 Tadasnji magacioneri i soferi su danasnji ministri i vlasnici pokupovanih diploma, milijarderi sa nacionalistickom agendom.

 

 

I posle neko kaže da danas nije moguća u Srbiji vertikalna pokretljivost. :D

 

 

Šalu na stranu, skoro od reči do reči se u mojoj vertikalno unazađenoj familiji, govorilo za period posle 2.sv.rata  i komunističke revolucije. (minus nacionalistički predznak)

  • +1 2
Link to comment
21 minutes ago, Caligula said:

Tito je ovde pominjan kao diktator, ne vidim da se neko lozi na Tita.

 

Dve sitnice iz Helsinkija: Delegacije su u velikoj sali sedele raspoređene po abecednom redu, pa je tako Jugoslavija, koja se zvanično nazivala Yugoslavia, zahvaljujući tom Y bila na poslednjim mestima. Naša bezbednost je bila zadovoljna, ovako bar niko nije sedeo iza naših leđa. Da bi se stiglo do pozornice, trebalo je sići neudobnim, neravnomerno raspoređenim stepenicama. Domaćini su Titu, kao najstarijem učesniku, ponudili da ide naokolo, da izađe iz sale, pa liftom dole i pravo na binu, ali on nije hteo da bude izuzetak. Uprkos problemima s kičmom i nogama, uspravno se držeći krenuo je niza stepenice, a posle opet natrag, gore. General Rapo išao je zabrinuto iza njega da bi ga pridržao, ako bude neophodno. Nije bilo potrebno. Sale i saloni palate Finlandija bili su tesni za manifestaciju takve vrste. U pauzama, kad bi se navalilo na kafu i sokove, tu se guralo oko dve stotine ljudi, trideset pet šefova država ili vlada s trideset pet ministara inostranih poslova i s po trideset pet savetnika, prevodilaca, ličnih lekara i telohranitelja, tako da si jedva mogao da držiš čašicu u ruci a da ti jedan lakat ne bude u  bradi predsednika Kipra, vladike Makariosa, a drugi možda na ramenu predsednika Rumunije Čaušeskua. Tada sam zaključio da su svi veliki političari malog rasta, zapravo ama baš svi. Kao divovi između svih ostalih delovali su Francuzi, kao što su bili predsednik Francuske Žiskar d'Esten i predsednik vlade Kanade Pjer Trido, koji su inače bili prosečne visine. Iznenadio sam se kako su mali rastom i „najveći“: Rus Brežnjev i američki predsednik Ford. Oni su, kao u Orvelovom romanu Životinjska farma, ovde bili jednaki s ostalim šefovima država, ali ipak „jednakiji“ od ostalih. Kad bi hteli da prođu kroz gužvu, njihove bi „gorile“ neljubazno i grubo gurale u stranu ostale predsednike i ministre. Jedini izuzetak bio je Tito. Pored njega je uvek stajao general Rapo, i niko drugi. Tambača, Milošević i ja smo iz prikrajka posmatrali da li ćemo mu biti potrebni, ali on je voleo u takvim prilikama da pokaže da može da se sporazumeva na nekoliko jezika – engleskom, ruskom, nemačkom i francuskom. Međutim, ako bi on iskoračio da nekuda krene, masa državnika s poštovanjem bi se rasklanjala pred njim kao Crveno more pred Mojsijem. To je valjalo doživeti da bi se shvatilo kakvo je poštovanje u celom svetu uživao taj sin seljaka i bivši bravar „negde s brdovitog Balkana“.

 

:laugh:

 

Sa osnivacke sednice KEBS/OEBS, Helsinki, neka sredina '80-ih...

Jugoslavija, kao jedan od inicijatora stvaranja i sazivanja konferencije, prisutni, vrhovnici evropskih drzava, Kanade i SAD, zbirno su se vodili kao grupa Madjarskih sobarica, Hungarian Maids, Szeged Type, koju je jedan hohstapler mogao da voza kako je hteo...

Iz Ivan Ivanji, Titov prevodilac, dopunjeno izdanje, Beograd, 2009...

  • +1 1
  • Hvala 3
Link to comment

Ma to o tome kako je ekonomija pod Titom bila dobra jer je bila na dugu i nerealna moze samo da pricha neko ko nikad nije radio/imao roditelje koji su radili u nekom solidnijem YU sistemu.

 

Bukvalno zamisljam nekog diplomca FPNa ili tako necheg, u ushtirkanoj koshuljici, koji dana rada u realnoj ekonomiji nije imao, sa neznim rukicama za koje je ashov pojam iz bukvara, kako krece 'jugoslovenska ekonomija je bila nashminkana, sve je to bio dug, kad je trebalo taj dug vratiti izbio je rat' (za to vreme pad berlinskog zida probija ochi), 'treba vratiti politiku u politiku', 'da ne glasamo DS pa ce oni onda da se reformishu, pa onda da ih ponovo glasamo'.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Mel said:

Ma to o tome kako je ekonomija pod Titom bila dobra jer je bila na dugu i nerealna moze samo da pricha neko ko nikad nije radio/imao roditelje koji su radili u nekom solidnijem YU sistemu.

 

Bukvalno zamisljam nekog diplomca FPNa ili tako necheg, u ushtirkanoj koshuljici, koji dana rada u realnoj ekonomiji nije imao, sa neznim rukicama za koje je ashov pojam iz bukvara, kako krece 'jugoslovenska ekonomija je bila nashminkana, sve je to bio dug, kad je trebalo taj dug vratiti izbio je rat' (za to vreme pad berlinskog zida probija ochi), 'treba vratiti politiku u politiku', 'da ne glasamo DS pa ce oni onda da se reformishu, pa onda da ih ponovo glasamo'.

Pogledaj par strana prije: gubitaši vs. privredjivači. 
 

Država je faktički dva puta bila u bankrotu. 
 

 


 

 

 

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Peter Fan said:

Pogledaj par strana prije: gubitaši vs. privredjivači. 
 

Država je faktički dva puta bila u bankrotu.

 

Koliko puta je Grchka faktichki bila u bankrotu?

Link to comment
Posted (edited)

Doduse, javna rasprava sa partizanimatm znala je i da poprimi drugacije oblike: jugoslovenski general Viktor Bubanj, predratni oficir jugoslovenske kraljevske vojske, Narodni heroj Jugoslavije, covek koga su Svajcarci zvanicno smatrali vojnički najbolje obrazovanim oficirom na svetu i koji je hrvatskoj ruzi gospodicni Savki na poziv da као хрватски general podrzi Хрватско прољеће, odbrusio da nije hrvatski nego jugoslovenski general:

 

Tih godina letovao u Šibeniku, zavičaju svoje supruge. Dovezao se privatnim automobilom s beogradskom registracijom. Sedeo je za doručkom, kad mu je sused doviknuo kroz prozor: „Viktore, mažu ti kola govnom!“ Uzeo je pištolj i u pidžami izleteo iz kuće. Stvarno su upravo polivali izmetom kola s beogradskom registracijom. Neko ga je prepoznao: „Izvinite, druže generale, nismo znali da je vaš auto, sad ćemo ga lijepo opet očistit. On je pištolj uperio čoveku u glavu i viknuo: „Poliži, svojim jezikom poliži, inače ću te ubiti!“ Meni je dodao: „Na moju sreću, nesrećnik je počeo da liže govno, inače sad ne bih sedeo ovde i pričao vam ovo, nego bih bio na robiji jer bih ga stvarno ubio!“

 

 

Edit: jebem ti nedostatak pravne drzave :cry:, zar se moze, zar se sme coveku pretiti pistoljem?

I kakva robija kada bi totalitarno sudstvo zataskalo slucaj...:fantom:

 

Edited by namenski
Link to comment
1 hour ago, Sestre Bronte said:

a o usa donacijama koje su pokrivene zlatom koje je bilo kod njih na čuvanju, ne bih ni da počinjem, odmah popizdim, sve su nam naplatili X10

Čuveno je njihovo dobročinsto, to su dobričine kakve svijet do sad nije vidio. Čitam šta ljudi pišu i ne vjerujem! 

  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)
2 hours ago, x500 said:

Kod mene na Tresnji da 70tih isla prica o struji. Bandere su dosle do mestana. Ako vikendasi oce struju moraju da se samooranizuju i kupe bandere od EDB (ili kako se vec tada zvalo). 

Kad su bandere postavljene, onda su postale drzavne i sledeci vikendasi su placali EDBu samo prikljucak.

 

kod mene na starom gradu, 2002-3, zahvaljujući nekim norveškim parama dosao je toplovod do zgrade. poklonila sam deo svog podruma i digla kredit (5 godina) za izgradnju podstanice i instalacije kroz zgradu, do stana. onda smo svi stanari - ugovorom "ustupili" podstanicu beoelektranama. da na nju dalje kace koga i koliko hoce, i to, naravno, naplacuju.

 

tako da.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 2
Link to comment
13 hours ago, Lord Protector said:

Ličnu, nikako kolektivnu: državnu, plemensku, klasnu, partijsku. Samo je ona prava i sve ostale dolaze kao posledica prve.  Slobodu od svojih loših osobina, kidanje unutrašnjih stega i lanaca koji nas vezuju za unutrasnje i spoljno zlo. Ali malo je nas koji smeju taj rubikon da pređu, nemamo hrabrosti i snage, tesko je i zahteva veliku žrtvu.

Zato je to prevashodno problem hrabrosti.

Aaaaaaaaaaaaaaaa, kontam konacno: vitm se borite u svojoj glavi, u svoja 4 zida...

Prelazite Rubikone :D, a meni je tak sada jasno zasto vam je onoliko trebalo da sjebete druga Tita onu mrcinu, a i sa vucicem vamtm bas ne ide...

Tesko i zahteva veliku zrtvu, a i to kidanje unutrasnjih duhovnih stega i lanaca zna da bas potraje... :isuse: 

 

Borbenost jednog dr. Vojislava i Paje Patrijarha... :fantom: 

 

Protesti su za plebs ionako...

 

 

 

13 hours ago, Lord Protector said:

Kako se drtina matora uskočopizdila kada joj je dirnut JBT. Poslovicno se  kriju iza antifašizma, i to je jedino sto je od te negativne utopije ostalo, sve ostalo se raspalo i propalo jer je bilo sazidano na lažima i zločinu.

Šta ti je idolopoklonizam, u Starom zavetu još opisan kao jedan od najtežih grehova. Klanjanje zivom čoveku, pravljenje idola i kipova, obožavanje smrtnog i prolaznog.

Ja tebi malogradjanin, ti meni - drtina pa jos matora.

Ne ide, to 2 kvalifikacije nisu iste klase, obaska sto postoji samo jedan nacin da te razuverim: srecom, nisi moj tip, previse si гњецав, a i nekim cudnim slucajem dobre ribe i dobri frajeri su listom - levo.

 

Sto se idolopoklonstva i grehova :isuse: tice, ne daj se: drzi se rusko-srpskog pravoslavnog misticizma, obozavanja besmrtnog i neprolaznog...:laugh:

Duhovno obavezno...

 

13 hours ago, Lord Protector said:

 

Da, ali tu je jedan veći problem koji je zajedicki za oba perioda: i u ovom i u onom vremenu bilo je malo hrabrih ljudi koji su hteli slobodu i koji su bili spremni da se žrtvuju za nju, a da ne ugaze u koristoljublje, moralno blato i zločin. Nedovoljno ih je bilo. Kukavicluk je ovde najveći  problem i savijena kičma, duhovna vertikala i moral, ne intelekt i obrazovanje.

Kukavicluk naravno jeste problem, svuda i uvek, sreca nasa da, kao sto rekoh, ima vastm hrabrih koji svoje bitke za slobodu bijete da niko ne zna, odrzavate plamen slobode, ali duhovno pre svega... :D 

 

Sve na stranu, koliko su vucic i danasnja Srbija jasniji i razumljiviji citajuci ove baljezgarije...

Kakvi kurac Mile i Milanka... :fantom: 

Link to comment
Posted (edited)

Šta je sve kpj izgradila u ovoj zemlji, demonkratske vlasti, od 1990 do danas nisu i stanju ni da okreče :happy:

Pominje se razvoj preko zaduživanja, pa naš je dug bio smešan prema grčkom ili španskom

Okrenite se oko sebe i prebrojte koliko je škola izgrađeno od 45-89, a koliko od tada do danas, koliko bolnica, domova zdravlja, hidroelektrana, termoelektrana, rafinerija itd

Hvali se vučkara kako je izgradio više km autoputa od komunjara, on bi kosu počupao da je vladao pedesetih :D ne bi znao gde prvo da se okrene, koju rupu pre da zakrpi

Na stranu uopšte opravdanost tih autoputeva koje 80% pučanstva koristi par sati godišnje na putovanju ka i od mora

Edited by gone fishing
  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, Svemir Zeka said:

Ovo što znam ispričali su mi dede :D

Moji roditelji nisu ni izbliza bili opterećeni ustašama, koliko ovi klinci rođeni 2000+

Hoću da kažem da ih ni kad su se "oslobodili" muke ćutanja, nikad nisu bili zainteresovani kao mlađahne generacije za Č vs P

A kad ih danas pitaš, prilično su objektivni

Ja sam zapamtio (jednu od stvari) kada je negde došlo do JB biografije, da je bio austrougarski vojnik, ćale rekao, nemoj o tome.

Inače, da, Jasenovac je bio deo exkurzije sve sa vodičem. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...