Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

Posted (edited)
2 hours ago, Svemir Zeka said:

2. Rat smo imali jer smo morali imati etničke identitete. Jer smo imali nekoliko podgrevača mržnje koja se lepo uzgajila na ekonomskom krahu, koji se takođe nije morao desiti. 


Kada su se razbuktale nacionalne/nacionalisticke stasti, ekonomija nija bila bitna. Slazem se sa @Filozof manijak da takav ekonomski sistem nije bio odrziv (bez donacija/kredita sa Zapada) ali treba se setiti da se ex YU ustvari raspala u doba ekonomskih reformi Ante Markovica i nikad vece prosecne plate. Kad nas je Milosevic uveo u hiperinflaciju za tih nekadasnjih 1000 maraka je moglo da se zali - ali opet nije, jer nacija über alles, "jescemo korenje" i slicne besmislice. Gledam tolike decenije kako isti pattern radi posao. 

edit - on topic: ko se seca javnih rasprava o ekonomskim reformama Ante Markovica?

Edited by Lucia
  • +1 3
Link to comment

@Lucia komisioni su bile prodavnice za usluzno prodavanje robe. Vlasnik odnese robu u komision i oni je prodaju za 20 (ili 25%) trgovacke marze. 

Bio je jedan, mozda ih je bilo vise, na Bulevaru, malo iznad poslasticarnice Jadran preko puta Trudbrnika (danas Intrza banka) koji je prodavao "carinsku" robu, oduzetu zbog prekrsaja.

 

Link to comment
14 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ti si znači jedini koje zasad znam da su kupili, pored mojih roditelja. 

Koji lepo kažu da ono što su oni mogli kao odrasle zaposlene osobe, ja nikad neću moći.

 

Moji napustili BG jer nikad nisu bili na listi za stan. Tj nekoliko puta smicali moju mamu sa prve pozicije za stan i menjali pravilnik da ga neko drugi dobije. Srecom pa je tak obilo, pa sma 90te provela u tatinom kraju, a tek kasnije se ponovo doselila u BG.

 

Sve to na stranu, klasne razlike su sad pa tek nepojamne.

Link to comment
Just now, x500 said:

@Lucia komisioni su bile prodavnice za usluzno prodavanje robe. Vlasnik odnese robu u komision i oni je prodaju za 20 (ili 25%) trgovacke marze. 

Bio je jedan, mozda ih je bilo vise, na Bulevaru, malo iznad poslasticarnice Jadran preko puta Trudbrnika (danas Intrza banka) koji je prodavao "carinsku" robu, oduzetu zbog prekrsaja.

 

Управо то и значи Комисион - провизија. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

@x500 javne debate po političkim pitanjima nije bilo. država je imala jednopartijski sistem unutar SK su se raščišćavale ™ stvari. tako su raščišćene '48 i meni je milo zbog toga. mene je bolelo dupe, šta je sa đilasom, rankovićem, žujoviće, kavčićem, nikezićem, savkom i tripalom.i stambolićem. unutarpartijska stvar nešto slično kao mile i slavica danas. samo, za razliku od njih, meni je bilo dobro  a i niko mi nije solio pamet.

 

za mnoge stvari iz običnog, svakodnevnog života mogu da kažem da su nepravedne, gledano iz današnjeg ugla.

- da ti kažem da su moji sedamdesetih platili za telefonski priključak a da su meni pre 10 godina uveli ga u selu džabe iako sam rekao da mi ne treba

- da sam devedesetih tražio vezu za mobilni broj a danas ti se napadno nudi.

 

što se priključka za struju tiče, tako je bilo no, zamisli situaciju da ti na trešnji nešto sjebe banderu pa, pošto je privatna linija vas dvoje ili dvadesetoro treba da se dogovorite šta dalje. mom prijatelju je grom sjebao strujomer na kući. iz topole su došli i ugradili orman na banderi sa sve strujomerom. meni su ugradili na kući onaj "pametni".

 

što se stanova tiče, rasprave u mojoj firmi u radničkom savetu nisu bile farsične. odvajalo se za stanove. bio sam 4 godine u EDB stambenoj komisiji. nije bilo kadrovskih stanova. dobijali su se na osnovu liste. privilegovani (kao radnici bez stana) bili su oni koji su došli u beograd. mi, domorodci, stanovali smo kod roditelja i imali manje poena po tom osnovu.

 

moji roditelji, ja i žena smo svo vreme doprinosili (da ne objašnjavam kako) izgradnji stanova i imali 1993 mogućnost otkupa stana u zgradi izgrađenoj 1927  i ne baš održavanoj. platil smo ga onoliko koliko je tržava zacepila. bez ikakvog muljanja, protekcije, poznanstva. čak je rekla da moramo.

  • +1 1
Link to comment

@x500 moguce da je bio mix - ali to je sve bila nova roba, nenosena, ne second-hand
sad da li neko uspesno prosvercuje pa odnese u komision, ili mu zaplene pa opet stigne u komision - nije bitno

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Mel said:

 

Moji napustili BG jer nikad nisu bili na listi za stan. Tj nekoliko puta smicali moju mamu sa prve pozicije za stan i menjali pravilnik da ga neko drugi dobije. Srecom pa je tak obilo, pa sma 90te provela u tatinom kraju, a tek kasnije se ponovo doselila u BG.

 

Sve to na stranu, klasne razlike su sad pa tek nepojamne.

Meni je mozgu prijemčivo ono što mi pričaju roditelji, a od dede priče iz rata i o Golom otoku doživljavam kao istoriju. Ne kao nešto blisko periodu mog odrastanja. 

A moji su Đorđeve generacije. I sad kako ko doživljava zavisi od generacije kojoj pripada. 

A opet, moji su imali štošta loše da mi prenesu kao transgeneracijsku traumu, pa nisu. Tek ću u 21.veku i to od familije ili od dede saznati o inform birou, o zatvoru, četništvu, ubistvima od ustaša i tako dalje. Roditelji su me kao klinku držali daleko od toga. A nisu se usrećili kao potomci navedenih :)

Link to comment
5 minutes ago, Svemir Zeka said:

Meni je mozgu prijemčivo ono što mi pričaju roditelji, a od dede priče iz rata i o Golom otoku doživljavam kao istoriju. Ne kao nešto blisko periodu mog odrastanja. 

A moji su Đorđeve generacije. I sad kako ko doživljava zavisi od generacije kojoj pripada. 

A opet, moji su imali štošta loše da mi prenesu kao transgeneracijsku traumu, pa nisu. Tek ću u 21.veku i to od familije ili od dede saznati o inform birou, o zatvoru, četništvu, ubistvima od ustaša i tako dalje. Roditelji su me kao klinku držali daleko od toga. A nisu se usrećili kao potomci navedenih :)

 

Moji nisu bogzna sta prenosili, delom jer su i sami kasno saznali neke stvari a ponesto maltene i slucajno od svojih roditelja ili drugih rodjaka (mamini kao uzesnici WWII su bas dugo bili zivi).

Mislim da je ta generacija nasih baba i dedova bila vrlo naucena da neke stvari drze za zubima.

  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)

@Djordje - mnogi su FNRJ-SFRJ doziveli kao zlatno doba - nesvesni da je takav ekonomski boom posledica prvo USA donacija (neposredno posle WW2) pa kasnije sve veceg zaduzivanja (ex YU je na kraju bila u velikim dugovima) i takav balon je morao da pukne - ali vecina nije to shvatila vec tumacila kao neku Titovu magiju za kojom je ostao zal 

 

edit: slican pattern i danas u Srbiji: napravi vecinu saucesnicima rezima po nekom pitanju, drzi u nacional.bajkama, zaduzuj se i teraj dok moze

 

Edited by Lucia
  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Lucia said:

@Djordje - mnogi su FNRJ-SFRJ doziveli kao zlatno doba - nesvesni da je takav ekonomski boom posledica prvo USA donacija (neposredno posle WW2) pa kasnije sve veceg zaduzivanja (ex YU je na kraju bila u velikim dugovima) i takav balon je morao da pukne - ali vecina nije to shvatila vec tumacila kao neku Titovu magiju za kojom je ostao zal

 

Ovo je najvecim delom jos jedna od onih floskula. Uz sve ekonomske probleme, ekonomija SFRJ je imala i dosta bas solidnog uspeha. Proizvodnje i trzista za plasman tih proizvoda itd.

Link to comment
7 minutes ago, Lucia said:

sad da li neko uspesno prosvercuje pa odnese u komision, ili mu zaplene pa opet stigne u komision - nije bitno

Aj bre ne lupaj, kakvo svercovanje, kakve zaplene, kakve zabrane, platis carinu, zestoku naravno i ides dalje.

Jebote, jos cete da pravite narodnoherojstvotm i spomenicarite glede uvoza strane robe.

 

Quote

 

mnogi su FNRJ-SFRJ doziveli kao zlatno doba - nesvesni da je takav ekonomski boom posledica prvo USA donacija (neposredno posle WW2) pa kasnije sve veceg zaduzivanja (ex YU je na kraju bila u velikim dugovima) i takav balon je morao da pukne - ali vecina nije to shvatila vec tumacila kao neku Titovu magiju za kojom je ostao zal 

 

edit: slican pattern i danas u Srbiji: napravi vecinu saucesnicima rezima po nekom pitanju, drzi u bajkama, zaduzuj se i teraj dok moze

 

Jes vala, drzava u kojoj je vise od polovine stanovnistva bilo nepismeno, u kojoj su zene pravo glasa dobile pre nego u Francuskoj, u kojoj su dvocifreni procenti stanovnistva skidani sa drveca, dolazili u gradove i pretvarali se u kvalifikovanu radnu snagu, ucili da se ne sere u dvoristu nego u water closet-u, a da parket ne sluzi za ogrev, a da se svinje ne cuvaju na terasi, koja je u prvih 7-8 godina svog postojanja bila strahovito izolovana, ali дрчнијатм nego Izrael, cak i kada je bio mlad, koja je 'ladno obarala i to posle WW2 americke avione, odjebala Staljina (bez da iko danas pojma ima koliko je to bio nepojamno kataklizmican dogadjaj sa posledicama globalnog znacaja) - prezivela je zahvaljujuci US donacijama :isuse: 

I - Titova magija... :isuse:

Saucesnici rezima... :isuse: 

Nije problem u tvom/vasem neznanju, to se da ispraviti, problem je u apsolutnoj ubedjenosti da je to sto ste nabiflali apsolutno tacno, da druge istine i sredine nema.

  • Hvala 1
Link to comment
Posted (edited)
16 minutes ago, Mel said:

Mislim da je ta generacija nasih baba i dedova bila vrlo naucena da neke stvari drze za zubima.

Ovo što znam ispričali su mi dede :D

Moji roditelji nisu ni izbliza bili opterećeni ustašama, koliko ovi klinci rođeni 2000+

Hoću da kažem da ih ni kad su se "oslobodili" muke ćutanja, nikad nisu bili zainteresovani kao mlađahne generacije za Č vs P

A kad ih danas pitaš, prilično su objektivni

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment

tokom sfrj su se desile ogromne pozitivne promene, koje su delimično bile posledica globalnog naučnog/tehnološkog razvoja, a delimično neuspešnog ekonomskog sistema

 

taj neuspešni ekonomski sistem je uspeo da promeni strukturu stanovništva i da % seoskog stanovništva svede sa nekih 70% na ispod 20% u periodu od oko 30 godina

 

ljudi su se školovali, vertikalna mobilnost je bila velika

 

infrastrukturno je zemlja značajno napredovala, sam đerdap je dovoljan primer, ali neka stoji i novi beograd, ne smeta

 

u prodavnicama je bio daleko manji izbor robe, ali je bila dostupna širem sloju ljudi

 

u međuvremenu su nam se pogledi na potrebe značajno promenili, tako da se previše tragično shvata ukoliko nešto nije odmah i sad raspoloživo, tako da se gleda na celu tu robnu situaciju u sfrj iz pogrešne perspektive

 

a što se tiče nepravdi prisutnih u političkim sukobima, nestajanja ljudi iz sistema, baš sam tužan

  • +1 3
Link to comment

a o usa donacijama koje su pokrivene zlatom koje je bilo kod njih na čuvanju, ne bih ni da počinjem, odmah popizdim, sve su nam naplatili X10

  • +1 2
Link to comment
Posted (edited)

skoro citava evropa je poslije ww2 pocivala na usa injekciji, a dobar dio juga i istoka bio u nekom momentu prezaduzen tako da se specificnost jugoslovenske ekonomije krije drugdje.

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...