Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

Posted (edited)
35 minutes ago, Filozof manijak said:

Još jedna stvar me zanima, da li je u SR Srbiji postojao časopis kao što je bila Mladina u SR Sloveniji?

Blizu su bila novosadska Polja.

Književna reč, podnaslov beše časopis za književnost i društvena pitanja i da, Republika, ako me slabašno pamćenje ne vara.

Delo? 

 

 

 

Edited by makaronee
predratna biblioteka je izgorela, pamćenje je krhko..
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
Posted (edited)

reći ću samo ovo a vi i dalje pametujte na osnovu onog što vam je servirano

 

u godini kada sam rođen kupovalo se ograničeno, na "tačkice". živelo se teško, skromno ali svake godine sve bolje, od svog detinjstva pa eprimećivao se napredak, u svemu. titova smrt je značila prekretnicu. mačke nije bilo pacovi (poput draškovića i šešelja ovde) su izmileli iz rupa i umesto da budu potrovani bacili su otrov.

 

ne, nisam bio član KP, SK, SO...

 

možete da serete (bukvalno) svašta o titu  ali da je bilo drukčije posle vidovdana '48 moj život nalikovao bi na živote onih pod sovjetskom čizmom. a video sam '79 kako je to izgledalo u pragu, berlinu, varšavi i pešti. i tenkove bi imali ulicama beograda ako bi digli glas. viđeno u pragu i pešti. 9. marta '91 videli smo meku varijantu ruskog komunizma.

Edited by đorđe geprat
  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)

Kad se pogleda gde su oni sada a gde smo mi postjugoslovenske državice, moglo bi se diskutovati ko je bolje prošao.

 

 

btw, jedna od bitnih stvari koja nije odrađena nakon raspada SFRJ ( a koju namenski često pominje) jeste otvaranje dosijea i rasformiranje do fundamenta bezbednosnih struktura nasleđenih iz pokojne države,

Edited by Filozof manijak
Link to comment
7 minutes ago, Filozof manijak said:

Kad se pogleda gde su oni sada a gde smo mi postjugoslovenske državice, moglo bi se diskutovati ko je bolje prošao.

To nema veze s SFRJugoslavijom. Nje nema od 1991., to je 33 godine, tačno onoliko godina između kraja 2.sv rata i godine mog rođenja. Dva sveta, dve epohe. Milion uticaja uzmeđu. 

  • +1 1
Link to comment

O, ali ima itekako. Gosn Đorđe mi je dao šlagvort

DA smo i mi svojevremeno osetili sovjetsku rusku čizmu, verovatno bi posle '89.naglavačke trčali u NATO i EU, a ne bi skrenuli u rusofiliju i antizapadnjaštvo.

Mada, sve je to šbbkbb

 

 

 

Kapiram ja starije generacije koje su uživale u tom periodu SFRJ, no ja pripadam sjebanoj generaciji koja ja uživala u najgorem periodu i posledicama koje su iz SFRJ proizišle.

Samim tim  i ne žalim za njom.

Ali nigde ne tvrdim da je danas bolje i sjajno bajno. Danas je gora situacija u čitavom svetu, nego što je bilo u drugoj polovini prošlog veka. Tako da ima nešto i do epohe u kojoj živimo.

  • +1 2
Link to comment

4Ajde da ostavimo period nakon rata, ucila se "deca" kako drzava treba i moze da se vodi. Bilo je tesko vreme, pa su se koristile i teske metode. 

 

Mada, ako pogledamo jednog Sretena Zujovica i kako je prosao zato sto je na sastanku rekao sto vecina nije zelela da cuje. Potom je 2 godine proveo u potpunoj izolaciji i nikada zvanicno nije bio optuzen.

Vrhunac cinizma je bilo oduzimanje spomenice 1941. Neko hoce da kaze kako on nije bio u partizanima od 1941 do 1945. No, ajde da to ostavimo na stranu kao "prve macice" nove vlasti.

 

21 hours ago, đorđe geprat said:

naslov ovog topika je pitanje javne debate u SFRJ. nije  je bilo kada je u pitanju bila politika države. debata se vodila u partijskim i državim forumima. bože moj, bili smo jednopartijska država. debate su se vodile (možda je pogrešno nazvati to debatom, pre dogovorom) kada su u pitanju bila pizemna, životna pitanja ljudi. na selu u MZ i seoskim zadrugama, u gradu u MZ i preduzećima

 

Kakva se debata, dogovor, vodio kod smene Rankovica? Bio je u vrhu drzave, i partije, dugo godina i bukvalno preko noci je bio izolovan i smenjen.

 Tesko se tu vodila nekakva rasprava. Osim post festum drljanje unapred pripremljenih fraza na lokalnim sastancima. Otisao je i on, ali i stotine/hiljade drugih ljudi - tzv rankovicevci. Idealno vreme da za obracune na svim nivoima.

 

Ili sukob oktobra 1972 godine kada su smenjeni tzv srpski liberali. Ko je gde i kada vodio diskusiju o tome? Ili su prvo bili primotani da daju ostavke, pa je onda krenula haranga u lokalu. Diskutovalo se kako su ... (Antititoisti) tek posto su smenjeni. Sto to neko od "hrabrih" diskutanata nesto rekao pre smene. Valjda je neko primetio devijaciju u njihovom delovanju pre smene, ili je smena na vrhu "otvorila oci" sirokim narodnim masama ;)

 

Slicno je bilo i sa uklanjanjem Jovanke iz Titovog okruzenja 76, ili koje god godine. Samo je odjednom nema. Kako se to u ime drzave i partije razdvoje muz i zena. I sve ono sto je bilo sa Jovankom nakon svega i to u vreme SFRJ. 

 

U istom stilu je bila i 8. sednica gde SM izvrsio unutar partije prevrat i smenio svog druga, cini mi se da su bili i kumovi, i "politicku" mecenu.

Isti metod, smena na vrhu i "diskusija" u bazi. Vrh "baci" zakljucak, a onda ga ovi iz baze sami donesu.

 

Sto se tice lokala, strajk radnika u Labinu i Botovu. Brze bolje su im nakacili da su narodni neprijatelji, anti-jusosloveni i anti-komunisti (kako meni ovo zvuci poznato :D), ... Tim radnicima je samo dogorelo i imali su sustinski 3 zahteva:

- vece plate

- smanjenje administracije u preduzecima

- smena direktora koji su lose vodili firme

 

Nagradno pitanje - na koliko se radnickih saveta vodila rasprave da se izrazi solidarnost sa radnicima koji strajkuju? 

 

Kad smo vec kod lokala i struke. Dugo godina su u Beogradu postojale 4 karakteristicno visoke zgrade: Beogradjanka, zgrada CK, Geneks kule i Istocna kapija (tzv Rudo). Kad je neko pitao struku kako bi gasili pozare na tim zgradama, i kako bi vrsili evakuaciju ljudi?

 

Kod mene na Tresnji da 70tih isla prica o struji. Bandere su dosle do mestana. Ako vikendasi oce struju moraju da se samooranizuju i kupe bandere od EDB (ili kako se vec tada zvalo). 

Kad su bandere postavljene, onda su postale drzavne i sledeci vikendasi su placali EDBu samo prikljucak. 

 

Slicno je bilo i sa telefonom, 80tih samo za mestane i one sa vezom. 90tih (96/7) za 2500 DM. Danas je dzabe prikljucak ali ga niko nece :)

Asfalt (ulicna rasveta i odnosenje djubreta) nije nikako mogalo dok nisu dosle Demokrate i napravili ga badava. 

 

E sad, opet ce da dodje onaj bezobrazni i da me "casti", red je da pomenem jednu vrlo strateski vaznu i dobru meru - komasaciju poljoptivrednog zemljista (za ljude iz ITa to je kao defragmentacija). Komunisticka vlast je bila dovoljno snazna da izvrsi ukrupnjavanje poseda i na taj nacin unapredi/pojeftini proizvodnju hrane. Trudili su se da objasne seljacima zasto je to dobro za njih, da manje vise pravedno (koliko su oni to bili ustanju da urade) i transparentno urade ceo proces uz minimalnu upotrebu sile. Da bi obrlatili/provoleli seljake na promene davali su paralelno povoljne kredite i subvencije za traktore :)

Mislim da nijedna vlast, ciji smo savremenici, tako nesto ne moze da uradi. Prvo organizaciono nisu ustanju da odrade takav projekat. Drugo, toliko bi muvali i muljali sa zemljom da bi izazvali seljacku bunu.

 

Genetalno, rasprave su se svodile na provokatore koji malo "podbune" da se vidi ko ce da se "upeca". Onda razni mehanizmi, ukljucujuci i represiju, ucutkaju one kojindrugacije misle i stvar je "transparentno" resena na zadovoljstvo "demokratskog centralizma". 

 

Recimo, deo Marinkove bare je bio porusen da bi se napravio autoput od Autokomande do Mokrog luga. Odluka je doneta i nema rasprave. Ljudima su pristojno otkupili zemljiste i kuce. Dobili su stanove u Naselju braca Jerkovic i pristojne pare (da se napravi obicna kuca od oko 100m2). 

Par ljudi se "uskurcilo" i dobili su vrlo jasnu poruku - ako ne pristanes mi cemo rusiti kuci bez nadoknade (nisu imali dozvole za gradnju ;)). Svi su legli na rudu, osim jednog koji je imao vocnak i on (njegov potomak) se i danas nesto nateze za jedan komad zemlje kod petlje Dusanovac. 

 

@Sestre Bronte normalan zivot, kucni racunar, putovanja, odeca i obuca, su ti omogucili roditelji :) oni su za ZX Spektrum dali 400-450DM sto je sredinom 80tih bila jedna prosecna plata :)

Jedino sto im je drzava omogucila je da moraju da svercuju Spektrum iz Minhena ili pazare preko oglasa u Galaksiji, umesto da ga kupe u prodavnici kao ostatak sveta.

 

  • Hvala 1
Link to comment
Posted (edited)

@x500jesi li kupio stan po tržišnoj ceni ili otkupio društveni?!

Mislim naravno na stan do raspada sfrj

Edited by Svemir Zeka
Link to comment

Ti si znači jedini koje zasad znam da su kupili, pored mojih roditelja. 

Koji lepo kažu da ono što su oni mogli kao odrasle zaposlene osobe, ja nikad neću moći.

Link to comment

A sve je otprilike počelo postom da bi se o RT u SFRJ javno raspravljalo i dogovaralo... :fantom:

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ti si znači jedini koje zasad znam da su kupili, pored mojih roditelja. 

Koji lepo kažu da ono što su oni mogli kao odrasle zaposlene osobe, ja nikad neću moći.

Ima nas još ovde takvih.

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
Posted (edited)
2 hours ago, Sestre Bronte said:

bio komodor u knez mihailovoj, uvek u izlogu, ali to i nije mnogo bitno

 

 

mozda u izlogu nekog komisiona ali i to vrvtn kasnije
moj brat nije uspeo doci do zeljenog komodora negde ranih 80tih - meni je i spektrum bio wow (i iirc isto stigao nekim privatnim kanalom)

za mladje koji ne znaju sta je komision:

tu se prodavala roba oduzeta na granici - sasvim obicna roba ali firmirana/trazena tipa levi's farmerke, duksevi (ne secam se tih marki), suskavci i sl. 

bilo je skupo kupovati u komisionu i bilo ih je malo

 

nije bitno za sam commodore 64

mozda je bitnije samo postojanje komisiona - ogranicene prodaje neke zapadne robe - i to su bile neke granice u kojima smo se kretali

 

Edited by Lucia
Link to comment
3 minutes ago, Lucia said:

 

mozda u izlogu nekog komisiona ali i to vrvtn kasnije
moj brat nije uspeo doci do zeljenog komodora negde ranih 80tih - meni je i spektrum bio wow (i iirc isto stigao nekim privatnim kanalom)

za mladje koji ne znaju sta je komision:

tu se prodavala roba oduzeta na granici - sasvim obicna roba ali firmirana/trazena tipa levi's farmerke, duksevi (ne secam se tih marki), suskavci i sl. 

bilo je skupo kupovati u komisionu i bilo ih je malo

 

nije bitno za sam commodore 64

mozda je bitnije samo postojanje komisiona - ogranicene prodaje neke zapadne robe - i to su bile neke granice u kojima smo se kretali

 

Levis 501, bela fruit of the loom i sive starke. :D

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Posle milion repriza Boljeg zivota, svako je naucio sta je komision zbog ujka Koste..

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...