Jump to content
IGNORED

Srbija je decenijama septička jama koja se stalno puni i nikada ne prazni

eumeswil

Recommended Posts

Izraz iz naslova sam pozajmio iz Djurinog posta.

Jel se slažete sa ovom konstatacijom?

Što se svega fundamentalnog tiče. Zdravstvo, obrazovanje, zagađenje, siromaštvo, korupcija na svim nivoima društva, nepostojanje pravne države, kriminalizacija pravosuđa i policije, javni prevoz, you name it. 

I da stoga treba pokušati potražiti sreću negde drugde, da život ne prođe u kajanju zbog pogrešnih odluka.

Ne slažemo se

Treba otići u Ukrajinu ili Gazu ili Niger, pa će nam se promeniti percepcija Srbije

Edited by Filozof manijak
  • +1 3
  • Haha 3
  • -1 7
1 minute ago, eumeswil said:

Izraz iz naslova sam pozajmio iz Djurinog posta.

Jel se slažete sa ovom konstatacijom?

Što se svega fundamentalnog tiče. Zdravstvo, obrazovanje, zagađenje, siromaštvo, korupcija na svim nivoima društva, nepostojanje pravne države, kriminalizacija pravosuđa i policije, javni prevoz, you name it. 

I da stoga treba pokušati potražiti sreću negde drugde, da život ne prođe u kajanju zbog pogrešnih odluka.

Pa nije netachno. Mada i malo preoshtro.

Shto se ovoga na kraju tiche, zajeban je taj search za hepinesom, mislim da nema recept, na kraju moje balade taj odlazak u ino me je koshtao vishe nego shto bi da sam ostala u SR, pri chemu su sve moje drugarice u SR proshle mnogo bolje u zivotu od mene.

Nisam bash reprezentativan primer u tome, ali nisam ni jedini koji poznajem.

Ustvari deo problema je apsolutno shto se i u tom drugde stvari menjaju nadole, EU u koju sam doshla pre skoro 20 god i iz koje sam otishla pre 4 od su prilichno nebo i zemlja. Pa to povlachi neke stvari.

• +1 1
4 minutes ago, Filozof manijak said:

Ne slažemo se

Treba otići u Ukrajinu ili Gazu ili Niger, pa će nam se promeniti percepcija Srbije

Bash htedpoh da kazem, ta jednachina je mnogo pravolinskija kad neko zivi u Avganistanu, mada za mene je i Srbija preteshko okruzenje za funkcionisanje.

jbg, uvek ima i od lošeg gore.

dilema je jedna. pobeći od lošeg ka boljem ili trošiti život u popravljanju lošeg.

Edited by đorđe geprat
23 minutes ago, Filozof manijak said:

Ne slažemo se

ovo nema nikakvog smisla, to što postoji gore, ne znači da ovde nije loše

• +1 4
5 minutes ago, đorđe geprat said:

jbg, uvek ima i od lošeg gore.

dilema je jedna. pobeći od lošeg ka boljem ili trošiti šivot u popravljanju lošeg.

Kako će tačno da se poprave stvari kad oni koji nekim spletom okolnosti uspeju da osvoje vlast na izborima i ulici, smaknuće ih duboka država/mafija kao Đinđića, a naši američki, evropski, ruski i kineski prijatelji™ će to da aminuju i nastave sa svojim imperijalnim poslovima ovde?

3 minutes ago, copkillah said:

To što neko tvrdi da je ova zemlja septička jama, apsolutno nije tačno, nego bukvalno proseravanje, pun intended.

To da li je ovde loše, može se utvrditi tek kada se stvari stave u pravu perspektivu

• +1 3

Ovde je loše u odnsu na okruženje(Evropa), u apsolutnim brojevima po velikom broju parametara, Srbija je u gornjoj trećini zemalja na ovoj planeti...

Poenta je sa čim se poredimo, ako želimo da smo bolji od Burundija, ostvarli smo cilj, ako želimo da budemo kao Belgija, e pa jebiga, daleko smo od cilja...

Poenta je da je mnogim građanima super ovako, verovatno velikoj većini, jer ne znaju za bolje i ne umeju da uporede... I onda onaima koji putuju po Evropi, i tako tim bogatim zemljama, ovo stvarno izgleda loše...

• +1 7
9 minutes ago, copkillah said:

Loshe je. Ne bih lichno bash nazvala Srbiju septichkom jamom, poshto zivimo na planeti zemlji, recimo sama chinjenica gd ej eSrbija, trenutno josh uvek, u smislu bezbednosti lichnog zivota i kretanja ulicom je neshto shto se kod nas podrazumeva ali makar samo zbog toga ne bih koristila prejake termine.

Lichno meni atmosfera i uslovi prezivljavanje u SR ne odgovaraju previshe.

2 minutes ago, Filozof manijak said:

To što neko tvrdi da je ova zemlja septička jama, apsolutno nije tačno, nego bukvalno proseravanje, pun intended.

To da li je ovde loše, može se utvrditi tek kada se stvari stave u pravu perspektivu

Meni se svidja opis da je to septicka jama koja se konstantno puni a nikad ne prazni.

Da li ima losije od Srbije? Pa naravno da ima i to trebamo svi da budemo svesni, da ne budemo nezahvalni cinici. Moj problem sa Srbijom je sto ide na gore i sto nema nade (bar ja je nemam vise) da ce za mog zivota da se taj pravac promeni. Nema nista gore po coveka nego da mu uzmes nadu. Da ostanemo i da se borimo za bolje? Kako? Koji su nam realni izgledi da se izborimo za to?

Elem, verujem da ide gomila stvari i u toj EU na gore (prevashodno poskupljenje zivota, sve losije zdravstvo, sve manja penzija koja se sve kasnije dobija etc..) ali idu neke i na bolje - kvalitet vazduha, saobracaj, kolicina zelenila, work-life balans... U tom nekom pogledu nade Srbija ne moze da se meri sa EU, bar ovo sto pricam sa drugarima koji su otisli. Za nas imigrante naravno imamo drugi set problema (potreba da se prave novi prijatelji, ucenje jezika, gledanje na tebe kao na gradjane drugog reda...).

Voleo bih da @Mel a i drugi koji su bili na Zapadu ili su jos tamo, kazu koju vise o tome kakvo je stanje tamo. Ja samo vidim po mojim drugarima koji se svaki put kada dodju sa Zapada iznenade sto neke stvari i dalje ne rade ili su otisle na jos gore.

• +1 3
1 minute ago, radisa said:

Poenta je da je mnogim građanima super ovako, verovatno velikoj većini, jer ne znaju za bolje i ne umeju da uporede... I onda onaima koji putuju po Evropi, i tako tim bogatim zemljama, ovo stvarno izgleda loše...

Rekla bih da je gvint u nechem drugom. Koliko ti je skroz ok da se lizesh sa SNsom da bi imao posao. Komshija iznad, prepoznali smo ga na forki sad skoro sa jednim SNSovim koalicionim partnerom. Tu su za neke normalno placene poslove, nishta lukrativno. Komshije preko puta izgleda takodje neshto petljaju sa SNSom.

Prvi komshija preko puta pa tek je uvek 'znao ljude'.

Ja otprl mogu da crknem u SR od gladi ako ne uspem negde da radim bez takvih zahteva. Mislim previshe sam star pas za te trikove.

2 minutes ago, radisa said:

Saznao sam skoro da su neki moji prijatelji u medjuvremenu presli na tamnu stranu naprednjacku..i sad bolje zaradjuju, sigurniji su..pa i putuju vise.

Cujem od ljudi da pricaju kako je tamo lepse, sredjenije ali da nikad ne bi otisli iz Srbije..ovde im je super. 

Ovde nikad nece biti dobro..bice samo gore, zagadjenije, sa vise kriminala i korupcije..Ekipa koja je dovela do ovoga svakako nikad nece moci da ucini iskorak ka dobrom. Ko god moze neka bega odavde.

• +1 6
  • Vojvodo,serdare 1
2 minutes ago, radisa said:

Ovde je loše u odnsu na okruženje(Evropa), u apsolutnim brojevima po velikom broju parametara, Srbija je u gornjoj trećini zemalja na ovoj planeti...

ja tako posmatram stvari, poređujući nas čitavim svetom, a na samo EU zemljama.