Jump to content
IGNORED

Pomoc za sredjivanje jednog potkrovlja za petoclanu porodicu (samohranu majku i decu koja idu u skolu)


I*m with the pilots

Recommended Posts

https://www.facebook.com/bojana.minovic/posts/pfbid0pK9k1oAxy7p198g2qQoaa3DjhRSFpKafT9TS53mZuxD9g8cUcGrDsVWZimA1CMDal
Na linku se nalaze slike, racunica majstora...

 

 
Quote

 

Treba mi pomoć. U vidu konsultacija za početak.
Naime, neki od vas znaju da sam organizovala akciju prikupljanja sredstava za adaptaciju "golog" potkrovlja na koje se ljubaznošću komšije sklonila jedna mlada, siromašna, samohrana i nepismena majka sa četvoro dece.  **** - vidite dole tekst od kog je ovo pocelo
Da se nekoj od nas dogodila ovolika nedaća, ne znam šta bismo radile, ali ova mlada žena je u svom životu još od najranijeg detinjstva prolazila nešto što su možda samo neke žene u generacijama naših prababa. I sačuvala duh, prisebnost i vedrinu. I rešenost da ostane u selu po svaku cenu, jer tamo njena deca imaju podršku u školi i prihvaćena su. Takođe su toliko integrisana, da su postali prava seoska deca, pitoma i uljudna, a ako se vrate u grad, tačnije na rub grada gde žive njihovi sunarodnici, preti im opasnot da se stope sa decom iz svoje matične zajednice i da budu uskraćena za podršku i kontrolu, koja se mnogo teže sprovodi u tim uslovima i dovedu u opasnost svoje školovanje. Otuda se majka bori kao lavica da ostanu u selu.
I tako sam odlučila da probam da joj pomognem i da razglasim akciju, pa šta bude da bude, ali vreme odmiče i treba požuriti.
Uradili smo merenja, postigli dogovore, nekoliko divnih ljudi je odmah izašlo u susret. Doktor za zidove je ponudio da nađe najpovoljniju cenu materijala, ali još bolje, da uradi jednu prostoriju gratis, njegov prijatelj će platiti pola cene za prozore, nekoliko ljudi je doniralio, Milan Perišić je našao električara koji će razvoditi struju i neće naplatiti ruke, neki ljudi će pomagati, ali i dalje smo miljama daleko od cilja.
Ovako trenutno stvari stoje. Sakupljeno je 46 hiljada i ja to čuvam, zahvaliću se poimenično kad se akcija okonča. Na jednoj od fotografija možete videti mere, na drugoj su cene prozora i vrata, plus ugradnja koja ce koštati 90 evra. Materijal za oblaganje krova i zidova je sveukupno 1200 evra. Na ostalim fotografijama se vidi potkrovlje, deca koja su neobično i pitoma i šarmantna, uljudna i razumna. E da, komšija kaže da im on, pored toga što im je ustupio potkrovlje, obezbeđuje novac za užinu, po skromnih, ali značajnih 100 dinara svakom detetu i da ih opominje da vredno uče jer je to jedini ispravan put za njih i šansa da prekinu začarani krug siromaštva u kome se nalaze njihovi sunarodnici i brojni rođaci. I da, on planira da potpiše ugovor s njihovim majkom da ostanu na potkrovlju (ako uspemo da ga sredimo) naredne tri godine, dok dvoje starije dece oboje ne završe osnovnu školu.
Dakle, koliko sam shvatila da sve izračunam, još nešto više od 1500 evra deli ovu decu od bezbednog doma i prilike da uspešno završe osnovnu školu, uprkos tome što im majka nije išla u školu ni jedan jedini dan, već je bila pepeljuga svim svojim ukućanima.
Ima još nešto. Centar za socijalni rad. Oni treba da daju 30000 dinara za tri kirije, ali drže se toga i neće da učestvuju u adapraciji potkrovlja kada bi preusmerili taj novac za kupovinu materijala, jer kažu kako neće da ulažu u tuđ prostor. (A plaćanje kirije nekom desetom nije ulaganje u tuđ prostor!) Takvo odsustvo logike ja treba sutra da peglam kad odem tamo s namerom da im objasnim zašto je ovo prilika. A i da prestanu da ubeđuju svoju korisnicu da se vrati kod brata kockara jer će on vršiti pritisak da sestričini ugovori brak zbog novca, iako je maloletnički brak zakonom zabranjen. (Šta li se dešava sa onim slučajevima za koje nema ko da se zauzme i proprati ih).
E sad, meni je srce u grlu od straha da li će ovo uspeti, jer je ogromna zalogaj, mora kampanja da se pravi, za koju ja nemam kapaciteta sama, trebaće mi pomoć, od brige što deca kašlju, što majka kašlje, od strepnje da se zima ne pojavi naglo i generalno još od čitavog jednog kabastog zavežljaja mojih briga i strepnji, ali znam da radim pravu stvar. Ipak, treba naručiti prozore što pre jer se čeka dodatak dana, a ja se ne usuđujem jer šta ako ne sakupimo za ostalo, a novac za alternativno rešenje, za kiriju, potrošili na prozore. 🥺
U slučaju da ovo ne uspe i da nas zima predupredi, da li se vi koji ste donirali slažete da ova sredstva preusmerim u kiriju (što bi bilo očajno, ali nužno i jedino moguće rešenje)?
Dodatak:
Pošto je puno ljudi pitalo i uplatilo u međuvremenu, stavljam i račun na koji sam prvobitno počela da prikupljam i gde vodim evidenciju.
Bojana Minović
Adrani 325
36000 Kraljevo
Aik banka 105000000224379362
Svrha uplate: za Beharu i decu

 

 
Quote
Dobre vesti. Sa sinoćnih 46 hiljada, do maločas smo dostigli 150 hiljada! Plus kreveti, ormani, obuća i odeća.
Idemo dalje. ⚓🍀

 

Pre 15h, poslednji update
Quote
Trenutno smo na 210 000 dinara! 🤩 Neverovatno živa akcija, ceo dan komuniciram s ljudima, od jutros u 8, evo već 12 sati, zavrtelo mi se u glavi. 🥴
Ljudi su se interesovali, davali su savete, predloge. Zahvaljujući jednoj preporuci za pvc stolariju, upućena sam na povoljnije cene i uštedeli smo 9000 dinara! To je bilo superkorisno. 🍀

 

Dakle trazi se ne samo novcana pomoc vec i idejna, strucna, itd. Ako neko zeli da pomogne ovoj zeni i komsiji koji se zalozili za majku i njeno cetvoro dece, ima sve na FB profilu Bojane Minovic.

 

Pocelo je od ovoga 11. oktobra

Quote
Ovu su vrata i prozori u jednom privremenom domu, u jednom moravskom selu, nekih petnaestak kilometara od grada.
Na nedovršenom spratu seoske kuće živi samohrana majka s četvoro dece, od kojih dvoje starijih idu u više razrede osnovne škole, a jedno u predškolsko, dok je najmanje tek prohodalo.
Ovde žive već dva meseca jer su primorani zbog porodičnog nasilja. Naime, njen brat, prokockavši sav novac koji je zaradio boraveći s porodicom na tzv azilu u Nemačkoj, čim je deportovan i čim je stigao kući, počeo je u roditeljskom domu da maltretira sestru, koristeći, po njemu nepisano pravo prvorođenog. Ne mogu da vam pišem o detaljima njegove bahatosti i osionosti, ali nije samo ona u opasnosti od nasilja, već i deca, i to ne samo od fizičkog.
Mlada žena je korisnica socijalne pomoći i dečjeg dodatka, pa njen tutor iz Centra za socijalni rad predlaže da se pomiri s bratom i vrati se u jednu priručnu sobu koju je tamo namestila uz velika odricanja. Ipak, ona neće, iz straha za svoju decu, naročito za devojčicu od 13 godina, formiranu lepoticu, kojoj je rodbina već počela da natura ugovoreni brak od koga bi dobili novac. Već je zbog dve grupe prosaca morala da zove policiju.
Iako bi joj Centar za socijalni rad dodelio tri meseca jednokratne pomoći, namenski za kiriju, ona neće ni da se vrati u grad jer na selu ima uhodane sisteme povremenog rada u nadnici, ali mnogo pre zbog toga što deca imaju podršku razredni i nastavnica da redovno idu u školu, drugare koji ih ne diskriminišu, druženje na folkloru, ekipu iz zaseoka s kojima se igraju.
Imali bi oni inače posve miran i stabilan život, samo da može da se nađe neka kuća za njih. O(p)stanak u selu je, dakle, zalog da deca idu redovno u školu jer u gradu ne bi imali ili se ne zna da li bi imali tu vrstu podrške i mogućnosti.
Postoji u teoriji šansa da kupi neku seosku kuću preko donacije koju je raspisala država za podsticaj ostanka na selu mladima s decom, ali donacija je 10000 evra i odavno za taj novac ne može ništa da se nađe. Znam jer sam i probala u više navrata da pronađem, čak sam i išla kod notara da prevodim neke nerešene imovinske odnose naslednika jedne od kuća, ali su nam u opštini rekli da je to rizično.
Zato sad oni žive na neomalterisanom komšijinom spratu, s ćebadima umesto prozora. Meni je dirljivo kako ona kaže: pokrivam decu po celu noć, a ujutru kad je najhladnije, nameštam ćebicu ako duva vetar. (I barva pudela...). Ćebica kaže za ćebence jer je njoj srpski treći jezik. Ipak, njenoj deci je prvi, oni su se integrisali koliko su mogli i za njih seoska zajednica ima veliki značaj. Čak govore i naglaskom tog kraja, koriste lokalizme i sl.
Ja ne znam kako da joj pomognem, pored manjih donacija koje odvajam da bih joj kupila nekad neku hranu i pored garderobe koje neko donese kod nas u HM radi dalje distribucije. Ona, koja je nekad bila nesputana u kretanju i menjanju mesta za život, iako nepismena, veoma vredna, promućurna, sad je spremna da zbog prilike da deca idu redovno u školu, ostane u selu po svaku cenu, žrtvuje se, ali bojim se da će posustati u trenutku kad ozbiljno zahladni.
Za sada, klimatske promene idu na ruku najsiromašnijima.
Ovo je bila glupa šala, jer će upravo najsiromašniji najbolnije i osetiti klimatske promene i platit najveću cenu.
https://www.facebook.com/bojana.minovic/posts/pfbid02xP1K3ZvCq5QQzwCQHcHnybFzovz9JCVYCPEEob7wNbHbrmEziYaC4ntdNh9i87Jrl

 

  • +1 8
Link to comment
37 minutes ago, Mr.Mxyzptlk said:

jel ima nekih vesti od tada, dokle se stiglo sa radovima itd, sta im dalje treba, dal imaju garderobu i ostale potrebstine za zimu. grejanje, struja?

 

 

 

Vidi, ne mogu ja da vodim evidenciju, stavila sam to sta je bilo poslednje tad kad sam pisala ("Pre 15h, poslednji update") kao i prvi mojj citat gde je opisano - za sve je najbolje videti na stranici i pitati samu Bojanu koja to koordinise. Misilm da je bilo prvo potrebno da se skupi novac da bi se narucili ti prozori koje ce onda majstor da ugradi, i to je valjda bilo najhitnije. Posto je dosta novca skupljeno, mozda ce se ta narudzbina uraditi vec danas-sutra. Komsija koji im je dao svoje potkrovlje daje deci svakog dana 100 dinara za uzinu - mozda videti da li treba preusmeriti deo novca na to. Ali mislim da je najhitnije da krenu radovi, jer zima samo sto nije stigla, a kako vidis na slikama, nema prozora.

  • +1 1
Link to comment

Bojana je otvorila PP nalog: bojana.akchm@gmail.com

 

QR kod za uplate u banku

 

Juce:

Quote
Dragi ljudi, svi zajedno smo napravili malo čudo. 🐞
Prešli smo danas 300 000 dinara u donacijama! Ima i nešto više, ali moram sad da razmrsim neke izveštaje o uplatama, a jedva da imam snage posle broja ljudi s kojima sam komunicirala danas.
(Neko mi je obećao jedan prozor, a ja sad ne mogu u porukama kojima sam zatrpana da nađem ko je, pa ako može da mi opet pošalje poruku). Takođe je neka nejasnoća oko računa za struju, pa sam išla i to da rešavam, da predupredim potencijalni problem.
Jedna divna devojka je samoinicijativno uradila QR kod za uplatu, a jedna druga divna devojka mali vizual gif, koji možete upravo videti.
Sve u svemu, ogromna podrška sa svih strana, novac, predlozi, briga.
Hvala svima, moram sad malo da se odmorim, nastavljam u istom tempu uskoro.

 

Link to comment
  • 1 month later...

Bojana Minović - Dragi ljudi, s radošću, ponosom i olakšanjem vas... | Facebook

 

Dragi ljudi, s radošću, ponosom i olakšanjem vas sve obaveštavam da je akcija "Potkrovlje" završena. Sad ostaje samo unošenje nameštaja, slika, prekrivača, zavesa, tepiha i finalno ušuškavanje.
Radovi su kasnili zbog nekih nepredviđenih okolnosti kao što je nivelacija poda, sušenja, nekih manjih pehova i sl, ali evo, konačno je sve na svom mestu.
Po prvi put u njihovim životima, tu je ono što većina ljudi uzima zdravo za gotovo - čvrsti i okrečeni zidovi, stabilna struja, topli čisti podovi, prozori koji dihtuju, singl krevet za tinejdžerku, bezbrižno igranje na podu mlađe dece...
Još jednom i još mnogi puta hvala svima koji su učestvovali na bilo koji način. (...)
  • +1 1
  • Wub 7
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...