Jump to content
IGNORED

Premier League 2023-24


ArleKino
Valk
Message added by Valk,

Topik Premier lige je posvećen našem dragom ArleKinu, koji više nije sa nama.

Nadamo se da se u džennetu čuje grmljavina topova sa Emirata, dok ti pikaš lopte na Hajberiju.

Recommended Posts

On 10. 10. 2023. at 16:03, Mindaugas Žukauskas said:

 

Između 2013-2017 bio 4 puta biran u idealnih 11 najjače lige sveta. Alfa i omega Čelsija koji je uzeo 2 PL u tom periodu. Neki, tj. većina igrača koje si nabrojao nisu imali svoj peak u toj eri. Modrić je dobar protukandidat, ali i za njega mi se čini da je potpuno sazreo tek ovih poslednjih 6-7 godina. Dapače, to je bilo moje subjektivno mišljenje u tom periodu

Samo sto u tom periodu Premier liga nije bila najjaca liga, osim ako ne uzmemo misljenje poslovicno "objektivnih" engleskih sportskih novinara (onih koji su, recimo, svoju reprezentaciju redovno stavljali medju tri prva favorita na poslednjih 11 svetskih prvenstava, a medalju nisu dobili, cak ni onu za trece mesto ... nesto sto su u tom periodu uspeli Italija, Argentina, Nemacka, Brazil, Francuska, Spanija (prvaci sveta), Holandija, Hrvatska (vicesampioni), Poljska, Svedska, Turska, Belgija; dakle 12 selekcija). 

 

Svako ima misljenje, ali postoje zvanicni izbori, kako za najboljeg igraca, tako i za najbolje lige, tako da to nije stvar misljenja. Uostalom, postoje i rezultati na terenu koji to misljenje sa lakocom i nedvosmisleno potvrdjuju ili demantuju. 

 

To sto ja najvise volim dribling, loptu kroz noge, pas u prazno kroz sredinu, a ne volim glavomet (odnosno preferiram nogomet), dinamiku (za to imam hokej), napadace koji ne mogu proci 1:1 ... to uopste nije vazno. Moje licne preferencije su bitne samo meni, cinjenica je da je engleska liga najbolja od 2019 pa sve dosad i cini se da ce jos dugo biti tako. To jasno pokazuju rezultati u najjacem klupskom takmicenju, kao i UEFA koeficijenti.
Uostalom ako UEFA koeficijenti i rezultati na terenu nisu merilo, sta bi onda bilo?

 

A kako je bilo u periodu 2013-2017 kada su UEFA koeficijenti redovno stavljali spansku ligu na prvo mesto a spanski klubovi apsolutno dominirali u najjacem klupskom takmicenju (uzeo sam i 12/13 te 17/18 kako bih sigurno ukljucio sve):
 
FORMAT:
pobednik, finalista
medjusobni rezultati u mecevima spanskih i engleskih klubova
plasman u top 8 spanskih i engleskih klubova

12/13: Bayern, Borussia D. 
(Real - City 3:2, 1:1; Real - Man U 1:1, 2:1)
(Real SF, Barcelona SF, Malaga QF - niko u 8 iz Engleske)
13/14: Real, Atletico Madrid
(Man U - Real Soc. 1:0, 0:0; Man City - Barcelona 0:2, 1:2; Chelsea - Atletico Madrid 0:0, 1:3) 
(Real pobednik, Atletico F - Chelsea SF, Man U QF)
14/15: Barcelona, Juventus
(Real - Liverpool 1:0, 3:0; Barcelona - Man City 2:1, 1:0)
(Barcelona pobednik, Real SF, Atletico M QF - niko u 8 iz Engleske)
15/16: Real, Atletico Madrid
(Man City - Sevilla 2:1, 3:1; Man City - Real 0:0 0:1; Arsenal - Barcelona 0:2 1:3)
(Real pobednik, Atletico F, Barcelona QF - Man City SF)
16/17: Real, Juventus
(Barcelona - Man City 4:0, 1:3; Sevilla - Leicester 2:1, 0:2; Atletico M - Leicester 1:0, 1:1)
(Real pobednik, Atletico M SF, Barcelona QF - Leicester QF)
17/18: Real, Liverpool
(Chelsea - Atletico M 1:1, 2:1, Liverpool - Sevilla 2:2, 3:3, Spurs - Real 3:1, 1:1, Man U - Sevilla 0:0, 1:2, Chelsea - Barcelona 1:1 0:3, Liverpool - Real 1:3)
(Real pobednik, Barcelona QF, Sevilla QF - Liverpool F, Man City QF)

 

Dakle, u ovih sest sezona, spanski klubovi imaju 5 titula, jos dva finala, cetiri polufinala, 6 osmina finala. Engleski klubovi imaju 0 titula, 1 finale, 2 polufinala i tri osmine finala.
Od ukupno 37 odigranih utakmica, spanski klubovi su dobili 18, engleski 7. 12 utakmica je zavrseno nereseno. Situacija je jos gora po engleske klubove kad se gleda samo knockout faza, gde su u 11 medjusobnih duela, 10 puta spanski klubovi prosli dalje. U knockout fazi, odigrana je 21 utakmica, Spanci su dobili 14, Englezi 1, a sest puta je zavrseno nereseno. Man City je u knockout fazi, od sest utakmica izgubio pet, jednom igrao nereseno; Man U dve neresene i dva poraza; Chelsea dve neresene i dva poraza, Arsenal dva poraza.

 

Europa League je, pomalo, utesno takmicenje i, svakako manje relevantno, ali i tu u ovih sest sezona Spanci su osvajali 4, Englezi 2. Jedno medjusobno finale, gde je Sevilla pobedila Liverpool, jedno polufinale 17/18, gde je Atletico izbacio Arsenal, ...

 

Dakle, Premier liga je danas najjaca liga na svetu. Premier liga u periodu 2013-2017 nije bila najjaca.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, mrdja said:

 

Svako ima misljenje, ali postoje zvanicni izbori, kako za najboljeg igraca, tako i za najbolje lige, tako da to nije stvar misljenja.

 

Koji je to zvaničan izbor za najbolju ligu?

Link to comment
1 minute ago, John Coltrane said:

@mrdja

 

Jel mene utisak vara ili ti želiš da umanjiš kvalitet Azara preko sabiranja ligaških koeficijenata?!

 

Ne znam iz cega si izvukao takav zakljucak, posto Hazarda nisam nigde pomenuo. 

 

Sam izbor za top tri nikad nisam komentarisao, iz vise razloga. Favorizuje pojedince u kolektivnom sportu. Favorizuje napadace i strelce. Glasa se u odredjenom periodu, tako da forma malo pre glasanja, dosta utice na konacan redosled. I na kraju, finese i minorni detalji odlucuju o tom rangiranju.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Mindaugas Žukauskas said:

 

Koji je to zvaničan izbor za najbolju ligu?

 

Izbor? Nisam siguran da te razumem. Valjda rezultati to odredjuju a ne neki izbor ili glasanje. UEFA svake godine izbacuje koeficijente i za period 2013-2017, La Liga je bila najkvalitetnije takmicenje, sto su i rezultati nedvosmisleno potvrdili. Od 2019 - 2023, to je Premier League.

A po kom to kriterijumu je Premier League bila najjace takmicenje u periodu 2013-2017, kako si naveo u svom postu?

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, mrdja said:

 

Izbor? Nisam siguran da te razumem

 

2 hours ago, mrdja said:

Svako ima misljenje, ali postoje zvanicni izbori, kako za najboljeg igraca, tako i za najbolje lige, tako da to nije stvar misljenja.

 

Ovaj zvanični izbor za najbolje lige, pošto to nije stvar mišljenja. Da mi navedeš

Link to comment

ima mrdja poentu da je spasnka liga bila bolja sveukupno gledano. nije tu samo real i barca nego i jos 3-4 ekipa.

isto tako dno premier lige je verovatnije za klasu kvalifetnije od dna primere.

 

u svakom slucaju, pre cu pogledati brentford-villa nego villarreal-sevilla...

Link to comment
26 minutes ago, mrdja said:

 

Ne znam iz cega si izvukao takav zakljucak, posto Hazarda nisam nigde pomenuo. 

 

Sam izbor za top tri nikad nisam komentarisao, iz vise razloga. Favorizuje pojedince u kolektivnom sportu. Favorizuje napadace i strelce. Glasa se u odredjenom periodu, tako da forma malo pre glasanja, dosta utice na konacan redosled. I na kraju, finese i minorni detalji odlucuju o tom rangiranju.

 

Kvotovao si post koji se odnosi na Edena Azara, a sa ciljem da, valjda, nacrtaš uz pomoć brda statistike da je La Liga bila bolja od PL u pomenutom periodu.

 

Sorry ako sam te pogrešno razuemo

 

 

Link to comment
1 minute ago, John Coltrane said:

 

Kvotovao si post koji se odnosi na Edena Azara, a sa ciljem da, valjda, nacrtaš uz pomoć brda statistike da je La Liga bila bolja od PL u pomenutom periodu.

 

Sorry ako sam te pogrešno razuemo

 

 

 

Nema problema. 

 

Realno, u neka normalna vremena objasnjavati da je liga sa pet pobednika u sest sezona bolja od lige sa nula pobednika (da zanemarimo sve ostalo) bi bila notorna glupost :)

Ali mi zivimo u neko vreme kada ljudi zelotski nesto obozavaju, cinjenice potpuno ignorisu, pri tom bivaju konstatno izlozeni procesu enkulturalizacije, i to virtuelno.

 

U sustini bolje je da se klonim ovog topika.

 

Svako dobro

 

  • +1 1
Link to comment

Ovo su argumenti da je top 4 kluba iz Spanije, bilo bolje od top 4 iz Engleske. Ili recimo top 6 klubova. U tom periodu. 

E sad liga ima 20 klubova... 

Nije problem, moguce da je i liga bila bolja u tom periodu. 

PL je bila gledanja. 

Nema razloga da se klonis, naprotiv. 

Edited by radnik
Link to comment
3 minutes ago, 189- said:

ima mrdja poentu da je spasnka liga bila bolja sveukupno gledano. nije tu samo real i barca nego i jos 3-4 ekipa.

isto tako dno premier lige je verovatnije za klasu kvalifetnije od dna primere.

 

u svakom slucaju, pre cu pogledati brentford-villa nego villarreal-sevilla...

 

Naravno, pricamo o periodu 2013-2017, nikako 2019-2023.

 

Za vrh tabele znamo, CL to jasno pokazuje. Za gornji deo tabele takodje znamo, tu je Europa League.

Za dno tabele ... mislim da su timovi sa dna uvek bolji u kvalitetnijoj ligi, jer igraju protiv jacih rivala.

 

Jedino sto stvarno nikad nije bilo ovako pre ovog virtualnog veka je to da se ignorisu rezultati. Kad su nemacki timovi dominirali u Evropi, svima je bilo jasno da je nemacka liga najjaca. Posle su dosli Italijani, ista prica. Pa Englezi, opet isto. Ali, u vreme, kad engleski mediji postaju apsolutno nenormalni, pocinje ta prica da vise nije bitno ko ima najbolje rezultate, idiotarija kao Mesi i "rainy night in Soho", pardon Stock (eh, The Pogues :) 

 

Dalje, sta je zvanicno. To se bar uvek podrazumevalo, takmicenje gde se najbolji timovi iz svih evropskih drzava medjusobno suprostavljaju se igra pod organizacijom UEFA. Ona je ta, koja na osnovu koeficijenata drzava, odredjuje broj timova po drzavi. Svaku godinu u periodu 2013-2017, Spanija je bila prva. Od 2019, Engleska je prva. U stvari, u 2023, mnogo je veca razlika izmedju prve engleske i druge spanske, nego izmedju spanske i, cetvrte nemacke.

 

U stvari, ja jedino kod Engleza (govorim o novinarima, naravno) nailazim na ovo ludilo, i na klupskom i na reprezentativnom planu; da sebe proglasavaju najboljim bez obzira na rezultate. Pobedis jednu od 21 utakmice u fazi ispadanja i kazes najbolji sam ... bolest

 

Puno pozdrava tebi, citamo se na nekom drugom topiku

 

  • +1 2
Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...