Jump to content
IGNORED

Twitter v2.0 - powered by Elon


mustang

Recommended Posts

To što Tesla automobili lako gube kontrolu izgleda nije previše bitno, Elon se fokusirao na mnogo bitnije stvari kao što su bespatni obroci za zaposlene u Twitter HQ. :fantom:

I još se poziva na to kako su slabo dolazili u kancelariju, a pre neki dan je prekinuo WFH. :isuse:

FhVYqzuX0AEAlNA?format=jpg&name=large

 

Edited by mraki
Link to comment

jbg, pisao sam zašto nije dobro preterano brzo razvijati proizvode, iako to izgleda ultra super ogromnoj većini ljudi

 

zato poštujem stare OEM-ove, možda me zajebu sa izduvnim gasovima, ali se odupiru pritiscima da budu kao Tesla i razvoj rade bezbednom brzinom

  • +1 7
Link to comment

Da ne branim ovog pavijana ali najčešći razlog zaglavljivanja papučice gasa je patosnica! Drive by wire postoji već jako dugo i ne verujem da je tesla tu izmišljala toplu vodu. Ko se razume, te papučice su linearni potenciometri i ima ih dva za safety a ecu prati oba. Rade ih svi veliki oemi počev od boscha.

 

Drugi najčešći razlog je pritisnuta pogrešna pedala.. jer ima ih dve :mellow:

Link to comment
1 minute ago, Kenji said:

Da ne branim ovog pavijana ali najčešći razlog zaglavljivanja papučice gasa je patosnica! Drive by wire postoji već jako dugo i ne verujem da je tesla tu izmišljala toplu vodu. Ko se razume, te papučice su linearni potenciometri i ima ih dva za safety a ecu prati oba. Rade ih svi veliki oemi počev od boscha.

 

Drugi najčešći razlog je pritisnuta pogrešna pedala.. jer ima ih dve :mellow:

Nije se ovde zaglavila papučica, ovo je navodno autonomni sistem sam odlučio da ubrza, prilikom parkiranja...

Link to comment

S akcentom na "navodno". Mislim, neće biti iznenađenje ako se ispostavi da jeste nešto do softvera u kolima bilo. Ali isto tako nije nikakvo iznenađenje da su ljudi jedva dočekali na volej ovu situaciju i krenuli sa "auto smrti" šerovima.

  • +1 3
Link to comment
9 hours ago, Kenji said:

Da ne branim ovog pavijana ali najčešći razlog zaglavljivanja papučice gasa je patosnica! Drive by wire postoji već jako dugo i ne verujem da je tesla tu izmišljala toplu vodu. Ko se razume, te papučice su linearni potenciometri i ima ih dva za safety a ecu prati oba. Rade ih svi veliki oemi počev od boscha.

 

Tesla trenutno nema drive by wire sisteme, možda će početi da uvodi od 2023.

 

To sa patosnicom koja zaglavi gas je imala Toyota pre 10+ godina, morali su da opozovu preko dva miliona vozila. 

 

Nevezano za to, imali su prošle godine problem kad "the brake pedal may suddenly require more pressure in order to stop the vehicle if a part within the braking system fails". Opozvali još 200k vozila. 

 

Na ovo drugo se uveliko žale i vozači Tesle, tvrde da teorija po kojoj kočnica uvek može da override gas jednostavno nije tačna - kako kola ubrzavaju, kočnicu postaje sve teže i teže pritisnuti. Kod Tojote je bio u pitanju neki problem sa hidraulikom, kod Tesle boga pitaj šta izaziva iste simptome.

 

Naravno, ništa od toga ne objašnjava zašto bi automobil naprasno počeo da ubrzava dok se autonomno parkira.

 

2 hours ago, Svarog said:

S akcentom na "navodno". Mislim, neće biti iznenađenje ako se ispostavi da jeste nešto do softvera u kolima bilo. Ali isto tako nije nikakvo iznenađenje da su ljudi jedva dočekali na volej ovu situaciju i krenuli sa "auto smrti" šerovima.

 

Jedva su dočekali da CCTV ovako dobro zabeleži celu situaciju, ali ovo je daleko od prvog slučaja da Tesla bez jasnog povoda da gas i zakuca se u prvu prepreku. 

 

Istraga je zaključila ovo što @Kenji gore predlaže - jebiga, ili je glupi vozač promašio kočnicu, ili jednostavno ne kapira koliko je osetljiv električni akcelerator, navikao da mora da ga gazi divljački pa izgubio kontrolu kad je hteo samo malo da ubrza.

 

Taj zaključak je dobrim delom posledica ugovora koji Teslini kupci potpisuju, striktno preuzimaju odgovornost za sve moguće i nemoguće nepredviđene situacije u režimima autonomne vožnje. Znači, veće su šanse da dobiju neku odštetu od Tesle ako su vozili sami nego ako su uključili cruise control superinteligentnog autopopilota, ovo drugo oslobađa proizvođača odgovornosti u ogromnoj većini slučajeva.

 

Meni je taj cinizam najljigavija stvar kod Tesle, ta svesna namera da koristiš vozače kao crash test dummies a to im ne saopštiš, ogradiš se od svake eventualne odgovornosti...

 

  • +1 2
Link to comment

@Weenie Pooh

Pod drive by wire mislim na sistem pedale ne i na upravljanje.

Ovde je teardown same pedale gde se koristi isti termin:

 

Svi navode kako je ovo bilo autonomno parkiranje a ja na snimku vidim samo isključenje sa puta što ne postoji u autonomiji. Auto parkiranje je staneš kažeš parkiraj i onda on traži mesto.

 

Da ponovim ne isključujem ništa.. sem da Ilon nije pavijan.

  • +1 3
Link to comment
12 hours ago, Braća Strugacki said:

jbg, pisao sam zašto nije dobro preterano brzo razvijati proizvode, iako to izgleda ultra super ogromnoj većini ljudi

 

zato poštujem stare OEM-ove, možda me zajebu sa izduvnim gasovima, ali se odupiru pritiscima da budu kao Tesla i razvoj rade bezbednom brzinom

ne odupiru se, sta vise idu najbrze sto mogu u pravcu tesle. naveo sam i podatak bas za VW.

ovaj deo gde se uporedjuje protivzakonito zagadjivanje zivotne sredine sa propratnim laganjem celog sveta sa razvojem proizvoda uz postovanje svih regulativa ali brzinom koja se rendom laiku ne dopada je budalastina, a napisati da je ovo prvo prihvatljivije je podrzavanje krimanala i gadost kao takva.

Edited by Heaviside
Link to comment

Tesla tvrdi da je 55-godišnji vozač pritiskao gas i da nije kočio, dok je policija saopštila da vozač nije bio pod uticajem alkohola ni droge i da će ispitati vozilo angažujući nezavisnu agenciju. Rođaka vozača koji je vozio pomahnitali auto 2,6 km od čega 1,4 km s probušenom gumom kaže da je on bio profesionalni vozač kamiona i pita se: "Ko bi držao pritisnutu pogrešnu pedalu 2,6 km?"

U aprilu 2021. na šangajskom auto-sajmu žena se popela na izloženi Tesla auto u majici "otkaz kočnica" da bi skrenula pažnju na nesreću koju je njen otac doživeo jer auto navodno nije kočio, već ubrzavao, zbog čega je izazvao lančani sudar.
 

Izvor:

https://cnevpost.com/2022/11/13/fatal-accident-puts-tesla-in-spotlight-in-china/

 

Edited by vememah
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
8 minutes ago, Heaviside said:

ne odupiru se, sta vise idu najbrze sto mogu u pravcu tesle. naveo sam i podatak bas za VW.

ovaj deo gde se uporedjuje protivzakonito zagadjivanje zivotne sredine sa propratnim laganjem celog sveta sa razvojem proizvoda uz postovanje svih regulativa ali brzinom koja se rendom laiku ne dopada je budalastina, a napisati da je ovo prvo prihvatljivije je podrzavanje krimanala i gadost kao takva.

 

2018.g. sam počeo testiranje držača prednjih senzora za jednog poznatog OEM-a, već smo došli do probne serije

 

brže idu delovi koji nemaju veze sa bezbednošću, ako su iole povezani sa njom, dođi da ostarimo zajedno

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, vememah said:

Tesla tvrdi da je 55-godišnji vozač pritiskao gas i da nije kočio, dok je policija saopštila da vozač nije bio pod uticajem alkohola ni droge i da će ispitati vozilo angažujući nezavisnu agenciju. Rođaka vozača koji je vozio pomahnitali auto 2,6 km od čega 1,4 km s probušenom gumom kaže da je on bio profesionalni vozač kamiona i pita se: "Ko bi držao pritisnutu pogrešnu pedalu 2,6 km?"

Pritom se na snimku vidi kako vozač pokušava da hendluje koliko je moguće i izbegne sudar, dok auto sve više ubrzava. Nekako stvarno izgleda da je problem do auta.

Ne isključujem ni drugu varijantu, ali ne deluje mi previše verovatno.

Link to comment
1 hour ago, Braća Strugacki said:

 

2018.g. sam počeo testiranje držača prednjih senzora za jednog poznatog OEM-a, već smo došli do probne serije

 

brže idu delovi koji nemaju veze sa bezbednošću, ako su iole povezani sa njom, dođi da ostarimo zajedno

Tako je, a šta je bitno za bezbednost i u kolikoj meri je ili regulisano ili na samoj kompaniji da odluči. 

 

Varanje na testu za izduvne gasove nije stvar slobodne volje nego kriminal, a poređenje toga sa zakonitim izborom koju komponentu ćeš koliko da testiraš je podrška kriminalu.

Link to comment
4 minutes ago, Heaviside said:

Varanje na testu za izduvne gasove nije stvar slobodne volje nego kriminal, a poređenje toga sa zakonitim izborom koju komponentu ćeš koliko da testiraš je podrška kriminalu.

:ohmy:

Ne znam kako da citam boldovano: slobodna volja vs kriminal?

Ili se kriminalac postaje prisilom, jebemliga...

 

Bice da si se sto se logike tice ovde malo sapleo... :fantom:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...