Jump to content

Twitter v2.0 - powered by Elon


mustang

Recommended Posts

Персона је по дефиницији оно како се постављаш према свету. Ако је особа љубазна у спољном свету то јој је Персона,  а изразито нељубазна под псеудонимом, то јој је Сенка. Ни једно ни друго није тај неко, суштински, ако је у питању огромно размимоилажење. 

Link to comment

Oni su baš u padu kad su akcije i prihodi u pitanju i bukvalno pod pritiskom investitora da urade ovo. Previše su ljudi zaposlili i previše milijardi spucali u metaverse koji je i dalje prilično apstraktan projekat.

  • +1 2
Link to comment
On 5.11.2022. at 18:05, zmanic said:

 

Ne, ne, ne. Imaju / imamo obrisan mozak! Proces koji se nezaustavljivo multiplicira.

 

Levica = radnička klasa = deo ljdske vrste koji živi od svog rada (isključivo), po meni, i onome kako ja to pojmim, više ne postoji po onome kako je opisana u literaturi koji sam nekada čitao. Život od rente, najma kapitala, akvizicije tuđih dela i trošenja ostavštine predaka ili ljubavnika/sponzora, ili pljačke drugih nespojiv je sa levicom.

Kako ne postoji? Medicinska sestra, nastavnica, frizer, kasir, kuvar, inženjer, naučni istraživač, to su sve radna mesta. Nekima je plata 5-10x veća od minimalca, i oni samo geografski žive na istom prostoru a u svakom drugom smislu ne, ali i dalje zavise od razmene vremena i energije za novac i imaju prihod samo dok to rade. Gospođa srednji menadžer je isto radno mesto, samo unproductive labour tipa, menadžerski feudalac ili funkcionalni kapitalista, ekonomskom terminologijom objašnjeno sa rentom u plati zbog barijere dolaska na to mesto.

 

On 5.11.2022. at 18:05, zmanic said:

 

 

Link to comment
11 minutes ago, eumeswil said:

... to su sve radna mesta....

Upravo to, to su radna mesta na kojima su zaposleni ljudi koji nisu u svojoj svesti,  oni nemaju NIŠTA ZAJEDNIČKO potrebno jednoj društvenoj klasi, da bi im se pripadnost njoj klasifikovala kao takva.

Da to imaju oni bi mogli da se tretiraju kao pripadnici iste.

Ako ne veruješ, uzmi pa porazgovaraj sa nekim nastivnicima, medicinskim sestrama ... šta to zejedničko imaju sa kuvarima, kasirkama, istraživačima, pa posle i sa ovim iz druge grupe  o prvonabrojanima na istu temu. Probaj da sa drugima popričaš o klasnim problemima, šta je to ŠTO GAZI CELU klasu iz istog razloga.

 

Ako, kao ja posle takvih eksperimenata, utvrdiš da su im samo tri teme zajedničke:

 

1. Šta je bilo na Kosovu i Metohiji i šta će se zbog toga desiti? : ( dajemo / ne dajemo)

2. Što je to Rusija pokušala i kako će car Putin rešiti? : ( đubre sebično / uzdržava se da ne spali Svet)

3.  Gde smo tu ja i ti? ( najebali smo nedužni jer nas svi mrze / zabole me spremam se da brišem u ...)

.

.

.

X. Neki "sasvim peti problematični" slučaj ? Svi u glas: "samo da ovo gore prvo rešimo" a za ostalo šta nas snađe, dobro je!

 

Ako dođeš do istog zaključka, kao ja, prestaćeš da se nadaš u brz oporavak ljudskog roda.

 

 

  • +1 1
Link to comment
39 minutes ago, eumeswil said:

Gospođa srednji menadžer je isto radno mesto, samo unproductive labour tipa, menadžerski feudalac ili funkcionalni kapitalista, ekonomskom terminologijom objašnjeno sa rentom u plati zbog barijere dolaska na to mesto.

 

Gospođa srednji menadžer je radnička klasa u teoriji, a aspirant na mesto u vlasničkoj klasi u praksi. 

 

Rahmetli Ehrenreich je izmislila termin PMC (professional managerial class) upravo da bi opisala taj sloj radničke klase koji suštinski ne želi da ima ništa sa radnicima, tj. rutinski će žrtvovati interese koje deli sa njima u korist interesa koje deli sa gazdama. "Nisam baš buržuj, jebiga, još uvek moram da radim za platu - ali nisam ni proleter, fuj."

 

Tih aspiranata po definiciji imaš najviše u srednjim upravljačkim pozicijama, ali i na akademiji, u medijima, i naravno među aktivistima svih vrsta.

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 4
Link to comment
8 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Gospođa srednji menadžer je radnička klasa u teoriji, a aspirant na mesto u vlasničkoj klasi u praksi. 

 

Rahmetli Ehrenreich je izmislila termin PMC (professional managerial class) upravo da bi opisala taj sloj radničke klase koji suštinski ne želi da ima ništa sa radnicima, tj. rutinski će žrtvovati interese koje deli sa njima u korist interesa koje deli sa gazdama. "Nisam baš buržuj, jebiga, još uvek moram da radim za platu - ali nisam ni proleter, fuj."

 

Tih aspiranata po definiciji imaš najviše u srednjim upravljačkim pozicijama, ali i na akademiji, u medijima, i naravno među aktivistima svih vrsta.

 

Aj jednom i ja da se složim sa tobom i dodam da meni lično nije jasno kako toliki broj nesumnjivo inteligentnih ljudi (nisu svi iznad proseka, ali ima ih podosta koji jesu) upada u tako očiglednu zabludu. Misle i žive kao da sa radničkom klasom nemaju ništa zajedničko i za životnu misiju imaju ostvarivanje interesa buržujske klase sa kojom zapravo imaju vrlo malo toga zajedničkog. Jasna mi je aspiracija i ne osuđujem je. Nije mi jasna nesposobnost da se prihvati da je to samo aspiracija a ne realnost i to vrlo teško ostvariva pogotovu putem koji su oni (mi) odabrali, a to je penjanje korporativnom lestivicom u velikim firmama. Šta kaže Ehrenreich, kako dolazi do te iluzije? 

  • +1 1
Link to comment

Lumpen buržoazija :) čuo sam taj pojam 90-tih od jedanog kolega na Elfaxu Niš, dok je opisivao svoje dogodoštine sa dvojicom "pumpadžija" dok je tražio kantu posebnog dizela za svoju škljopociju.

Link to comment
28 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Rahmetli Ehrenreich je izmislila termin PMC (professional managerial class) upravo da bi opisala taj sloj radničke klase koji suštinski ne želi da ima ništa sa radnicima, tj. rutinski će žrtvovati interese koje deli sa njima u korist interesa koje deli sa gazdama. "Nisam baš buržuj, jebiga, još uvek moram da radim za platu - ali nisam ni proleter, fuj."

To se nekada zvalo sitna burzoazija...😊

Link to comment

@Heaviside to i mene zanima. Mozda imam odgovor(e) 

 

Odrastanje sa kompleksom oko staleza, porekla 

Autosugestija da "bi trebalo da pripadaju" visem stalezu, odredjenoj grupi (trendu)

 

Imam lika, dobar prijatelj, natprosečno inteligentan, bas uspešan ma skoro za sve. Hteo decu, godinama i super je sa klincima i ispadne da on ne može da ima dece (skoro pa ne pravi spermu) I sad kad god se povede prica o deci on meni sa takvim nekim nametnutim, nadmenskim stavom, kako samo (bulvalno) peasants - sluge, sitna boranija se reprodukuju. Ja ga saslusam da se olaksa pa mu na kraju, bukvalno kazem "ne seri, maltretirao si zenu godinama za decu i sad kad ti ne mozes odjednom svi drugi su jadnici" 

 

Inace nikad ne kazem "ne seri" u ozbiljnom razgovoru sa nekim, al sa ovim tipom sam procenila da je to jedini nacin da ga spustim na svoje mesto i ne leluja previse visoko.  

 

Druga osoba pa nasla prababa joj jevrejka bila, i potpuno promenila veru, kako bi usla u njihov krug zbog biznisa. I ubedjena je da je deo tog sveta. I ide joj :) ! Mensin clan.  

 

Zbunjena sam tim ponasanjima a opet vidim da furaju napred i to bas lepo. 

 

 

Ne razumem ovaj svet. 

 

Edited by mustang
  • +1 3
Link to comment
32 minutes ago, Heaviside said:

Aj jednom i ja da se složim sa tobom i dodam da meni lično nije jasno kako toliki broj nesumnjivo inteligentnih ljudi (nisu svi iznad proseka, ali ima ih podosta koji jesu) upada u tako očiglednu zabludu. Misle i žive kao da sa radničkom klasom nemaju ništa zajedničko i za životnu misiju imaju ostvarivanje interesa buržujske klase sa kojom zapravo imaju vrlo malo toga zajedničkog. Jasna mi je aspiracija i ne osuđujem je. Nije mi jasna nesposobnost da se prihvati da je to samo aspiracija a ne realnost i to vrlo teško ostvariva pogotovu putem koji su oni (mi) odabrali, a to je penjanje korporativnom lestivicom u velikim firmama. Šta kaže Ehrenreich, kako dolazi do te iluzije? 

 

2 minutes ago, mustang said:

@Heaviside to i mene zanima. Mozda imam odgovor(e) 

 

Zbunjena sam tim ponasanjima a opet vidim da furaju napred i to bas lepo. 

 

Ne razumem ovaj svet. 

 

Ja sam davno čitao Ehrenreich i ne baš detaljno, ali koliko se sećam, ona i muž su to objasnili konsolidacijom kapitala sredinom XX veka. 

 

Ta sitna buržoazija koju @namenski pominje, vlasnici malih privatnih biznisa, čuvene mom & pop stores - to je bilo potisnuto od strane gigantskih korporacija koje su krenule sve da gutaju i uspostavljaju monopole. Odjednom ti nije više bilo isplativo da držiš neki svoj mali kafić, nego bi ga prodao velikoj franšizi a oni bi te ostavili na istom mestu, samo što bi sad bio menadžer a ne više vlasnik.

 

Tako je gomila buržuja bila prisilno translirana u radnike, što im se nimalo nije dopalo. Njihova deca su rasla sa ambicijom ne da imaju svoj mali biznis, nego da nađu dobar posao kao exec neke jake firme. Mindset im se nije promenio, i dalje su razmišljali kao da su vlasnici kapitala, iako suštinski to više nisu bili. 

 

Po meni tu je jako bitna i mitologija "srednje klase" o kojoj i dan-danas toliko slušamo - ideja da klasno raslojavanje zavisi isključivo od novca kojim raspolažeš, pa kao, dobar i sposoban radnik samo treba da napreduje lestvicom i doguraće do pozicije gazde jednog dana. Živela meritokratija! (Marksisti bi ovde objasnili da je to pogrešno, da određenoj klasi pripadaš ne toliko u zavisnosti od novca koliko u zavisnosti od vlasničkih odnosa prema kapitalu. Ja nešto nisam pristalica tih krutih starih definicija, ali ajde u ovom slučaju, nije da nisu u pravu.)

 

A i ako ćemo realno, oduvek je bilo isplativo biti class traitor, biti capo među logorašima. 

 

  • +1 3
Link to comment

Па има једноставније објашњење, људске професије иду у правцу уске специјалности, ако си изузетан специјалац као пица мајстор зарађиваћеш можда једнако као хирург. Што значи живећеш стилом више средње класе. Зато на пример тај пица мајстор неће имати идентификацију са радништвом као неки кувар радничке мензе из прошлог века. 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
17 minutes ago, mraki said:

Ovaj prvi primer je nešto sasvim drugo, neki odbrambeni mehanizam koji psihologija verovatno vrlo lako objašnjava.

 

To je to. Bez obzira sta je, da li je u pitanju radno mesto, titula istog, opet subto neki ugradjeni kompleksi i to je to - odbrabeni mehanizam za njihova ponasanja. 

 

M? Slažete se?

Link to comment
12 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Па има једноставније објашњење, људске професије иду у правцу уске специјалности, ако си изузетан специјалац као пица мајстор зарађиваћеш можда једнако као хирург. Што значи живећеш стилом више средње класе. Зато на пример тај пица мајстор неће имати идентификацију са радништвом као неки кувар радничке мензе из прошлог века. 

 

Nije šija nego vrat - naravno da ljudske profesije idu u tom pravcu, pitanje je zašto baš sada i kome to odgovara.

 

Da PMC populacija samo sedi, ćuti, i uživa u svom relativnom blagostanju, moglo bi se pretpostaviti da je to eto tako slučajno, prirodna posledica ukrupnjavanja kapitala, šta sad.

 

Ali ne rade samo to. Naprotiv, PMC ekipica je redovno u glavnim ulogama kad god neka društvena gibanja krenu da se dešavaju (pa završe kao izduvan balon). Uvek su u žiži javnosti, uvek pokušavaju da zadaju teme i usmere mase ovamo ili onamo. Revolucionarni avangardizam malog Perice.

 

Sad, da li je ta proleterska elita™ zaista tragično nesposobna pa svaki projekat koji povede zakuca na dno? Ili se možda takvi kadrovi svesno odgajaju, vaspitavaju, guraju na pozicije iz kojih će moći da sjebu sve čega se dotaknu?

 

Ja sam skloniji da zaključim da je ovo drugo u pitanju, da gazde umeju da prepoznaju i nagrade tip ljudi koji će svesno služiti njima a gurati se besomučno među radnike. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...