Jump to content
IGNORED

sneakers kultura


Filozof manijak

koji ste team  

104 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

25 minutes ago, Heaviside said:

Hladniji dan danas uz mogućnost kišice -> all birds mizzles. Oprostiće dobri Simović što all birds svrstavam u sneakers.

 

20221020_104550.jpg

 

neuspela sala

:covid19:

Edited by Poludziber
  • +1 1
Link to comment
20 hours ago, slepa živana said:

kasnije, devedesetih u beogradu su se u komisionima pojavile ove, 17 puta jeftinije od starki, ustvari pitanje da li je starki i bilo da se kupi, to se ne sećam

mc-hi-15.jpg

 

Hijao, prošao 10 pari sigurno, kupovao u onom komisionu u Uzun Mirkovoj, kod Brankovine. Koštale su, ne znam - kao sad 1300RSD. Bile su mi udobnije od starki (valjda drugačiji uložak), ali je đon u potpunosti anti-kompatibilan sa betonom i asfaltom, dva meseca i kanta.

 

BTW, Dunlop Green Flash je već tada bilo teže naći, a meni drugar pre neki dan kaže da ih je, sve dok su bili na uglu Beogradske i Proleterskih brigada, bilo u Tehnohemiji. Nisam znao, jbg :sad:

 

PS: E, a vidi ove?

Edited by zorglub
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

 

Hijao, prošao 10 pari sigurno, kupovao u onom komisionu u Uzun Mirkovoj, kod Brankovine. Koštale su, ne znam - kao sad 1300RSD. Bile su mi udobnije od starki (valjda drugačiji uložak), ali je đon u potpunosti anti-kompatibilan sa betonom i asfaltom, dva meseca i kanta.

 

BTW, Dunlop Green Flash je već tada bilo teže naći, a meni drugar pre neki dan kaže da ih je, sve dok su bili na uglu Beogradske i Proleterskih brigada, bilo u Tehnohemiji. Nisam znao, jbg :sad:

 

PS: E, a vidi ove?

mi smo kupovali u onom komisionu kod pravnog, negde gde je sad mek. ja sam imala neke zelene što su još više ličile na starke, keva crne... kul su izgledale u sveopštoj bedi :D 

taj komision je do relativno skoro opstajao sa najrazličitijom robom, od patika do tegli s krastavcima

  • +1 1
Link to comment
23 hours ago, Heaviside said:

Ove Tanuku Yori mi se sviđaju, očekivano jer volim jednobojni i jednostavan dizajn, mada bosonoge patike nisu za mene. Adidas baš lepe, imaju karakter. 

 

Što se hodanja tiče, tema su sneakers (šunjalice, patike bez posebne namene) i moram da se složim sa Đurom da u tome retko ko ozbiljnije hoda. Ja znam tačno o čemu ti pričaš kada pominješ šumske šetnje, dečije vrtiće u šumi, česta planinarenja i slično. Živim u zemlji u kojoj je to veliki deo kulture i u gradu koji ima fantastične uslove za to. U šumi sam najmanje jednom nedeljno, imam je na 10 minuta od stana i ne sećam da sam za 15 godina video osobu da nosi sneakers tamo. To je pešačenje radi pešačenja i nose se patike za hiking ili trail running, eventualno patike za trčanje po ulici i zimi old school čizme/duboke cipele za planinarenje. Ne nosi se af1. 

 

To plus činjenica da ljudi danas nose patike ne samo u ofis nego i na formalne sastanke i svečane trenutke daje donekle odgovor na pitanje otkud toliko ljudi ima mnogo pari patika. U mom slučaju po jedne za svaku sportsku/outdoor aktivnost - košarka(batalio, ostale stare), teretana, brdski bajs, hiking. Nosim patike svaki dan u ofis i ne mogu da idem u razjebanim starim patikama nego želim jedno 3-4 para u dobrom stanju koje mogu da kombinujem sa raznom garderobom. Minimum bele, crne i bordo-teget komnbinacija. Pa neke duboke za jesen/zimu i neke skroz lagane za leto. Mislim, očigledno da volim patike pa se sve to lako racionalizuje, ali nisam kolekcionar kao poludžiber na primer. Desetak pari imam uvek u rotaciji, ali druge obuće skoro i da nemam. Jedne duboke cipele za sneg i birkenstock papuče. Ok, i cipele za odelo koje koristim tipa jednom godišnje. 

 

Okej, ja onda nisam dobro shvatila naziv teme - mislila sam da je rec prosto o patikama (koje se redovno nose za bilo koje od raznih svrha), a ispadne da tu postoji neka uzvisena caka koju sam izgleda promasila :) i malo sam se pogubila da li je idolopoklonsvo, kolekcionarstvo, kombinovanje za specijalnu ili pak svaku priliku ili sta li je :lol: Ja sam simple man po pitanju obuce i garderobe, da se pitam, ne bih se vadila iz lona i dukseva, a dobar deo zivota sam nosila ono sta su mi moji kupovali*, pa i dan danas mi tata ujuri nesto sta lici na mene.

 

*Setih se sad da sam imala dva para nekih dubokih LA Gear u osnovnoj skoli i neke cudne, bas obicne skroz kozne Reebok (sa dva ili tri reda sitnih rupica sa strane), sve sta sam dobila da nosim i nisam pitala nista. Ali te LA Gear ne nalazim na prvi pogled, cak izlaze neke jezivo ruzne u pretrazi.

 

Pisala sam ovde kao neko ko nosi patike za sve prilike (imam neke kao lepe plitke cipele za vencanja koje stoje samo za te svhre, inace nosim patike na suknje i haljine, i omiljena odevna kombinacija su mi patike, suknja iznad kolena i duks i jedva cekam da se vratim tome na redovnoj bazi kada deca malo vise porastu jer me sad sa njima mrzi da navlacim hulahopke a i lakse se juri u lonama), ali opet ne vidim poentu da imam deset pari istovremeno. Sigurno nemamo iste zivotne i poslovne prilike, kapiram da bih na nekom drugom poslu mozda i morala da se obucem drugacije (zenskasto :unsure:). Hajde jedne ekscentricne, jedne za svaki dan/igraliste/neki prljavi rad i ponesto za ozbiljno, ali sad da ti je potrebno deset pari da bi ukombinovao sa odecom...kakvu ti to odecu imas? :laugh: Pogoto mi nije jasno ako vec i sam volis minimalizam i jednostavne boje, sta tu ima tesko da se kombinuje? :) A ako su ti rezervisane samo za lepo, onda traju po 30 godina jer ih ne akas stalno.

 

@Pesacenje i patike

Sta znam, i ne bih se toliko slozila ako gledam moje prijatelje i mikrookruzenje (neki drugi pregled ni nemam?). Nekoliko mojih prijatelja koji dosta pesace (pas; vole prosto da se izluftiraju setajuci se; jure uz decu) bukvalno nose patike i nista specijalno od hiking opreme. Jedan par je u Viva Barefoot nedelju dana hodao po skotskim poljima, a uobicajno idu vise puta godisnje u Svarcvald u istoj toj obuci. Mozda to nije dobro, ali eto dajem kao primer. Znam im cipelarnik, prilicno su minimalisticki nastrojeni, i slicni su nam: red za igraliste, dva-tri para obuce za stalno (patike za trcanje posebno, isli su vise puta na maraton) i nesto opako zimsko (sto se doduse ume nositi vec od sad). Mnogi ljudi koji vode pse ovde nose takodje obicne patike - vidi se da je generacijski: bakice i sta znam, 55+ nose neke cipele/cizme, ima nekih i sa tim hiking cipelama, mladi kao mi :ph34r: i jos mladji su ubedljivo u patikama (kod mladih dosta vidjam Vans, cini mi se). Zato mene malo cudi to sto vi pisete da ljudi ne nose patike za sve te svrhe.

 

 

@Moonwalker Stvar sa velicinama je jednostavna: svi ti proizvodjaci bosonogih patika i sajtovi koji ih prodaju imaju tabele sa duzinom i sirinom stopala, pa se covek pronadje i tako kupi. (Verovatno tako i konvencionalni i popularni proizvodjaci ali za njih nemam pojma)

Spoiler

Neki cak imaju i mustru koju mozes da odstampas i da na osnovu toga vidis 1:1 da li bi ti njihove patike odgovarale (naravno da uvek treba ostaviti mogucnost da ipak nece biti dobro, ako imas npr. jako visoki ris a patike nisu predvidjene za to), mislim da je i Xero to radio. Meni je davno ortoped u Rudo radnji izmerio stopalo (koje je stalo sa rastom u 6. razredu) i to je nesto preko 24cm, sto odgovara konvencionalnom broju 37. Medjutim kod vecine bosonogih je to 39 (belenka cizme, leguanos natikace, ove wildling patike), dok mi je kod Xero Prio dobra americka 7, sto je EU 37,5, a mogu i 7,5 (= 38). Ali dakle te velicine su bitne samo da mozes da nadjes sta da porucis ako ne kupujes u radnji (sto je najcesce slucaj) dok se orijentises po tabelama. Retko ko pogresi mnogo ako dobro izmeri svoje stopalo, bas sam u nekoj barfuß grupi i pratim malo kritike i potraznju itd. Veci je problem kod dece, pogotovo ako obuca nije dovoljno detaljno objasnjena, mada i tu postoje neka dva (barem dva) nemacka sajta gde su se ljudi iscimali da u opis stave i "za visoki ris ali malu petu", "dominantni veliki prst" i slicne detalje.

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, I*m with the pilots said:

postoje neka dva (barem dva) nemacka sajta gde su se ljudi iscimali da u opis stave i "za visoki ris ali malu petu", "dominantni veliki prst" i slicne detalje.

daj bre linkove za ovo priti pliz sa šlagom :cry:

Link to comment
7 minutes ago, aram said:

daj bre linkove za ovo priti pliz sa šlagom :cry:

 

Ovde sam mislila konkretno za deciju obucu, ali mislim da ima opisa i za odrasle. U pitanju je dakle bosonoga/"kompromisna" obuca.

https://www.barfussi.de/
https://www.footic.de

https://www.zehenspiel.de

 

Ima ih jos, ovi su mi prvi pali na pamet.


//Ubola sam bas neke za odrasle, ima i tu opisa, primera radi:

  • Geräumig in der Spitze, geeignet für durchschnittliche Füße, geeignet für einen dominanten großen Zeh
  • Ferse auf gleicher Höhe wie die Zehen
  • nähere Beschreibung der Schuhe Protetika und Fotos der Flexibilität: www.littleshoes.cz/znacka/protetika-plus/

ili

https://www.barfussi.de/Froddo-LowCut-Lederschuh-Blue-G3130199-d255.htm

Eigenschaftene:   schmaller und normal, für schmaler Ferse!!

Im Bereich der Ferse ist der Schuh von innen leicht mit weichem Leder "gepolstert" um besten Komfort zu garantieren.

 

ili
https://www.zehenspiel.de/produkt/merrell-vapor-glove-3-eco-olive/

  •  
  • Sonstiges: ZeroDrop
  • Eigenschaften: Vorfußbreite normal, Ferse schmal bis normal, Spann normal bis hoch (gut anpassbar) -> Weite M

 

  • Hvala 1
Link to comment

@I*m with the pilots

Ma, nema nikakva uzvišena caka i ja sam se borio sa gaserom koji je otvorio temu da se ne buni što se kače i negaserske patike. Ja sam za otvorenu diskusiju :)Nisam se složio da se danas mnogo hoda u onome što se zove "sneakers" tj. složio sam se s Đurom da to nije slučaj, ništa više. 

 

Što se količine tiče, nisam ja napisao da mi treba 10 pari da uklapam sa garderobom nego tri-četiri plus 4 komada za različite sportske aktivnosti, papuče za leto i čizme za zimu. Sve preko toga kupujem zato što mi se svidi i/ili je dobra cena, ali onda taman dođe vreme da se  neke izbace iz rotacije. Ima ovde ljudi koji imaju po 40 pari, ja nisam ni blizu toga. Što se garderobe tiče, imam je dosta i nije sva jednostavna i u konzervativnim bojama. Volim jednostavno da se osećam kao da mi je uklopljeno sve potaman po mom ukusu iako niti imam nešto posebno dara za oblačenje niti pratim trendove niti imam paara i želje da kupujem neke eksluzivne stvari, a nemam ni neki jasan svoj fazon :D Ne volim da mi obuća "štrči" pa zato i nosim ove jednostavne patike neutralnih boja, ali recimo pantalone imam u 7-8 boja najmanje, a farmerke ne nosim skoro nikad. 

 

Kažeš da ne vidiš poentu u posedovanju deset pari patika - neke racionalne poente nema, ali ne treba je ni tražiti. Skroz racionalno i štedljivo gledano možemo svi da prođemo sa 2 para obuće za celu godinu plus jedan za sport. Samo što onda ceo ovaj podforum ne bi imao smisla. Meni lično je teže da razumem nekoga ko nosi jedan par patika svaki dan svuda uz svakakvu garderobu, a može da priušti još jedan-dva para nego nekoga ko ima 40 pari, iako je moj broj mnogo bliži 1 nego 40. Ima nas raznih. 

  • +1 2
Link to comment
7 minutes ago, Heaviside said:

Meni lično je teže da razumem

Ali brte dva ormana za cipele imam, četiri duple police svaki, sin drži njegove kod njega u sobi i opet sam jedva sebi izborio jednu tu policu = 8 pari obuće. Ja ne znam kako bolje... :cry:

  • Haha 4
Link to comment
4 minutes ago, Heaviside said:

@I*m with the pilots

Ma, nema nikakva uzvišena caka i ja sam se borio sa gaserom koji je otvorio temu da se ne buni što se kače i negaserske patike. Ja sam za otvorenu diskusiju :)Nisam se složio da se danas mnogo hoda u onome što se zove "sneakers" tj. složio sam se s Đurom da to nije slučaj, ništa više. 

 

Što se količine tiče, nisam ja napisao da mi treba 10 pari da uklapam sa garderobom nego tri-četiri plus 4 komada za različite sportske aktivnosti, papuče za leto i čizme za zimu. Sve preko toga kupujem zato što mi se svidi i/ili je dobra cena, ali onda taman dođe vreme da se  neke izbace iz rotacije. Ima ovde ljudi koji imaju po 40 pari, ja nisam ni blizu toga. Što se garderobe tiče, imam je dosta i nije sva jednostavna i u konzervativnim bojama. Volim jednostavno da se osećam kao da mi je uklopljeno sve potaman po mom ukusu iako niti imam nešto posebno dara za oblačenje niti pratim trendove niti imam paara i želje da kupujem neke eksluzivne stvari, a nemam ni neki jasan svoj fazon :D Ne volim da mi obuća "štrči" pa zato i nosim ove jednostavne patike neutralnih boja, ali recimo pantalone imam u 7-8 boja najmanje, a farmerke ne nosim skoro nikad. 

 

Kažeš da ne vidiš poentu u posedovanju deset pari patika - neke racionalne poente nema, ali ne treba je ni tražiti. Skroz racionalno i štedljivo gledano možemo svi da prođemo sa 2 para obuće za celu godinu plus jedan za sport. Samo što onda ceo ovaj podforum ne bi imao smisla. Meni lično je teže da razumem nekoga ko nosi jedan par patika svaki dan svuda uz svakakvu garderobu, a može da priušti još jedan-dva para nego nekoga ko ima 40 pari, iako je moj broj mnogo bliži 1 nego 40. Ima nas raznih. 

 

Lose sam povezala sta i kako, malo sam hronicno umorna. (Sta je sad pa gaser?) Pa dobro de, i ja ga mozda tupim da je 10 pari mnogo, gledam sigurno iz svoje perspektive (odrzavanje, mesto za to itd.) gde bih najradije nosila maltene stalno jedno te isto. Svako je zakukoljen na svoj nacin :D

Link to comment
17 minutes ago, aram said:

hvala, jes dete, al magarac i nosi 46-47, usko a dugačko stopalo. valja da se pročitaju te vrste recenzija.

 

Onda pogledaj prvo Zehenspiel, jer oni imaju bas mnogo marki u ponudi, cak i neke poznatije tipa Camper. Ove Merel koje sam ubola su muske i imaju dosta velike brojeve. :)

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Lose sam povezala sta i kako, malo sam hronicno umorna. (Sta je sad pa gaser?) Pa dobro de, i ja ga mozda tupim da je 10 pari mnogo, gledam sigurno iz svoje perspektive (odrzavanje, mesto za to itd.) gde bih najradije nosila maltene stalno jedno te isto. Svako je zakukoljen na svoj nacin :D

Spiritualni naslednik dizelaša. 

 

https://vukajlija.com/gaser 

 

 

  • Haha 1
Link to comment

"Meni lično je teže da razumem nekoga ko nosi jedan par patika svaki dan svuda uz svakakvu garderobu"

 

pa jbg svakakva garderoba su mi 2 para farmerki, tako da se nekako snalazim

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...