Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

Ako te to baš mnogo brine da ne možeš da spavaš, ili si investirao više nego što možeš da rizikuješ i ako živiš u zemlji u kojoj možeš da se osiguraš, onda da, možeš da uzmeš osiguranje, jer to tome služi.

 

Mogu npr. i da ti ukradu panele, desilo se jednom mom komšiji u bašti, jer su stajali na sred travnjaka. I od toga možeš da se osiguraš, isto kao što možeš da osiguraš auto od krađe i neki ljudi to rade. Neki ne, žive s rizikom, iako je krađa automobila realna mogućnost.

 

Možda sledeći put da staviš neki ELI5 tag, da mi je jasnije šta ti zapravo treba.

  • Haha 1
Link to comment
37 minutes ago, Venom said:

Ko izvuče zaključak da bilo kakav rizik od grada nije prihvatljiv i ne želi ni panele ni automobile ni staklenike, to je isto ok.

Samo sto osim ako je taksista ili majstor sa servisnom vozilom, pa da mu je auto sredstvo rada koje treba da mu donese novac onda ok. U suprotnom totalno je normalno da ne zeli ni panele ili staklenike zbog grada a za kola ga to ne brine uopste. On svakako nije kupio taj auto da mu zaradi pare i moze zeleti taj auto bez obzira na to da li ce mu doneti pare. Tako da ne kapiram kako je isto. Za prvu varijantu grad je katastrofa za drugu vise - jbg, sta ces sad...sranje...skrpicu ga i prodati nekome u Srbiju...

Link to comment

ja uglavnom ne razumem veci deo diskusije, narocito ovo oko francuske i nemacke, ali da napomenem da smo pre par nedelja popravili krov auta koji je jako stradao od grada. u pitanju je kasko osiguranje, mozda niste o tome pricali, pa moj primer nije validan, ali je nama uredno pokrivena steta od jedno 800e od grada, bez nekih problema.

Edited by Aleksija
  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Venom said:

 

Pričamo o isplativosti investicije. Ako se solarni panel ne isplati jer može da ga uništi grad, ne isplati se ni bilo šta drugo. Nisam pričao o automobilima, nego o tome. Moj prvi primer je bio prozor, pa je onda Jozo krenuo da vrda kako je prozor mnogo jeftiniji i nije pod uglom kao solarni panel :lolol:. Pa se onda setih automobila koji ima šoferšajbnu pod uglom i košta jedno 10x više. To je bio on, tebi je i vrdanje preveliki zalogaj.

 

Druže, kad vidiš da sam dao 20K za automobil, znaj da  sam poludeo.

 

  • +1 2
Link to comment
20 hours ago, radisa said:

Znam za to, imam i ja pozanike koji su stavlljali panele... Jebada je sa baterijama, i veće nego smao to gubljenje kapaciteta, nego je posle i problem kad crknu oko otpada, na primer...

 

Mislim, ja sma u nekom trenutku razmišljao o tome, raspitivao se i zaključio da je u Srbiji to prekupo i neisplativo, za sad, na individualnom nivou...

 

Ono što možda jednog dana mogu da uradim kad se budem noskichovao™ na selo da stavim neke panele, koji uopšte neće biti vezanu u sistem, da imam kad mi treba da napunim auto i zagrejem bazen... ALi to je čist kapric, i idalje užano neisplativo (pogtovo, što kako stvari stoje pitanje da li će za 10 gdina biti vode za bazen i da li će uopšte trebati grejanje bazena :D)

 

 

 

Čokalije zato grizu napred...

https://www.danas.rs/vesti/klimatske-promene/severna-makedonija-osmislila-interaktivnu-mapu-za-prikljucenje-solarnih-elaktrana-prozjumeri-na-mrezi-za-manje-od-30-dana/

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Oseća se lagana nervoza i na vrhu zbog toga.

 

https://www.blic.rs/biznis/vesti/vucic-previse-trosimo-para-na-uvoz-struje/vjjnvdb

 

Pošto već godinama pratim situaciju oko EPS, nije baš blizu kolaps zapravo treba mnogo toga da se poklopi da se to desi, ali na dobrom su putu.

 

Biće pušten u rad kineski blok termoelektrane u Kostolcu što će olakšati situaciju, ali ako ove godine zima bude rano počela i bude kakva je bila 80-tih, EPS će na proleće prodavati za tepsiju ribe.

Edited by General Ripper
Link to comment

kako stojimo sa ugljem, pre neki dan je vučkara izjavio da ga imamo za još 7-8 godina, da ćemo nakon toga morati da ga uvozimo na vagone ili da pređemo na druge izvore energije, solarne i vetroelektrane što neće biti dovoljno jer nemamo dovoljno reverzibilnih hidroelektrana, dakle ili nuklearke ili da punimo kurtiju džepove za nešto što smatramo našim rudnim bogatstvom

Link to comment

Ja sam svojim očima video dugačku kompoziciju vagona punih ugljem, kako idu sa severa ka Novom Sadu. Takođe znam čoveka, koji vozi kamion i trenutno mu je zadatak da  dovozi ugalj iz BIH. Radi se 24h. Isto su radili i prošle godine u ovo doba.

Link to comment
6 hours ago, gone fishing said:

kako stojimo sa ugljem, pre neki dan je vučkara izjavio da ga imamo za još 7-8 godina, da ćemo nakon toga morati da ga uvozimo na vagone ili da pređemo na druge izvore energije, solarne i vetroelektrane što neće biti dovoljno jer nemamo dovoljno reverzibilnih hidroelektrana, dakle ili nuklearke ili da punimo kurtiju džepove za nešto što smatramo našim rudnim bogatstvom

 

Imamo još samo 7-8 godina, daj da gradimo nuklearku 10-15 godina za straobalne pare. Zvuči makar kao plan u skladu sa ostalim planovima u Srbiji.

 

Srbija dobija oko 30% struje iz hidroelektrana što je respektabilna količina za moderan energetski sistem budućnosti. Ja na ovu temu meljem na ovom mestu već tri godine i da je neko o tome razmišljao tada ovo leto bi možda bilo jeftinije. Da je to neko supertajno znanje pa da i razumem, ali ceo svet radi to isto već godinama. Ali neki ljudi više vole da žive ušuškani u prošlosti, ne može nešto, mora ovo, vidi Kinu ali ne onu u stvarnosti nego onu o kojoj sam čitao na Twitteru.

 

I samim tim naše ili Kurtijevo bogatstvo ubrzano postaje bezvredno.

Link to comment

nemam pojma, zato i pitah, davnih dana u oš nam je nastavnica geografije pričala da bez kosovs šiptars imamo dovoljno uglja do 2030 otprilike, sa kosovskim zalihama bi nam ugalj potrajao nekih 60 godina više

- samo povezujem ono loženje blata zbog koga je platio smenom grčić pre 3 godine, sa mogućim prvim znacima iscrpljivanja tog izvora energije, imho do nestanka uglja neće doći preko noći, već polako, biće sve više zemlje a sve manje uglja u kopovima, dok u  jednom trenutku ne postane neisplativo da se dalje kopa

- opet ta nastavnica geografije je bila ubeđena da je naftnu krizu sedamdesetih namerno izazvala amerika koja je rešila da prestane da crpi svoje rezerve nafte kako bi ih sačuvala za budućnost kada peak oil konačno postane realnost...

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

Srbija dobija oko 30% struje iz hidroelektrana što je respektabilna količina za moderan energetski sistem budućnosti.

Vidim danas da je korito Ibra bez kapi vodi. Jasno je da nije poneta u hidropotencijalu Ibra, ali govori dovoljno o našem odnosu prema rekama.

 

A to što u ovako sunčanom letu mi uvozimo ugalj, umesto da iskoristimo npr. Sunce, dosta simbolično prikazuje gde se nalazimo

  • +1 1
Link to comment

Mislim da su naše rezerve uglja bez Kosova sasvim solidne i da bez problema mogu da iznesu do 2050, druga je stvar što EPS izgleda nije radio na otkrivanju novih ležišta pa možda postojeća mogu da dobace još 7-8  godina. 

Sa Kosovom naše rezerve bi bile impozantne i na svetskom nivou, problem je što će ugalj uskoro postati bezvredni resusrs, Kurti će uskoro moći samo da se slika sa njim a samo Kosovo imaće velike energetske probleme (slab vetar, nema vode, ostaje samo solar a s njim ne može ništa ako nema vode).

 

Inače Srbija ima odlične uslove za razvoj obnovljivih izvora energije nama ugalj skoro ni ne treba, pošto smo relativno bogati velikim vodnim tokovima i visinskim razlikama možemo da balansiramo ogromnim količinama zelene energije iz solara i vetroelektrana. Postojeće hidrolelektrane mogu relativno  jednostavno  da se prilagode za pumpanje vode, pisao je o tome  ovaj momak iz tvita gore Nenad Jovanović samo treba investirati, ali EPS snom mrtvijem spava.

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...