Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

2 hours ago, borris_ said:

A EDF neto profit 2023. 10M€ i pocetak 24. 7M€

 

Verovatno zato država investira desetine milijardi svake godine u održavanje postojećih elektrana, gradnju novih, i predstojeće uklanjanje penzionisanih.

 

Za razliku od toga, u Nemačkoj je manje više sve na računu. Ono što nije od krize je doprinos za obnovljive izvore, nadam se da će opet biti. Čist račun duga ljubav. I opet od ukidanja balasta nuklearki, struja je drastično pojeftinila. Ako si avanturista, možeš da dobiješ jeftiniju struju nego u Francuskoj. Npr. za 17 centi po kwh. Da li bi borris bio ljubazan da nam kaže koliko on plaća (da ignorišemo što plaća još makar duplo kroz poreze)

 

Screenshot_20240819-202839.thumb.png.06daa9cdf1bb2d488a36064ea805f20f.png

 

Kažem avanturista zato što je garantovana cena samo jedan mesec što može da eksplodira u slučaju nove krize (npr opet trokiraju nuklearke u francuskoj, pa mora da uskoči nemačka skupa prljava struja i za Nemce i za Francuze). Ja plaćam oko 30c kod lokalnog dobavljača, jer su lojalni sugrađanima. Kad je bila kriza nisu digli u nebesa, pa sad ne spuštaju koliko bi eventualno mogli.

 

Ko hoće ima i portala gde može da dobije najnižu cenu i menja manje više automatski.

Edited by Venom
Link to comment
35 minutes ago, borris_ said:

Ne znam koga EDF dere ali dobro dere. Ipak EDF manje dere francuze od drugih zemalja 

 

 

 

pa preko TWh do sada u avgustu samo FRA, po nemačkim spot cenama je dosta para . razlika  spot-a je da je nemačka cena ~ 20e veća od fra. edf im naravno prodaje po nemačkim cenama.

to je makro nivo, da ne pominjem mikro nivo - ja kao pojedinac: račun u Švajcarskoj mi je pola računa koji mi je bio u Nemačkoj pre dolaska vamo (30e mesečno u CH, spram 60e u DE. a od tada je tamo struja prilično dodatno poskupela). 

 

image.jpeg.272e0f9d5cd1ccbda6060ccc6a66999f.jpeg

 

Link to comment

Nego šta kažeš barrcode, jesi pročitao NZZ članak do kraja? Jel možeš da prevedeš borrisu šta znači "ermöglicht Deutschland Strom günstig zu importieren".

  • Haha 1
Link to comment
30 minutes ago, barrcode said:

pa preko TWh do sada u avgustu samo FRA, po nemačkim spot cenama je dosta para . razlika  spot-a je da je nemačka cena ~ 20e veća od fra. edf im naravno prodaje po nemačkim cenama.

to je makro nivo, da ne pominjem mikro nivo - ja kao pojedinac: račun u Švajcarskoj mi je pola računa koji mi je bio u Nemačkoj pre dolaska vamo (30e mesečno u CH, spram 60e u DE. a od tada je tamo struja prilično dodatno poskupela). 

 

image.jpeg.272e0f9d5cd1ccbda6060ccc6a66999f.jpeg

 

Dzaba diskutujes.

Zemlja ulozi 375m€ od 2005. da bi postala od izvozaca uvozac struje. 

Pokazes mu da je cijena struje skoro pa najskuplja u evropi ali nema vajde.

Pokazes mu da EDF zaradjuje kao nikad do sada (neto profit) pa opet sere.

 Ako mu postavis clanak, to je ekstremna desnica koja pise za ove od 50 godina i vise.

Dzaba diskutujes.

 

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, borris_ said:

Dzaba diskutujes.

Zemlja ulozi 375m€ od 2005. da bi postala od izvozaca uvozac struje. 

Pokazes mu da je cijena struje skoro pa najskuplja u evropi ali nema vajde.

Pokazes mu da EDF zaradjuje kao nikad do sada (neto profit) pa opet sere.

 Ako mu postavis clanak, to je ekstremna desnica koja pise za ove od 50 godina i vise.

Dzaba diskutujes.

 

epohalan avgust, u svakom slučaju. 

 

image.jpeg.7f9bc7e79eef07e1b48320df4f047ee8.jpeg

  • +1 3
Link to comment

Zarađujemo kao nikad do sad, kad nam tata Macron da 20 milijardi godišnje da renovirano nuklearke ili kad među prvima država uvedeno ograničenja cena, pa kroz poreze u krizi za tri godine potrošimo skoro 100 milijardi evra na gas i struju. Tako može i Grčić da vodi uspešno preduzeće.

 

Postavio sam ti cenu struje, crno na belo možeš da je dobiješ za 17c po kwh. Koliko košta tvoja i to bez računanja koliko te košta kroz poreze?

 

Nećeš ništa reći, jer nemaš šta da kažeš.

 

Ali zato Marina ima šta da kaže: toliko deru Nemce, da Marina neće više da prodaje struju komšijama, mora da je posao veka koliko se razvaljuju u parama. Možda vam stvarno neki Grčići vode državu, ili ne znaš gde si šupalj.

 

 

Link to comment
4 minutes ago, barrcode said:

epohalan avgust, u svakom slučaju. 

 

image.jpeg.7f9bc7e79eef07e1b48320df4f047ee8.jpeg

 

Barrcode jel možeš borrisu da prevedeš šta znači "ermöglicht Deutschland Strom günstig zu importieren" iz teksta koji si sam preneo?

 

Link to comment

Smiri se Venome, sve je ok. Najbolji ste u evropi, imate najbolju strategiju, najpametniji ste. Ostali su svi ekstremna desnica koja nista ne razumije. 

Link to comment

Ne znam da li su ostali, ali ti uglavnom ništa ne razumeš. Doduše deluje mi da ti je dojadilo da odlaziš da odneseš tetki lek kad se jednom izblamiraš, jedino je mana što sad moraš dugoročno da pokazuješ koliki si analfabeta.

 

Kaži hoće li Marina sa ukine struju Nemcima, ili će nastaviti posao milenijuma. Ti sigurno imaš informacije iz prve ruke.

 

Odoše cene u nebesa otkako su ukinuli nuklearke, evo drhtim, javljaju borris i barrcode, pročitali na Facebooku i NZZ-u. Doduše barrcode nikako da pročita dalje od naslova, nešto mu se ne sviđa šta piše posle prvih 80 znakova.

 

Cena struje pala 13% od gašenja poslednjih nuklearki. Vi sito da sretnete smejalo bi vam se koliko ste šuplji.

 

19772-2024_04_15_check24_strompreisentwi

 

Link to comment
3 hours ago, Venom said:

günstig

gunstig je u odnosu na domaću proizvodnju koja je osim lignita negunstig

 

ali Francuska, Švedska, Danska i Norveška im ne liferuju struju prema svoioj gunstig cijeni, nego blizu njemačke, jer mogu. Dakle, deru ih, i neka ih deru, dovoljno se Njemačka nas'sala, sad nek njoj krv piju, moraju od nekud doći Makronove atomske milijarde :fantom:

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
6 hours ago, Roger Sanchez said:

gunstig je u odnosu na domaću proizvodnju koja je osim lignita negunstig

 

ali Francuska, Švedska, Danska i Norveška im ne liferuju struju prema svoioj gunstig cijeni, nego blizu njemačke, jer mogu. Dakle, deru ih, i neka ih deru, dovoljno se Njemačka nas'sala, sad nek njoj krv piju, moraju od nekud doći Makronove atomske milijarde :fantom:

 

Daj bre ne lupaj. Ti nekom kažeš džaba diskutuješ, uspeo si da nadrobiš tri epske nebuloze u tri rečenice.

Link to comment
On 14. 8. 2024. at 13:49, Venom said:

Osiguranje takođe nije deo srpskog mentaliteta. Ne mož ti Srbina zajebat.

 

909gpw.jpg.238126561d9db1800499ac95f1baa0de.jpg

 

 

 

Pričao sam sa vlasnikom jednog dileršipa u BG, čovek ozbiljan, stranac sa odličnim srpskim, ali urnebesnim akcentom, imao je sastanke sa svim osiguravajućim društvima u Srbiji oko osiguranja od grada. Jedini koji su bili spremni na bilo kakvu ponudu za uslov su mu zahtevali da automobili budu pod čvrstom gradnjom. Na pitanje: "Pa koji ćete mi vi qurac onda?", nisu imali odgovor.

 

Tako da, možda da ne potežemo ovdašnje osiguravajuće kuće olako.

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Ako je tako, onda autor argumenta o gradu koji uništava panele sigurno misli da ni automobile ne treba kupovati. Ako su prevelika pretnja za 20 solarnih panela na krovu koji koštaju 2k onda su pretnja i za automobil od 20k. Ok, mogu da prihvatim taj kompromis, ja ionako mislim da svi treba da koriste javni prevoz. Ali nešto mi se javlja da autor tog argumenta misli da je primenjiv na samo jednu od te dve stvari. 

 

Inače novi dan, barrcode i dalje ne ume da objasni kako je čudno preveo günstig importieren u deru ih Francuzi. I kako to da su cene otišle dole otkako Nemce deru Francuzi, a Marina hoće da zavrne slavinu tog posla milenijuma. To je sumiran izveštaj od diskusije juče, ako vam je nešto čudno, niste jeli dovoljno bunike.

Link to comment

Jel da, znači ne treba kupovati kola, jer ne mogu da se osiguraju protiv grada. I onda sam se ja ukopao, komedija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...