Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

meni bi bio dobar stos da se oktobarski salon jednostavno skine sa sisa gradskog budzeta i da se prepusti trzisnoj sudbini, sponzorima, nevladinim organizacijama pa neka selektori&friends do mile volje realizuju svoje vizije na srecu posetilaca i umetnika i tako dalje.
NIsam siguran da je to dobra ideja. Mislim da se mnogo uzaludnije trose npr. pare namenjene potpuno besmislenim druzenjima umetnika (umetnicke kolonije). Ali u pravu si, nije prava tema.@McCabe: kad razmislis, verski fanatizam je na dugoj strani. Ta strana ima svoj krst, sveto pismo i moshtii radi samo ako se u nju veruje. I najmanja sumnja rusi konstrukciju i dezintegrise je, pretvara u maglu (sto u sustini i jeste).Ja sam suhi ateista koji veruje samo svom iskustvu, bez da se klanja mitovima, biblijama ili manifestima.edit: bar smo se slozili da nema konflikta :Dnema potrebe da se ljutis, pricamo samo. Edited by CowBoy
Link to comment
ne ne, promašio si temu i tvoja dosada nije deo nje.i za početak biste mogli da se dogovorite da li se kukak na selektore na budžetu i loše kriterijume ili se kuka na nešto što zovete savremena umetnost ali nije do kraja jasno šta se pod tim podrazumeva. pošto za sada su u priči centri moći, kapitalizam, iluminati i keri bredšo.hvala.
ajde malo oladi sa tim klinackim spustanjem i seljackim podmetanjem na sta ja kukam jer ne kukam ovde. previse histerisanja na ovoj temi u kojoj pojedinci projektuju svoje licne tj rl furke na diskusiju.ja bas zagovaram brutalno trziste u svetu umetnosti, cist kapitalizam bez ikakvih posrednika koji diktiraju pravila igre. dakle, kao jedan sredovecni obrazovani malogradjanin gledam ono sto mi se svidja, tj. dajem svoje pare za ono sto zelim da cujem/vidim/kupim. nisam pristalica da se i dinar iz gradskog budzeta odvaja na salone, bijenala, trijenala, parobrode, kurce i ostale palce. neka se bore na trzistu i umetnici i istoricari umetnosti i kriticari i selektori. bila bi ako ne "lepsa" a ono cistija atmosfera bez previse mrsomudjenja sta umetnost jeste a sta nije.
Link to comment
ja bas zagovaram brutalno trziste u svetu umetnosti, cist kapitalizam bez ikakvih posrednika koji diktiraju pravila igre. dakle, kao jedan sredovecni obrazovani malogradjanin gledam ono sto mi se svidja, tj. dajem svoje pare za ono sto zelim da cujem/vidim/kupim. nisam pristalica da se i dinar iz gradskog budzeta odvaja na salone, bijenala, trijenala, parobrode, kurce i ostale palce. neka se bore na trzistu i umetnici i istoricari umetnosti i kriticari i selektori. bila bi ako ne "lepsa" a ono cistija atmosfera bez previse mrsomudjenja sta umetnost jeste a sta nije.
ma najbolje da ih najure na pirincana polja pa nek vide sta je posten rad
Link to comment
ajde malo oladi sa tim klinackim spustanjem i seljackim podmetanjem na sta ja kukam jer ne kukam ovde. previse histerisanja na ovoj temi u kojoj pojedinci projektuju svoje licne tj rl furke na diskusiju.ja bas zagovaram brutalno trziste u svetu umetnosti, cist kapitalizam bez ikakvih posrednika koji diktiraju pravila igre. dakle, kao jedan sredovecni obrazovani malogradjanin gledam ono sto mi se svidja, tj. dajem svoje pare za ono sto zelim da cujem/vidim/kupim. nisam pristalica da se i dinar iz gradskog budzeta odvaja na salone, bijenala, trijenala, parobrode, kurce i ostale palce. neka se bore na trzistu i umetnici i istoricari umetnosti i kriticari i selektori. bila bi ako ne "lepsa" a ono cistija atmosfera bez previse mrsomudjenja sta umetnost jeste a sta nije.
A ja mislim da biblioteke treba isterati na brutalno tržište, čisto da vidimo koliko bi njih preživelo. Verovatno ne bi nijedna, ali bi bila čistija atmosfera oko toga koliko je para uloženo u njihovu obnovu, a koliko ne. Uostalom, šta će kome biblioteka, kad Laguna nudi novog Deksu i Jecu Bačić Alimpić po pristupačnim cenama. To je ono što narod voli. Edited by Syme
Link to comment

@kaubojZapravo ne. Evo sad čitam šta sve pišeš i tu ima ohoho iracionalnosti. Vidim da se Sezana ceni "magnetizam kompozicije". Okej. Fer inaf. Ne može to svako, kažeš. Moguće je. Ja nekako mislim da je stvar vežbe i ekpserimenta ali hajde. Neka bude. A onda se pojavljuje Pikaso. (Pikaso - to ljudsko govno koje da ga ubogi Brak nije primio na gajbu da mu ovaj krade ideje danas ne bi bilo heroj ovih postova.) Dobro, Pikaso se ceni. Cenim ga i ja. A što ga ti ceniš? Je li zato što je majstor napravio kompoziciju za Gerniku iz sedamdesetog pokušaja? Je li to taj ekskluzivni magnetizam?Ne mogu da ukapiram. Zaista.Dalje, vidim da se pominje Leonardo. Okej Leonardo je etalon. Držimo se kompozicije i dalje? Šta ćemo sa El Grekovom tajnom večerom? Tu ćemo nešto drugo da pohvalimo? Ili El Greko nije umeo da komponuje? Da nije tu bila neka druga prljava ideja?Jel ni futuristi koji su obojicu hteli da spale ne znaju da slikaju? Ovde si svojevremno pisao i o nakapavanju pa ti je krunski argument bila ona online igrica. Oh well, a koja figuracija se suprtostavila Poloku i De Konigu? Je li i Lihtenštajn materijal za pirinčana polja?Da prekidamo sranje. Celokupna istorija umetnosti jeste istorija konflikata što ti vrlo subjektivno i nelogično miriš u celinu, a od Velaskeza kojeg si kačio je i krenulo da se pomalja ono što ti danas poistovećuješ s nadrilekarstvom. A šta je to drugo nego povratak u srednji vek, gde ideja takođe određuje izvedbu ali je ovde "redukuje". Šta je sa srednjevekovnim slikarima? Iluminatorima? Jel nisu znali da crtaju? Nisu znali perspektivu? Puno pitanja sam postavio i naravno da očekujem odgovore na svako. Da vidimo o čemu mi pričamo zapravo.@pontijaksori matori ali ja jesam klinac za tebe, a ko s decom lega, popišan ustaje tako da... nisam ja kriv.

Link to comment
Ja sam suhi ateista koji veruje samo svom iskustvu, bez da se klanja mitovima, biblijama ili manifestima.
Najveći problem je upravo u tvom naivnom verovanju da postoji nešto poput neposredovanog iskustva. Nije ni čudo da te odbacivanje svakog posredovanja na kraju dovodi do radikalnog subjektivizma. Ti u svakom posredovanju (koje, nikako to da shvatiš - ne izneverava, nego omogućava ljudsko iskustvo): u tradicji, institucijama, praksama, itd. vidiš samo zlog demona koji te vara. Case in point:
Ta strana ima svoj krst, sveto pismo i moshtii radi samo ako se u nju veruje. I najmanja sumnja rusi konstrukciju i dezintegrise je, pretvara u maglu (sto u sustini i jeste).
Edited by Syme
Link to comment
ma najbolje da ih najure na pirincana polja pa nek vide sta je posten rad
ma jok, kakva crna pirincana polja. samo skidanje sa budzetskih sisa koje su generator svih mogucih vrsta korupcije i palanackih klanovskih obracunavanja kada se deli kinta. otkud to uverenje da skolovani umetnik mora da zivi od bavljenja umetnoscu po svaku cenu samom cinjenicom svog skolovanja? ko uspe na trzistu umetnosti - uspeo je, ko nije uspeo pa ima dovoljno znanja da pokusa u industriji mode, industriji dizajna svega i svacega, advertajzingu itd.
Link to comment
ma jok, kakva crna pirincana polja. samo skidanje sa budzetskih sisa koje su generator svih mogucih vrsta korupcije i palanackih klanovskih obracunavanja kada se deli kinta. otkud to uverenje da skolovani umetnik mora da zivi od bavljenja umetnoscu po svaku cenu samom cinjenicom svog skolovanja? ko uspe na trzistu umetnosti - uspeo je, ko nije uspeo pa ima dovoljno znanja da pokusa u industriji mode, industriji dizajna svega i svacega, advertajzingu itd.
molim te nemoj vise pokusavati da budes sarkastican, dusa me boli sto se mucis :cry: al u stvari jeste bas je tako kad malo razmislim, frustrirani umetnik ili postane modni dizajner ili zavali neki svetski rat, nikad od njega posten covek.inace sad kad nas je krenulo, jel ukidamo i drzavne kulturne institucije redom, pozorista, muzeje, i ostali basibozluk?
Link to comment
A ja mislim da biblioteke treba isterati na brutalno tržište, čisto da vidimo koliko bi njih preživelo. Verovatno ne bi nijedna, ali bi bila čistija atmosfera oko toga koliko je para uloženo u njihovu obnovu, a koliko ne. Uostalom, šta će kome biblioteka, kad Laguna nudi novog Deksu i Jecu Bačić Alimpić po pristupačnim cenama. To je ono što narod voli.
to aludiranje na moj rl i moje pretpostavljeno zanimanje je toliko jeftino drkadzijski i u napasti sam da ti odgovorim odgovarajucim recnikom ali necu da prizivam ban.biblioteke treba postaviti na cist trzisni princip ( i to ne samo zbog kontriranja pontijaku) i prezivele bi one koje prezive. cena biblioteckih usluga bi bila drugacija, pravljenje baza podataka, bibliografije, servis usluga citaonica itd. ako ne prezive, jbg. uostalom bibliotecka mreza u srbiji je ionako na dobrom putu izumiranja, sve na budzetima lokalnih zajednica. budzeti u kulturi generisu korupciju i stvaranje specificnih mafijaskih udruga koje rasporedjuju dobijene budetske novce a te udruge su samo drustvena mutacija nekadasnjih socijalistickih pravila igre Edited by Pontijak
Link to comment
to aludiranje na moj rl i moje pretpostavljeno zanimanje je toliko jeftino drkadzijski i u napasti sam da ti odgovorim odgovarajucim recnikom ali necu da prizivam ban.
pa probaj, evo ja tebi na isto odgovorih sasvim pristojno cak i sa dozom empatije -_-a s obzirom na to koliko se u srbiji iz budzeta izdvaja za kulturu, mozes biti samo srecan jer zapravo skoro i da vec zivis u takvom okruzenju kakvo prizeljkujes.
Link to comment
Pontijače, šta je za tebe savremena umetnost?
sad ti kao mene navlacis na tanak led da diskutujem o savremenoj umetnosti :Deto primera: kauboj je za mene savremeni umetnik. pravi odlicne fotografije. indy je za mene savremeni umetnik. pravi odlicne fotografije. fotografija je valjda umetnost po vama? :)savremena umetnost je na ovoj temi ionako samo pojam kojim se ljudi gadjaju i gde onako lepo isplivavaju kojekakve projekcije i gde teoreticari umetnosti histerisu i vredjaju oponente i negiraju im njihovo sveto pravo da budu jedini tumaci umetnosti na ovom forumu. Edited by Pontijak
Link to comment
pa probaj, evo ja tebi na isto odgovorih sasvim pristojno cak i sa dozom empatije -_-a s obzirom na to koliko se u srbiji iz budzeta izdvaja za kulturu, mozes biti samo srecan jer zapravo skoro i da vec zivis u takvom okruzenju kakvo prizeljkujes.
a jbg, istorija ovog foruma je protkana zlopamcenjima pa se to projektuje u diskusije.vidi ovako: da je budzet srbije za kulturu 10 puta veci ne bi se to primetilo uopste, samo bi pronevere bile 10 puta vise.
Link to comment
sad ti kao mene navlacis na tanak led da diskutujem o savremenoj umetnosti :D
i smislio sam lukavu sačekašu baš na ovom topiku!
eto primera: kauboj je za mene savremeni umetnik. pravi odlicne fotografije. indy je za mene savremeni umetnik. pravi odlicne fotografije. fotografija je valjda umetnost po vama? :)
naravno. zahvaljujem na odgovoru. ti u suštini onda ni ne kritikuješ savremenu umetnost tj nemaš problem s istom?
savremena umetnost je na ovoj temi ionako samo pojam kojim se ljudi gadjaju i gde onako lepo isplivavaju kojekakve projekcije i gde teoreticari umetnosti histeriosu i vredjaju oponente im negiraju njihovo svetop ravo da budu jedini tumaci umetnosti na ovom forumu.
u potpunosti se slažem.meni nije jasno zašto je topik pokrenut ni šta će to kauboju, niti mi je jasno šta priča. valjda će mi objasniti.pozdrav.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...