Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

uu...ekipica™, sad je barem jasno k'o dan :Dozbiljno, ne znam da li si svestan da ovakav autoritaran pristup nije bas najbolji nacin za popularizaciju savremene umetnosti.
na, naprotiv jedini je moguci. autoritaran pristup je ono sto zastupa kauboj. kodifikujemo i utvrdimo i to je umetnost vo vjek i vjekov. umetnici tvore jednu ljudsku piramidu na cijem vrhu sede pikaso, leonard i kauboj a ostalima je potreban dug put.pri tome institucije umetnosti nisu samo zgrade i ljudi vec i prostor izmedju. ulicna umetnost, naiva, performansi su takodje umetnost tacno u onoj meri u kojoj se oko njih pletu neke relacije koje mozemo nazvati svetom umetnosti. to je pristup koji drzi vrata otvorenim dok je kaubojev onaj koji vrata zeli da zatvori a fidiju da postavi za vratara. to je ludilo.inace naravno da je sezan imao te aspiracije kao i uopste umetnicka scena druge polovine 19 veka. intimizam. od velicine platna do izbora tema.
Link to comment
na, naprotiv jedini je moguci. autoritaran pristup je ono sto zastupa kauboj. kodifikujemo i utvrdimo i to je umetnost vo vjek i vjekov.
Pokusaj da gledas van svoje ideoloske matrice, ako mozes makar na par sekundi, zapravo ako si uopste sposoban za to.Sto se Sezanovog intimizma tice - ta nije prosuo jabuke po MOMA-i i preko twitera pozvao ljude da budu dovoljno posebni da dodju na rasute jabuke.Pokusaj, jebote, da slikas kao Sezan. Ne moze? A zasto?Valjda zato se (za razliku od Marine) ovaj chova ne plasi od kradje "ideje". Intimizam. Ala si ga zaokruzio, suha teorija.
Link to comment

o boze, pa nisam naravno ni htela reci da su institucije umetnosti samo zgrade, mada ovako sroceno to nekom moze upravo tako da zvuci - siva zgrada u kojoj sedi birokrata i kucka na oldfashion pisacoj masini sta se danas smatra umetnoscu. zato i jeste neophodno razumljivim jezikom objasniti ako vec zelis nesto da popularizujes.a umesto sto se prepirete oko toga sta se sme i moze nazvati umetnoscu, zar nije realnije prihvatiti prosto da postoje varijacije u kvalitetu, kao sto imamo dobre lose osrednje itd sportiste tako imamo i takve umetnike, ne samo danas vec kroz celu istoriju. pa nije ni svaki sezanov savremenik danas vredan paznje iako je slikao uljem na platnu a ne budzio neke narative, zar ne.

Link to comment
o boze, pa nisam naravno ni htela reci da su institucije umetnosti samo zgrade, mada ovako sroceno to nekom moze upravo tako da zvuci - siva zgrada u kojoj sedi birokrata
... neka su i ulice, dno okeana, povrsine na Marsu - uvek ce tu biti neka ekipica Kim da meri sta je vaznije od nevaznog i da mudro vrsi selekciju za nase, gradjansko dobro.Meni uz ovo vreme kakofonije vise lezi ono sto je Hefestus pomenuo: prvih trideset (umetnika?) koji su se prijavili ucestvuju u projektu.Posteno, ali zaista posteno. Nema Kima, nema cinovnika koji kazu "umetnost je i za obicne ljude" jer, eto, po ovom instant sistemu mozda i neko "obican" dobije priliku da kulturno uzdize svet. Edited by CowBoy
Link to comment
... neka su i ulice, dno okeana, povrsine na Marsu - uvek ce tu biti neki Kim da meri sta je vaznije od nevaznog i da mudro vrsi selekciju za nase, gradjansko dobro.Meni uz ovo vreme kakofonije vise lezi ono sto je Hefestus pomenuo: prvih trideset (umetnika?) koji su se prijavili ucestvuju u projektu.Posteno, ali zaista posteno. Nema Kima, nema cinovnika koji kazu "umetnost je i za obicne ljude" jer, eto, po ovom instant sistemu mozda i neko "obican" dobije priliku da kulturno uzdize svet.
pa dobro i mikelandjela je neko odabrao da oslika sikstinsku kapelu, nije narod izasao na referendum pa glasaoniti su zakucali oglas na vrata pa oslikao ko je prvi video. stavise, kapitalna umetnicka dela su velikim delom nastala kao necije narudzbine, demokratizacija umetnosti je savremen izum...a to da svi imaju podjednake sanse je bas ono...ideal
Link to comment
pa dobro i mikelandjela je neko odabrao da oslika sikstinsku kapelu, nije narod izasao na referendum pa glasaoniti su zakucali oglas na vrata pa oslikao ko je prvi video.stavise, kapitalna umetnicka dela su velikim delom nastala kao necije narudzbine ...
... upravo. Ali onda su Posebni u prvoj polovini proslog veka izbacili kretierijum (vise se ne moze reci sta je umetnost) a samim tim i talenat i vestinu kao kriterijum, jelte.Paradoksalno, selektori su ipak ostali, i to ne samo privatnici vec i oni koji su na budzetu :Dedit: zato sam i pomenuo doba kakofonije i sta je postenije u doba kakofonije. Nema kriterijuma? Nema ni selekcije. Kritikom neka se bavi svako (i "obicni" ljudi) a ne samo ekipa sa referencama. Edited by CowBoy
Link to comment
Nema kriterijuma? Nema ni selekcije. Kritikom neka se bavi svako (i "obicni" ljudi) a ne samo ekipa sa referencama.
nek se bavi sto se mene tice. ne znam zasto ti je to uopste toliko bitno, necije misljenje je ipak samo to i nicim te ne obavezuje.niko ti ne moze zabraniti da se bavis umetnoscu na nacin na koji ti to zelis, niti si jedini ko zeli da slika na ne da budzi instalacije.i na oktobarskom salonu uostalom mozes videti oniliki poliptih ulje na platnu tehnika ne moze biti tradicionalnija, tema potpuno bezvremena (odnos muskarca i zene), u najboljoj tradiciji pre-rafaelita kojih inace eno upravo traje izlozba kome je usput i ko voli evo link http://www.tate.org.uk/whats-on/tate-britain/exhibition/pre-raphaelites-victorian-avant-garde
Link to comment
Pokusaj, jebote, da slikas kao Sezan. Ne moze? A zasto?
:lol: Ko kaze!? Video ja letos u Aix-u nekoliko komada. Frizura ala Jan Anderson, odlutao pogled prema Mont Sainte Victoire, u levoj pastis u desnoj lula. Pored kutije sa bojama dva bela luka i komad crnog provansalskog hleba. Oko njega nekoliko versija "kamena" u tehnici; ulje na platnu, prikladnog formata za u kofer,100e bagatela. Bilo je tu i jabuka i kartarosa ...
Link to comment

Kakav hipsteraj.Nisam mislio na manir ili stil ili kopije (citave umetnicke skole "pletu" pastelne boje tapkajuci je jednu do druge po uzoru na Sezana) vec na magnetizam kompozicije uvezan u Sezanov nacin slikanja. Meni svaka njegova slika kao jednacina.Pa jebemmu, ne treba valjda ovde objasnjavati razliku izmedju kreativnosti i zanata (prostog kopiranja).edit: secam se price jedne studentkinje slikanja koja se jedva odvojila od zavodljive skolske "sezanovske" mrtve prirode: "pastelne boje, titan bela, polumat lak, jasan podcrtez, jos ako su nove cetke - ma, milina"... :lol:

Edited by CowBoy
Link to comment
Sto se Sezanovog intimizma tice - ta nije prosuo jabuke po MOMA-i i preko twitera pozvao ljude da budu dovoljno posebni da dodju na rasute jabuke.Pokusaj, jebote, da slikas kao Sezan. Ne moze? A zasto?
Ali ovo je opet nepostojeći konflikt savremena vs tradicionalna umetnost.Savremeno figurativno slikarstvo je možda malo počelo da se vrti ali ima ga u dovoljnim količinama. Samo je stvar odabira medija. Btw kad smo kod toga, kako se kod tebe u kontekstu ove diskusije kotiraju bejkon, hokni, bazelic i frojd? Edited by McCabe
Link to comment
Paradoksalno, selektori su ipak ostali, i to ne samo privatnici vec i oni koji su na budzetu :D
pa se onda ti cudis zasto se urlikalo na ovoj temi protiv tvojih stavova o oktobarskom salonu :D
Link to comment
Ali ovo je opet nepostojeći konflikt savremena vs tradicionalna umetnost.
Slazem se, konflikta nema. Ja se uglavnom kurobecam oko logike i ociglednih nedoslednosti u kriterijumima odnosno nedostatku kriterijuma, a sam konflikt - pa, kao kad bi izmedju vrhunskog neurohirurga i Alana Chumaka postojao konflikt u smislu medicinske prakse.
Btw kad smo kod toga, kako se kod tebe u kontekstu ove diskusije kotiraju bejkon, hokni, bazelic i frojd?
Vec sam pominjao (ovde ili tamo™ ne secam se) Bejkona i Frojda kao slikare koje volim. Ali jbg, nikada nisam video imao prilike da vidim neki original.@Pontijak: ja se malo zaleteo, nisam bio obavesten. Sto nije razlog da ljudi onako popene - ali jbg, takav je ovo medij. Ne gledamo se u oci nego se kucamo preko tastatura pa vidimo cudovista tamo gde ih nema. Edited by CowBoy
Link to comment
@Pontijak: ja se malo zaleteo, nisam bio obavesten. Sto nije razlog da ljudi onako popene - ali jbg, takav je ovo medij. Ne gledamo se u oci nego se kucamo preko tastatura pa vidimo cudovista tamo gde ih nema.
da, takav je medij. hefestus me podsetio na os 70-ih, lepo je opisao kakva su onda bila pravila igre sve sa selektorima i budzetom samo sto se onda diskutovalo uzivo za kafanskim stolovima pa i onda bilo i nesporazuma i haluciniranja cudovista ali iz razumljivih razloga, ume vinjak da udari u zadimljenim kafanskim prostorijama :Dmeni bi bio dobar stos da se oktobarski salon jednostavno skine sa sisa gradskog budzeta i da se prepusti trzisnoj sudbini, sponzorima, nevladinim organizacijama pa neka selektori&friends do mile volje realizuju svoje vizije na srecu posetilaca i umetnika i tako dalje.mda, promasih temu, ovo je o savremenoj umetnosti a ne o oktobarskom salonu. mada mozda i nisam promasio, nekako mi je s godinama dosadilo da mi selektori na budzetima tumace sta jeste umetnost a sta nije. Edited by Pontijak
Link to comment
Slazem se, konflikta nema. Ja se uglavnom kurobecam oko logike i ociglednih nedoslednosti u kriterijumima odnosno nedostatku kriterijuma, a sam konflikt - pa, kao kad bi izmedju vrhunskog neurohirurga i Alana Chumaka postojao konflikt u smislu medicinske prakse.
da, ovo je potpuno fenomenalno. :Dtaman da na vreme izađem iz priče sa religioznim fanatikom.btw ima ohoho kauboja po srbiji koji pizde na savremenu umetnost što frojd naplaćuje slike koliko naplaćuje sve zapečeno setom o vremenim kad nije bilo loših kriterijuma.
Link to comment
mda, promasih temu, ovo je o savremenoj umetnosti a ne o oktobarskom salonu. mada mozda i nisam promasio, nekako mi je s godinama dosadilo da mi selektori na budzetima tumace sta jeste umetnost a sta nije.
ne ne, promašio si temu i tvoja dosada nije deo nje. i za početak biste mogli da se dogovorite da li se kukak na selektore na budžetu i loše kriterijume ili se kuka na nešto što zovete savremena umetnost ali nije do kraja jasno šta se pod tim podrazumeva. pošto za sada su u priči centri moći, kapitalizam, iluminati i keri bredšo.hvala.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...