Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

sama činjenica da ti o umetnosti misliš kao o delu vanvremenih genija koji mogu šetati po epohama i ne izgubiti ništa od svoje genijalnosti, speaks volumes.
jok more, umetnost je delo kriticara, crkve i politicara koji fabrikuju epohe po svojoj meri. Talentovani ljudi su tu samo scenografija, bez ikakvog interaktivnog upliva u epohu.Nadarenost je zapravo kamilji qratz, prilepak, nesto nebitno. To sto je nateralo Dzojsa (a sto bas njega, mogao je i njegov drugar to isto da napise) da napise Ulis je, valjda, tadasnja politika na ostrvu i berzanske akcije.Nikada se ja i ti necemo razumeti, a i ne mora - to i meni i tebi treba da laska:) Edited by CowBoy
Link to comment

Ma nema veze, to kao da si mi opsovao maiku na japanskom. Ovde cujem mesavinu muzike iz spageti vesterna i disharmonicnih vokala i glasova u pozadini, reci ne mogu da razaberem, valjda je los tonski zapis. Tako da ne treba da se izvinjavas, ja ovo svejedno ne kapiram.All pigs must die, moj atraktore, i to je jedina istina.

Edited by CowBoy
Link to comment
jok more, umetnost je delo kriticara, crkve i politicara koji fabrikuju epohe po svojoj meri. Talentovani ljudi su tu samo scenografija, bez ikakvog interaktivnog upliva u epohu.Nadarenost je zapravo kamilji qratz, prilepak, nesto nebitno. To sto je nateralo Dzojsa (a sto bas njega, mogao je i njegov drugar to isto da napise) da napise Ulis je, valjda, tadasnja politika na ostrvu i berzanske akcije.Nikada se ja i ti necemo razumeti, a i ne mora - to i meni i tebi treba da laska:)
Ma daj, jebote, nisam to rekao, uopšte nisam umanjivao značaj indivdualnosti umetnika, ali stvarno ne znam kako zamišljaš Džojsa u renesansi na primer, a da to još uvek bude Džojs? Šta misliš da Džojsa čini Džojsom? Besmrtna duša? Genetski kod? Šta?Džojs je nemoguć van svojih prostornih i vremenskih koordinata, i to ne zato što vremenska mašina ne postoji, mi možemo da odradimo neki misaoni eksperiment u kojem bebu Džojsa transportujemo u renesansu, ili gde ga već zamišljaš, ali nema govora o tome da će ta beba da izraste u osobu i umetnika i najmanje sličnog ovom koga znamo kao Džojsa. Eskperiment ti je besmislen, ali je besmislen na jedan specifičan način - on pretpostavlja da je umetnik neko ko je u potpunosti u stanju da transcendira svoju epohu, a on to nikako nije, ni on, niti bilo ko. To ne znači da individualnost nije bitna, samo da nije prediskustvena. Edited by Syme
Link to comment

izvini Kauboje na kripticnosti posta, it wasn't intedended. a kako su mi riknule slusalice, ne mogu da cujem ni kakvocu tonskog zapisa kojeg sam postovao, tako da izvini i zato.elem, ovaj vaguely homoerotski momenat koji si imao u razgovoru sa Symeom 'Nikada se ja i ti necemo razumeti, a i ne mora - to i meni i tebi treba da laska:)' u kombinaciji sa tim perenijalistickim diskursom koji ti volis da gajis (druzenje sa Fidijom, supremacija duha, vanvremenost genija) mi je prosto prizvao songlines Honour of Silence-a od Death In june-a, koja je neka vrsta himne citave jedne subkulture koja je u 80im nastala iz nekih trendova iz alternativne muzike tog doba i, jos bitnije, aktivnim iscitavanjem novodesnicarske literature - Zulijusa Evole, Jukia Misime, Ernsta Jingera, literature vezane za nordijski neopaganizam i jos mnogo cega. (naravnu doticnu subkulturu, poput njenih literarnih uzora, bije glas da je cine mahom homoseksualci - te u tome se i sastojao 'boc' (no pun intended) u prethodnom postu).lyricsi idu ovako:He stood like JesusHe smelt like heavenHis eyes were winterOur story isThe march of the lonelyThe march of the lonelyThe march of the lonelyCome to meIn my darknessMy dark heroMy tall strangerTears of sweatCry from our bodyThe strength and the crueltyIn your gentle natureWe honour the silence, betweenOurselvesBetween ourselvesWe honour the silence, betweenOurselvesBetween ourselves

Edited by DarkAttraktor
Link to comment
izvini Kauboje na kripticnosti posta, it wasn't intedended. a kako su mi riknule slusalice, ne mogu da cujem ni kakvocu tonskog zapisa kojeg sam postovao, tako da izvini i zato.elem, ovaj vaguely homoerotski momenat koji si imao u razgovoru sa Symeom 'Nikada se ja i ti necemo razumeti, a i ne mora - to i meni i tebi treba da laska:)' u kombinaciji sa tim perenijalistickim diskursom koji ti volis da gajis (druzenje sa Fidijom, supremacija duha, vanvremenost genija) mi je prosto prizvao songlines Honour of Silence-a od Death In june-a, koja je neka vrsta himne citave jedne subkulture koja je u 80im nastala iz nekih trendova iz alternativne muzike tog doba i, jos bitnije, aktivnim iscitavanjem Zulijusa Evole, Jukia Misime, Ernsta Jingera, literature vezane za nordijski neopaganizam i jos mnogo cega. (naravnu doticnu subkulturu, poput njenih literarnih uzora, bije glas da je cine mahom homoseksualci - te u tome se i sastojao 'boc' (no pun intended) u prethodnom postu).lyricsi idu ovako:He stood like JesusHe smelt like heavenHis eyes were winterOur story isThe march of the lonelyThe march of the lonelyThe march of the lonelyCome to meIn my darknessMy dark heroMy tall strangerTears of sweatCry from our bodyThe strength and the crueltyIn your gentle natureWe honour the silence, betweenOurselvesBetween ourselvesWe honour the silence, betweenOurselvesBetween ourselves
Hoće Kauboje, Darker da ti kaže da si za slobodnu mušku ljubav (a i meni).Neverovatno je da iako sam zainteresovan za tu desnu mistiku, Mišimu i to, nikad nisam slušao Death in June. Smaralo me do bola. Zanimljivo mi da čitam intervjue s onim likom kako-se-beše-zvaše što nosi masku, tj. sviđa mi se koncept, ali mi je izvedba uvek bila poptuno nezanimljiva. Edit: Čitam sad ponovo tekst. Jebote, ovo je Twilight za mlade gej fašiste. Ili još bolje - 50 shades of Grey :) Edited by Syme
Link to comment
Hoće Kauboje, Darker da ti kaže da si za slobodnu mušku ljubav (a i meni).Neverovatno je da iako sam zainteresovan za tu desnu mistiku, Mišimu i to, nikad nisam slušao Death in June. Smaralo me do bola. Zanimljivo mi da čitam intervjue s onim kalom kako-se-beše-zvaše što nosi masku, tj. sviđa mi se koncept, ali mi je izvedba uvek bila poptuno nezanimljiva. Edit: Čitam sad ponovo tekst. Jebote, ovo je Twilight za mlade gej fašiste. Ili još bolje - 50 shades of Grey :)
50 shades of brown(shirts)
Link to comment

@ Symeto nije slobodna muska ljubav, cak stavise vrlo je neslobodna :fashisto:u stvari to je vise admiration from a far ^_^kao Zlatibore pitaj Taru, samo sto kod njih to vise Svarcvalde pitaj Olimp :Da sto se tice muzike, ima nesto do individualnog senzibiliteta, a ima nesto i do pocinjanja od pogresnih stvari (gomila neofolka jeste djubre). a DiJ je kako koji album, po najvise varira u zavisnosti od trenutnog saradnika no od samog Doug P-ja. neces pogresiti sa Nada! i World That Summer.odosmo u tezak off...

Edited by DarkAttraktor
Link to comment
@ Symeto nije slobodna muska ljubav, cak stavise vrlo je neslobodna :fashisto:u stvari to je vise admiration from a far ^_^kao Zlatibore pitaj Taru, samo sto kod njih to vise Svarcvalde pitaj Olimp :Da sto se tice muzike, ima nesto do individualnog senzibiliteta, a ima nesto i do pocinjanja od pogresnih stvari (gomila neofolka jeste djubre). a DiJ je kako koji album, po najvise varira u zavisnosti od trenutnog saradnika no od samog Doug P-ja. neces pogresiti sa Nada! i World That Summer.odosmo u tezak off...
Nije Prljavo kazalište, nego Desanka Maksimović :)A vuče malo, priznaćeš i na onaj zen "razumemo se ćuteći". :)Ajde, kad budem bio u prilici, daću im opet šansu nekad. Možda. Edited by Syme
Link to comment
Ma daj, jebote, nisam to rekao, uopšte nisam umanjivao značaj indivdualnosti umetnika, ali stvarno ne znam kako zamišljaš Džojsa u renesansi na primer, a da to još uvek bude Džojs? Šta misliš da Džojsa čini Džojsom? Besmrtna duša? Gentski kod? Šta?
Genetika.Ni jedan beloglavi sup nece ga ti crta bizone po pecinama, ali nece ni 99% ljudi. Al' zato jedan hoce. Zasto? Pa nece biti ni da je zbog bizona, ni zbog pecine, jer i ovi ostali zive po pecinama loveci bizone pa se niko nije dohvatio uglja i oksidirane zemlje da maze po zidovima.
Džojs je nemoguć van svojih prostornih i vremenskih koordinata, i to ne zato što vremenska mašina ne postoji, mi možemo da odradimo neki misaoni eksperiment u kojem bebu Džojsa transportujemo u renesansu, ili gde ga već zamišljaš, ali nema govora o tome da će ta beba da izraste u osobu i umetnika i najmanje sličnog ovom koga znamo kao Džojsa.
... naravno. Ali su velike sanse da izraste u nadarenu osobu koja zeli da probije opnu svakodnevice i ustaljenih pravila i uradi nesto sto niko nije uradio koristeci medij (reci, u ovom slucaju). Istorija umetnosti je istorija pionira u umetnickim izrazima, svi ostali su u vecoj ili manjoj meri podrazavatelji.E sad, da se vratim na Dzojsovu artikulaciju: revolucionaran nacin pisanja romana nije iskakanje iz dotadasnjeg koncepta pisanja. On, kao i ostali pre njega artikulise ali na drugaciji nacin. Ako postoje nivoi (a postoje) artikulacije, njegov je daleko inteligentniji i intuitivniji od Koeljovog, Pavicevog ili Isidore Bjelice.Sta bi bio Dishan knjizevnosti? Pa eto, valjda onaj koji rokovnik prodaje kao knjigu. Ili onaj koji saobracajni znak sa imenima gradova utrapljuje kao knjizevno delo. Ili neko ko racun za struju iscitava na knjizevnoj veceri za probranu publiku.@Atraktor: najzad kapiram:) ma vidis da sam nervozan, ko ce da gugla i trazi tekst. A ovi country pevaci svakako deluju kul, cak previse kul za moj ukus. Edited by CowBoy
Link to comment
Genetika.Ni jedan beloglavi sup nece ga ti crta bizone po pecinama, ali nece ni 99% ljudi. Al' zato jedan hoce. Zasto? Pa nece biti ni da je zbog bizona, ni zbog pecine, jer i ovi ostali zive po pecinama loveci bizone pa se niko nije dohvatio uglja i oksidirane zemlje da maze po zidovima.... naravno. Ali su velike sanse da izraste u nadarenu osobu koja zeli da probije opnu svakodnevice i ustaljenih pravila i uradi nesto sto niko nije uradio koristeci medij (reci, u ovom slucaju). Istorija umetnosti je istorija pionira u umetnickim izrazima, svi ostali su u vecoj ili manjoj meri podrazavatelji.E sad, da se vratim na Dzojsovu artikulaciju: revolucionaran nacin pisanja romana nije iskakanje iz dotadasnjeg koncepta pisanja. On, kao i ostali pre njega artikulise ali na drugaciji nacin. Ako postoje nivoi (a postoje) artikulacije, njegov je daleko inteligentniji i intuitivniji od Koeljovog, Pavicevog ili Isidore Bjelice.Sta bi bio Dishan knjizevnosti? Pa eto, valjda onaj koji rokovnik prodaje kao knjigu. Ili onaj koji saobracajni znak sa imenima gradova utrapljuje kao knjizevno delo. Ili neko ko racun za struju iscitava na knjizevnoj veceri za probranu publiku.@Atraktor: najzad kapiram:) ma vidis da sam nervozan, ko ce da gugla i trazi tekst. A ovi country pevaci svakako deluju kul, cak previse kul za moj ukus.
1) Ja ne mogu baš da poverujem da ti ovo ozbijno pišeš.2) Malopre si mi prebacivao da svodim individualnu kreativnost na izvesne materijalne uslove ("To sto je nateralo Dzojsa (a sto bas njega, mogao je i njegov drugar to isto da napise) da napise Ulis je, valjda, tadasnja politika na ostrvu i berzanske akcije."). Ja to nisam tvrdio, ali taj vid redukcinozma je ipak oho-ho prefinjen u odnosu na ovaj tvoj darwinian storytelling, po kojem je genije određen genetikom. 3) Dišan književnosti, rečeno je već, jeste Džojs - onaj koji oneobičava obično, svakodnevno, bukvalno čitave komade banalne svakodnevice.Edit: Nakon ovog genetskog ekskursa, primećujem da je DarkAttractor bio bliže istini nego što mi se isprva učinilo - za tebe je genije genetski određen ubermensch. Edited by Syme
Link to comment
1) Ja ne mogu baš da poverujem da ti ovo ozbijno pišeš.
Mrtav ozbiljan.Ili ti imas objasnjenje zasto neko ko ima identican bckground sa ostatkom plemena ipak trazi oksid gvodzja i mangana da bi mazao zidove pecine za razliku od ostatka plemena koje nema te porive (na stranu funkcija tih crteza i njihovo znacenje za zajednicu, govorim o prefinjenoj liniji i osecaju za proporciju na tim crtezima)?
2) Malopre si mi prebacivao da svodim individualnu kreativnost na izvesne materijalne uslove ("To sto je nateralo Dzojsa (a sto bas njega, mogao je i njegov drugar to isto da napise) da napise Ulis je, valjda, tadasnja politika na ostrvu i berzanske akcije.").
Uh, nisi me razumeo. Nisam govorio o materijalnim uslovima no o fizickoj stvarnosti njegove zemlje u to doba odnosno tadasnjim drustvenim tokovima. Sto ce reci, i on i njegov prijatelj dele istu stvarnost ali njegov prijatelj ipak ne pise Ulisa.
3) Dišan književnosti, rečeno je već, jeste Džojs - onaj koji oneobičava obično, svakodnevno, bukvalno čitave komade banalne svakodnevice.
Ko je rekao - ti?Jesi li citao nekoga pre Dzojsa? Niko pre njega nije "oneobicavao obicno"? Dzojs je prvi (dobro, ne bas prvi ali stilski najpreciscenije do tada) napisao roman koji stvarnost posmatra iz odredjenog (subjektivnog) ugla i to je uradio maestralno. Ajde da to svedemo (jer ti to potenciras) na koncept, pa neka svako ko ume da kucka po tastaturi ili pisacoj masini izvede nesto slicno.Ne moze?E u ovome "ne moze" je razlika izmedju mog i tvog vidjenja umetnosti. Artikulacija bato. Ne moze to svako. Ali zato svako moze da izlozi pisoar.
... - za tebe je genije genetski određen ubermensch.
Fart! Opet zagonetke.Pisi Syme da te i seljak razume. Edited by CowBoy
Link to comment
1) Ja ne mogu baš da poverujem da ti ovo ozbijno pišeš.2) Malopre si mi prebacivao da svodim individualnu kreativnost na izvesne materijalne uslove ("To sto je nateralo Dzojsa (a sto bas njega, mogao je i njegov drugar to isto da napise) da napise Ulis je, valjda, tadasnja politika na ostrvu i berzanske akcije."). Ja to nisam tvrdio, ali taj vid redukcinozma je ipak oho-ho prefinjen u odnosu na ovaj tvoj darwinian storytelling, po kojem je genije određen genetikom. 3) Dišan književnosti, rečeno je već, jeste Džojs - onaj koji oneobičava obično, svakodnevno, bukvalno čitave komade banalne svakodnevice.Edit: Nakon ovog genetskog ekskursa, primećujem da je DarkAttractor bio bliže istini nego što mi se isprva učinilo - za tebe je genije genetski određen ubermensch.
ma nije kod njega je sve pomesano. i adornov 'drhtaj' i romanticarski genije i genetika i patricijski prezir prema popularnom jednog kundere. sve prema potrebi da se baci kamenom na savremenu umetnost koju prilicno povrsno poznaje.makar pravi razliku, doduse nehotice, izmedju fizicke realnosti i materijalnosti. sto bi rekao fuko:ja sam materijalista zato sto ne verujem u realnost.
Link to comment
ma nije kod njega je sve pomesano. i adornov 'drhtaj' i romanticarski genije i genetika i patricijski prezir prema popularnom jednog kundere. sve prema potrebi da se baci kamenom na savremenu umetnost koju prilicno povrsno poznaje.makar pravi razliku, doduse nehotice, izmedju fizicke realnosti i materijalnosti. sto bi rekao fuko:ja sam materijalista zato sto ne verujem u realnost.
Prc.Poznajes li ti turbo-folk scenu? Da vidis tek Krajisnike, pustao mi jedan drugar neke uratke, njih petorica na poljani pevaju o zavicaju, urnebesno. Citava muzicka scena, desetine spotova na jutubeu koji bi imali milione pregleda samo ako bi neki kriticar odlucio da proklamuje tih pet cepanica u performere. Bez zezanja.I sad ti meni zameras sto ja ne pratim "scenu". Pa jebote, baci pogled na "art abortus" topik."Scena". Edited by CowBoy
Link to comment
Mrtav ozbiljan.Ili ti imas objasnjenje zasto neko ko ima identican bckground sa ostatkom plemena ipak trazi oksid gvodzja i mangana da bi mazao zidove pecine za razliku od ostatka plemena koje nema te porive (na stranu funkcija tih crteza i njihovo znacenje za zajednicu, govorim o prefinjenoj liniji i osecaju za proporciju na tim crtezima)?Uh, nisi me razumeo. Nisam govorio o materijalnim uslovima no o fizickoj stvarnosti njegove zemlje u to doba odnosno tadasnjim drustvenim tokovima. Sto ce reci, i on i njegov prijatelj dele istu stvarnost ali njegov prijatelj ipak ne pise Ulisa.Ko je rekao - ti?Jesi li citao nekoga pre Dzojsa? Niko pre njega nije "oneobicavao obicno"? Dzojs je prvi (dobro, ne bas prvi ali stilski najpreciscenije do tada) napisao roman koji stvarnost posmatra iz odredjenog (subjektivnog) ugla i to je uradio maestralno. Ajde da to svedemo (jer ti to potenciras) na koncept, pa neka svako ko ume da kucka po tastaturi ili pisacoj masini izvede nesto slicno.Ne moze?E u ovome "ne moze" je razlika izmedju mog i tvog vidjenja umetnosti. Artikulacija bato. Ne moze to svako. Ali zato svako moze da izlozi pisoar.Fart! Opet zagonetke.Pisi Syme da te i seljak razume.
Ne mogu da verujem, pa ti pećinske crtače vidiš kao osetljive umetničke dušice, a ne kao učesnike u kolektivnoj magijskoj praksi, što su po svemu sudeći bili. Portret pećinskog umetnika kao mladog EMO-a.A stvarno ne znam šta treba da ti prevedem na seljački u frazi "genetski određen ubermensch". Meni se čini da je za iole pismenog čoveka sasvim jasno šta sam hteo kas'ti. Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...