Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

ukratko (mrzi me da pisem sve ponovo) :

cela tvoja univerzalnost osecaja izvan citanja pod mermernim svodom panteona pada pred tim jednim jednostavnim cinom koji dokazuje da je umetnost stvar slozene socijalne dinamike a ne nekog osecaja.
Naravno, a kada aktuelna socijalna dinamika (koju osecaju samo posebni) prodje ostaju Panteoni-groblja i mracne katedrale simboli feudalne opresije koje stotine hiljada ljudi obilazi samo zato da bi pljunuli na simbol izrabljivanja radnika (jos samo fali natpis ispred: "rad oslobadja" i tvoja slika predmodernog i predlevog sveta je kompletna.Kundera je inace opisao finu vezu izmedju Predsednika zaborava i Idiota muzike. Pogled ceskih komunista na katedrale je jako slican onom koji si ti (projekcija?) ucitao sindikalno osvescenoj seljanki. Ne znam, previse je ideologije ovde, neka mreza koja ocigledno sa svrhom zaklanja cist vidik. Te ovaj je DSS-ovac (iako je tekst u pojedinim delovima sasvim tacan), te video klipovi/razotkrivanje desnicara/demaskiranje kritike, te smejanje policama sa CD-ovima desnichara, ... Edited by CowBoy
Link to comment
ukratko (mrzi me da pisem sve ponovo) : Naravno, a kada aktuelna socijalna dinamika (koju osecaju samo posebni) prodje ostaju Panteoni-groblja i mracne katedrale simboli feudalne opresije koje stotine hiljada ljudi obilazi samo zato da bi pljunuli na simbol izrabljivanja radnika (jos samo fali natpis ispred: "rad oslobadja" i tvoja slika predmodernog i predlevog sveta je kompletna.Kundera je inace opisao finu vezu izmedju Predsednika zaborava i Idiota muzike. Pogled ceskih komunista na katedrale je jako slican onom koji si ti (projekcija?) ucitao sindikalno osvescenoj seljanki. Ne znam, previse je ideologije ovde, neka mreza koja ocigledno sa svrhom zaklanja cist vidik. Te ovaj je DSS-ovac (iako je tekst u pojedinim delovima sasvim tacan), te video klipovi/razotkrivanje desnicara/demaskiranje kritike, te smejanje policama sa CD-ovima desnichara, ...
http://www.youtube.com/watch?v=RHnNLh-JE-0
Link to comment
:lol: vec sam komentarisao taj Kalajicev frust poredeci ga sa vriskom Kristine u bioskopu: "serem vam se u ton film" :lol:Kalajic je ocigledno lazan, neubedljiv i bez supstance (bas kao i ono sto kritikujem) a uz to i angazovan (sto je tvoja pozicija, samo sto si ti na drugom polu)Meni je blize ovo Kunderino (jbg, povuklo me ono quote-ovanje pa sam roman citao ponovo nocas:) sa samog kraja romana "Knjiga Smeha i Zaborava":
“Stalno nam govore kako zivimo u velikim vremenima. Dupont kovori o kraju jevrejsko-hriscanske ere, drugi govore o kraju Evrope, treci opet o svetskoj revoluciji i komunizmu, ali sve su to gluposti. Veliki preokret naseg vremena je u necem sasvim drugom.Sigurno znas onaj vic o engleskom lordu? Engleski lord kaze svojoj zeni posle prve bracne noci: “lady, nadam se da ste ostali u drugom stanju. Ne bih zeleo da ponavljam one smesne pokrete”…Nije stvar u svetskoj revoluciji,” nastavio je Jan, “prozivljavano veliku istorijsku epohu u kojoj se fizicka ljubav pretvara u smesne pokrete”…
... i zavrsna scena sa nudisticke plaze:
… Prisla im je grupica golih ljudi. Hedvika im je predstavila Jana. Ljudi su ga hvatali za ruku, klanjali mu se, izgovarali svoje titule i govorili kako im je drago sto su ga upoznali. Razgovarali su o uobicajenim stvarima – o temperature vode, o licemerju drustva koje sakati telo i dusu, o lepoti ostrva.Na poslednju temu, Hedvika je izjavila: “Jan je upravo rekao da je ovo Dafnisovo ostrvo. Mislim da je tacno tako.”Svi su bili odusevljeni idejom, a jedan neobicno trbusast muskarac poceo je dalje razvijati tu misao tvrdnjom da je zapadna civilizacija pred propascu i da ce se covecanstvo najzad potpuno osloboditi teskih okova jevrejsko-hriscanskog nacina misljenja. Izgovarao je recenice koje je Jan vec deset, dvadeset, trideset, sto, petsto, hiljadu puta cuo i na trenutak se cinilo da je tih nekoliko metara plaze univerzitetska katedra. Muskarac je govorio, ostali su ga sa zanimanjem slusali a njihovi obnazeni penisi su tupo, tuzno i apaticno zurili u zuti pesak.
Jan ostrvo nije nazvao Dafninisovim iz onog razloga koji je grupa golih ljudi usvojila, vec sasvim sutrotno tome - zudeo je za onim ljubavnim grcem koji su osecali Dafnis i Kloe koji su iskusili uzbudjenje bez uzivanja (mlad muskarac dozivljava uzbudjenje a neiskusan je da uziva, stariji muskarac uziva ali bez uzbudjenja, objasnjava Kundera) Toliko o mom "ideoloskom" stavu. btw. ja kod kelnske katedrale vidim isto sto i seljanka: linije, ritam, dijagonale i vertikale koje me dizu i horizontale koje me smiruju. Zavidim ti sto si sposoban da u tom artikulisanom komadu vidis orudje bogatih sa koje u smrt pada dundjerska sirotinja. Edited by CowBoy
Link to comment
:lol: vec sam komentarisao taj Kalajicev frust poredeci ga sa vriskom Kristine u bioskopu: "serem vam se u ton film" :lol:Kalajic je ocigledno lazan, neubedljiv i bez supstance (bas kao i ono sto kritikujem) a uz to i angazovan (sto je tvoja pozicija, samo sto si ti na drugom polu)Meni je blize ovo Kunderino (jbg, povuklo me ono quote-ovanje pa sam roman citao ponovo nocas:) sa samog kraja romana "Knjiga Smeha i Zaborava":... i zavrsna scena sa nudisticke plaze:Jan ostrvo nije nazvao Dafninisovim iz onog razloga koji je grupa golih ljudi usvojila, vec sasvim sutrotno tome - zudeo je za onim ljubavnim grcem koji su osecali Dafnis i Kloe koji su iskusili uzbudjenje bez uzivanja (mlad muskarac dozivljava uzbudjenje a neiskusan je da uziva, stariji muskarac uziva ali bez uzbudjenja, objasnjava Kundera) Toliko o mom "ideoloskom" stavu. btw. ja kod kelnske katedrale vidim isto sto i seljanka: linije, ritam, dijagonale i vertikale koje me dizu i horizontale koje me smiruju. Zavidim ti sto si sposoban da u tom artikulisanom komadu vidis orudje bogatih sa koje u smrt pada dundjerska sirotinja.
a tebe umetnost smiruje? ko lik iz domanoviceve dange koji cita pred spavanje da lakse utone u san? onda ok.
Link to comment
a tebe umetnost smiruje? ko lik iz domanoviceve dange koji cita pred spavanje da lakse utone u san? onda ok.
Opet jeftino podmeces.Napisao sam aktivno "dize i smiruje" sto je potpuno suprotno od pasivnog "smiruje". Ali ideolog u tebi trazi u umetnosti bukvalnu provokaciju, bukvalno uzbudjenje, shok. Samo, ako ti neko pridje zguza i shokira te, nemoj da nasednes na njegovu pricu da je to umetnicki akt:) Meni je vazda prva asocijacija na taj tvoj umetnicki aktivizam oktobarska revolucija pre i posle. Iskoristi one navne i poletne, pa dovedi na njihovim krilima Lenjina i Staljina da sruse Istoriju i uspostave Zaborav. Edited by CowBoy
Link to comment
zlatim govancima spremnu, uspaljenu, vrelu i vlaznu vaginu (suha mlak i metiljav.pisacke i dajemo je dovoljno cool likovima da je piju i polivaju se njome".[/i] "Marina se ispisala a odusevljeni fanovi su pili", ili "napravio grozd od govneta" kanalizacijaseratore i predlazem resenja i nove revolucije, ja samo kazem: to sto pishate nije vino. i vi i vase ovce - ipak je to pisackarazliku izmedju vina i pisackeJebala me alegorija. E sad (jebala me alegorija ponovo, interpretira se kako volis) ovi vashi tvrde da vino moze da se pravi od njihove posebne, estravagantne i plemicke mokrace. Zasto mokracu nazivaju vinom? Pa, fali im malo mistifikovanja jbg, da prodaju ovcama ono sto ispisaju. jedan ruzan komad keramike (upisan pri tom, he he). Jebes umetnika frust Kristine "serem ....... i zavrsna scena sa nudisticke plazeJan ostrvo nije nazvao Dafninisovim iz onog razloga koji je grupa golih ljudi usvojila, vec sasvim sutrotno tome - zudeo je za onim ljubavnim grcem koji su osecali Dafnis i Kloe koji su iskusili uzbudjenje bez uzivanja (mlad muskarac dozivljava uzbudjenje a neiskusan je da uziva, stariji muskarac uziva ali bez uzbudjenja, objasnjava Kundera) ja kod kelnske katedrale vidim isto sto i seljanka: linije, ritam, dijagonale i vertikale koje me dizu i horizontale koje me smiruju :naughty: .
Freud_Sofa.JPG Edited by kim_philby
Link to comment

Sve si povadio iz konteksta.Cak i ovako istrgnute, reci su potpuno primerene onome sto opisuju (industrija shokova ciji se alati krecu upravo u okviru ovog iskasapljenog kvota gore). Ovo drustvance oko performansa me jako podseca na onu scenu iz Viridijane (o, taj Bunjuel) kada onu druzinu pickom (jeste!) slika ona nesrecnica kao apostole za hristovom vecerom. Besmrtna scena:)viridiana-lastsupper.jpg

Link to comment
Sve si povadio iz konteksta.Cak i ovako istrgnute, reci su potpuno primerene onome sto opisuju (industrija shokova ciji se alati krecu upravo u okviru ovog iskasapljenog kvota gore). Ovo drustvance oko performansa me jako podseca na onu scenu iz Viridijane (o, taj Bunjuel) kada onu druzinu pickom (jeste!) slika ona nesrecnica kao apostole za hristovom vecerom. Besmrtna scena:)viridiana-lastsupper.jpg
kontekst? a-luis-bunuel-the-phantom-of-liberty-dvd-review-pdvd_012.jpgSent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Ne vidim sliku(atacment) ali vidim da je iz Fantoma Slobode. I ne razumem argument. Bunjuel je koristio medij tako dobro (i artikulisano) da rukopis mozes da mu prepoznas na prvi minut gledanja filma. Neverovatan covek:) - iako je ziveo u dvadesetom veku, nije se odrekao "one strave kuju osetis kada pogledas u zvezdano nebo ili cujes poj pevca "(Bataj) i pri tome majstor nije bio religiozno mistican, naprotiv (popovi su kod njega po pravilu komicne, licemerne figure).Umesto da snima filmove, mogao je jednostavno da unovci svoju poslednju scenu iz Tog Mracnog Predmeta Zelja (1:48) na nekom (Venecijanskom?) bijenalu gde, onako zivopisan, krpi krvavi beli veo. Sta za koji matrag da se maltretira storitelingom, nijansama, rezijom, montazom i svetlom - dovoljno je da smisli, eto, samo tu scenu i usao bi u citanke koje Kim pise.obscure.jpgGenije.

Edited by CowBoy
Link to comment
Ne vidim sliku(atacment) ali vidim da je iz Fantoma Slobode. I ne razumem argument. Bunjuel je koristio medij tako dobro (i artikulisano) da rukopis mozes da mu prepoznas na prvi minut gledanja filma. Neverovatan covek:) - iako je ziveo u dvadesetom veku, nije se odrekao "one strave kuju osetis kada pogledas u zvezdano nebo ili cujes poj pevca "(Bataj) i pri tome majstor nije bio religiozno mistican, naprotiv (popovi su kod njega po pravilu komicne, licemerne figure).Umesto da snima filmove, mogao je jednostavno da unovci svoju poslednju scenu iz Tog Mracnog Predmeta Zelja (1:48) na nekom (Venecijanskom?) bijenalu gde, onako zivopisan, krpi krvavi beli veo. Sta za koji matrag da se maltretira storitelingom, nijansama, rezijom, montazom i svetlom - dovoljno je da smisli, eto, samo tu scenu i usao bi u citanke koje Kim pise.obscure.jpgGenije.
smislio? citanke? Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
smislio? citanke?
Citanke, citanke, drugovi vole da pisu citanke. A smisljanje - pa na to se sve svodi. Zar mislis da je to bilo nesto vise od "eeee, mogla bi da perem koske" ... ostalo je stvar logistike (ubedi kog treba za odlazak na bijenale i kontaktiraj klanice)Nego, kad se vec dopisujemo, http://www.youtube.com/watch?v=jaf6zF-FJBk Edited by CowBoy
Link to comment
Citanke, citanke, drugovi vole da pisu citanke. A smisljanje - pa na to se sve svodi. Zar mislis da je to bilo nesto vise od "eeee, mogla bi da perem koske" ... ostalo je stvar logistike (ubedi kog treba za odlazak na bijenale i kontaktiraj klanice)Nego, kad se vec dopisujemo, http://www.youtube.com/watch?v=jaf6zF-FJBk
logistika? Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
logistika?
... uh, zajebana je to stvar. Te koske je trebalo prvo naci, ugovoriti rokove, tempirati datum/kolicinu, istovariti, platiti (kes ili na racun?) priprosti vozac gleda lokaciju/agenta koji mu placa, zbiunjen pita "a sta ce vam to?", posle je taj smrad trebalo sakupiti (neke zene iz siromasnih italijanskih porodica su sklanjale/ribale, verovatno sa istim entuzijazmom sa kojim ciste neki elitni lokal gde se zgadija opijala i orgijala pa onda pokupila pinkle i otisla da spava), cerkica je pitala citacicu "mama a sta si radila tamo na izlozbi?" zena kaze, "ribala sam i cedila limunove na usmrdjeni beton, dete moje, postojimo mi i postoje oni koji se osecaju posebnim - mi uglavnom cistimo za njima"...Stvarno, sta da kazem sutra svom detetu kada me pita "tata, zasto ova teta drzi smajser pored pice?" (gde je videla? Pa mediji bombarduju jbt!) ... da joj kazem - sta? "znas, kceri, nekada davno ljudi nisu verovali iskljucivo u novac ali eto, vreme se promenilo a jedan mudar covek kaze "svaka umetnost za (u) svoje vreme"... tako, kceri, taj shmajser pored ribice - to je umetnost."ali, tata, kada sam te pitala za onu sliku koja me uznemiruje u sobi (Gernika) ti si i za to rekao da je umetnost?" "Pa jeste, i to je umetnost, (vidim zbunjenost u kcerkinim okicama) sve je, dete moje, umetnost ako ga onaj ko ga je izasrao tako nazove"."a jel' moja mama kada drzi brijac pored ribice pravi umetnost?"u iskrenoj panici: "zeno, zatvaraj bre vrata od kupatila, oduzece nam socijalna sluzba dete!" ... etc. Slatke muke savremenog doba. Edited by CowBoy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...