Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

drugim recima ako je disan nesto uradio to je da je pokazao da tapija postoji. da u nasem pojmu umetnosti nema niceg prirodnog vec da od samog pocetka ulazimo u jedno polje simbolickog koje je brizljivo pripremljeno za nas spojem najrazlicitijih uticaja.
Da li se to traganjem moze nazvati?
Link to comment
Da li se to traganjem moze nazvati?
disan je ceo zivot imao jedan ambivalentan odnos prema umetnosti i potrebom da ona bude i sama sebi svrha i opet nesto vise od jednostavnog retinalnog nadrazaja (idiotizam slike). nikako nije bio neki krstas niti je pisao tapije. gotovo se potpuno povukao iz sveta umetnosti i posvetio se igranju saha sa prijateljima.ne znam da li je to traganje. sto kaze de mestr nesvesno anticipirajuci marksa: za tron providjenja smo vezani lancima ali oni su dugi i labavi. mozemo traziti koliko nam je lanac dug.nego ja mogu da verujem u ideju umetnosti koja je istina (onako po platonu) ali nacini na koji ta istina se govori nikada nisu unapred zadati vec se uvek iznova njihova forma pronalazi.
Link to comment
Da li je istina ili otkrivanje naseg drugo ja. Moze i tako da se posmatra traganje.
pojam nemam :Psamo znam da je savremena umetnost na svoj nacin i dinamicna i puna zanimljivih stvari o kojima sudim od slucaja do slucaja a ne ko kauboj sa olimpskih visina gde pije ambroziju (doduse cudno zuckaste boje) u drustvu fidije ;)
Link to comment

Da te pitam nesto. Da li je za tebe ono potapanje hrvatskog dela namenjenog venecijanskom b. umetnost. Nesvesna ali umetnost.

Link to comment
Da te pitam nesto. Da li je za tebe ono potapanje hrvatskog dela namenjenog venecijanskom b. umetnost. Nesvesna ali umetnost.
nisam pratio. sta se desilo? daj neki linak. samo znam da je jeremy deller izabran da predstavlja britaniju.
Link to comment
a bijenale arhitekture :)pa cuj verovatno im je dojadilo da placaju uzasan zakup prostora na nepovoljnoj lokaciji izvan djardina. ako ne znas mi (as in RS) smo nasledili paviljon jugoslavije u veneciji. jednu zanimljuvu neoklasicisticku zgradu na kojoj i dalje stoji YUGOSLAVIA a koja je izgradjena pred rat. onaj drugi. jedno vreme smo je delili sa drugim okom a sada nista.pa kako bih rekao da sam neki anticki zrec rekao bih da je ovo los znak za hrvatsku a ovako mogu samo reci da si u pravu. nesvesno je proradilo.
Link to comment
... i opet se iz tebe javlja mali aktivista-revolucionar koji smisao svake ljudske delatnosti vidi kao politicku akciju koja mora imati svoj ishod u praksi.Jeb'lo vas levicarenje. Kada sam ja govorio o opoziciji? Ko da bude opozicija ljudima koji se seku ziletima ili pustaju pse vezane na izlozbi da uginu od gladi? Ja ne vidim protivtezu tome, zaista.
Pobogu, čoveče, kakav aktivista-revolucionar te spopao. Nisam bre govorio ni o kakvoj političkoj opoziciji (daj, manje ostrašćenosti, više charitable reading-a), nego o logičkoj. Ako tvrdiš da je sve san, onda je logično pitanje - as opposed to what (reality) - klasična metoda za deaktiviranje skepticizma. Ako pak tvrdiš, kao što stvarno i tvrdiš, da je savremena umetnost komercijalna itd., onda te ja pitam u odnosnu na šta? U odnosu na koju autentičnu, nekomercijalnu umetnost? Ako takve nema, ako hoćeš prosto da kažeš da je sve takvo, onda se postavlja pitanje šta time uopšte tvrdiš osim da svi živimo u ekonmski determinisanom svetu, što je banalnost.A što se tiče Ćulibrkovih đavola, ala i veštica, pa čuj, ako prokazuješ sve postojeće pozicije kao lažne, ali ne sa opet sa neke konkretne pozicije, nego sa pozicije apsolutne čistote (u ovom slučaju apsolutne čistote umetnosti) onda se nužno stavljaš u gnostičku poziciju prokazivanja đavolskog sveta. Ćulibrk samo izvodi ovu poziciju do njenih krajnjih konsekvenci. Na taj način vidim i Kimovu kritiku situacionizma kao jednog vida (my words not his) gnosticizma - sve je predstava i sve je laž - a tokud ti to znaš? Otkud ti znaš da tvoje verovanje da je sve laž nije i samo laž? E pa znam, zato što znam. Gnosticizam. Edited by Syme
Link to comment
ja se ovde nikada necu umoriti od toga da stalno navodim primer sa prvog jesenjeg salona nakon oslobodjenja pariza kadaje podivljala rulja neo-klasicista napala pikasovu izlozbu. cini se da su je drzali za mokracu a ne za vino.
:lol: ovo vec postaje jadno. Ocigledno namerno ne razumes / izostavljas reci tehnologija, artikulacija, talenat - i skreces pricu u neke plitke i jadne vode tipa "i Hitler je spaljivao degenerisanu umetnost"...Cekaj, mislis li zaista da je secenje ziletom na bilo koji nacin uporedivo sa na primer crtezom (od Altamire do Pikasoa)? Ti to namerno ne razlikujes alegoricno vino od mokrace? Pravis se da ne znas o kakvom slomu logike (Dishan&medijska mashina posle njega) govorim?Gde nadje Pikasoa da uvuces jbt, pa ti koji su upali na njegovu izlozbu su tvoja braca po ideoloskoj ostrascenosti. Shvati da nemaju svi poriv da menjaju ovaj svet i prave revolucije za Bolje Sutra jbt, ima nas koji nismo toliko naivni.
medjutim ono sto je najprobleamticnije kod tebe je XIX vekovno shvatanje same istorije umetnosti.
Fuck yeah, pa ti si veci konzervativac od mene. Ja sam bre avangarda, shvatam razliku izmedju vina i mokrace. Ti, pak, verujes u sve sto procitas u novinama: "odluceno je da od danas... etc", mogu da napisu da je ubijanje civila po Afganistanu zapravo umetnost, jedan umetnicki akt, i ti bi ladno poverovao. Ti pominjes El Greka kao "zastarelog". Alo. Pa to samo znaci da ti ne vidis nista osim opisa slike koji je prikacen ispod nje u galeriji. I ja se posle cudim sto se ne razumemo.
naprotiv, pre toga se tacno znalo sta je umetnost.
Jok more, postojalo je slikarstvo, vajarstvo, arhitektura. Ova prva dva uglavnom za vlastelu, ovo poslednje za uterivanje Autoriteta drzave i crkve u narod (gradjevine od kojih zastaje dah i sadasnjem coveku). Njihovu tadasnju drustvenu ulogu ta dela su po pravilu daleko prevazisla - Panteon je bio i hram i pijaca, jel'te. Ja nisam video ni jedno ni drugo dok sam ulazio pod onaj svod. Nisam citao vodice i objasnjenja na plocicama, jbt.Od Dishana na ovamo, napisana je Tapija da je sve umetnost odnosno da se ne moze reci sta je umetnost a sta ne. Ko drzi tu tapiju? Pa sigurno ne seljanka sa pijace, drzi je elita. Kako reaguje seljanka sa pijace na katedralu u Kelnu? I ti posle meni da sam elitista. Ja bre (levicaru:P ) volim umetnost koju svako oseca. Drugacija ne postoji, jbg.
Link to comment
:lol: ovo vec postaje jadno. Ocigledno namerno ne razumes / izostavljas reci tehnologija, artikulacija, talenat - i skreces pricu u neke plitke i jadne vode tipa "i Hitler je spaljivao degenerisanu umetnost"...Cekaj, mislis li zaista da je secenje ziletom na bilo koji nacin uporedivo sa na primer crtezom (od Altamire do Pikasoa)? Ti to namerno ne razlikujes alegoricno vino od mokrace? Pravis se da ne znas o kakvom slomu logike (Dishan&medijska mashina posle njega) govorim?Gde nadje Pikasoa da uvuces jbt, pa ti koji su upali na njegovu izlozbu su tvoja braca po ideoloskoj ostrascenosti. Shvati da nemaju svi poriv da menjaju ovaj svet i prave revolucije za Bolje Sutra jbt, ima nas koji nismo toliko naivni.
:isuse: ja zaista ne znam o cemu pricas. poceo si da brljas. ja nigde nisam pominjao entarte kunst ili bilo sta slicno. samo ti kazem da ne postoji univerzalno prihvaceno shvatanje pikasa kao vina. stavise makar u jednom momentu i u jednom trenutku je grupa studenata neo-klasicista resila da upadne na pikasovu izlozbu i da je demolira. jedan od razloga je bio i taj sto je muceni pablo bio komunista.sto se vina i mokrace tice ti si prvi uveo tu sepavu alegoriju i razvlacio je.
Fuck yeah, pa ti si veci konzervativac od mene. Ja sam bre avangarda, shvatam razliku izmedju vina i mokrace. Ti, pak, verujes u sve sto procitas u novinama: "odluceno je da od danas... etc", mogu da napisu da je ubijanje civila po Afganistanu zapravo umetnost, jedan umetnicki akt, i ti bi ladno poverovao. Ti pominjes El Greka kao "zastarelog". Alo. Pa to samo znaci da ti ne vidis nista osim opisa slike koji je prikacen ispod nje u galeriji. I ja se posle cudim sto se ne razumemo.
gde ja to pominjem el greka kao zastarelog? ja kazem da danas ne mozes izbeci da budes kic ako mislis da si el greko i da slikas kao on.
Jok more, postojalo je slikarstvo, vajarstvo, arhitektura. Ova prva dva uglavnom za vlastelu, ovo poslednje za uterivanje Autoriteta drzave i crkve u narod (gradjevine od kojih zastaje dah i sadasnjem coveku). Njihovu tadasnju drustvenu ulogu ta dela su po pravilu daleko prevazisla - Panteon je bio i hram i pijaca, jel'te. Ja nisam video ni jedno ni drugo dok sam ulazio pod onaj svod. Nisam citao vodice i objasnjenja na plocicama, jbt.Od Dishana na ovamo, napisana je Tapija da je sve umetnost odnosno da se ne moze reci sta je umetnost a sta ne. Ko drzi tu tapiju? Pa sigurno ne seljanka sa pijace, drzi je elita. Kako reaguje seljanka sa pijace na katedralu u Kelnu? I ti posle meni da sam elitista. Ja bre (levicaru:P ) volim umetnost koju svako oseca. Drugacija ne postoji, jbg.
tvoj subjektivni osecaj je nesto sto apsolutno ne moze da odredjuje svima nama sta je umetnost a sta ne. naravno da se moze reci sta je umetnost a sta ne. samo se o tome i prica. odnosno ti s potpunim voljnim nepoznavanjem veceg dela moderne i celokupne savremene umetnosti, kao baba sa pijace, ponavljas jedno pa isto vec par godina.inace seljanka na katedralu u kelnu reaguje tako sto se zapita koliko je ljudi slicnih njoj stradalo u gradnji iste.edit: nego hey koja je godina berbe pikaso? dobra? losa? jel onako malo kiselo? Edited by kim_philby
Link to comment
:isuse: ja zaista ne znam o cemu pricas. poceo si da brljas. ja nigde nisam pominjao entarte kunst ili bilo sta slicno. samo ti kazem da ne postoji univerzalno prihvaceno shvatanje pikasa kao vina. stavise makar u jednom momentu i u jednom trenutku je grupa studenata neo-klasicista resila da upadne na pikasovu izlozbu i da je demolira. jedan od razloga je bio i taj sto je muceni pablo bio komunista.
... i ja ti odgovorio da su to tvoja braca po ideoloskoj ostrascenosti. Sta tu nije tacno? Ti si meni njih prvi spocitao, valjda da dokazes kako je retrogradno osporavati umetnost - a ja ti ponavljam, nije umetnost sve ono sto mediji proglase umetnoscu, bez da ulazim u galerije i rusim izlozbe. Prosto, ne mozes dekretom proglasiti Doba bez Kriterijuma. To je svojevrsni totalitarizam koji ima duboko ideolosku pozadinu. Ugasi medije na godinu dana pa ih ukljuci ponovo. Sta ce da objave? Ko je od danasnjih umetnika preziveo? Pa bice da su oni koji se bave umetnoscu a ne prodavanjem medijske magle. Jebes umetnika koji postoji samo zahvaljujuci medijima - to je poenta. A ovo je vreme takvih umetnika (Kunderu sam takodje uvukao u ovo, ovo je inace i njegov stav koji cesto podvlaci).
gde ja to pominjem el greka kao zastarelog?
... a gde sam ga ja pomenuo kao danas pozeljnog? Samo sam ga naveo kao dobrog slikara. Ti si ostao kod ispijenih asketa, popova etc. - nisi dobacio dalje.
inace seljanka na katedralu u kelnu reaguje tako sto se zapita koliko je ljudi slicnih njoj stradalo u gradnji iste.
... toliko o mom elitizmu. Jbt. ekstremni levicari su zaista zlo :lol:
Link to comment
... i ja ti odgovorio da su to tvoja braca po ideoloskoj ostrascenosti. Sta tu nije tacno? Ti si meni njih prvi spocitao, valjda da dokazes kako je retrogradno osporavati umetnost - a ja ti ponavljam, nije umetnost sve ono sto mediji proglase umetnoscu, bez da ulazim u galerije i rusim izlozbe. Prosto, ne mozes dekretom proglasiti Doba bez Kriterijuma. To je svojevrsni totalitarizam koji ima duboko ideolosku pozadinu. Ugasi medije na godinu dana pa ih ukljuci ponovo. Sta ce da objave? Ko je od danasnjih umetnika preziveo? Pa bice da su oni koji se bave umetnoscu a ne prodavanjem medijske magle. Jebes umetnika koji postoji samo zahvaljujuci medijima - to je poenta. A ovo je vreme takvih umetnika (Kunderu sam takodje uvukao u ovo, ovo je inace i njegov stav koji cesto podvlaci).
ja zaista ne razumem kako ti ne razumes. pocnes pricu o vinu i mokraci i kako eto nam podmecu mokracu (marina) za vino (pikaso) a onda ti ja kazem da eto ima onih za koje je i pikaso nekada bio mokraca i ti to ni ne primetis nego se osetis iznenada ko albert sper. cela tvoja univerzalnost osecaja izvan citanja pod mermernim svodom panteona pada pred tim jednim jednostavnim cinom koji dokazuje da je umetnost stvar slozene socijalne dinamike a ne nekog osecaja. dakle na osnovu svog osecaja ti iskljucujes, ti osudjujes i ti proglasavas sta je umetnost a sta ne. u tome protiv sebe imas ceo konspiratoloski aparat novca, medija i msiterioznih dekreta.ovo nije doba bez kriterijuma vec doba ciji se kriterijumi tebi ne dopadaju. vec sam ti rekao sta je kriterijum: dosta vise slika debelih zena (sto rece maljevic).sto se kundere tice on i ti se razilazite vec kod senberga i atonalnosti. meni opet nije jasno kako to ne razumes. kundera je makar u XX veku.
... a gde sam ga ja pomenuo kao danas pozeljnog? Samo sam ga naveo kao dobrog slikara. Ti si ostao kod ispijenih asketa, popova etc. - nisi dobacio dalje.
ja sam ti rekao da danas slikati kao el greko je biti kao pijani bavarac koji misli da je zigfrid. stavise za el greka reci samo 'dobar slikar' je zlocin protiv njegovog mesta u istoriji umetnosti.
... toliko o mom elitizmu. Jbt. ekstremni levicari su zaista zlo :lol:
i sta nije tacno? osim uzasne moralne tuposti zahteva da se seljanka divi i uziva u necemu sto je istovremeno i simbol feudalne opresije ti si taj koji potcenjuje njenu sposobnost da taj simbol pravilno razume. mislim pozdravila te majka hrabrost.btw, ova rasprava je besmislena. ne znas gde udaras i uzasno si nasilan. nije to nista novo ali meni ne prija. ciao.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...