Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

a da! ono radovan & dobrica nisu voleli kunderu. zbog fundamenata.
ne kunderu, nego srednjeevropsku filozofiju en general (tu nema sokova i fundamenata), a prema dobrici su dva najbolja ceska pisca "svejk i kafka". :Dumecu da izdeklamujem taj razgovor dok ne umrem, sa sve rashovim "ma kak'i..".
Link to comment
ne kunderu, nego srednjeevropsku filozofiju en general (tu nema sokova i fundamenata), a prema dobrici su dva najbolja ceska pisca "svejk i kafka". :Dumecu da izdeklamujem taj razgovor dok ne umrem, sa sve rashovim "ma kak'i..".
fala mau!pa dobro i zizek kaze: beket, kafka & platonov.
Link to comment
fuckin 'ell!!! bio je uvek lud ali ovo zasluzuje ozbiljnu analizu...
Samo još jedan par detalja:
Vaskoliko srpsko čuđenje nad svijetom – njegovom politikom, kulturom, civilizacijom, međunarodnim institucijama, nekadašnjim prijateljima itd. – značajna je osobina ovoga rata. U svijetu koji se ponaša prema zakonima fiction-a, građanski nacionalni modus Republike Srpske nije imao šta da traži; svijet koji sa onim od prije Drugog svjetskog rata nema više ništa ("... ni kamen na kamenu od stare građevine nije ostao...", jeromonah Simeon Svetogorac, inače Peruanac) već odavno funkcioniše po paradigmi najsavršenije tvornice laži, tvornice fiction-a (= Hollywood) – pop-kulture.Pri tome, njena negativna nastrojenost prema pravoslavnom svijetu, koja se demonstrirala na ratu u Bosni, nije ništa novo. Naprotiv, ona je upisana u sam njen središnji, prelomni trenutak: kada 1969. na Altamontu[74] zajedno sa "ljetom mira, ljubavi i muzike" pada i posljednja istorijska ideja pobune (preobraženja), dok Hells Angels ubijaju Crnca u publici, Jagger, posudivši usta tvorcu fikcije pjeva: "Ja sam ubio cara i njegove služitelje, Anastasija je vrištala od bola... nadam se da pogađate moje ime" ("Sympathy for the Devil"[75], LP "Beggars Banquet", 1968.).Trenutak trijumfa laži poistovećuje se ovdje sa trenutkom pada istine – careubistvom. Štaviše, među njima postoji kauzalitet: da nije uklonjen "onaj koji zadržava", pravoslavni car kao nosilac istinonosne državne ideje, ni laž ne bi mogla da postane državotvorna: Oktobarska fikcija potvrđuje se SSSR-om; pop-fikcija, multikulturalna i etnička planetarna država laži (Clinton kao kozmokrator u zapisu prevodioca "Knjiga Makavejskih") potvrđuje se u isto takvoj Bosni:[76] nekada je trebalo slomiti cara i Vrangela, danas Karadžića i Mladića. Otuda količina i kakvoća laži (= zla) u ratu u Bosni, koji prevazilaze ljudske moći: jer "problem laži je problem ličnosti, i to ne samo ljudske ličnosti, nego – demonske ličnosti"
I pogledaj samo, sad se obraćam i Kauboju i Kimu, kako smo brzo stigli do istih opštih mesta iz onog Simićevog teksta - sve je laž, sve je predstava, svet je jedna đavolja predstava. Do "istine" se može doći samo kroz prošišćenje, a do prošišćenja samo ognjem.A da, ima i ovo:
U Bosni se – barem do pojave novog talasa – na ulici mogla, de facto, prema pločama pod miškom prepoznati nacionalnost lokalnog rock-era: musliman (Queen, AC/DC, Sweet, Kiss), rimokatolik (Boston, Styx, Sky) ili Srbin (Deep Purple, Gallagher, Allman Bros., Bad Co ili bilo koji izravni blues derivat). Ne oslanjajući se na svojevremenu nacionalnu diferencijaciju neuroza koju je iznio dr. Jovan Rašković, mislimo da je ipak važno da se ona pomene: rockje uostalom, neuroza po definiciji – vidjeti šta o tome pišu Vladimir Jovanović (portret Genesis u starom "Džuboksu") i Vladika Atanasije ("Znak preporečni", str. 73).
Vidiš kako poznavanje pop-kulture dobro dođe u ratno vreme, kao šibolet po kome ćemo znati koga da pročistimo kroz oganj, a koga ne. Samo pregledajte kolekciju ploča! (Inače, na onom snimku priča istu ovu priču o roku kao neurozi, ali je ovoljno bistar da izostavi ove delove o nacionalnoj klasifikaciji po pločama - sad je ipak vreme mirnodopsko, pa je najbolje to da zaboravimo, ne?) Edited by Syme
Link to comment
fala mau!pa dobro i zizek kaze: beket, kafka & platonov.
kewl je sto ne voli dzojsa, a meni je najlepse od svega to sto sam mu videla stan. inace me jako zivcira.jesi narucio hegela, a i "the adventure of french philosophy'? moras.(odjavljujem se s topika, vec varam ko veverica. :D)
Link to comment
mislim da kundera nije uvek bio kundera iz usporavanja (inace njegov najlosiji roman posle kojeg sam prestao da ga citam). kunderi smeta masovna kultura i to je tacno. samo kakve to veze ima sa savremenom umetnoscu koja zapravo nikada nije bila elitistickija?
... i opet dolazimo do paradoksa. Meni se ovde spocitava (godinama) elitizam zato sto tvrdim (optuzujem) da je ono sto se naziva savremenom umetnoscu samo suplja ljustura koju wanabe elita ispunjava, jel'te, samom sobom. Bas kao MOMA-u:
... mislim tu ne manjka publike. naprotiv. bolje receno da je tu potpuno suprrotno od onoga sto tvrdis: svi osim marine su publika.
... naprotiv moj Kime, oni su jedan za drugim izlazili na scenu. Nema tu publike, samo defile jadnih performera - amatera. Edited by CowBoy
Link to comment
Vidiš kako poznavanje pop-kulture dobro dođe u ratno vreme, kao šibolet po kome ćemo znati koga da pročistimo kroz oganj, a koga ne. Samo pregledajte kolekciju ploča! (Inače, na onom snimku priča istu ovu priču o roku kao neurozi, ali je ovoljno bistar da izostavi ove delove o nacionalnoj klasifikaciji po pločama - sad je ipak vreme mirnodopsko, pa je najbolje to da zaboravimo, ne?)
Ne razumem. Pa poznavanje bilo cega dobro dodje u ratno vreme.
Link to comment
I pogledaj samo, sad se obraćam i Kauboju i Kimu, kako smo brzo stigli do istih opštih mesta iz onog Simićevog teksta - sve je laž, sve je predstava, svet je jedna đavolja predstava. Do "istine" se može doći samo kroz prošišćenje, a do prošišćenja samo ognjem.
Ma ok ako si u tekstu video ale i vestice, mashta je zdrava stvar:) ono sto sam ja tamo video i sto mi se svidelo (bez da sam opterecen ideoloskim predznacma, aktivizmom bilo koje vrste, angazovanim pristupom etc.) je paradoks na koji ukazuje a na koji i ja ukazujem ihahaj koliko dugo:umetnost se "oslobodila" (dekretom, kaze Kundera) bilo kakve obaveze prema estetici, vestini, kraftingu i artikulaciji - i svela se na suhi koncept koji po svojoj sustini mora da bude angazovan i aktuelan (pricao ja o parazitiranju na aktuelnim tabuima, zlatim govancima deteta Andzeline i Breda, pranju kostiju u vreme balkanskog rata etc.).E sad - imas angazovan koncept sa jedne i spremnu, uspaljenu, vrelu i vlaznu vaginu galerijske i medijske infrastrukture sa druge strane koja potire i obesmisljava tu angazovanost (sto si vise kopija svoje umetnosti preko masmedija posejao, to sam sebi vise uskaces u koncept).Te se na kraju (prirodno) sve svede na pare, zastitu autorskih prava (Marina bas ljuta sto je kradu) i industriju (suha istina).Jedna od zamerki ovom tekstu je sto je (napisao sam) mlak i metiljav. Edited by CowBoy
Link to comment
Moć umetnosti - ili umetnost kao avantura, umetnost kao negacija stvarnosti, umetnost kao iluzija izbavljenja, umetnost kao druga dimenzija i tako dalje - nestala je. Umetnost je svuda ali ne postoje više ’bazična pravila’ po kojima se umetnost razlikuje od drugih objekata i “nema više kriterijuma suda ili zadovoljstva."
Ako je ovo tako i ako je definitvno nastupio kraj "starog" sveta i "starog" poimanja umetnosti, ako dakle, ne postoji cak ni retoricka nit koja moze da poveze Van Goga i M. Abramovic, onda je potrebna nova dijalektika koja ce razluciti pojmove umetnosti i ovoga sto trenutno gledamo. Teorija je definitivno podbacila i dozvolila ovu koliziju: ok ovde je kraj i ovo sto nadalje sledi sada nazivamo ______, nemojte mesati te 2 stvari.
Link to comment
Ma ok ako si u tekstu video ale i vestice, mashta je zdrava stvar:) ono sto sam ja tamo video i sto mi se svidelo (bez da sam opterecen ideoloskim predznacma, aktivizmom bilo koje vrste, angazovanim pristupom etc.) je paradoks na koji ukazuje a na koji i ja ukazujem ihahaj koliko dugo:umetnost se "oslobodila" (dekretom, kaze Kundera) bilo kakve obaveze prema estetici, vestini, kraftingu i artikulaciji - i svela se na suhi koncept koji po svojoj sustini mora da bude angazovan i aktuelan (pricao ja o parazitiranju na aktuelnim tabuima, zlatim govancima deteta Andzeline i Breda, pranju kostiju u vreme balkanskog rata etc.).E sad - imas angazovan koncept sa jedne i spremnu, uspaljenu, vrelu i vlaznu vaginu galerijske i medijske infrastrukture sa druge strane koja potire i obesmisljava tu angazovanost (sto si vise kopija svoje umetnosti preko masmedija posejao, to sam sebi vise uskaces u koncept).Te se na kraju (prirodno) sve svede na pare, zastitu autorskih prava (Marina bas ljuta sto je kradu) i industriju (suha istina).Jedna od zamerki ovom tekstu je sto je (napisao sam) mlak i metiljav.
Znaš, ima jedna dobra taktika izlaženja na kraj sa ovakvim sweeping generalizacijama - upitaš se, u odnosu na šta se one uspostavljaju. Dakle, ako tvrdiš da se savremena umetnost svodi na pare i industriju, ja onda moram da te pitam - - as opposed to what? Šta je to što se po tebi ne svodi na pare i industriju? Koji je to ideal autentičnosti u odnosu na koji sameravaš savremenu umetnost, pa pronalaziš da manjka? Ako prosto hoćeš da kažeš - sve je taština, sve je laž, itd. onda je problem s tim što ako je sve, onda nije ništa posebno i ne vidim zašto se koncentrišemo na savremenu umetnost kao takvu. Onda ti je teza, "ah, pozni kapitalizam i odgovarajući mu konzumerizam, uništiše sve" i o njoj se da i rspravljati, ali opet ne vidim po čemu se savremena umetnost razlikuje od bilo čega drugog što postoji u ovom svetu. Ako pak nije sve, šta je to što nije? Edited by Syme
Link to comment
U Bosni se – barem do pojave novog talasa – na ulici mogla, de facto, prema pločama pod miškom prepoznati nacionalnost lokalnog rock-era: musliman (Queen, AC/DC, Sweet, Kiss), rimokatolik (Boston, Styx, Sky) ili Srbin (Deep Purple, Gallagher, Allman Bros., Bad Co ili bilo koji izravni blues derivat).
:lol: pa ovo je genijalno!ja 3/4 balija, 1/4 cetnik, a nista ustasa :(
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...