Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

kauboju, tekst je glup, nemastovit i banalan i to u tolikoj meri da me mrzi da ga cerecim red po red.
Pa tako kazi jebemmu. btw. opet istezes stvar do besmisla:
muzika kao umetnost je moguca samo kada se taj niz 'prirodnosti' i 'ociglednosti' kojem ti robujes prekida.
... niz prirodnosti i ociglednosti ocito ne vazi za one umetnike i one njihove radove koje smatram vrednim. Zar te "prirodnosti i ociglednosti" nisu ovi zvucnici i masmediji o kojima Kundera govori? Idiotizam muzike? (muzika uzeta samo kao najapstraktnija forma, zgodna za seciranje)
pa da ali kauboju osim u slucaju nekog batlerijanskog dzihada ne mozemo se vratiti na poziciju pre tog hardvera, zar ne?
A sto da se vracam? Nemam problem sa hardverom/softverom, imam problem sa ljudima koji tvrde da zahvaljujuci tom softveru ima vise individua i vise kumuniciranja.
Link to comment
A sto da se vracam? Nemam problem sa hardverom/softverom, imam problem sa ljudima koji tvrde da zahvaljujuci tom softveru ima vise individua i vise kumuniciranja.
Covek se menja. Ne mozes to primetiti dok se desava.
Link to comment
Ma razumeo sam te, ali to ne znači da u toj slici nema ideologije, kod autora i vrlo eksplicitne.Inače, tek sad pročitah Kunderine odlomke, i Kim je pravu, ovo nije protiv avangardne ili moderne umetnosti, nego masovne kulture, protiv turbo-folka i MTV-ija.
... jashta:
Marina Abramovič: MTV i modne kuće pokrali umetnike performansaNa pitanje da li je "mejnstrim kultura" spremna za diskusiju o performansu, Abramović kaže da joj se "smučio način na koji se umetnost performansa tretira".- Od 1980- ih i 1990- ih do danas, ideju performansa ukrali su svi, od MTV-a, televizije, pozorišta, filma, advertajzinga, mode, a niko nije odao priznanje originalnoj umetnosti što je tako nefer. Ako koristite nečiju muziku morate da platite prava, ali to nije slučaj sa performansom - rekla je ona. Zbog toga je, kako kaže, 2005. godine u Gugenhajmu priredila "Sedam lakih komada", kada je izvodila umetnost drugih umetnika. - Platila sam prava, zatražila dozvolu, pomenula ime umetnika i potom odradila svoju verziju. Želela sam da uspostavim standard kako treba raditi stvari, jer moja generacija umetnika više ne izvodi i osećam da je moja dužnost da performans smestim u mejnstrim gde će biti poštovan i gde će se o njemu brinuti - kaže Abramović.
... jebemmu, odakle ta ljubav izmedju umetnosti performansa i pop-kulture angry.gif @Bergasa: moze da se promeni sistem vrednosti ili nacin zivota uslovljen razlicitim spoljnim prilikama - ali covekova priroda je promenljiva taman koliko i fizicki zakoni. Edited by CowBoy
Link to comment
Ha, stvarno, ipak nije Culibrk, vec neki DSS-ov kadrovik]. No svejedno, rukopis stravicno podseca na Ritmovog pulena (srpski identitet + mediji, pop-kultura).
tebi krivo sto vladika jovan bolje kapira pop od tebe. a ovaj majstor sa kolumbije je debil.
Link to comment
... jashta:... jebemmu, odakle ta ljubav izmedju umetnosti performansa i pop-kulture angry.gif @Bergasa: moze da se promeni sistem vrednosti ili nacin zivota uslovljen razlicitim spoljnim prilikama - ali covekova priroda je promenljiva taman koliko i fizicki zakoni.
I šta smo
?
Link to comment
... niz prirodnosti i ociglednosti ocito ne vazi za one umetnike i one njihove radove koje smatram vrednim. Zar te "prirodnosti i ociglednosti" nisu ovi zvucnici i masmediji o kojima Kundera govori? Idiotizam muzike? (muzika uzeta samo kao najapstraktnija forma, zgodna za seciranje)
pa izvini ne diskutjemo prvi (a ni poslednji :P) put. nisu zvucnici sami po sebi idiotski vec
Stereotipna harmonija, otrcana gitara i ritam, to je ono sto je ostalo od muzike, to je vecnost muzike.
aistorijska i primitivna. predmoderna. kunderi ne smeta socijalizam/komunizam maljevica i kandinskog vec 'realizam' repinovih 'narodnika' sa volge.drugim recima muzika koja je streotipna - da ne kazemo klasicne harmonije - vise nije moguca kao umetnost vec samo kao slager, popularna pesmica, idiotska fort/da muzicka igra.to je kao kada malevic kaze: dosta sa debelim rubensovim zenama i stvarno da danas neko mala kao rubens rekli bi da je to ili ilustracija ili kic ali nikako visoka umetnost.
A sto da se vracam? Nemam problem sa hardverom/softverom, imam problem sa ljudima koji tvrde da zahvaljujuci tom softveru ima vise individua i vise kumuniciranja.
pa to ti prva abramovicka ne tvrdi.@sym: e, da... nisam nista. otud trauma. oblije me hladan znoj svaki put kada vidim taj film. to samo nesi da ispricam pa da zna korene mog komunizma. kundera je kriv! Edited by kim_philby
Link to comment
tebi krivo sto vladika jovan bolje kapira pop od tebe. a ovaj majstor sa kolumbije je debil.
Nije me mrzelo i odslušao sam ceo onaj klip gde Ćulibrk drvi o Genesis i Joy Division. Ono je prestrašno. Ništa do gole mistifikacije. On u stvari mrzi rok i vidi ga isključivo kao simptom dekadencije Zapada (ne baš tim rečima). Summary: pokajte se, pa nećete završiti kao Ian Curtis. Uz to: autentičnost, selo, folklor, seljak zna šta je prava ljubav prema Bogu, itd.
Link to comment
@sym: e, da... nisam nista. otud trauma. oblije me hladan znoj svaki put kada vidim taj film. to samo nesi da ispricam pa da zna korene mog komunizma. kundera je kriv!
Da si ga gledao, još bi više zavoleo komunizam. Njegovi junaci u tom strašnom komunizmu pola Praga prevrnuše :) Što bi rek'o Radovan - nema tu fundamenta :)
Link to comment

ma jok. neven (jovan) je potpuno benevolentan. verovatno da jedno 10 godina nije slusao muziku pa se oslanja na secanja na svoje promisljanje iz daleke proslosti. ja mislim da on zapravo nije vernik nego darker u dusi, njega je bogu privukao misticizam a ne vera.

Link to comment
aistorijska i primitivna. predmoderna. kunderi ne smeta socijalizam/komunizam maljevica i kandinskog vec 'realizam' repinovih 'narodnika' sa volge.
Kunderi "smeta" masprodukcija i sveopste ubrzavanje. I to mu ne smeta samo u ovim pasusima, to mu smeta generalno (sve sto sam od njega citao nosi ovaj pecat).Kundera govori o prostituisanju scene - sada na scenu izlazi svako, svako pise, svako slika, svako se bavi umetnoscu i smatra sebe posebnim - svako ocajnicki trazi uvo koje ce da ga slusa i oko koje ce da vidi njegovu posebnost, ali u svetu gde su svi izvodjaci - nema publike.
pa to ti prva abramovicka ne tvrdi.
... odatle i ona lakrdija od "komuniciranja" u MOMA-i. Marina to ne tvrdi, a jashe upravo na tom talasu. Da nema masmedija, sta bi radila? Sedela u nekoj batocinskoj kafani sa praznom stolicom ispred nje? Jok more, pokupila bi se odatle i radila nesto korisno. Ovako, kao deo Industrije - moze da je kritikuje koliko zeli, i sto je vise kritikuje, vise postaje njen deo. Edited by CowBoy
Link to comment
Da si ga gledao, još bi više zavoleo komunizam. Njegovi junaci u tom strašnom komunizmu pola Praga prevrnuše :) Što bi rek'o Radovan - nema tu fundamenta :)
a da! ono radovan & dobrica nisu voleli kunderu. zbog fundamenata.
Link to comment
ma jok. neven (jovan) je potpuno benevolentan. verovatno da jedno 10 godina nije slusao muziku pa se oslanja na secanja na svoje promisljanje iz daleke proslosti. ja mislim da on zapravo nije vernik nego darker u dusi, njega je bogu privukao misticizam a ne vera.
How's this for benevolentan:
Sarajevo postaje, uz Dubrovnik, najpoznatiji jugoslovenski grad u svijetu – nimalo slučajno izabran i od JNA i od svjetske države da se od njega načini žrtva, a od Boga – da se na njemu namire mnogo dublji dugovi. Odbojnost – danas možemo reći i mržnja – koja je kod Srba, naročito u Bosanskoj Krajini, postojala prema Sarajevu je u stvari mržnja na same sebe, na svoje samoponiženje, na dubinu svog učešća u laži.Dubinom svoje laži, uništenjem svakog ljudskog dostojanstva tako karakterističnim za njega, Sarajevo je postalo simvol ropstva, vanjskog i unutrašnjeg (= ropstva laži, grijehu), onoliko koliko su Zmijanje i Romanija u Bosni bili simvoli iste takve slobode. Otuda je i stradanje ("Bog bije sina kojeg prima", Premudrosti Solomonove) zbog učešća u laži moralo doći preko laži, "jer svi koji se maše za nož, od noža će poginuti" (Matej 26:52)I u jednom strašnom magnovenju, Sarajevo je zaista postalo središte svijeta: istinski simvol Titove Jugoslavije, postalo je "razoreni grad", mračni simvol Planetarnog grada devedesetih, onako kako ga je u sedamdesetim simvolizovao Berlin ("podijeljeni grad") ili u osamdesetim Nju Orleans ("grad haos"): Sarajevo je postao simvol planete, odavno medijima pretvoren ne u grad, nego u niz predgrađa u potrazi za središtem. Konačno, Srpsko Sarajevo je i simvol grada očišćenog kroz oganj.Njegov opstanak (kroz Republiku Srpsku) je slom političkog naboja pop-kulture; dokaz nemoći Zapada da oruđem politike postvari svoju fikciju. Oči planetarnog grada u čijem je središtu anonimni gradiški župnik preko noći, u magnovenju, postao kardinal, uperene su na Rim.
Opravdanje genocida, viđeno očima jednog darkera.Edit: Ma šta opravdanje, veličanje. Etnički čisto srpsko Sarajevo, "pročišćeno kroz oganj". Edited by Syme
Link to comment
@Bergasa: moze da se promeni sistem vrednosti ili nacin zivota uslovljen razlicitim spoljnim prilikama - ali covekova priroda je promenljiva taman koliko i fizicki zakoni.
Nisam siguran.
Link to comment
Kunderi "smeta" masprodukcija i sveopste ubrzavanje. I to mu ne smeta samo u ovim pasusima, to mu smeta generalno (sve sto sam od njega citao nosi ovaj pecat).Kundera govori o prostituisanju scene - sada na scenu izlazi svako, svako pise, svako slika, svako se bavi umetnoscu i smatra sebe posebnim - svako ocajnicki trazi uvo koje ce da ga slusa i oko koje ce davidi njegovu posebnost, ali u svetu gde su svi izvodjaci - nema publike.
mislim da kundera nije uvek bio kundera iz usporavanja (inace njegov najlosiji roman posle kojeg sam prestao da ga citam). kunderi smeta masovna kultura i to je tacno. samo kakve to veze ima sa savremenom umetnoscu koja zapravo nikada nije bila elitistickija?
... odatle i ona lakrdija od "komuniciranja" u MOMA-i. Marina ne tvrdi, a jase upravo na tom talasu. Da nema masmedija, sta bi radila? Sedela u nekoj batocinskoj kafani sa praznom stolicom ispred nje? Jok more, pokupila bi se odatle i radila nesto korisno. Ovako, kao deo Industrije - moze da je kritikuje kojiko zeli, i sto je vise kritikuje, vise postaje njen deo.
mozda bi sedela na dvoru i buljila u probranu gospodu a ne burzujski plebs koji je dosao u MOMA-u. mislim tu ne manjka publike. naprotiv. bolje receno da je tu potpuno suprrotno od onoga sto tvrdis: svi osim marine su publika.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...