Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Kauboje, ali ti zapravo umnogome svodiš stvari na veštinu, a toga nisi ni svestan. Okej, kao mora da te dotakne na osnovu tvog iskustva, pa normalno, jebiga, kako drugačije da te dotakne, kapiram da nam je zato vogonska poezija nepodnošljiva... I da, jasno je da ti i Miki ne nastupate sa istih pozicija, ali zapadate u sličnu zabludu na kraju.

 

Miki, evo da probam ovo: kod video igara je jako bitno, što icycalm ispravno prepoznaje, to da se "umetnička" "vrednost" očitava i generiše najneposrednije moguće, kroz aktivno učestvovanje konzumenta, dakle, doživljaj igranja stvara umetnost, jer sve ostalo - zaplet, grafika, muzika - su zapravo druge umetnosti, jedino "igranje" je ono autentično što nijedan drugi oblik ne može donesti. Najupsešnije igre, one koje se mogu nazvati umetnošću, su one koje pružaju izazov i koje stvaraju doživljaj kroz igranje. To može biti igra sa jakim "scenariom" kao npr. fallout 3, a može biti i nešto prilično apstraktno kao gameaboutsquares (probajte, pa me psujte posle), ali bitno je da pruža mogućnost za stvaranje jedinstvenog doživljaja za svakog igrača. Pogledaj samo priče koje ljudi prave na osnovu igranja nethacka ili Dwarf Fortressa, to je prava "emergentnost" i to nijedan drugi medij ne može da ponudi. A sada probaj da uočiš na koji način je to slično performansu kao umetnosti. Ja bih rekao da se tu krije neka, kakva-takva, suština doživljaja umetničkog koja otkriva i video igre i performans i konceptualu kao suštinski umetničke oblike izraza, jer omogućavaju nama, kojima se umetničko delo "predstavlja", da saučestvujemo u njemu i tako nam otvara puteve za specifične emotivne, racionalne ili kakve god hoćeš doživljaje koje nam ranije umetnosti nisu omogućavale (čime se naravno ne poriče umetnička bit npr. slikarstva ili filma) što je valjda suština definisanja neke nove umetničke kategorije - postiže isto ali na novi način.

 

edit: mili u miki lololo

 

Hej, pa onda su i ne-kompjuterske RPG igre oblici umetnosti, i u njima jedinstveni subjektivni dozivljaj izranja iz interakcije (igraca i gejmasterovog scenarija). Ne vazi li to za igre uopste, ukljujuci naprimer igranje fudbala iz zadovoljstva?

Link to comment

Ovo jeste krajnji off-topic, ali moram.

 

Mislim da nikad na ovom forumu nisam govorio sa stanovista politicke korektnosti, ne bih zeleo da se ni ovaj post shvati na taj nacin. Mislim da je krajnje neprimereno pausalno omalozavanje kultura nekih malih ili "malih" naroda na nacin na koji to Kaligula po drugi put radi na ovom forumu. Pri tome mislim da se ovde tesko moze govoriti o bilo kakvim likovnim kriterijumima. Uostalom prosudite sami:

 

http://www.google.com/culturalinstitute/collection/hungarian-national-gallery

 

Obratite paznju i na vreme kada su ove slike naslikane.

 

 

:huh: Aione, ti se ovo zezas ili...? Rekao sam "drugi sprat" odnosno deo drugog sprata gde imas nekoliko prostorija ciji su zidovi puni portreta radjenih u identicnoj gami i identicnom maniru, jako vestih, i sve zajedno izgleda kao zidni tapet, toliko je interesantno.

 

Nisam govorio o citavom muzeju, pobogu.

 

 

Arijele, 

 

 

Kauboje, ali ti zapravo umnogome svodiš stvari na veštinu, a toga nisi ni svestan.

 

 

... ti mi ponovo ucitavas da necega "nisam svestan". Sto se vestine tice, pisem iz pozicije coveka koji ima vestinu, decenijama zaradjuje na toj svojoj vestini i razume velika kreativna ogranicenja vestine. Umem da radim drvo, metal, da slikam, bio sam jedan od najboljih crtaca u generaciji na faksu (da ne pominjem vestine u digitalnoj oblasti). Znam sta je vestina i poznajem razliku izmedju vestine i izraza, koncepta, kreativnosti. 

 

Vestina nije vezana za kreativnost, naprotiv, da je tako onda bi oni crtaci portreta na moru bili vrhunski umetnici.

Edited by Caligula
Link to comment

@Agni: Pa ima ljudi koji bi se složili sa time :D Možda ne baš za sport, jer mu nedostaje taj momenat kreiranja sopstvenog sveta ili pogleda na postojeći svet, koji je takođe od suštinske važnosti za uspelo umetničko delo. Mada kako Dejvid Foster Volas piše o tenisu, moglo bi se naći argumenata i za to.

Link to comment

kauboj je konzervativac (njegovi problemi su kako deci da objasni picku i zilet, veruje u umetnost koja se siri od nekog ur-izvora kroz vreme u stalnom opadanju i fetisizuje materijal) 

 

Ovo je bolesno sto si napisao odnosno nacin na koji si izvukao iz konteksta. 

 

edit: btw. ti nastupas kao konzervativac, ne ja. Ti si uz etablirane besmislice, ne ja. Ti nemas gram integriteta da posumnjas u te besmislice, ja nemam taj problem. I jos mi podmeces konzervativizam preko "dece kojoj ne znam kako da objasnim" iako je taj post pisan u ociglednoj sprdnji sa temama koje etablirana umetnost eksploatise (jebeni tabu).

 

Aj me zaobidji u buduce, ozbiljno mislim.

Edited by Caligula
Link to comment

to si ti pisao. meni nije jasno kako ti ne razumes sta pises? na kraju krajeva kako bi detetu objasnio andaluzijskog psa? to uvodjenje dece i njihovog razumevanja/nerazumevanja je nitkovluk prve vrste.

 

mislim pisi sta hoces i misli sta hoces ali samo na ovom topiku se tolerise to da ljudi koji nesto niti gledaju niti vole diskutuju o tome sa ovakvom samouverenoscu. slicna rasprava bi na knjizevnosti ili filmu bila odavno sasecena.

 

a sto se tvoje vestine tice zelim ti da zivis kao slobodni umetnik neko vreme posto je to tako slatko. doduse mozda bi i uspeo. izmedju tvoje mistike i marine ima vise slicnosti nego razlike. umetnik je suvise prisutan i u jednom i u drugom slucaju.

 

 

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

to si ti pisao. meni nije jasno kako ti ne razumes sta pises? na kraju krajeva kako bi detetu objasnio andaluzijskog psa? to uvodjenje dece i njihovog razumevanja/nerazumevanja je nitkovluk prve vrste.

 

Ma ne lazi bre, izvlacis iz konteksta samo da bi dokazao neku bolesnu poentu. Sprdao sam se sa eksploatisanjem tabua, ti to ovde navodis kao da sam pisao mrtav ozbiljan.

 

 

a sto se tvoje vestine tice zelim ti da zivis kao slobodni umetnik neko vreme 

 

I ovo je bolesno ali nije ti prvi put da se bavis podmetanjem. Ziveo sam kao slobodni umetnik godinama i preziveo, bez da sam dinar uzeo iz budzeta (na sta sam vrlo ponosan, sa razlogom) radeci po kojekakvim srpskim kulturnim institucijama. Sve sto sam zaradio zaradio sam sam, glavom i rukama. 

 

Kazem ti, ubuduce me zaobidji. Pogresno sam te procenio i iskreno mi je zao sto sam se uopste upustao u rasprave sa tobom.

Edited by Caligula
Link to comment

pa ja to i kazem. samo napred. drzim ti fige. zovi na izlozbu.

 

inace mi je saznanje da se srpske institucije kulture ne finansiraju iz budzeta osvezenje. ne sumnjam da si vest s rukama te je steta sto mozak ne ukljucujes bas uvek.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Edited by kim_philby
Link to comment

zovi na izlozbu.

 

 

I posle ti meni kazes da sam konzervativan

 

 

 

inace mi je saznanje da se srpske institucije kulture ne finansiraju iz budzeta osvezenje. ne sumnjam da si vest s rukama te je steta sto mozak ne ukljucujes bas uvek.

 

rekoh, "nisam dinar uzeo iz budzeta radeci po kojekakvim srpskim kulturnim insitucijama".  Dakle, da nacrtam, hranio sam i hranim sebe i porodicu prodajom svog rada i ideja ne sedeci pri tom u nekoj foteljici koju mi je tata obezbedio. Sve sam.

 

Ukljuci mozak™ kada citas. btw. ti si bas mali i zloban neki tip.

 

Kazem ti, zaobidji me. 

Edited by Caligula
Link to comment

kako te zaobidjem? pa ti si ko kamiondzija u filmu duel!

 

dakle ovako: to sto se ovde kroz raspravu provlace mikelandjelo, pikaso i drugi spratovi nacionalnih muzeja (uz nethack i rpg) je zapravo dokaz da ovde niko i ne prati savremenu umetnost. dakle, posto je covek umro pre tri dana, ko je uopste bio da vidi video/film/rad haruna farockija na oktobarcu pre tri godine?

 

@agni: u galeriji kcb je u toku (valjda jos uvek) umetnicka izlozba o fudbalu koja se krece od plosne geometrije tzv. gol linije i stativa bojana bema do gega urosa djurica koji se ubacuje u prve postave poznatih evropskih timova. komentar kaubojevog istomisljenika dejana djorica? dragos kalajic je rekao da fudbal zaglupljuje mase. i eto tu ti je svo resenje. neki veruju da tema i format umetnosti mogu da budu i fudbal i kosarka a drugi tvrde da se umetnost dize samo iz odabranih. neki veruju ko dragos a neki vole film erick and me.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Edited by kim_philby
Link to comment

@kauboj: sorry zajebao me tvoj odvratni formating postova sa svim tim italicima i boldovima.

 

ja sam mali i zloban a ti si puvalo koji drzi vakele ljudima o stvarima o kojima nema pojma.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Edited by kim_philby
Link to comment

 

ja sam mali i zloban a ti si puvalo koji drzi vakele ljudima o stvarima o kojima nema pojma.

 

Moze, pristajem. 

 

Jos nisam video da neka tema gde uglavnom neko puvalo drzi vakelu o stvarima o kojima nema pojma nabije sto i kusur strana. 

 

 

 

kako te zaobidjem?

 

 

Smisli nacin.

Link to comment

i meni je to neverovatno. mora da si ponosan.

 

nego, da li si video rad haruna farockija? koja je uopste poslednja izlozba savremene umetnosti na kojoj si bio? hint: mikser se ne racuna.

 

meni je kul hella kada se o savremenom islamu informise iz daily maila ali to je deo njegovog sarma ali ovde se o necemu prica na osnovu novinskih tekstova o marini abramovic vec 100 strana.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Edited by kim_philby
Link to comment

i meni je to neverovatno. mora da si ponosan.

 

Vidis, uspeva mi i dalje.

 

sta ste procitali od tih pisaca

 

 

Nego, nosis li ti neku knjizicu na izlozbe gde ti lupaju pecate na koliko si izlozbi bio? Ili dobijas neke bonove, diplomu "posetitelj meseca", ili se samo grebes za pice i grickalice? 

Edited by Caligula
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...