Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Sa malom rezerverom da se filma ne secam bas ponajbolje, po meni je film o tome da pravi umetnik (Benski) iz svega moze da napravi umetnost. Iz dilteanskih pokusaja jednog obozavaoca (tip je umereno retardiran) pravi odlican film, a onda od samog tog tipa pravi umetnika. Pri tome se desava isto sto i sa ostalim delima Binskog, rezultat daleko prevazidje (u smislu prijema kod publike i kritike) autorove namere i ocekivanja. 

Link to comment

Lejdi Gaga nece da pozove na Pikasa (niti je) jer nije u njenoj ideoloskoj sferi interesovanja. Pikaso je dosadan. Njena publika (Lejdi Gagina) trazi nesto sveze, nevidjeno. 

 

bice da je njena publika veliki fan pikasa

 

lady-gaga-picasso.jpg

Link to comment

Covek koji staru™ (?) umetnost svede na zanat (DarkAtraktor) ima veliki problem sa razumevanjem umetnickog i sta ono predstavlja. 

+milion, ne verujem šta čitam. 

 

 

Delo na kome rade desetine ljudi - softverskih inženjera, arhitekata, ilustratora, modelara, grafičkih dizajnera, fotografa, gejm dizajnera, dizajnera zvuka, muzičara, pisaca, glumaca je u takvim ekspertskim™ očima mnogostruko manje vredno od nečega na čemu je povučena jedna jebena linija ili nacrtana dva kurca.

 

 

Nuke this planet from orbit.

 

 

 

 

But this whole worshipping business is only of secondary importance compared with the fundamental reason why pseudo-intellectuals hate advanced artforms. Because the fact is quite simply that mechanically-reproducible works, because of their ubiquity, are of little to no use as markers of social distinction. The pseuds quite simply have no use for them. For theirs, as La Bruyère has put it,
 
"is not a taste for the good or the beautiful ... it is not an affection for the perfect ... but for the rare, for what one has and others have not." (De la Mode 2)
 
A conclusion which is essentially the same as that which Benjamin would reach 250 years later:
 
"From a photographic negative ... one can make any number of prints; to ask for the "authentic" print makes no sense. But the instant the criterion of authenticity ceases to be applicable to artistic production, the total function of art is reversed. ... it begins to be based on another practice — politics."
 
Which brings us right back to the slave game.
Edited by miki.bg
Link to comment

Miki, lepo citiraš icycalma, ali hajdemo malo ozbiljnije (mada je on gotovo smrtno, dakle smešno, ozbiljan u svojim esejima, ali dobro) - čemu uopšte kategorisanje nekog umetničkog izražaja kao vrednijeg, a i kako, osim u kontekstu zanatske veštine? Čini mi se da odatle i proizlazi to odricanje prava konceptualnoj, a i nekoj drugoj modernoj umetnosti da se takvom nazove - ma vidi ga Miro, šta kurac on meni linija na triptihu, gde je tu umetnost i šta tu sedi i izvodi AbramoviĆeva (de si bošokurac)!

 

Mislim da je tu osnovni izvor nerazumevanja, jer na neki način ti i Kauboj poistovećujete "veštinu umetnika" sa "umetničkom vrednošću", a to je usko vezano s tom potrebom za klasifikacijom i vrednosnom kategorizacijom, za koju je valjda jedini kriterijum to koliko se neko potrudio. Pa jebiga, može da se napravi nešto mnogo dobro, što će dirnuti milione ljudi, biti estetski uspelo i naterati na razmišljanje, bez da se mnogo potrudiš. (namerno linkujem dangerousminds, da bi bilo jasno da možda to uopše nije bio Hemingvej i da predupredim odgovore tipa "ali to je megamajstor oploditelj, to su slučajevi jedan u milijardu koje može da izvede samo neko ko već ima veštinu u prstima"). 

Link to comment

Mislim da je tu osnovni izvor nerazumevanja, jer na neki način ti i Kauboj poistovećujete "veštinu umetnika" sa "umetničkom vrednošću",

 

 

Mnogo ti to plitko citas.

 

Naprotiv, ovde se vidi trud da se "stara" (?) umetnost svede na vestinu, a ja upravo tvrdim da je vestina tu sekundarna stvar. Nije samo Miro ili Pikaso, nego i vatreni Goja, El Greko, a mnogo pre njih onaj neznani baja iz Altamire. 

 

Imas ceo drugi sprat (pisao sam vec) u Budimpestanskom nacionalnom muzeju pun vestine, dosadniji sprat ne postoji. Pa pre bih isao na "umetnik je prisutan" nego da ponovo prodjem tamo i razgledam tehnicki savrsene gradjanske portrete i sumorne pejsaze. 

 

Dakle, nije Mikelandjelo samo "vestina" i to zna svaki skulptor koji radi grobljanske biste (o pravim skulptorima da i ne govorim). Onaj ko svede Mikelandjela na vestinu taj je slep kod ociju. Znam da je ovo vek (ili dva) u kojem slepi kod ociju ukidaju kriterijume bas zbog svog hendikepa ali prezivecu, ima u ovom vremenu i vrednih stvari.

 

edit: i naravno da se ne slazem sa Mikijem da broj ljudi u timu (ili njihovo znanje, vestina) odredjuje vrednost dela.

Edited by Caligula
Link to comment

edit: i naravno da se ne slazem sa Mikijem da broj ljudi u timu (ili njihovo znanje, vestina) odredjuje vrednost dela.

+1

Link to comment

Inače, treba primetiti da Kaligula i miki nastupaju sa samo na prvi pogled istih pozicija. Zapravo, Kaliguli je okej sve što je na platnu (ili već nečemu, samo da je naslikano), pa bio to i Pikaso, Polok, Mondrijan, Rotko ili Miro.

 

Miki međutim lobira za realizam, i povlači liniju mnogo ranije - za njega su i ovi Kaliguini heroji jednako foliratni, lažovi, oportunisti, zasenjivači prostote, itd.

Link to comment

Inače, treba primetiti da Kaligula i miki nastupaju sa samo na prvi pogled istih pozicija. Zapravo, Kaliguli je okej sve što je na platnu (ili već nečemu, samo da je naslikano), pa bio to i Pikaso, Polok, Mondrijan, Rotko ili Miro.

 

 

Opet se ne razumemo, ali posle sto i kusur strana nije ni bitno.

 

Meni je dobro sve sto me prodrma samo, sto pronadje put do mog dosadasnjeg iskustva i igra se njime a da pri tom ne zahteva razmatranje nekih referenci ili mi ne potura uputstvo za upotrebu posle kojeg je odjednom sve jasno (a da pre toga nije bilo jasno nista).

 

Moja mala Kira ima cetrnaest meseci a jos pre tri meseca je pocela da prepoznaje npr. motiv macke ma koliko stilizovan bio (imamo minijaturnu metalnu rucicu na njenom ormanu u obliku svedene macke i ona je sama bez naseg uputstva™ pokazala na rucku i rekla "Ma!" (macka). Vidi miroovski crtez macke od par linija i opet egzaltirano vikne "Ma!"

 

I sve to uprkos tome sto "c'est ne pas un pipe"

 

I osamdesetogodisnjak je ispod svih svojih slojeva iskustava, znanja, informacija jos uvek dete koje prepoznaje sadrzaj ispod npr. miroovih simbola i u sebi, i ne znajuci, vice "Ma!"

 

Zato kazem da je konceptuala sranje jer je previse kontrolisana i ogranicena ogranicenoscu autora. Evo gledam ovaj Marinin Adidas, govori o nekim baketima i briksovima, izvodi neki bledi zakljucak da je chejn pobedio, kao da to znaci nesto vise od toga sto smo videli. Prosto, gledas zenu kako te vuce za nos i ne verujes.

 

Hocu reci, nije do ukusa nego do kvaliteta.

Edited by Caligula
Link to comment

Ovo jeste krajnji off-topic, ali moram.

 

Mislim da nikad na ovom forumu nisam govorio sa stanovista politicke korektnosti, ne bih zeleo da se ni ovaj post shvati na taj nacin. Mislim da je krajnje neprimereno pausalno omalozavanje kultura nekih malih ili "malih" naroda na nacin na koji to Kaligula po drugi put radi na ovom forumu. Pri tome mislim da se ovde tesko moze govoriti o bilo kakvim likovnim kriterijumima. Uostalom prosudite sami:

 

http://www.google.com/culturalinstitute/collection/hungarian-national-gallery

 

Obratite paznju i na vreme kada su ove slike naslikane.

Link to comment

Nisam ja mislio da je broj sam po sebi značajan, nego da su eskpertiza ljudi i kolektivni trud doprineli kvalitetu, tj. kreaciji iluzije,i to se onda nipodaštava kao nešto bezvredno i fuj komercijala. Kao da je praviti nešto što će se dopasti ljudima najveće zlo koje postoji. Da, dešava se da finansijski pritisci utiču negativno (@Ariel, verovatno ti je poznat termin " streamlining" i "dumbing down" u visokobudžetnim igrama ali i takve su n klasa iznad hipsterskih sranja koje pravi Jason Rohrer i slični) ali mnogo češće mogu da unaprede i izoštre vizijju. Ili ljudi jednostavno samofinansiraju na čemu god žele da rade. Sa druge strane dižu se u nebesa najprostije stvari za koje maltene nije potreban nikakav skill, koje bilo ko od onas ovde može da napravi ili donese od kuće redimejd. Učitavaju se "skrivene" poruke i značenja sa vrha pretenzije i koje samo oni  sa uputsvom vide i svršavaju na to kako je so awsome. Lepota, veština i kompleksnost su marginalizovane za vrednosti samo njima znane. Pa deca u predškolskom stvaraju složenija dela i to rade iskreno, tj. teže ka višem. 

 

Što se tiče onoga da mi ne bi da se zaljubimo, moje poenta je da ako ne postoji odgovor na pitanje šta je umetnost i ne postoji kriterjumi kojima će morati da se ispoštuju da bi se nešto zvalo time onda su ove rasprave bespotrebne jer nema reference. Ta reč onda završava na spisku onih koje se upotrebljavaju na svesno nepošten način kao što je pisao Orvel, i koristi se kako kome odgovara.

Edited by miki.bg
Link to comment

Mislim da nikad na ovom forumu nisam govorio sa stanovista politicke korektnosti, ne bih zeleo da se ni ovaj post shvati na taj nacin. Mislim da je krajnje neprimereno pausalno omalozavanje kultura nekih malih ili "malih" naroda na nacin na koji to Kaligula po drugi put radi na ovom forumu. Pri tome mislim da se ovde tesko moze govoriti o bilo kakvim likovnim kriterijumima. Uostalom prosudite sami:

 

mislim da nije reč o omalovažavanju kulture malih naroda nego da Kauboj ne prepoznaje da ga kod nekih umetničkih dela često ne "radi" samo imanjentni kvalitet dela, već i dominantna pozicija tog dela u našoj kulturi, pošto on čitav veoma složen spreg sila koji je doveo do toga da neku umetnost prepoznajemo kao dobru svodi na neke visceralne, htonske sile, lišene bilo kakvog konteksta. 

 

ja sam spreman da se kladim da postoji izvestan broj slika iz te mađarske galerije koje bi, pod pravim svetlom i u pravoj zemlji i uz pravi hajp, mogle da budu prepoznate kao nezemaljsko remek-delo, i da bi dodirnule čak i našeg Kauboja :)

Link to comment

Kauboje, ali ti zapravo umnogome svodiš stvari na veštinu, a toga nisi ni svestan. Okej, kao mora da te dotakne na osnovu tvog iskustva, pa normalno, jebiga, kako drugačije da te dotakne, kapiram da nam je zato vogonska poezija nepodnošljiva... I da, jasno je da ti i Miki ne nastupate sa istih pozicija, ali zapadate u sličnu zabludu na kraju.

 

Miki, evo da probam ovo: kod video igara je jako bitno, što icycalm ispravno prepoznaje, to da se "umetnička" "vrednost" očitava i generiše najneposrednije moguće, kroz aktivno učestvovanje konzumenta, dakle, doživljaj igranja stvara umetnost, jer sve ostalo - zaplet, grafika, muzika - su zapravo druge umetnosti, jedino "igranje" je ono autentično što nijedan drugi oblik ne može donesti. Najupsešnije igre, one koje se mogu nazvati umetnošću, su one koje pružaju izazov i koje stvaraju doživljaj kroz igranje. To može biti igra sa jakim "scenariom" kao npr. fallout 3, a može biti i nešto prilično apstraktno kao gameaboutsquares (probajte, pa me psujte posle), ali bitno je da pruža mogućnost za stvaranje jedinstvenog doživljaja za svakog igrača. Pogledaj samo priče koje ljudi prave na osnovu igranja nethacka ili Dwarf Fortressa, to je prava "emergentnost" i to nijedan drugi medij ne može da ponudi. A sada probaj da uočiš na koji način je to slično performansu kao umetnosti. Ja bih rekao da se tu krije neka, kakva-takva, suština doživljaja umetničkog koja otkriva i video igre i performans i konceptualu kao suštinski umetničke oblike izraza, jer omogućavaju nama, kojima se umetničko delo "predstavlja", da saučestvujemo u njemu i tako nam otvara puteve za specifične emotivne, racionalne ili kakve god hoćeš doživljaje koje nam ranije umetnosti nisu omogućavale (čime se naravno ne poriče umetnička bit npr. slikarstva ili filma) što je valjda suština definisanja neke nove umetničke kategorije - postiže isto ali na novi način.

 

edit: mili u miki lololo

Edited by Ariel
Link to comment

lepota! to je kao ono kada je ljudima smetalo sto umetnik nije zaprao i obrijao olimpiju?

 

kauboj je konzervativac (njegovi problemi su kako deci da objasni picku i zilet, veruje u umetnost koja se siri od nekog ur-izvora kroz vreme u stalnom opadanju i fetisizuje materijal) a miki jednostavno ne zna sta prica.

 

blam me je da citam sve ovo par dana nakon sto je umro harun farocki. kapiram da niko nije bio da pogleda njegov rad na oktobarcu 2012.

 

nastavite doduse. kapiram zasto prslin ne voli da postuje na filmskim topicima.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...