Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Miki.bg, izuzetno mi je drago što si okačio Kjerkegora (aj šit ju not, taj tip icycalm što je pisao o umetnosti i video igrama se zove Aleks Kjerkegor) jer on na izuzetno zanimljiv način brani tezu o veštini kao presudnoj za definisanje umetnosti, koristeći Vitgenštajna, Ničea i Bodrijara da postavi video igre na pijedestal kao najuzvišeniju formu umetnosti koju je čovek do sada iznedrio (iako je esej obiman, a ima on još njih, sve sam ih čitao, pati od čeripikovanja tj. bira stvari koje mu odgovaraju za tezu, ali na kraju krajeva, koji filozof, pardon teoretičar, to pa ne radi) - naravno, u tome se oseća to nemačko klasično hegelijansko nasleđe potrebe za klasifikacijom umetnosti, ali opet, ako ćemo vitgenštajnovski, iz klasifikacije se može doći do presudne kategorije tj. do odgovora na to šta jeste, a šta nije umetnost, što je rekao bih, nekako pitanje na koje se ovaj topić stalno vraća. Ili bar Kauboj. :D

 

To mu je pseudonim valjda. Inače, on planira da definisaše umetnost kao "craft of an illussion".

 

 

@Turnbull: Važno da odbrana moderne umetnosti nije half-baked arumentacija. Ne postoji definicija umetnosti, pa će tako svako sranje uzimati za pravo da sebe naziva time i uživa u prestižu.

 

 

A I ARC tekstovi su zaobiđeni.

 

The thing here that really is interesting, is not their art at all, but the statement it makes about the nature of our species - that so many seemingly intelligent people have been so easily snookered by the tongue twisting, convoluted, illogic of modernist rhetoric. Clearly for many people it is more important to feel that they are some part of an elitist in-group that is endowed with the special ability to see brilliance where most people see nothing and are afraid to say so. Since most people aren't devoted or educated in fine art, they have successfully intimidated the bulk of humanity into cowering away in silence, feeling foolish for their inability to understand. By having successfully gained control of the institutions of higher learning and the major museums of the world, they have been able to perpetuate their fiction under the guise and force of their power and credentials. The average person shrinks away from believing the reality of their own senses in the face of seemingly overwhelming numbers of people in this 20th century "establishment" who authoritatively dictate what is great art and what they should be seeing.

 

 

 

Ух, ал' сте се расписали... таман хоћу да се убацим негде, кад скрољнем ниже а оно чаршави нанизани ко за бекство са десетог спрата.

 

Елем, око видео игара. Деца су ми одрасла уз рачунаре од малих ногу, и пратили смо ту сцену од Спектрума наовамо. То је могла бити уметност, и има искорака ка уметности; штавише, неке игре где су објављене платформе да свако може да прави своје амбијенте онда постају и народна уметност - гледао сам мало Малу велику планету, која је феноменална на ту страну.

Ima mnogo boljih platformskih igara od LBP sa tačke gledišta fundamentalnog game dizajna, ne prezentacije. No, da ne širimo temu.

Edited by miki.bg
Link to comment

 Nadao sam se da ga nisi pogledao. A ako jesi pa i dalje ne kapiraš neke stvari... Uh, hajde da pričamo o video igrama.

 

 

Cekaj, cekaj, odakle ti ta paiusalna ocena da "ne kapiram neke stvari"? Naprotiv, rekao sam vec 

 

 

Meni je umetnost (zaista) gorivo za zivot. Da je nema, ja bih spao na 20% sebe. Ali ova umetnost iz medija, koja ne moze da zivi bez referenci ili potpisa, koja bilduje svoju vrednost na virtuelan nacin kroz PR i razne podvale - ostavlja me zaista hladnim jer je razumem, shvatam njen domet i razocaran sam njime.

 

... ajd sto ja ne kapiram nego evo ni Robert Hjudzs "ne kapira", glupi smo i neobrazovani.

 

Nisam rekao da je sedenje Marine Abramovitch nije "validno" vec da je nekreativno i neoriginalno i da te tehnike razni shamani, shabani i prevaranti koriste desetinama godina unazad.

 

 

 

Rece Boskitj

 

 

pa to je i poenta - ideološko situiranje nečega (modernosti) što je vavjek sebe smatralo apartnim od mulja profanosti svakodnevice... pa sledi, naravno, dekonstrukcija

 

ima tome više od jednog veka, nije novum, dapače - posredi je vrlo prozborno sagledavanje nemogućnosti apstrahovanja iz umetnosti, čoveka (kako stvaraoca, tako i primaoca), sa svim kulturološkim bagažom koji vuče 

 

 

... ajd da ne razvlacim ovo jalovo filozofiranje odozgo ali bold... :( ... kakav jebote kulturoloski bagaz vuce covecanstvo kojem je guzica Kim Kardasijan fotografija dana? Pa ovo je (za razliku od prethodnih vekova) elektrifikovani kokosinjac u kojem zive klonovi po meri najgluplje kokoske. Covek nikada nije bio prazniji, dosadniji i sa manje "kulturoloskog bagidza" nego danas. 

 

Mi smo bre hipnotisano stado koje je oslepelo od teorije i virtuale te izgubilo kontakt sa bazom. Nemamo tlo pod nogama, lebdimo dok nas ne probudi neka sunceva oluja u kojoj ce sva ta virtuala da nestane zajedno sa Marinama, Koons-ovima i ostalim izmastanim sranjima koja zive bas od svojih ogranicenja - materijalnih/kreativnih i konceptualnih limita.

Edited by Caligula
Link to comment

Pusti sad Kim, i nasam rekao da "ne kapiraš", nego sam te pitao da li si gledao Exit Through the Gift Shop, nadao sam se da nisi jer ako jesi a i dalje ne kapiraš, to mi je jako čudno

 

gospodinu rasejanom i mikiju odgovaram malo kasnije, kad budem imamo vremena, ali samo da kažem da se, koliko ja znam, Aleks Kjerkegor stvarno zove Antoni Zirbas, mada ko će ga znati na internetima.

Edited by Ariel
Link to comment

To mu je pseudonim valjda. Inače, on planira da definisaše umetnost kao "craft of an illussion".

 

 

@Turnbull: Važno da odbrana moderne umetnosti nije half-baked arumentacija. Ne postoji definicija umetnosti, pa će tako svako sranje uzimati za pravo da sebe naziva time i uživa u prestižu.

 

 

A I ARC tekstovi su zaobiđeni.

 

 

 

 

 

 

 

Ima mnogo boljih platformskih igara od LBP sa tačke gledišta fundamentalnog game dizajna, ne prezentacije. No, da ne širimo temu.

 

Moderna I savremena umetnost su fundamentalno različiti pojmovi I ovaj topic uopšte se ne bavi modernom.

Link to comment

Pusti sad Kim, i nasam rekao da "ne kapiraš", nego sam te pitao da li si gledao Exit Through the Gift Shop, nadao sam se da nisi jer ako jesi a i dalje ne kapiraš, to mi je jako čudno

 

 

... i u cemu je razlika? 

 

Ja sam tebi rekao da kapiram i razumem i bas zbog toga sto kapiram tvrdim da je plitko i slabog dometa i da ne vredi kurcu.

 

Jer, da zaista ne kapiram verovatno bi sedeo preko puta Marine praveci se da kapiram pre nego otrcim na twitter da se pohvalim. To je razlika izmedju nekoga ko kapira i nekoga ko ne kapira. 

Edited by Caligula
Link to comment

Kaubuju, problem u tom stavu je sto ti kapiras, ali na veoma pogresan nacin. To sto nemas senzibilitet za neke stvari, za tebe automatski znaci da su oni koji ga imaju pomodni filiranti. Ovo ne znaci da medju poklonicima savremene umetnosti nema i takvih, ali ja sam uveren (i mislim da znam sta pricam) da ih procentualno mnogo vise medju poklonicima klasicnih umetnickih medija.

Link to comment

Kaubuju, problem u tom stavu je sto ti kapiras, ali na veoma pogresan nacin.

:lol: bice da je to. Ne dobacujem do vernika nikako, Jebe me ateizam.

 

I, sta kazes, svet napravljen za sedam dana?

 

Nego, bilo bi posteno da na makar jedan moj post odgovoris kontraargumentom umesto supljeg zakljucka "ti nemas senzibilitet da vidis, ali car nije go".

Link to comment

Eeee koliko se ljudi polomilo na ovom topiku. Pa Kauboj je, sećam se kao juče, na neviđeno tvrdio da je Oktobarski salon ideološko sranje, i odbijao ne samo da ode tamo, nego i da se uputi u program.

Link to comment

meni zaista nije jasno, a mrzi me da čitam unazad xy strana, o čemu se ovde raspravlja... il vas glavati sve vreme zajebava (što bi bilo paradigma "konceptualne umetnosti", al nekako ne verujem...)

 

nisam siguran koliko je fantastično jasno iz ove disleksične diskurzije, koliko se umetnost svodi na opisivanje, dakle, jezik/reč - "utisak" ne postoji van toga (ne, ni interno, u nama)

Link to comment

meni zaista nije jasno, a mrzi me da čitam unazad xy strana, o čemu se ovde raspravlja... il vas glavati sve vreme zajebava (što bi bilo paradigma "konceptualne umetnosti", al nekako ne verujem...)

 

 

 

ja procitao x ostao mi y, ali sam odlucio da necu citati jer se sve jednostavno ponavlja. postoji par opcija sto se tice kauboja.

 

- nevidjeno zajebava

- nema pojma o cemu prica

- lud ko struja

 

mislim da nema dalje. postovi kao od prije 6-7 godina. nisam gleda tamo™ sta pise, ali vjerujem da se ista prica vrtila. uglavnom se sve svodi na religiju, mosti, leonarda, desampa, marinu, neurohirurgiju :D, picku, mitraljez, govno u konzervi...tu i tamo upadne neki velja ilic i bezvezni umjetnici. nevjerovatno da je sve napisano identicno. iste recenice sa istom (kontra)argumentacijom. kada ga neko pritisne, on se djelimicno slozi, pa opet po svome. pomalo simpaticno, moram priznati. no hard filings kauboj :D

 

elem, da ovo ne bi bilo samo o legendi forumske savremenu umjetnosti, preporuka za dobar religiozni glosari za slijepe i zaludjene

Edited by Krampa
Link to comment

Kauboj i Miki ne bi da se zaljube, nego da im se da definicija ljubavi i dokaz da je osoba vredna ljubavi. Takoreći Zoće Milivojevići umetnosti.

 

BTW, Aione, odličan post.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...