Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

"zanimljivim" u smislu gde su granice... i koliko sebe treba da izložiš kako bi postigao neki vajni cilj... nekada bi ona možda samo fotografisala ili snimala svoju ideju, dok je neko drugi sprovodi u delo... Već dugo, dugo granica ne postoji i umetnik izlaže vlastito telo, kao simbol... jako puno je onih koji će da plate i podrže... onih koji će čekati u redovima da samo par sekundi sede preko puta umetnika, da bi doživeli ne znam ni ja šta ili saosećali sa istim... ili onih koji će izdvojiti ozbiljne sume za ovu "izlučevinu"... takodje, ne treba zaboraviti i brdo onih koji kao tu sad nešto kapiraju, doživljavaju prosvetljenje... meni, njena poruka donekle ima smisla, idejno... vizuelno mi je previše.. toliko da prevazilazi granice dobrog ukusa, a samim tim poruka u potpunosti pada u drugi plan... pogotovo ako znamo odakle je stigla.. i dalje mislim da je zanimljivo, jer je toliko premnogo prostora za polemisanje... ali, to ne znači da mislim da nije budalasto... zapravo se osećam nelagodno dok je gledam... i još bi pisala, al duge postove "novajlija" retko ko čita, a već sam preterala.

Link to comment

Ne shvatam. Mislis da savremena umetnost ne postoji? Da medju ljudima koji sa sada bave umetnoscu (ili "umetnoscu") ne postoji niko ko zavredjuje naziv umetnik?

 

Pa gore sam napravio malo poredjenje sa neurohirurgijom.

 

Umetnost, kao i neurohirurgija, postoji dok god je neurohirurga odnosno umetnika.

 

Ali nije svako ko se nazove neurohirurgom - neurohirurg. Isto bi trebalo da vazi i za umetnike. E sad, kriterijumi su tu (svesno) vrlo zamrljani, ima tu svega i svacega. Ako prepustim medijima da mi govore ko je umetnik a ko nije, ugasio sam kao mislece bice. 

 

Otuda, ako neko sedi u galeriji ili izbacuje farbu iz vagine, meni je jasno da nije umetnik vec prodavac magle u opstoj razmrljanosti kriterijuma oko pojma umetnost i umetnik.

Link to comment

i ja bih mrzeo savremenu umetnost da sam prvi kontakt sa njom ostvario preko ovako nekog idiotluka.

 

 

Ko moze da mrzi nesto sto ne postoji?

 

Ne shvatam. Mislis da savremena umetnost ne postoji? ...

 

Moje pitanje nije imalo nikakve veze sa neurohirurgijom ili sa ovim sto smo videli na ovom videu. Imalo je veze iskljucivo sa tvojim eksplicitnim i nedvosmislenim (meni se bar tako cini) negiranjem postojanja savremene umetnosti.

Link to comment

Ne daj boze, ne negiram savremenu umetnost vec neke od sumnjivih/fabrikovanih/laznih vrednosti koje se guraju u njen sadrzaj. 

 

Samim obrazlozenjem "vise se ne zna sta se moze nazvati umetnoscu" zvanicna umetnicka kritika odnosno teoreticari umetnosti otvorili su vrata ne samo Marinama da sprovode "talentless is new talented" vec i Kaligulama da sa razogom vicu "car je go".

 

Nije fer Aione da ti sistem obezbedi da budes pametniji od mene samo zato sto verujes u njega (sistem). Kao sto ne bi valjalo ni da je obrnuto. Pre par dana gledam ovaj video koji je Hella postavio, ljudi koji ucestvuju u ulicnoj/urbanoj instalaciji govore o citavoj stvari kao da se neka vrednost i znacaj te njihove akcije podrazumeva, kao da je bogomdana, nemoguce je dovesti u pitanje, kao da je publici sasvim dovoljno da cuje rec "urbano" i da opravda svako sranje koje inostrani umetnik izvede. (sto je najgore, savamalskoj™ publici i jeste dovoljna ta magicna rec i to citavu stvar cini jos mucnijom).

 

Ne daj boze da neko glasno postavi pitanje "zasto?" ili "cemu?", ispasce najgori paor koji je prosetao savamalskom kaldrmom. Ta pitanja su u svakoj religiji zabranjena btw.

 

Nema sumnje jbt, nema zdrave samozapitanosti, nema ograde - fri jor majnd, sto rece Madona, to valjda znaci "bez mozga". Ja na to jednostavno ne pristajem.

Edited by Caligula
Link to comment

Pa gore sam napravio malo poredjenje sa neurohirurgijom.

 

Umetnost, kao i neurohirurgija, postoji dok god je neurohirurga odnosno umetnika.

 

Ali nije svako ko se nazove neurohirurgom - neurohirurg. Isto bi trebalo da vazi i za umetnike. E sad, kriterijumi su tu (svesno) vrlo zamrljani, ima tu svega i svacega. Ako prepustim medijima da mi govore ko je umetnik a ko nije, ugasio sam kao mislece bice.

 

Otuda, ako neko sedi u galeriji ili izbacuje farbu iz vagine, meni je jasno da nije umetnik vec prodavac magle u opstoj razmrljanosti kriterijuma oko pojma umetnost i umetnik.

pa da... Edited by fluffy
Link to comment

pa da...

 

 

Sta ti se svidelo fluffy kod one skele sa zbunjenom zenom koja u sebe gura firmiranu farbu samo zato da bi se slikala za novine i ytube, pljuskajuci likvid bez ikakvog nadahnuca, strasti ili likovnog opravdanja a drzeci se sve vreme za taj labavi anker simbola vagine i šoka koji vagina proizvodi u 1 malogradjanina?

 

Ajde bas bih voleo da cujem, sta si "osetio"? 

 

 

btw, evo sajta umetnice i "direktnog linka"  http://milomoire.fetchapp.com/sell/iephaexu na uncensored verziju performansa :lolol: (ona sama ostavila link na youtubeu na zahtev gledalaca koji zele necenzurisano snashanje jaja)

 

Inace indikativan je broj lajkova i dislkajkova ispod ovog komentara

 

21ezwaw.jpg

Edited by Caligula
Link to comment

Ajde bas bih voleo da cujem, sta si "osetio"? 

 

 

21ezwaw.jpg

 

mislim da je flufi zensko tako da vjerovatno gleda na spricanje vaaginalnim jajima drugacije... :D

 

nego, ja mislim da nisi iskren u svojim namjerama. biras trecerazredne jadnike umjetnike da bi dokazao neke svoje teze. da li je to isitina?

Edited by Krampa
Link to comment

Pogresno sam te razumeo onda na prethodnoj strani.

 

@Krampa: ovo je (sa sve sajtom koji naplacuje 4E gledanje necenzurisane umetnosti) slika abortiranog koncepta koji je Dishan u sali napravio pa sakupio razne aveti sa koca i konopca i koje se, evo, odrzavaju uz pomoc aparata za vestacko disanje vec decenijama.

 

Kada mi ti objasnis u cemu se vrednosno/konceptualno razlikuje ovo gadjanje jajima od Marininog smajsera pored picke, kupicu ti jednog Poloka za trpezariju.

Link to comment

Kada mi ti objasnis u cemu se vrednosno/konceptualno razlikuje ovo gadjanje jajima od Marininog smajsera pored picke, kupicu ti jednog Poloka za trpezariju.

 

Zanimljivo je to pitanje. Mene recimo zanima zasto cena dela klasicnog slikarstva drasticno opadne kada se utvrdi da je delo falsifikat, ili obrnuto, zasto vrednost slikama vrtoglavo skace se potvrdi da je njen autor neka slikarska zvezda.

 

Drugim recima: mozes li ti da objasnis u cemu se vrednosno/konceptualno razlikuje neka Pikasova slika od kopije koju je radio vest falsifikator?

Edited by Aion
Link to comment

Zanimljivo je to pitanje. Mene recimo zanima zasto cena dela klasicnog slikarstva drasticno opadne kada se utvrdi da je delo falsifikat, ili obrnuto, zasto vrednost slikama vrtoglavo skace se potvrdi da je njen autor neka slikarska zvezda.

 

Drugim recima: mozes li ti da objasnis u cemu se vrednosno/konceptualno razlikuje neka Pikasova slika od kopije koju je radio vest falsifikator?

 

 

Potpuno isti problem: trziste.

 

Mehanizmi upravljanja umetnickim trzistem danas su neuporedivo razvijeniji nego ranije, okrece se neuporedivo veci novac, umetnost je industrija te je to povuklo i tzv "staru" klasicnu umetnost. To je danas zapravo jedna pijaca mostiju na kojoj se obrce nezamisliva lova.

 

Zato i kazem "religija".

 

Meni je dan-danas zao sto pre dvadeset i kusur godina nisam imao sto maraka za jedan torzo od gipsa koji je uradila jedna vajarka na akademiji a ja video na izlozbi studentskih radova. Taj torzo me je privlacio kao magnet ali dzaba, devedesete, ja bez para a njoj se nije odvajalo od tog rada tek tako pa mi je rekla tu cenu ( u to vreme puno novca). 

 

Kada bi mi neko ponudio danas dobru kopiju te skulpture, platio bih je visestruko vise od tih tadasnjih sto maraka.

 

edit: hocu reci, kada sam u Rimu gledao Pijetu nisam se divio Mikelandjelu vec treperenju tog mermera i tekstura po njemu, prozracnosti koze i rukama koje nekim cudom vekovima nisu ozivele. Da je to potpisao Zika Obretkovic, meni bi bilo isto.

Edited by Caligula
Link to comment

 

Kada mi ti objasnis u cemu se vrednosno/konceptualno razlikuje ovo gadjanje jajima od Marininog smajsera pored picke, kupicu ti jednog Poloka za trpezariju.

 

nemam trpezariju tako da nema frke. moze kilo kajmaka, jer ga nema kod nas ovdje.

 

priznajem da malo znam o marininoj smajser picki, nisam citao nista o tome samo sam vidio par fotografija, cak mislim da to nije njen rad vec neki "reenactment" necega iz 60tih. 

da budemo iskreni, slabo poznajem marinine radove u detalje ali ima definitivno ima vise smisla nego ova budalastina. 

 

ovo izuskuje vise vremena ali siguran sam da bi dosli do bitnih razlika.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...