Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

kauboju, sklonio bi bretona da bi stavio fukojamu?
Kime, ti izgleda ne znas da citas. Ja sam napisao da mi se ne mili da sklanjam Bretona zbog Fukujame.Nisam citao "Kraj Istorije" ne bih voleo da citam na engleskom a ne znam da li postoji prevod. Ali recenica koju je kvotovao Hefestus je jako interesantna - na stranu nemoguca situacija savrsenog drustva, svidelo mi se ono "struggle for the sake of struggle.”
Link to comment
Kime, ti izgleda ne znas da citas. Ja sam napisao da mi se ne mili da sklanjam Bretona zbog Fukujame.Nisam citao "Kraj Istorije" ne bih voleo da citam na engleskom a ne znam da li postoji prevod. Ali recenica koju je kvotovao Hefestus je jako interesantna - na stranu nemoguca situacija savrsenog drustva, svidelo mi se ono "struggle for the sake of struggle.”
uf...
Link to comment
Kime, ti izgleda ne znas da citas. Ja sam napisao da mi se ne mili da sklanjam Bretona zbog Fukujame.Nisam citao "Kraj Istorije" ne bih voleo da citam na engleskom a ne znam da li postoji prevod. Ali recenica koju je kvotovao Hefestus je jako interesantna - na stranu nemoguca situacija savrsenog drustva, svidelo mi se ono "struggle for the sake of struggle.”
Sviđanje zarad sviđanja. Edited by Syme
Link to comment
Meni je neverovatno da se Fukujamin neoliberalni trijumfalizam citira danas kada su se neposredni povodi za njega pretvorili u prah po svim pitanjima - ekonomskim, globalizacijskim, itd. Fukujamina teza je - dolazi kraj istorije, uskoro ćemo svi živeti u liberalnoj utopiji, šta se pa bunite? To je naravno bilo pre krvavog raspada SFRJ, pre 9/11, pre ratova u Avganistanu i Iraku, i naravno, mnogo pre poslednje ekonomske krize. Ni sam Fukujama danas ne bi citirao sebe."World without struggle"? WTF?!?
Pa ne bi naravno, delimicno je revidirao misljenje. Ovo nije ni politicka ni socioloska tema vec art tema, odnosi se na njegovo vidjenje arta. (Jedno od mnogih). Zapad (oni koji sipaju bombe) zivi u mozda ne idealnom, ali sigurno u 'no struggle society'.Tako to oni dozivljavaju. Koga na Zapadu intresuje srpski, iracki ili avganistanski art (rat whatever)? Ako nije jasno zar mislite da neko povezuje recimo Marinu Abrabovic ili cak Noleta sa ex yu prostorom. Oni su uspeli i oni su njihovi. Oni bez njih (Zapada) ne bi bili nista. (period)Fukujamina ideja (deo o umetnosti) je i dalje sveza. Jel citao neko od vas to, svih 400 strana? Na nju se nadovezuju; Boris Groys, Alexei Monroe, Lesage sa Buxells univerziteta ... ljudi koji delom definisu globalni kulturoloski prostor.U Holandiji je i dalje aktuelna. Uglavnom je vezana za profesore sa van Eyck akademije u Mastriktu centar BRAVO, i grupe kustosa sa Stedelijk muzeja.http://www.niederer....ite/archives/23Bio sam na ovom seminaru i idem svake godine. To ti je otprilike kao ovde na forumu jedan u klin drugi u plocu (samo sto nije potreban moderator).Naravno ovo je samo jedno od vidjenja i pokusaja definisanja "sta je to umetnost danas". Umetnik mora da 'nahrani' mnogo gladnih mursimuda appointed da tumace DELO. Selektori, kustosi, kriticari ... odabrana publika. slag na torti, da vidim da me vide.Mnogi umetnici ovde (zapad) imaju odbojnost prema institucionalizaciji arta. Bienniala, trijenala, saloni ... Duh Salona du Champ de Mars je jos prisutan u Evropi i posle 150g. Mladi i neafirmirani umetnici idalje nemaju pristup nihovim mainstream desavanjima. Sa danasnjom tehnologijom, mas komunikacijama vise to i nije problem.http://w139.nl/en/Link sam pustio vec na "izlozbe". Evo kako je uradjen zadnji projekat. Poslali su pozive za workshop svim umetnicima koje imaju u bazi. Prvih 30 koji se javilo je pristupilo projektu. Nema selektora sa svojim santimetrom koji ce da kaze ti mozes ti ne mozes. Edited by hefestus
Link to comment
Pa ne bi naravno, delimicno je revidirao misljenje. Ovo nije ni politicka ni socioloska tema vec art tema, odnosi se na njegovo vidjenje arta. (Jedno od mnogih). Zapad (oni koji sipaju bombe) zivi u mozda ne idealnom, ali sigurno u 'no struggle society'.Tako to oni dozivljavaju. Koga na Zapadu intresuje srpski, iracki ili avganistanski art (rat whatever)? Ako nije jasno zar mislite da neko povezuje recimo Marinu Abrabovic ili cak Noleta sa ex yu prostorom. Oni su uspeli i oni su njihovi.Fukujamina ideja (deo o umetnosti) je i dalje sveza. Jel citao neko od vas to, svih 400 strana? Na nju se nadovezuju; Boris Groys, Alexei Monroe, Lesage sa Buxells univerziteta ... ljudi koji delom definisu globalni kulturoloski prostor.U Holandiji je i dalje aktuelna. Uglavnom je vezana za profesore sa van Eyck akademije u Mastriktu centar BRAVO, i grupe kustosa sa Stedelijk muzeja.http://www.niederer....ite/archives/23Bio sam na ovom seminaru i idem svake godine. To ti je otprilike kao ovde na forumu jedan u klin drugi u plocu (samo sto nije potreban moderator).Naravno ovo je samo jedno od vidjenja i pokusaja definisanja "sta je to umetnost danas". Umetnik mora da 'nahrani' mnogo gladnih mursimuda appointed da tumace DELO. Selektori, kustosi, kriticari ... odabrana publika. slag na torti, da vidim da me vide.Mnogi umetnici ovde (zapad) imaju odbojnost prema institucionalizaciji arta. Bienniala, trijenala, saloni ... Duh Salona du Champ de Mars je jos prisutan u Evropi. Mladi i neafirmirani umetnici idalje nemaju pristup nihovim mainstream desavanjima. Sa danasnjom tehnologijom, mas komunikacijama vise to i nije problem.http://w139.nl/en/Link sam pustio vec na "izlozbe". Evo kako je uradjen zadnji projekat. Poslali su pozive za workshop svim umetnicima koje imaju u bazi. Prvih 30 koji se javilo je pristupilo projektu. Nema selektora sa svojim santimetrom koji ce da kaze ti mozes ti ne mozes.
groys se ne nadovezuje na fukoyamu vec tvrdi da je doticni pogresno shvatio kojevinu ideju 'kraja istorije' (sto inace zizek ponavlja vec dve decenije). znam posto sam pricao sa groysom koliko pre mesec dana (for real).nisam jos citao njegovu knjigu o kojevu (kojeveu?) ali ono sto sam cuo je prilicno problematicno. groys je jedan pametan konzervativac ali konzervativac nontheless. medjutim opet i on ima vise srodnosti s jednim george steinerom & preko njega benjaminom nego sa onim sto kauboj prica. za groysa je poslednja umetnost zapravo istorija umetnosti. kompiliranje i preslaganje onoga sto vec imamo. nigde se dalje ne moze ici i sada nam ostaje katalogizovanje i sredjivanje. na primer na gwangju bijenalu boris je izlagao serije fotografija i razglednica iz privatne arhive kojeve. pri tome vodi racuna da je groysov favorite artist ilya kabakov a favorite non-artist goran djordjevic. kako bih kazao to su ozbiljni projekti a ne povampirenje supstance.alexei monroe je covek komunjara (za veci deo ovog foruma). kada je moj drugar s njim pricao u konjicu alexei je pola u sali a pola u zbilji izjavio da je jedina zastava pod kojom bi nastupao ona ddr-a. to je bio njegov odgovor na pokusaje dela organizatora da ga uguraju pod britansku zastavu. drugim recima sam alexei bi rekao da je neki put borba neophodna.znaci ljudi koje navodis su deo radikalne scene na ovaj ili onaj nacin. oni rade ovde ili onde u okviru savremene umetnosti. kauboj je idiosinkraticni konzervativac. covek koji cak ni ne traga za sustinom umetnosti posto je istu vec nasao pikaso. u altamiri. covek koji se svim silama trudi da zatvori vrata svemu sto ne drzi kist u ruci. covek koji poput stojana celica pred kraj zivota veruje da su rhotko i velaskez jedan te isti umetnik kroz vekove. njemu kazes fukoyama i on to cita na sasvim ispravan nacin. odnosno onako kako je frensis i zamislio da to treba citati: kao poziv na konzervativizam. kako formalni tako i sadrzajni. nista radikalne forme, nista radikalni sadrzaji. samo dekoracija.
Link to comment
ako me sećanje služi, prvo izdanje knjige u Srbiji je pomogla 1 Credibel banka (iliti Branko Dragaš) :s_w:(a mislim i Karla Popera u istoj ediciji)
secanje te dobro sluzi.
Link to comment

Covek kako ne razumes da je ono sto sam napisao jsamo jedan od pokazatelja koliko razlicitih pogleda ima na to "sta je umetnost danas".

znaci ljudi koje navodis su deo radikalne scene
??Izvini ali Stedelijk i vanEyck nisu nikakva radikalna scena u Holandiji. Na kraju to nije ni bitno. Point is; ne postoji suprime authority, niti zakucan view "sta je umetnost danas". CowBoy sam dao onaj citat bas iz tih razloga nadovezujuci se na pricu koju sam imao sa njime, pre x godina. Ne znam dali si to pratio niti se secam dali je to bilo ovde ili tamo™.Po Fukoyami je art danas prazan eksperiment, utopiska aktivnos koja umetniku eto omogucava da pobegne iz svoje burzoaske exsistencije. (Manje vise tesko da zguram 100tinak strana u jednu recenicu).Noramalno je da ce ovakav stav da izazove graju, ali se ipak zapitaj koliko ima istine u ovoj teoriji. Edited by hefestus
Link to comment
Covek kako ne razumes da je ono sto sam napisao jsamo jedan od pokazatelja koliko razlicitih pogleda ima na to "sta je umetnost danas".??Izvini ali Stedelijk i vanEyck nisu nikakva radikalna scena u Holandiji. Na kraju to nije ni bitno. Point is; ne postoji suprime authority, niti zakucan view "sta je umetnost danas". CowBoy sam dao onaj citat bas iz tih razloga nadovezujuci se na pricu koju sam imao sa njime, pre x godina. Ne znam dali si to pratio niti se secam dali je to bilo ovde ili tamo™.Po Fukoyami je art danas prazan eksperiment, utopiska aktivnos koja umetniku eto omogucava da pobegne iz svoje burzoaske exsistencije. (Manje vise tesko da zguram 100tinak strana u jednu recenicu).Noramalno je da ce ovakav stav da izazove graju, ali se ipak zapitaj koliko ima istine u ovoj teoriji.
naravno da postoji: umetnost je ono sto se desava unutar institucija umetnosti. kauboj je taj koji kaze da postoji supstanca koja zapravo iskljucuje savremenu umetnost iz sireg polja umetnosti koje je transcedentno i vecno.alexei monroe je i dalje fringe. nikako mainstream.
Link to comment

"institucije umetnosti, naizgled, stvaraju zacudne spone sa neprilagodjenim skretnicarima, u pustijahiji jednoobrazbenog usklika, iznova umivenih (a bez remetilaca ideo-narastaja-proslih-vremena--ukotvljenenih-osebujnoscu) pomaljanjem, a u istinu, tvorbom, nove i samoprihvatljive klike.nepodudarne da, ali cija buducnost, odrazava gnev, spram predloska, zeit-umet.-svesti, prethodnog",edit: paul kleeditx2: ne-bitno, 80%

Edited by boshoku
Link to comment
cowboy meets fukuyama :s_w: uz larpurlartizam 1 borbe.
uh™ne bukvalni lartpurlartizam vec zgodno objasnjenje za masu njanjavih, nedotupavnih, nedojebanih i neartikulisanih sitnih licnih ispovesti (strugle for the sake of strugle) podmetnutih kao umetnost dok odmah tu iza prozora (od postanka sveta) sve vrvi od mitoloskih dimenzija srece, patnje, stradanja, radjanja i umiranja.Covek koji pravi tu njanjavu i posebnu umetnost za razne salone iz svoje vizure (rakursa™ ) vidi jedan, meni se cini, poprilicno miran i sredjen svet.Njegova sitna stvarnost je najbitnija560801_10151259016076288_389175821_n.jpg... kao da nekoga u ovom vrenju informacija interesuje sta je perica jeo, pio, unutrasnje doziveo. Srecom pa Sezan nije imao te aspiracije. Edited by CowBoy
Link to comment
umetnost je ono sto se desava unutar institucija umetnosti.
uu...ekipica™, sad je barem jasno k'o dan :Dozbiljno, ne znam da li si svestan da ovakav autoritaran pristup nije bas najbolji nacin za popularizaciju savremene umetnosti.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...