Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

ma to su bili neki ljuti stuckisti. tihuju za disanov bunt i poplavu mediokritetstva a la cowboyev vapaj.
ma jok more, kauboj poshtuje - kada vidi konceptualu, kulturno predje na drugu stranu ulice. Ovo sa cepanjem knjiga meni lici na neki nesvesni art terorizam. Kao kad cistacica u galeriji pocisti sa poda neku umetnost, miseci da je to djubre. Konceptuala ima taj problem sto se mimikrishe u svakodnevni zivot a zahteva (bez nekog solidnog opravdanja) drugaciji tretman.
Link to comment
Trenutak trijumfa laži poistovećuje se ovdje sa trenutkom pada istine – careubistvom. Štaviše, među njima postoji kauzalitet: da nije uklonjen "onaj koji zadržava", pravoslavni car kao nosilac istinonosne državne ideje, ni laž ne bi mogla da postane državotvorna: Oktobarska fikcija potvrđuje se SSSR-om; pop-fikcija, multikulturalna i etnička planetarna država laži (Clinton kao kozmokrator u zapisu prevodioca "Knjiga Makavejskih") potvrđuje se u isto takvoj Bosni:[76] nekada je trebalo slomiti cara i Vrangela, danas Karadžića i Mladića. Otuda količina i kakvoća laži (= zla) u ratu u Bosni, koji prevazilaze ljudske moći: jer "problem laži je problem ličnosti, i to ne samo ljudske ličnosti, nego – demonske ličnosti"
Uuu jbt, ovo je bas hevi.On je potpuno zglajzno.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Jos jedan od apostola:

Božidar Mandić, osnivač porodice BIstrih Potoka. Umetnik, Slobodni mislilac, reditelj, pisac. Pre 37 godina otišao iz grada i osnovao komunu na planini Rudnik. Decu podigao u bajkovitoj atmosferi proplanaka i kuća kroz koje protiču tri potoka. 17 godina živeo potpuno bez novca. Kroz njegov dom je tokom 35 godina na ručak i spavanje primljeno preko 50 hiljada ljudi. Servirano je 400 000 hiljada besplatnih obroka. Da je to naplaćivao kao što je to danas praksa u sličnim evropskim ekološko-umetničkim komunama, Božidar Mandić bi zaradio 6 miliona evra. Često kaže: "Ja sam jedan od najbogatijih ljudi u Evropi, a kinte nemam u džepu…" Iako danas češće skokne do grada da uradi poneku tv emisiju ili snimi prilog za radio Beograd on i dalje živi isto. Otvoren je za sve a posebno za različitost. Pripada kulturi neznanja a samo za www.superste.net nam donosi tekst pod nazivom:NESIGURNOSTMladi su danas nesigurni. Krcati znanjima oni ne mogu da razluče sopstvene kvalitete. Suviše žive van sebe, pa sigurnost iščezava. Internet i video table omogućuju im brze informacije ali se one kratko zadržavaju u mladima. Kao balončići na vodi one se raspršuju u sledu brzine i ambicija. Još gore stanje zatiče ih u ogromnoj količini i komparacijama sa drugima koje ih čine nemoćnim. Takve pozicije mlade čini plašljivim prema stvaranju. Nedostaje vera u sopstvenu kreaciju. Oni vrlo brzo zaboravljaju velika dela istorije i umetnosti jer žure ka ničemu. Zaboravljaju da su sva velika dela upravo nastala iz ničega. A osnovna sentenca bi mogla biti učvršćena preporuka: KAD UMETNIK KAŽE: „TO JE UMETNOST“, TO POSTAJE UMETNOST!Mladima nedostaju primeri koji zrače hrabrošću, iskrenošću i opozicionim uverenjima. Umetnost, kao ni život nije štancovani odlivak nego plod sopstvene odluke i udubljenja da proživimo svoj život. SEBE!Otkrivati prazna polja ispred sebe nije samo neki puki eksperiment već krčenje epohe i prednjačenje vremena. No, za to je potrebna hrabrost i snaga izopštenosti.Često mi dolaze mladi ljudi, umetnici, dizajneri...svi ispoljavaju jednu zajedničku misao: Nisam siguran! U šumi, u mom domu to zvuči onespokojavajuće. Opterećeni konglomerizmom mladi zaboravljaju na Ničeovu poruku: „Um koči umetnost“. Brza želja za slavom, uspehom novce, institucijama takođe čini mlade udaljenim od sigurnosti. Oni žele emancipaciju dela odmah a njegovo sazrevanje u bezvremenje. Tako se uostalom oblikuje budućnost, stanje vremena koje kroji vidovitost i neprihvatanje. Ali mlad čovek je samo onda lep kada se buni. Kada ne pristaje. Kada je incidentan i pomera pravila. Niko drugi ne treba da odlučuje umesto mladih. U ideale treba verovati što duže. Uostalom zar Helderin ne peva :"NIKAKVA SUMNJA NE NARUŠAVA PESNIKOVO SAMOPOUZDANJE."Božidar Mandić
linkbold: jos samo da utvrdimo ko je umetnik. Ili Ceca Raznatovic nema pravo da se ugura u ovu recenicu?
Link to comment
  • 1 month later...
Dezulovic i Koeljo
Dvadeset prvi vijek, stoljeće mediokriteta, dobilo je tako svoga Jamesa Joycea, pisca taman po svojoj mjeri. Bilo je, dakako, i prije koeljadi, bilo ih je otkako čovjek piše i zapisuje, bilo ih je i kad je prije devedeset godina Joyce konačno u Parizu objavio svoj najslavniji roman. Ali nikad prije, u svih dvadeset stoljeća do ovoga, nije koeljad imala ambiciju da postane kanon.
Link to comment
Coelhov rokovnik za 2013. godinu zapravo je bianco-roman kojega će svaki kupac napisati sam, ali pod imenom Paula Coelha. Svi smo mi Paulo Coelho, ali samo jedan ima žiro-račun.
:lolol:super tekst, al kakve veze ima sa savremenom umetnoscu ? meni se cini da ti ovaj topik dozviljavas kao kritiku svega savremenog, vise no konkretno kritiku savremene umetnosti. just sayin'.
Link to comment
pa narocito sto je joyce zapravo duchamp literature.
Naprotiv, Dzojs je koristio reci, recenice, znakove interpunkcije, jezik. Artikulisao, i to opasno artikulisao (mnogo je teze je pisati Ulis no koeljovsku prozu). Kakav crni Disan. Da nije tako, napravio bi knjigu-pljuvaonicu (ili rokovnik, jelte), ne bi bilo stampanih reci u njoj no samo suhe korice.Sto ce reci, Dishan* je najzad dobio i svog klona u knjizevnosti - Koelja: medij - ogledalo koje reflektuje svakog mediokriteta koji ispred njega stane. Da li ces da kupis koeljov rokovnik ili platis MOMA-i da sedis ispred Marine (ispred ogledala, kako god) , svejedno.*naravno, nepravedan samo ovde prema Dishanu - on je bio veliki umetnik koji je ekspeimentisao. Sad, sto su neki njegovi eksperimenti legli medijima i trzistu za dalje metastaziranje nije do njega nego je do prirode medija i moderne civilizacije) Edited by CowBoy
Link to comment
Naprotiv, Dzojs je koristio reci, recenice, znakove interpunkcije, jezik. Artikulisao, i to opasno artikulisao (mnogo je teze je pisati Ulis no koeljovsku prozu). Kakav crni Disan. Da nije tako, napravio bi knjigu-pljuvaonicu (ili rokovnik, jelte), ne bi bilo stampanih reci u njoj no samo suhe korice.Sto ce reci, Dishan* je najzad dobio i svog klona u knjizevnosti - Koelja: medij - ogledalo koje reflektuje svakog mediokriteta koji ispred njega stane. Da li ces da kupis koeljov rokovnik ili platis MOMA-i da sedis ispred Marine (ispred ogledala, kako god) , svejedno.*naravno, nepravedan samo ovde prema Dishanu - on je bio veliki umetnik koji je ekspeimentisao. Sad, sto su neki njegovi eksperimenti legli medijima i trzistu za dalje metastaziranje nije do njega nego je do prirode medija i moderne civilizacije)
Okej, Kauboje, prvo za Džojsa i Dišana mašiš ceo fudbal - oni zaista jesu pradstavnici istog senzibiliteta, to nije nikakva novost. (Oko 32 minuta imaš priču o tome kako su Džojsovi nizovi reči "ready-made"-ovi - u sred večere sa prijateljima, izašao bi kao do WC-a, a zapravo otvorio vrata i zapisivao doslovce šta pričaju. Tu, za večerom, to nije umetnost - staviš ga u roman, i jeste umetnost.).Ali ima nešto važnije, a to je što ti je analogija neverovatno površna. Mislim, i Džojs i Ljiljana Habjanović Đurović pišu neke reči. Ali brate, nije stvar u tome, nego u onome što te reči znače. Isto tako, ti sad kažeš " da li ces da kupis koeljov rokovnik ili platis MOMA-i da sedis ispred Marine (ispred ogledala, kako god) , svejedno". Ali naravno da nije svejedno. To što radi Koeljo jeste da utvrdi najgore samozadovoljstvo svojih čitalaca, da ih utvrdi u ubeđenju da su posebni i kreativni, sve to garnirano njegovim kretenskim, ili što reče Dežulović, spomenarskim mudrostima. Marinin performans, s druge, strane, izazivo različita osećanja nelagode kako kod umetnice, tako i kod publike. Umetnica je tu, samo za tebe, u užasno neudobnom položaju, ne može da ode, ne može da ustane, ne može da se prošeta, satima - sve zbog tebe. Uz to, ona, za razliku od Koelja ćuti, što je izuzetno bitna razlika. Na stranu što si nateran da je gledaš u oči, što ne smeš da pričaš, što je to arhetispki neugodna društvena situacija, itd. Koeljo te, narupot tome pošteđuje svake neugodnosti - sve je lepo, sve je lako, umetnik je sveden na nevidljivog autoriteta koji na tebe prenosi svoje božanske moći. Pa ako je to tebi isto, onda su ti valjda i Džojs i LJHĐ isto, jerbo pišu reči. Edited by Syme
Link to comment

na stranu sto je Kauboj way-off sa Disanom i Dzojsom, ali ne bi se ja slozio da Marini performansi nisu self-gratifying. mislim nisu prijatni, ali ultimately ono sto taj performans cini uzasno samozadovoljavajucim jeste njihov bazicni set-up koji treba da isprovocira kvazi-misticko, lazno introspektivno iskustvo u unsuspecting onlookera ili u najmanju ruku da uvid u Marinu natprirodnu sposobnost koncentracije, sto opet moze biti samozadovoljavajuce u smislu da smo prisustvali super gimmicku. well, if gimmicks is what you need - great, go to a freakin' circus then (ne ti Syme, vec ja to retoricki :)). tamo ljudi idu preko vruceg kamenja i gadjaju se nozevima - sto je opet i veci adrenalin rush a i verujem introspektivnije iskustvo od njenog rhythm 10 (doduse, cirkuski ambijent i nije neki vizuelni treat, al boze moj).

Link to comment
na stranu sto je Kauboj way-off sa Disanom i Dzojsom, ali ne bi se ja slozio da Marini performansi nisu self-gratifying. mislim nisu prijatni, ali ultimately ono sto taj performans cini uzasno samozadovoljavajucim jeste njihov bazicni set-up koji treba da isprovocira kvazi-misticko, lazno introspektivno iskustvo u unsuspecting onlookera ili u najmanju ruku da uvid u Marinu natprirodnu sposobnost koncentracije, sto opet moze biti samozadovoljavajuce u smislu da smo prisustvali super gimmicku. well, if gimmicks is what you need - great, go to a freakin' circus then (ne ti Syme, vec ja to retoricki :)). tamo ljudi idu preko vruceg kamenja i gadjaju se nozevima - sto je opet i veci adrenalin rush a i verujem introspektivnije iskustvo od njenog rhythm 10 (doduse, cirkuski ambijent i nije neki vizuelni treat, al boze moj).
Ma moguće, ne sporim, Abramovićka je Koeljo za hipstere. Ali i Džojs je Koeljo za Hipstere, pa smo na istom.
Link to comment
To što radi Koeljo jeste da utvrdi najgore samozadovoljstvo svojih čitalaca, da ih utvrdi u ubeđenju da su posebni i kreativni, sve to garnirano njegovim kretenskim, ili što reče Dežulović, spomenarskim mudrostima.
... ali ultimately ono sto taj performans cini uzasno samozadovoljavajucim jeste njihov bazicni set-up koji treba da isprovocira kvazi-misticko, lazno introspektivno iskustvo u unsuspecting onlookera
... vi obojica o Koelju ili darkatraktor govori o marini?Vidis, Syme, moras tu malo dublje da zagrebes, duboko ispod publikacija o savremenoj umetnosti, mrsomudjenja kriticara i Drajv tehnologije fabrikovanja znacenja i referenci.Dzojs, da je pisao nekoliko vekova ranije, pisao bi drugacije fakat ali verujem da bi smo i tada od njega imali dobru odlicnu knizevnost. Sa druge strane, Marina, da se vrati u istoriju, ne bi uspela ni bangavu kolibu da napravi a kamoli 1Panteon. Mislim, pojednostavljujem da bi ti ukapirao:)edit: vec sam objasnio moje vidjenje Dishana, taj bi takodje pravio kvalitetne stvari u bilo kojoj tacki istorije - kreativan, talentovan, inteligentan, sasvim dovoljno. Problem je sto se od njegovog eksperimenta pravi citava epoha koju vode mediji sa jedne, drkadzije sa druge i posebna publika sa trece strane.Ne zaboravimo da je jedan od darova industrijske revolucije obicnom coveku mogucnost da se oseca posebnim - nema vise prezivljavanja za lebac, uvek cu imati za sendvic, ajfon, iznoseni dzins i gel za hip frizuru. Eto fine publike za Mikser performanse (cujem da je npr. neko u stiklama trcao po zgradi geozavoda i da je publika morala da bude u prostoriji - mom ortaku obezbedjenje nije dozvolilo da izadje. Umetnos.). Edited by CowBoy
Link to comment

kad smo kod artikulacije, zanima me jedna prosta stvar.DuChamp%25252C%252520King%252520%252526%252520Queen%252520Surrounded%252520by%252520Swifts%252520Nudes.jpgkako ti ovakvom majstoru možeš da osporiš potonji rad? nije li on stekao dovoljno kredita da može da eksperimentiše s pisoarima? odakle ti ideja da ti bolje razumeš njegovu umetničku zaostavštinu od ostalih koji se oduševljavaju pisoarom? mislim, to je jedno jako samouvereno shvatanje. ovako dobrom slikaru treba ukazati poštovanje. i njemu i čudnim mu putevima.

Link to comment
Dzojs, da je pisao nekoliko vekova ranije, pisao bi drugacije fakat ali verujem da bi smo i tada od njega imali dobru odlicnu knizevnost. Sa druge strane, Marina, da se vrati u istoriju, ne bi uspela ni bangavu kolibu da napravi a kamoli 1Panteon. Mislim, pojednostavljujem da bi ti ukapirao:)
kad se vec vracas u proslost, ja verujem da bi Marina bila jedan dobar saman, odn. vestica zavisno od epohe. marginalna figura od koje se zazire. neko ko kanalise onostrano. ali to pretpostavljam da to ne prolazi sa tvojim rigidnim 'tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi' ramom kojim pokusavas promatrati umetnost.
Link to comment
kad smo kod artikulacije, zanima me jedna prosta stvar.kako ti ovakvom majstoru možeš da osporiš potonji rad? nije li on stekao dovoljno kredita da može da eksperimentiše s pisoarima? odakle ti ideja da ti bolje razumeš njegovu umetničku zaostavštinu od ostalih koji se oduševljavaju pisoarom? mislim, to je jedno jako samouvereno shvatanje. ovako dobrom slikaru treba ukazati poštovanje. i njemu i čudnim mu putevima.
vec sam objasnio moje vidjenje Dishana, taj bi takodje pravio kvalitetne stvari u bilo kojoj tacki istorije - kreativan, talentovan, inteligentan, sasvim dovoljno. Problem je sto se od njegovog eksperimenta pravi citava epoha koju vode mediji sa jedne, drkadzije sa druge i posebna publika sa trece strane.
@Dark: +1, slazem se, bila bi u vesticjoj profesiji, kuvala bi krilca od slepog misa i zaludjivala plebs, taman kao sto i danas to radi. Edited by CowBoy
Link to comment
... vi obojica o Koelju ili darkatraktor govori o marini?Vidis, Syme, moras tu malo dublje da zagrebes, duboko ispod publikacija o savremenoj umetnosti, mrsomudjenja kriticara i Drajv tehnologije fabrikovanja znacenja i referenci.Dzojs, da je pisao nekoliko vekova ranije, pisao bi drugacije fakat ali verujem da bi smo i tada od njega imali dobru odlicnu knizevnost. Sa druge strane, Marina, da se vrati u istoriju, ne bi uspela ni bangavu kolibu da napravi a kamoli 1Panteon. Mislim, pojednostavljujem da bi ti ukapirao:)edit: vec sam objasnio moje vidjenje Dishana, taj bi takodje pravio kvalitetne stvari u bilo kojoj tacki istorije - kreativan, talentovan, inteligentan, sasvim dovoljno. Problem je sto se od njegovog eksperimenta pravi citava epoha koju vode mediji sa jedne, drkadzije sa druge i posebna publika sa trece strane.Ne zaboravimo da je jedan od darova industrijske revolucije obicnom coveku mogucnost da se oseca posebnim - nema vise prezivljavanja za lebac, uvek cu imati za sendvic, ajfon, iznoseni dzins i gel za hip frizuru. Eto fine publike za Mikser performanse (cujem da je npr. neko u stiklama trcao po zgradi geozavoda i da je publika morala da bude u prostoriji - mom ortaku obezbedjenje nije dozvolilo da izadje. Umetnos.).
Ne, Kauboje, da je Džojs pisao par vekova ranije, on prosto ne bi bio Džojs, kao što ni Marina ne bi bila Marina, prosto je besmisleno o tome govoriti, ne postoji nikakva esencija Džojsa koja se mogla javiti i u nekom drugom periodu, Džojs je prosto konstituisan svojim vremenom, ovakva nagađanja su potpuno besmislena. Ipak, sama činjenica da ti o umetnosti misliš kao o delu vanvremenih genija koji mogu šetati po epohama i ne izgubiti ništa od svoje genijalnosti, speaks volumes. Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...