Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

Čudna je ta ljubav zapadnih medija i islamističkih grupacija. Još od kad su savatali bin Ladena za intervju po onim pećinama. Ali kad ih pecaju dronovima onda ih traže 16 godina.

Link to comment

talibani sve ovo rade veoma pametno, prakticno su zauzeli sve bitne tacke bez ispaljenog metka i strpljivo cekaju da se zapadnjaci povuku. cela operacija kao da se vodi iz nekog centra koji zna sta radi. ISI?

Link to comment
5 hours ago, Čutura said:

talibani sve ovo rade veoma pametno, prakticno su zauzeli sve bitne tacke bez ispaljenog metka i strpljivo cekaju da se zapadnjaci povuku. cela operacija kao da se vodi iz nekog centra koji zna sta radi. ISI?

ISI 1/1. Pakistansko čedo.

Link to comment

Zakuvava se oko Panjshira. Ono što je provereno jeste da se juče odigrao napad na Talibane u Baghlanu, uz 60 ubijenih Talibana. Talibani šalju pojačanja. Neprovereno je da je pojačanje stiglo iz Kunduza, te da je grad ostao prazan i da su protivničke milicije ušle u ovaj grad.

 

 

 

Link to comment
5 hours ago, Spooky said:

Jedan članak koji sam našao na prethodnom twitter threadu koji dobro objašnjava neke stvari

https://www.sarahchayes.org/post/the-ides-of-august

 

Jako zanimljivo i vredno citanja. Par stvari mi je zaparalo uvo. Jedna -

 

Quote
I was there. Afghans did not reject us. They looked to us as exemplars of democracy and the rule of law. They thought that’s what we stood for.

 

mi deluje kao potpuna besmislica. Ovo se mozda odnosilo na nekakav urbani svet po Kabulu ili krug saradnika, ali potpuno mi je nezamislivo da su negde po avganistanskoj provinciji videli amerikance kao uzore demokratije.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

Jako zanimljivo i vredno citanja. Par stvari mi je zaparalo uvo. Jedna -

 

 

mi deluje kao potpuna besmislica. Ovo se mozda odnosilo na nekakav urbani svet po Kabulu ili krug saradnika, ali potpuno mi je nezamislivo da su negde po avganistanskoj provinciji videli amerikance kao uzore demokratije.

 

Teško je to reći, Ipak se radi o nekome ko je bio u direktnoj komunikaciji sa njima i ko dobro govori paštunski (distanca će svakako uvek postojati). Svesni su oni bili da se veliki deo programa mora realizovati u ruralnim delovima, ako misle da uspeju. Recimo, bio je program selekcije i obuke babica kako bi se smanjio visok stepen smrtnosti novorođenčadi Ta brojka je smanjena za 5 puta. Sa druge strane postojali su i projekti na koje su utrošene milijarde, a koji nikada nisu zaživeli i gde je u startu 40% novca otišlo u džepove tajkuna. Biće sada dosta tekstova i svedočenja iz prve ruke. Dosta toga je dokumentovano u SIFAR izveštajima, ali to zahteva analizu. A pitanje je i koliko će se javnost interesovati za to.

Link to comment

Nitko, nitko nije imao ni natruhu pojma koliko će se brzo Talibani iza brda valjati i do Kabula dovaljati.
 

 


S obzirom da tako malo poznaju zemlju koju su okupirali, i bolje im je da se spakiraju. Uvijek će je moći posjećivati dobrim starim dronovima, osim ako talibanski tata Pakistan odluči da ne dopušta više da mu stranci lemaju nejač�

 

 

- - -

 

Stu hvali mirniju situaciju na britanskom dijelu prilazne ceste užasa. Pa kako li je to čudo Britancima pošlo za rukom? Nije preteško pogoditi...
 

 


Cijela odgonetka ovdje:

 

 


 

  • +1 2
Link to comment

 

- - -

 

Quote

Last week, the Afghan filmmaker Sahraa Karimi hastily packed a few things, made it onto a flight, and watched from the airplane window as her city got smaller and smaller.

New Yorker

 

- - -

 

 

- - -

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...