Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

Вероватно. У Баграму су оставили цивилна и оклопна возила без кључева.

 

Quote

The Americans left behind about 3.5 million items, Gen Kohistani said, including tens of thousands of bottles of water, energy drinks and military ready-made meals, known as MREs. They also left behind thousands of civilian vehicles, without keys, and hundreds of armoured vehicles, the Associated Press reported.

They took heavy weapons with them and detonated some ammunition stocks, but left behind small weapons and ammunition for the Afghans, Gen Kohistani said.

https://www.bbc.com/news/world-asia-57682290

Link to comment

Onako potpuno laički, bez da pravdam ekipu iz "pax americane".. ne kontam kako da kreneš u evakuaciju desetine hiljada saradnika pa i vojne opreme a da ne napraviš paniku epskih razmera i istog momenta poljuljaš "moral" domaće vojske koja kao treba da se bori. Mesec dana pre kao inkognito izvlačiš saradnike i opremu preko noći i svi kao ćute i mašu?
 

  • +1 4
Link to comment
7 hours ago, Bojan said:

Veterani oštro kritikuju zvanične stavove. I koliko vidim brane avganistanske vojnike sa kojima su bili.

 

 

Americke politicare  bas mnogo zabole za njihove vojne veterane. Spomenu ih tu i tamo kada treba da se prigrabi po neki politicki poen i na dan   veterana, taj njihov praznik . Odbijaju da im obezbede kvalitetno lecenje,  da im pokriju troskove  itd. Zato i imaju visok procenta samoubistva medju veteranima .

Edited by Micko8
Link to comment
2 hours ago, Micko8 said:

Americke politicare  bas mnogo zabole za njihove vojne veterane. Spomenu ih tu i tamo kada treba da se prigrabi po neki politicki poen i na dan   veterana, taj njihov praznik . Odbijaju da im obezbede kvalitetno lecenje,  da im pokriju troskove  itd. Zato i imaju visok procenta samoubistva medju veteranima .

 

Nisam baš siguran u ovo. Evo Bajden se danima upinje da opravda nekako ovaj debakl. A izjave mu padaju u vodu odmah pošto ih izgovori. Rok za evakuaciju sada već definitivno pomera za septembar. A sama misija evakuacije je gotovo nemoguća i stvari su daleko od toga da su pod kontrolom i da zavise od Amerikanaca. Treba evakuisati najmanje sto hiljada ljudi. Sa tempom od recimo 7000 ljudi dnevno za to će im trebati nešto više od dve nedelje. Ali stvar je u tome da sada ne mogu svi da dođu do aerodroma, te da puno toga zavisi od toga kako će se postaviti Talibani. A čujemo sve više informacija da su oni krenuli da traže neke ljude po spiskovima koje imaju.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Kenji said:

Onako potpuno laički, bez da pravdam ekipu iz "pax americane".. ne kontam kako da kreneš u evakuaciju desetine hiljada saradnika pa i vojne opreme a da ne napraviš paniku epskih razmera i istog momenta poljuljaš "moral" domaće vojske koja kao treba da se bori. Mesec dana pre kao inkognito izvlačiš saradnike i opremu preko noći i svi kao ćute i mašu?
 

Ovo jeste dobro pitanje. I u stvari ne postoji bilo kakvo povlačenje koje ne bi izvazvalo traume, dok su god Talibani u vojnoj kampanji. Dakle, jedna od varijanti je da se od njih dobiju garancije za prestanak svih vojnih dejstava do političkog dogovora. Ako je to bilo nemoguće, onda nije trebalo ići u ovako naglo povlačenje. Trebalo je u poslednjoj fazi zadržati prisustvo u Kabulu, uz to zadržati i aerodrom i bazu Bagram i obezbediti koridore do kabulskog i ovog vojnog aerodroma. Veći deo elitne 82 divizije bi morao da ostane. Jer stvar evakuacije se pretežno svodi na Kabul.

Link to comment
Hm, jesu pravili isto ovako sa USA i KSA kako gaze demokratiju?... :fantom:
Pravo pitanje je zašto se gazi ako (se) to ne koristi... Toliko novca poreskih obveznika da se neka Kina okoristi time... Indija se tu nešto gura ali nema taj kapacitet

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
5 hours ago, Micko8 said:

Americke politicare  bas mnogo zabole za njihove vojne veterane. Spomenu ih tu i tamo kada treba da se prigrabi po neki politicki poen i na dan   veterana, taj njihov praznik . Odbijaju da im obezbede kvalitetno lecenje,  da im pokriju troskove  itd. Zato i imaju visok procenta samoubistva medju veteranima .


Ovo uopšte nije tačno. Postoje VA bolnice, kao i mnogo ambulanti i ostalog koji se brinu o veteranima i koji u velikoj vecini ne plaćaju ništa. Posle senatora imaju najbolje zdravstveno - sa razlogom.

Link to comment
8 hours ago, Rowanoke said:

Gde je ovo??? Ko slikao?

Ne znam tko je slikao, ali to je na prilazu aerodromu. Razgovaraju svaki dan, moraju hendlati situaciju... zajedno.

Link to comment
16 hours ago, dragance said:

Ovo uopšte nije tačno.

Ja bih rekao da je to diskutabilno - nikako da uopste nije tacno. Ne secam se da li je to sto sam citao bilo u nekakvom dokumentarcu i/ili u knjizi al' nije nikako izgledalo, bash nikako. Odoh da  potrazim (ili da se prisetim odakle mi)... 

Link to comment

Pa imam drugara, matorog čiču koji je bio u Vijetnamu. Bio je beskućnik neko vreme, ali su ga VA, kao i VA zdravstvo izvukli iz govana. A posećivao sam poslovno razne VA bolnice. Odlično su opremljene i skoro niko ništa ne placa iz svog džepa. 

Link to comment
×
×
  • Create New...