Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

3 hours ago, vememah said:

 

 

 

 

kmee kmee

 

Boris i Brexit ekipa mogu slobodno da se najedu govana sa "key ally". Sad mogu slobodno da se otcepe i od US. Oh, wait...

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Bojan said:

Ovo jeste verovatno tačno. Ali ovo su stavke predstavljene u američkom budžetu. To ne znači da su ove pare završile kao ulaganja u Avganistanu. Tu mogu biti i plate raznih savetnika, troškovi planiranja i realizacije cele operacije od kojih se dobar deo odnosi na aktivnosti izvan Avganistana. Konkretno stoji da je u opremanje i obuku avganistanske vojske uloženo oko 88 milijardi dolara.

Koji deo toga je odvojeno na research and development? Military research

Link to comment
23 minutes ago, Rowanoke said:

Koji deo toga je odvojeno na research and development? Military research

 

Generalno, bar 30% tih para (u ovom konkretnom slucaju verovatno duplo vise od toga) nikad ne ode dalje od Menhetna, samo se presele iz jedne banke u drugu u istoj ulici ili aveniji. To se desava kod svih tih "investicija", posebno su UN agencije notorious po tom pitanju. Razne plate, astronomski honorari za prave ili fantomske usluge ljudi koji nisu videli region u kojem se investira ni preko Zoom-a, placanje "usluga" raznim ekspertima ni za sta i analiticarima nicega, cover troskovi odrzavanja infrastrukture i slicno.

  • +1 1
Link to comment

 

50 minutes ago, Rowanoke said:

Koji deo toga je odvojeno na research and development? Military research

Ne znam. Verovatno to ima negde detaljnije predstavljeno. Ovaj gornji izvor navodi samo osnovne podatke o ljudskim žrtvama i budžetu.

 

Koga ne mrzi može da pogleda SIGAR (Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction) izveštaje za kongres (kvartalni). Ovo je njihov poslednji kvartalni izveštaj iz jula 2021. A ovo je sumarni završni izveštaj iz avgusta 2021

.

Link to comment

 

45 minutes ago, harper said:

To se desava kod svih tih "investicija", posebno su UN agencije notorious po tom pitanju.

 

U mojoj prethodnoj organizaciji sam na projektu dobio 4 CFE (Cost Free Experta). Trazio sam jednog programera, dobio 2 projeckt menadzera, 1 system admina i 1 network inzenjera. Dosli tipovi pravo iz Pentagona i bas su bili nalozeni da nesto rade i reformisu a nama su stvari trebalo samo upgredovati neke stare aplikacije. Kasnije kad smo se malo upoznali kazu da su radili u misiji u Avganistanu. I ja onako kazem to mora da je bilo veliko iskustvo. Kazu oni ma jok bili celo vreme u Pentagonu i neke reporte u excelu vrteli. Ocigledno je kad su drugi ukapirali da prave vise stete nego koristi poslali su ih nama u Bec kao CFE.  Cenim da su i oni uracunati u ovim gore brojevima.:laugh:

  • +1 7
  • Haha 2
Link to comment
4 hours ago, chandra said:

 

kmee kmee

 

Boris i Brexit ekipa mogu slobodno da se najedu govana sa "key ally". Sad mogu slobodno da se otcepe i od US. Oh, wait...

Hehe,Biden nije mogao da se popisa po Englezima ali im je izrucio urin kesu na glavu

Link to comment
×
×
  • Create New...