Jump to content

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

14 minutes ago, mareeee said:

Da li je ovo možda snimljeno u Americi sa glumcima?

 

Gotovo izvesno, dokle je ovo izgleda autenticno:

 

 

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, mareeee said:

Da li je ovo možda snimljeno u Americi sa glumcima?


meni ovo ne liči na autentični video nego na themed party, posebno način na koji plešu se može videti po “zapadnjačkim” klubovima. 

Link to comment
2 hours ago, Boycie said:


meni ovo ne liči na autentični video nego na themed party, posebno način na koji plešu se može videti po “zapadnjačkim” klubovima. 

 

.

 

Mislim da je autentican, mene po pokretima veoma podseca na Kavkazku Lezginku, prvi put sam taj narodni ples video u "12" Mihalkova....bio sam zatecen, igraju ga sve zemlje Kavkaza bez obzira na veru...

 

https://zen.yandex.ru/media/id/60645a7e71eddf18a9835abc/lezginka-kavkazskaia-luchshie-tancory-i-ispolnenie-606f5c9dcf864e500a6b96a8

 

.

Edited by barba
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, Rowanoke said:

Ja koliko znam odbrana Tajvana je u Americkom zakonu. 

Odbrana Afgana je pod Natoom

Ne nije, vec su se SAD obavezale da pomazu Tajvanu odrzavati "borbenu gotovost".

 

The Taiwan Relations Act does not guarantee the U.S. will intervene militarily if the PRC attacks or invades Taiwan nor does it relinquish it, as its primary purpose is to ensure the US's Taiwan policy will not be changed unilaterally by the president and ensure any decision to defend Taiwan will be made with the consent of Congress. The act states that "the United States will make available to Taiwan such defense articles and defense services in such quantity as may be necessary to enable Taiwan to maintain a sufficient self-defense capabilities". However, the decision about the nature and quantity of defense services that America will provide to Taiwan is to be determined by the President and Congress. America's policy has been called "strategic ambiguity", and it is designed to dissuade Taiwan from a unilateral declaration of independence, and to dissuade the PRC from unilaterally unifying Taiwan with the PRC.

https://en.wikipedia.org/wiki/Taiwan_Relations_Act

 

To je ujedno i argument Kine u propagandno-psiholoskom ratu protiv Tajvana: americka podrska Tajvanu je prije svega self-serving i ne kosta Ameriku nishta. SAD prodaju oruzje i zaradjuju, a ako/kad zagusti nece doci u pomoc i nece niko od Amera da pogine.

 

Docim je sa J. Korejom i Japanom drugacije, jer su tamo ozbiljne efektive smjestene i one kostaju, a ako zagusti moze dosta i da ih zijani. Plus ugovori o saveznistvu i obavezi ratovanja ako je neko od podpisnika napadnut.

Link to comment
26 minutes ago, apostata said:

Ruska procjena tehnike koje su Talibani dobili uzimanjem vlasti.

 

 

E9DpfFPWQAATzDq.jpg

lol

očekivao sam znatno više za tih 2000 milijardi koje su navodno uložili u avganistansku vojsku, gde su barem 2 eskadrile f-16, barem 6 tenkovskih brigada opremljenih abrams tenkovima, barem 20 apač helikoptera

- nije ni čudo da su se raspali ko krajišnici 95, sa čime bre da brane gradove, sa lakim pešadijskim vozilima i ruskim kršem iz sredine prošlog veka, koje probijaju rpg-ovi

Link to comment

Btw. koga zanima, ovaj 10 godina star dokumentarac u dva dela lepo objasnjava glupost Britanaca, Sovjeta i sada Amerikanaca. Prakticno predskazuje ovo sada - Rorija nazalost niko nista nije pitao. Izabrali Dzonsona umesto ovog lika koji se kandidovao za sefa Torija/PM.

 
Ne radi link - ubaciti Afghanistan: The Great Game Part 1/2, BBC

Edited by Anduril
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
7 hours ago, chandra said:

 

Nego, jel sad talibanski vojnici postaju vojnici Avganistana i oblace uniforme ili ce i dalje da budu gerila? Kako je bilo 90-tih?

 

S obzirom na to koliko je heterogena ta grupa, imalo bi smisla da pokusaju da ih uvedu u nekakav red i sistem komandovanja. S druge strane, ovaj americki pokusaj formiranja vojske videli smo kako je zavrsio. A i cim bi obukli uniforme, verovatno bi se naslo 30 lokalnih milicija i 10 pokreta da zapucaju po njima.

 

 

 

pa mislim rat je gotov. obicni pripadnici talibanske vojske, desetine hiljada njih, sada ce se vratiti civilnom zivotu - povratak selu, gde ce eventualno biti neke lokalne badze, ako i to, zavisi kako se ko snadje, roditeljima, zenidba je na redu, deo ce se naseliti u gradove koje su prvi put videli gde ce imati mozda neke policijske/parapolicijske/administrativne/serijstskopravosudne poslove... talibanska elita koja se meri pretpostavljam u najvise par hiljada individua ce dobiti znacajnije administrativne i privredne funkcije (i uhljebnicke "funkcije"). izuzetno mali broj onih koji mogu da se integrisu u redovnu vojsku kao nekakve staresine ce dobiti funkcije tog tipa. u sustini talibani ce prestati da postoje kao vojska i postace rezim, a redovna vojska avganistana ce ostati vojska avganistana, jedino jos slabija nego za vreme amerikanaca (jedan duzi period, mada ne zauvek) nesto rebrendirana sa nekom gardom ili slicnim talibanskim pretorijanskim elementom. mislim da je u toj neminovnoj transformaciji moguce i frakcionisanje i radjanje ultratalibana (koji verovatno ionako vec postoje samo sto ja nisam mnogo upucen), povezanih sa drogom i organizovanim kriminalom koji ce ostati izvan kontrole talibanskog rezima i koji ce predstavljati hronicni izvor nestabilnosti. to su neke misli koje mi padaju na pamet. mozda sam se bas nalupetao, nek me neko ispravi. 

Edited by Krošek
pp
  • +1 2
Link to comment
×
×
  • Create New...