Jump to content

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

4 hours ago, arheolog1981 said:

Scena kao iz Borata, čekam da iskoči Saša Baron Koen

Sent from my M2002J9G using Tapatalk
 

 

Ali, od reci do reci sam isto pomislio.:D

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Bojan said:

Protesti u Jalalabadu. Traže da se zadrži avganistanska zastava. Inače, poslednja tri dana, od kako su Talibani preuzeli, dosta se razmahao ovaj pokret. Bio je i haštag za to.

 

Talibani pucali na učesnike protesta održanog u znak podrške zvaničnoj zastavi Avganistana u Džalalabadu. Mediji: Ima mrtvih i ranjenih.

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=08&dd=18&nav_category=78&nav_id=1908718

 

Malo im je trebalo da pokažu svoje pravo lice. 

 

 

Link to comment
1 hour ago, bags said:

Austrijski ministar policije vec radi sjajan PR za svoju stranku gde ec nagalasava da Austrija nema razloga da primi bili koga iz Avganistana i da ce cak vrlo skoro nastaviti planirane deportacije bez obzira na nove okolnosti.

 

Iskreno, uz svu najiskreniju podrsku izbeglicama od rata i nasilja, meni su prilicno pomesana osecanja. Ne fali mi empatije za bilo ciju licnu sudbinu, ali mi u celom procesu ilegalne imigracije i njenog procesuiranja (na ovaj ili onaj nacin), fali neki iole smisleni osecaj pravde i pravicnosti. Ne samo u odnosu na to sta je po zakonu, jebes zakone, vec i u odnosu na to odakle uopste neke nase (moralne) norme dolaze i kako se primenjuju, a sve to opet ima direktne veze sa sustinskim manjkavostima demokratije. Ako jedno drustvo izabere vecinski da zivi radije u nekakvom plemenskom obliku organizovanja, kakvo je tu pravo ili obaveza demokratskih zemalja da ih civilizuju i uteruju u nekakve demokratske normative? Ili da spasavaju manjinu koja je ostala zarobljena u tom drustvu? Kolika je potlacena manjina samo u Kini koju bi vredelo spasavati? Da li bi trebalo dati status izbeglice svim zenama Avganistana ili samo onim emancipovanim koje su u stanju da formulisu da su im uskracena prava ili da su zrtve nasilja?

 

Na nekoj skali varvarstva, meni je smrtna kazna injekcijom u US mnogo bliza kamenovanju u Avganistanu nego odsustvu smrtne kazne u EU. O Gvantanamu da ne pricamo ili o bombardovanju civila.

 

Ili, s druge strane, preostala nekontaktirana plemena. Ubismo se braneci njihovo pravo da zive kako zive, u uredjenju kakvo god imaju, bez obzira da li se u njemu kasape ili medjusobno peku na raznju. Mozda bi neko od njih isto tako rado izbegao?

 

Sta cemo s drugim zemljama gde je zakon zasnovan na shariji? U Kataru sledi 100 shiba za prevaru ili smrt ako je prevara sa nevernikom?

 

Sta cemo kad krenu izbeglice zbog gladi i globalnih klimatskih promena. Pre dvadesetak godina bila je zabavna drama o tome kako Holandiju prekrije more i onda holandjani krecu u kolektivni zbeg u Nemacku, pa kako su tamo docekani i sta im se tamo zbiva.

 

Stvarno ne znam... Posle WW2 bilo je pokusaja da se uspostavi nekakav univerzalni sistem vrednosti i prava, kroz UN, pa i kroz pokret nesvrtanih, nekakva svest o jedinstvu civilizacije i covecanstva. Sada je ta ideja toliko razjebana da je nema vise ni u tragovima. Propustena je svaka prilika za neko sravnjivanje racuna i nejednakosti iz doba kolonijalizma. Tako da ovo sto sada imamo je potpuni kalambur oprecnih nacela, reakcija, politika, principa koji su svi istovremeno primenjivi, pa je tako moguce i sve ovo sto se desava u Avganistanu od 70-tih, u Libiji, Palestini, po Africi, pa i na Balkanu.

  • +1 8
  • -1 1
Link to comment
37 minutes ago, chandra said:

Ako jedno drustvo izabere vecinski da zivi radije u nekakvom plemenskom obliku organizovanja, kakvo je tu pravo ili obaveza demokratskih zemalja da ih civilizuju i uteruju u nekakve demokratske normative? Ili da spasavaju manjinu koja je ostala zarobljena u tom drustvu?

 

Ignorisanjem sigurno nećeš dobiti boljitak, tj pitanje vremena kada će se neki problem ili "problem" preliti i u tvoje dvorište

  • +1 3
Link to comment
4 hours ago, Bojan said:

Protesti u Jalalabadu. Traže da se zadrži avganistanska zastava. Inače, poslednja tri dana, od kako su Talibani preuzeli, dosta se razmahao ovaj pokret. Bio je i haštag za to.

 

Gde se to razmahao?

Mozda tu ima necega, ali u ovom protestu vidim max. 100 ljudi a onih zena juce u Kabulu je bilo do 10.

Lenjost svetskog novinarstva je jeziva.

Pici Twitter, i nema da brines.

 

 

 

 

Link to comment
18 hours ago, Peter Fan said:

From what happened in Afghanistan, they should perceive that once a war breaks out in the Straits, the island's defense will collapse in hours and the US military won't come to help.

 

A rat će da počne Tajvan, pretpostavljam? Lepo što se bar outuju ovako.

 

16 hours ago, vememah said:

 

Profesionalcitm.

 

16 hours ago, borris_ said:

Pricamo o zemlji gdje 99% ljudi zeli šeriatski zakon i to onaj tvrđi.

 

E8_ksckWQAU_cVj?format=png&name=900x900

 

Procenti su katastrofalni kako god, ali za Bosnu koju sam znao su čist horor. Takođe, postoje zadrtosti i zadrtosti. "On da radi ona da rađa" kao najbolesniji šovinizam s ove strane Drine i fokin kamenovanje za preljubu kod dojučerašnjih komšija, bilo bi lepo da se pri takvim paralelama ne izvlači znak jednakosti tek tako.

Edited by zorglub
  • +1 1
Link to comment

@Budja

Razmahao se na tviteru. Navodno je u još nekoliko provincija održan protest povodom zastave.

 

 

Sve informacije koje sada dolaze treba uzete sa rezervom. Čak i ako uzmemo da Talibani imaju dobru nameru da uspostave sigurnost biće tu problema. Evo još jedna vest koju je sama žena koja je postavila demantovala - Talibani koji su joj upali u kuću bili su lažni.

 

Pre izvesnog vremena je bilo da je Saleh krenuo sa nekom milicijom iz Panjshira južno. Ali, između ostalog, evo zašto se ljudi zajebavaju sa Salehom.

 

Edited by Bojan
Link to comment
12 minutes ago, Budja said:

 

Gde se to razmahao?

Mozda tu ima necega, ali u ovom protestu vidim max. 100 ljudi a onih zena juce u Kabulu je bilo do 10.

Lenjost svetskog novinarstva je jeziva.

Pici Twitter, i nema da brines.

 

 

 

 

Meriti sada da li je izašlo 100 ili 1000 ljudi ili 10 žena u Kabulu je potpuno bezveze. Ja sada nikome ne bih savetovao da izlazi ili organizuje bilo kakve proteste tamo.

Link to comment
19 minutes ago, desboj said:

 

Ignorisanjem sigurno nećeš dobiti boljitak, tj pitanje vremena kada će se neki problem ili "problem" preliti i u tvoje dvorište

 

Da, ali od 100% ignorisanja, do posaljemo vam 100k trupa da vam 20 godina objasnjavaju "nesto" je ogromna razlika. S tim da je moj problem upravo u tom "nesto". Vrlo je neodredjeno koji deo zapadne civilizacije bismo mi tacno da implementiramo tamo ili negde drugo. I u kojoj meri. I ima li uopste smisla uterivati stvari parcijalno.

 

Link to comment
13 minutes ago, Bojan said:

Meriti sada da li je izašlo 100 ili 1000 ljudi ili 10 žena u Kabulu je potpuno bezveze. Ja sada nikome ne bih savetovao da izlazi ili organizuje bilo kakve proteste tamo.

 

Nego, jel sad talibanski vojnici postaju vojnici Avganistana i oblace uniforme ili ce i dalje da budu gerila? Kako je bilo 90-tih?

 

S obzirom na to koliko je heterogena ta grupa, imalo bi smisla da pokusaju da ih uvedu u nekakav red i sistem komandovanja. S druge strane, ovaj americki pokusaj formiranja vojske videli smo kako je zavrsio. A i cim bi obukli uniforme, verovatno bi se naslo 30 lokalnih milicija i 10 pokreta da zapucaju po njima.

 

 

Link to comment
2 minutes ago, chandra said:

 

Nego, jel sad talibanski vojnici postaju vojnici Avganistana i oblace uniforme ili ce i dalje da budu gerila? Kako je bilo 90-tih?

 

S obzirom na to koliko je heterogena ta grupa, imalo bi smisla da pokusaju da ih uvedu u nekakav red i sistem komandovanja. S druge strane, ovaj americki pokusaj formiranja vojske videli smo kako je zavrsio. A i cim bi obukli uniforme, verovatno bi se naslo 30 lokalnih milicija i 10 pokreta da zapucaju po njima.

 

 

Bilo je nekih slika gde su Talibani obukli one američke maskirne uniforme (cela jedinica). Mislim da će ostati i neki vojnici iz ANSF (vladine snage), naročito ona deficitarna zanimanja, kao recimo piloti. S obzirom da je kod Talibana izmešano sve i svašta mislim da će neki od njih ostati kakvi jesu i nastaviti kao neka plemenska milicija. Redovna vojska ne znam kako će izgledati, a mislim da su devedesetih bili uglavnom onakvi kakvi su i došli. A takvi su i otišli. Sada će se u nekom političkom smislu potezati i pitanje decentralizacije pa će i to možda uticati na strukturu vojske.

  • +1 1
Link to comment

Jako je zanimljiv nalog sada već bivšeg guvernera centralne banke Ajmal Ahmady (napustio Avganistan). Još u subotu (dok je vlada bila u Kabulu) Amerikanci su blokirali avganistanske rezerve (oko 9,5 milijardi), jer su Talibani još uvek na listi terorističkih organizacija. Gani je istog dana razgovarao sa Blinkenom i ovaj je rekao da će omogućiti transfere, ali to se nije desilo, jer je Kabul predat (nedelju na ponedeljak).

 

Talibani sada pritiskaju službenike centralne banke koji su ostali u Kabulu - gde su avganistanske pare. Guverner tvrdi da nijedan dolar nije uzet sa tih računa i da se to lako može proveriti, te da blokada nema nikakve veze sa centralnom bankom. Kaže i da bi Talibani pod hitno trebali da uvrste nekog ekonomistu u tim.

 

 

Ako se blokada bude nastavila biće inflatornih kretanja, što će biti udarac za ionako siromašno stanovništvo

 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...