Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

11 hours ago, vememah said:

 

 

 

 

 

Napravio i prigodni nalog:

 

 

I od pre neki dan:

 

 

Sa Salehom se sada dosta sprdaju u komentarima. Recimo, Hosna Jalil, nekada u Ganijevoj vladi, a kasnije u NGO, kaže kako Saleh ima degolovski momenat. On je bio Ganijev potpredsednik i to po sebi nije nebitna funkcija. Predsednik kada se kandiduje imenuje i dva potpredsednika. S obzirom da je jak predsednički sistem i potpredsednik je tu bitna figura. Sa druge strane, Saleh je imao toliko antitalibanskih izjava, uključujući i ovo sada, da ne može očekivati, kako bi sada mogao očekivati neku poziciju u ovim pregovorima Talibana sa raznim akterima. A i ta njegova funkcija je mnogo bliska Ganiju, koji je sada očigledno uzet kao neko na koga će se sve svaliti (o čemu sam i ranije govorio).

 

Opet neki funkcioneri bivšeg režima mogu očekivati uhljebljenje i u novoj vlasti. Pre svih Abdulah. On je takođe bio blizak Masudov čovek. Juče ga je ovaj Taliban na konferenciji oslovio sa Dr Abdulah. Tako da mislim da je on viđen na nekoj poziciji. Isto mislim da važi i za starog Hekmatijara. I Masudova braća, koji su sada van Avganistana navodno učestvuju u ovim pregovorima. Za samog Masudovog sina ne znam kako će se stvari odvijati. Ali Talibani će generalno poštovati lik i delo Masuda iako im je on bio najljući protivnik svojevremeno.

Link to comment

Na jednoj od najpopularnijih avganistanskih televizija TOLO, njihova novinarka je u emisiji uživo, jedan na jedan, razgovarala sa visokim funkcionerom Talibana.

 

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

U Bosni bi 4% Bošnjaka da kamenuje? Pa, ok, to odgovara broju zadrtih idiota u svakoj naciji, nije to ništa strašno... To je oprilike brj onih koji u srbiji dele Dveraške svetonazore...

 

Ono što jeste srašno je što bi u nekm zemljama, 80+% celog stanovništva kamenovalo za preljubu...

 

Mislim da to vazi za deo regiona koji je  nekad bio deo Otomanske Imperije bez obzira na religiju koju nominalno ispovedaju. Uz neke regionalne razlike taj poluorjentalni mentalitet je zastupljen kod mnogih i prenosi se transgeneracijski.  

 

Ko ga bi kamenovali? Ili bolje da cutim...

Edited by Moonwalker
Link to comment

Protesti u Jalalabadu. Traže da se zadrži avganistanska zastava. Inače, poslednja tri dana, od kako su Talibani preuzeli, dosta se razmahao ovaj pokret. Bio je i haštag za to.

Link to comment

 

2 hours ago, radisa said:

Misliš da među Bošnjacima nema 15% onih koji bi priemnjivali šerijatski zakon? (u obradu ulazi samo stanovništvo Muslimanske veroispovesti, ako sam dobro skontao)...

 

 

 

Usled raznih okolnosti (mladoliderstvo u NGO, poslovi roditelja, kasnije na fakultetu bio blizak sa likovima iz bosnackih klubova) imao sam priliku da obidjem neke od najnerazvijenijh delova Federacije. Procenat od 15% za uvodjenje serijatskog zakona je nemoguce visok. Plus upitno je koliko je ljudi iz njihov ankete uopste svesno sta je serijatski zakon. Ovo za kamenovanje je tek teska glupost. Ne kazem da nema ljudi koji misle da je Istanbul najveci grad ne svetu ali serijatski zakon i kamenovanje su bas preterivanje.

 

U pravu je Ayatollah za mnogo psihopata ali to je internet i ljudi koriste anonimnost da izbace ono najgore iz sebe.

  • +1 3
Link to comment
5 minutes ago, bags said:

 

 

Usled raznih okolnosti (mladoliderstvo u NGO, poslovi roditelja, kasnije na fakultetu bio blizak sa likovima iz bosnackih klubova) imao sam priliku da obidjem neke od najnerazvijenijh delova Federacije. Procenat od 15% za uvodjenje serijatskog zakona je nemoguce visok. Plus upitno je koliko je ljudi iz njihov ankete uopste svesno sta je serijatski zakon. Ovo za kamenovanje je tek teska glupost. Ne kazem da nema ljudi koji misle da je Istanbul najveci grad ne svetu ali serijatski zakon i kamenovanje su bas preterivanje.

 

U pravu je Ayatollah za mnogo psihopata ali to je internet i ljudi koriste anonimnost da izbace ono najgore iz sebe.

Ja uopšte ne mislim da te koji bi primenjivali šerijatski zakon treba tražiti uglavnom po vukojebeniama... Iskustvo me uči da ljudi umaju da podilkane oko mnogih stvari, iako nazivno imaju sasvim pritojan mozak...

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
10 hours ago, chandra said:

Koga god zanima tema i ima par sati vremena, pogledajte pliz, ovu seriju reportaza sa Arte TV:

https://www.arte.tv/en/videos/RC-018674/afghanistan-taliban-land/

 

Ja sam ih odgledao sinoc u jednom dahu. Uglavnom su snimani prosle godine i pre samog povlacenja.

 

Da ti se zavrti u glavi od kontrasta u drustvu i pitanja koja se postavljaju. Od dece koja masovno umiru od neuhranjenosti, tinejdzera samoubica, svakojakog jada, do slika jedne prilicno urbane galerije likova iz raznih NGO-va.

 

Stvarno vredi odgledati svaki minut. Ne mogu da kazem da mi je promenilo sliku o Avg jer istu ocigledno nisam imao ni u naznakama. Pre me je usokiralo koliko tu raznih civilizacijskih nivoa i epoha koegzistira na jednom prostoru i u jednom vremenu.

 

 

Verujem da je ovo sigurno jako dobro. Nemam sada vremena pa ću pogledati kasnije. Ali na brzinu da dodam par opservacija.

 

Pre 5 godina sam razgovarao sa jednim hrvatskim vojnikom koji je bio u Avgtanistanu. Radi se o veoma osećajnom i humanom čoveku. Njega je toliko pogodila ta sirotinja da je promenio i neke svoje dotadašnje navike. Recimo, nipošto nije više bacao hranu, čak i bajat hleb. Ono što sam još zapamtio jeste da im je striktno bio zabranjen bilo kakav kontakt sa lokalnim stanovništvom, kada su izvan baze. To mu je nekada toliko apsurdno delovalo, jer su ih deca često nešto pitala ili tražila. Čak, kada je hteo da pokloni patike jednom Avganistancu koji je radio kod njih u bazi, morao je da popuni neku silnu papirologiju i čeka dozvolu. A ovaj kada je dobio patike je bio toliko oduševljen da je sve radio sa duplo više entuzijazma i energije.

 

I taj NGO sektor i razne vladine kancelarije za pomoć su i kod nas mesta za žestoko pranje novca. Verujem da je tako i u svetu. Možda su privatne fondacije tu bolje. Ja bih zapravo pre dao pare Gejtsu nego Crvenom krstu.

  • +1 8
Link to comment
3 minutes ago, bags said:

Plus upitno je koliko je ljudi iz njihov ankete uopste svesno sta je serijatski zakon. Ovo za kamenovanje je tek teska glupost. Ne kazem da nema ljudi koji misle da je Istanbul najveci grad ne svetu ali serijatski zakon i kamenovanje su bas preterivanje

 

Upitno je ko tu uopste razume serijatski zakon i da li tu ima ista da se razume. Ako se ne varam, taj stih o kamenovanju uopste nije u kanonskom Kuranu, vec u nekakvim verzijama.

 

Nije njihov problem interpretacija religije, vec religija sama po sebi. Kao i svugde drugde.

  • +1 1
Link to comment

Мене уопште не би чудило да је један део тих Бошњака који су рекли да би каменовали жену за прељубу рекло да цинично/ зезајући се и слично. 

  • Haha 1
Link to comment
10 minutes ago, Bojan said:

Verujem da je ovo sigurno jako dobro. Nemam sada vremena pa ću pogledati kasnije. Ali na brzinu da dodam par opservacija.

 

Pre 5 godina sam razgovarao sa jednim hrvatskim vojnikom koji je bio u Avgtanistanu. Radi se o veoma osećajnom i humanom čoveku. Njega je toliko pogodila ta sirotinja da je promenio i neke svoje dotadašnje navike. Recimo, nipošto nije više bacao hranu, čak i bajat hleb. Ono što sam još zapamtio jeste da im je striktno bio zabranjen bilo kakav kontakt sa lokalnim stanovništvom, kada su izvan baze. To mu je nekada toliko apsurdno delovalo, jer su ih deca često nešto pitala ili tražila. Čak, kada je hteo da pokloni patike jednom Avganistancu koji je radio kod njih u bazi, morao je da popuni neku silnu papirologiju i čeka dozvolu. A ovaj kada je dobio patike je bio toliko oduševljen da je sve radio sa duplo više entuzijazma i energije.

 

I taj NGO sektor i razne vladine kancelarije za pomoć su i kod nas mesta za žestoko pranje novca. Verujem da je tako i u svetu. Možda su privatne fondacije tu bolje. Ja bih zapravo pre dao pare Gejtsu nego Crvenom krstu.

 

Da, da, obavezno pogledaj. Kao i kod vecine njihovih reportaza, nema mnogo judginga ni zauzimanja strana. Ono, podseca na staro dobro novinarstvo.

 

Na nekom mestu jedan amer kaze kako je negde utvrdjeno da iznos strane pomoci treba da bude izmedju 13 i 30% bdp da bi ta pomoc podsticala drustvo na razvoj, dok su oni sipali i preko 100% bdp u Avganistan, te se sav taj "visak" prelivao u korupciju jer drustvo nije imalo mehanizama da ga apsorbuje i ravnomerno podeli. A onda je korupcija backfired dovodeci do ovog raspada koji sada gledamo.

 

A beda na snimcima je potpuno nepojamna. Ulazili su na teritorije pod kontrolom talibana (ja nisam znao da su oni prosle godine vec kontrolisali 50%). S druge strane, vidis te neke predstavnike novog drustva (pesnik, Ngoovka, crtac grafita...) koji u Kabulu zive u nekom zapadnjackom bubbleu.

 

Meni je utisak posle svega ono sto sam pre par strana napisao - global warming ce da zavrsi pitanja Avganistana. Sta ce biti s populacijom kad krene bezanija zbog gladi i zedji, to je takav scenario za apokalipsu da se nadam da ga necu doziveti, a bojim se da ce moj podmladak to izvesno videti.

  • +1 7
Link to comment
16 minutes ago, chandra said:

Na nekom mestu jedan amer kaze kako je negde utvrdjeno da iznos strane pomoci treba da bude izmedju 13 i 30% bdp da bi ta pomoc podsticala drustvo na razvoj, dok su oni sipali i preko 100% bdp u Avganistan, te se sav taj "visak" prelivao u korupciju jer drustvo nije imalo mehanizama da ga apsorbuje i ravnomerno podeli. A onda je korupcija backfired dovodeci do ovog raspada koji sada gledamo.

 

Ovako nesto je i meni padalo na pamet i kad je nas region u pitanju. Jos je opasnije u kulturama gde je sitna korupcija deo zivotnog stila jer upada u oci obicnim ljudima i stvara im osecaj apsolutnog beznadja.

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment
6 minutes ago, chandra said:

Meni je utisak posle svega ono sto sam pre par strana napisao - global warming ce da zavrsi pitanja Avganistana. Sta ce biti s populacijom kad krene bezanija zbog gladi i zedji, to je takav scenario za apokalipsu da se nadam da ga necu doziveti, a bojim se da ce moj podmladak to izvesno videti.

 

Nazalost bojim se da ce nas zakaciti vecinu na forumu.

 

BTW.

Austrijski ministar policije vec radi sjajan PR za svoju stranku gde ec nagalasava da Austrija nema razloga da primi bili koga iz Avganistana i da ce cak vrlo skoro nastaviti planirane deportacije bez obzira na nove okolnosti.

Link to comment
10 minutes ago, chandra said:

 

Da, da, obavezno pogledaj. Kao i kod vecine njihovih reportaza, nema mnogo judginga ni zauzimanja strana. Ono, podseca na staro dobro novinarstvo.

 

Na nekom mestu jedan amer kaze kako je negde utvrdjeno da iznos strane pomoci treba da bude izmedju 13 i 30% bdp da bi ta pomoc podsticala drustvo na razvoj, dok su oni sipali i preko 100% bdp u Avganistan, te se sav taj "visak" prelivao u korupciju jer drustvo nije imalo mehanizama da ga apsorbuje i ravnomerno podeli. A onda je korupcija backfired dovodeci do ovog raspada koji sada gledamo.

 

A beda na snimcima je potpuno nepojamna. Ulazili su na teritorije pod kontrolom talibana (ja nisam znao da su oni prosle godine vec kontrolisali 50%). S druge strane, vidis te neke predstavnike novog drustva (pesnik, Ngoovka, crtac grafita...) koji u Kabulu zive u nekom zapadnjackom bubbleu.

 

Meni je utisak posle svega ono sto sam pre par strana napisao - global warming ce da zavrsi pitanja Avganistana. Sta ce biti s populacijom kad krene bezanija zbog gladi i zedji, to je takav scenario za apokalipsu da se nadam da ga necu doziveti, a bojim se da ce moj podmladak to izvesno videti.

image.thumb.png.1dc45d2a001df2cdc23303569d385ce7.png

Link to comment
×
×
  • Create New...