Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

14 minutes ago, borris_ said:

Sta su sve talibani pokupili od naoruzanja od bivse afganistanske vojske? Avione? Tenkove?

 

Gledao sam prije neki dan ruski film Kandahar, o ruskom transportnol avionu koji su zaplenili talibani (po istinitoj prici). Tada su imali mig 21.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Afghan_Air_Force

 

Negde sam citao da je vojska vec imala ozbiljan problem da nadje pilote. Tesko da ovi to mogu da koriste.

 

A tenkovi su beskorisni u avganistanskim gudurama. To su rusi naucili tezim putem u onom ratu.

Link to comment

Koga god zanima tema i ima par sati vremena, pogledajte pliz, ovu seriju reportaza sa Arte TV:

https://www.arte.tv/en/videos/RC-018674/afghanistan-taliban-land/

 

Ja sam ih odgledao sinoc u jednom dahu. Uglavnom su snimani prosle godine i pre samog povlacenja.

 

Da ti se zavrti u glavi od kontrasta u drustvu i pitanja koja se postavljaju. Od dece koja masovno umiru od neuhranjenosti, tinejdzera samoubica, svakojakog jada, do slika jedne prilicno urbane galerije likova iz raznih NGO-va.

 

Stvarno vredi odgledati svaki minut. Ne mogu da kazem da mi je promenilo sliku o Avg jer istu ocigledno nisam imao ni u naznakama. Pre me je usokiralo koliko tu raznih civilizacijskih nivoa i epoha koegzistira na jednom prostoru i u jednom vremenu.

 

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

Obaveštenje @prisutnima KR 2.1

Bilo je nekih uznemirujućih snimaka (vezano za dešavanja na aerodromu). 

Nemojte više kačiti takve snimke. 

Napomena (izvod iz pravila): "Komunikacija forumaša sa moderatorima treba da se odvija na jednom podforumu Zid Plača /na temi "Moderisanje i uređivanje foruma"; pitanja i komentarisanje rada mod tima dozvoljeni su samo na toj temi/"
Link to comment
37 minutes ago, laser lotus said:

sa 1000-2000 milijardi dolara na raspolaganju mnogo je lakse rijesiti glad u svijetu.

 

Kaže Vikipedija:

 

Spoiler

The population of Africa first surpassed one billion in 2009, with a doubling time of 27 years (growth rate 2.6% p.a.).[12]

Population growth has continued at almost the same pace, and total population is expected to surpass 2 billion by 2038 (doubling time 29 years, 2.4% p.a.).[5]

 

Može još koja nula na te milijarde da se doda, ne bi se osetilo.

Link to comment
8 hours ago, Peter Fan said:

 

 

Za prosjecnog glasaca to vise nije vazno.

 

Ono sto je veoma lose je PR debakl koji se moze (zlo)upotrijebiti da se Biden pokaze kao neko ko nije kompetentan ni da izvede povlacenje iz Kabula kako treba, a kamoli da zastiti americke interese. 

 

Americki Mile mozda ne voli bespotrebne ratove, ali voli da je predsjednik strong on security™.

 

Plus ono sto sam vec govorio, a kineska propaganda vec potvrdjuje:

 

How Washington abandoned the Kabul regime particularly shocked some in Asia, including the island of Taiwan. Taiwan is the region that relies on the protection of the US the most in Asia, and the island's Democratic Progressive Party (DPP) authorities have made Taiwan go further and further down this abnormal path. The situation in Afghanistan suddenly saw a radical change after the country was abandoned by the US. And Washington just left despite the worsening situation in Kabul. Is this some kind of omen of Taiwan's future fate?

---

The DPP authorities need to keep a sober head, and the secessionist forces should reserve the ability to wake up from their dreams. From what happened in Afghanistan, they should perceive that once a war breaks out in the Straits, the island's defense will collapse in hours and the US military won't come to help. As a result, the DPP authorities will quickly surrender, while some high-level officials may flee by plane.

 

https://www.globaltimes.cn/page/202108/1231636.shtml

Ja koliko znam odbrana Tajvana je u Americkom zakonu. 

Odbrana Afgana je pod Natoom

Link to comment
9 hours ago, borris_ said:

Pricamo o zemlji gdje 99% ljudi zeli šeriatski zakon i to onaj tvrđi.

 

 

 

 

Ovo za Bosn nema sanse da je tacno...

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, bags said:

 

Ovo za Bosn nema sanse da je tacno...

Misliš da među Bošnjacima nema 15% onih koji bi priemnjivali šerijatski zakon? (u obradu ulazi samo stanovništvo Muslimanske veroispovesti, ako sam dobro skontao)...

 

 

Link to comment
1 minute ago, Jozef K. said:

Ali koliko bi ljudi kažnjavali preljubu. Meni je to veći wtf. 

U Bosni bi 4% Bošnjaka da kamenuje? Pa, ok, to odgovara broju zadrtih idiota u svakoj naciji, nije to ništa strašno... To je oprilike brj onih koji u srbiji dele Dveraške svetonazore...

 

Ono što jeste srašno je što bi u nekm zemljama, 80+% celog stanovništva kamenovalo za preljubu...

  • +1 3
Link to comment

Ako mislis da je postotak prevelik, ova brojka se odnosi samo na muslimane koji zive u BiH.

Aki mislis da je procenat premali, po mojoj procjeni rekao bih da nije.

 

Uvjek ima neki procenat tih ekstremnih i mene ovaj procenat ne iznenadjuje i po meni nije velik.

Link to comment
×
×
  • Create New...