Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

32 minutes ago, laser lotus said:

20 godina, vojnici iz 50 zemalja uključujući kompletan NATO pakt i ubjedljivo najjaču vojnu silu nisu bili dovoljni a sad će UN da postigne ono što oni nisu? btw za mjesec dana svi će zaboraviti na Talibane i Afganistan kao što su već zaboravljena slična mjesta, za nekoliko godina će (ukoliko se zadovolje samo pravljenjem sranja u svoja 4 zida) Talibani možda postati i saveznici...

 

1 faktor stabilnosti i InsAllah bazen za regrutaciju Saudi vojske.

Link to comment
50 minutes ago, Bojan said:

Ovo sa Masudovim sinom treba da se vidi kuda ide. Drago mi je i da je bivši potpredsednik Saleh sa njim. On mi je ostavio dobar utisak. Uvek lepo sređen, sa kravatom. Žestoko se protivio Talibanima. Čak je dan pred njihov ulazak rekao da ih čeka sa oružjem u ruci. Kada je Gani napustio zemlju on je tvitovao nešto u smislu - ostajem na svojoj zemlji. Odmah je krenula lavina pljuvanja kako je on sada sa koferom keša već u inostranstvu. A ipak evo ga sada u Panjshiru. Ovo su mladi ljudi. Masud ima 32 godina i školovan je vojnik. Doduše to su sve zapadne škole i teorija. Ali ne treba smetnuti sa uma da je Shah Masudov sin, koji je jedini držao deo teritorije Avganistana kada su Talibani bili na vlasti 96-01.

 

Shah Masud se smatra možda i za najvećeg heroja modernog Avganistana. Napravljen mu je i spomenik u Kabulu (Lion of Panjsher). Borio se protiv Sovjeta. Kada su Sovjeti napustili Avganistan, u borbama protiv avganistanske komunističke vlade, izostavljen je iz koalicije, takozvana pešavarska sedmorka. Sa nekima od tih ljudi postao je smrtni neprijatelj (pre svih Hekmatijar). Pešavarska sedmorka nije imala mnogo uspeha protiv komunista, a Masud ih je kritikovao za loše vođenje rata. On je imao manje sredstava, ali više uspeha. Nešto pomoći je dobijao od Indije. Jer pešavarska sedmorka se oslanjala na Pakistan i USA. Kada su komunisti pali Masud je došao pred Kabul, ali nije hteo da ulazi u grad dok ne stignu i drugi lideri sa kojima će se dogovoriti oko podele vlasti. To je dugo trajalo. Bio je on čovek kompromisa. Na kraju je valjda prihvatio poziciju ministra odbrane, dok je predsednik bio Hekmatijar ili Rabani (ovo neka me neko ispravi). Zategnutosti su narasle i vrlo brzo su među njima izbili novi sukobi. Novi građanski rat je trajao do dolaska Talibana 96. Masudu se u tom periodu zamera što je i on sa svojim jedinicama tukao pozicije u Kabulu.

 

Zanimljivo je i da je Mula Omar pokrenuo Talibane na akciju kada je od nekog vojnog komandanta zauzeo rezidenciju sa svojim ljudima jer je bio zgrožen kako ovaj otima žene okolo i dovodi ih u tu svoju rezidenciju. Razvrat i nedolično ponašanje mnogih gospodara rata je razljutilo Talibane, pregazili su Avganistan, krenuvši iz Kandahara i 96. ušli u Kabul.

 

Dakle, jedini koji je zadržao deo teritorije bio je Masud. Iako su obaveštajci CIA slali izveštaje da je Masud pravi borac i da je najsposobniji da se bori na terenu, zvanično ga Amerikanci nisu podržali sve do 2001. i formiranja Severne Alijanse. Masud je uvek insistirao da se zarobljeni dobro tretiraju i da ne bude odmazde, iako su njegovi saradnici često masakrirani. Ubijen je u atentatu, nekoliko dana pre 9/11. Dvojica mladića koji su došli da ga intervjuišu imali su sakriven eksploziv u kameri i digli su se zajedno sa njim u vazduh. Pre smrti Masud je putovao za Pariz, gde je na konferenciji za štampu upozorio da ima informacije kako se u nekim krugovima sprema velika akcija na civilne objekte na Zapadu.

 

U onom klipu sa aljazeere sto je neko postovao juce pojavljuje se i Masudov necak, isto mlad covek, koji je je bio neki savetnik za vojna pitanja u to vreme, 2015. 

 

Meni je zanimljiva geografija Avganistana. Reljef je takav da uvek moze da se nadje neki dzep ili cosak u kojem ce neka gerila operisati. Gledam ove klipove gde se vojska, daesh, talibani i lokalne milicije igraju macke i misa po tim gudurama. Kapiram da je teren takav da je tu 50% nedostupno bilo kako osim peske. Ako US sa svom logistikom i dronovima nije uspeo da ih istrebi, tek neki rat na zemlji nema nikakve sanse da dovede jednu od strana dotle da u potpunosti kontrolise zemlju.
 

 

Link to comment
9 minutes ago, steins said:

 

:laugh:

Kakva je ovo budala, bog te mazo

 

8 minutes ago, radisa said:

Bitno da je AV dozvolio... :fantom:

 

Garant su delegaciji organizovali izlet u Jovanjicu. A mozda su ovi doveli i nekog svog strucnjaka. Pred ocima mi scena iz Breaking Bad kad Pinkmana salju u Mexico.

  • Haha 1
Link to comment
3 hours ago, laser lotus said:

20 godina, vojnici iz 50 zemalja uključujući kompletan NATO pakt i ubjedljivo najjaču vojnu silu nisu bili dovoljni a sad će UN da postigne ono što oni nisu? btw za mjesec dana svi će zaboraviti na Talibane i Afganistan kao što su već zaboravljena slična mjesta, za nekoliko godina će (ukoliko se zadovolje samo pravljenjem sranja u svoja 4 zida) Talibani možda postati i saveznici...

 

 

Boldovano, kao što rekoh, bar 50-100 godina, bar pet puta više čizama na terenu uključujući i rusku/kinesku/indijsku/svee, i posle tri, još bolje četiri generacije možemo da pričamo o demokratizaciji i nestanku mentaliteta "kamenujem žene po trgovima" u Al-Mileta. To je intervencija koja bi imala smisla, koštala boga oca ali na duge staze bi se i te kako isplatila celom svetu.

 

Sve do tad, interesna šarada koja se uklapa sa pričom ispod bolda.

 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Rowanoke said:

Jezivoooo

 

Ma gledala sam jednu seriju na netflixu gde se jedan vojnik ukacio na tocak putnickog aviona

 

Da li znate da li je to moguce preziveti

 

.

 

Mislim da se ovo moze preziveti samo na filmu...pri brzini 800km/cas temperaturom ispod nule, nedostakom kiseonika...U trenutku snimka covek je verovatno vec poginuo...

 

Nije mi jedino jasno da li je on majstor u svezivanju cvorova ili je nesto drugo u pitanju, postoji snimak kod poletanja, njih desetak dovoljno mladih i nasmejanih, ukoliko nije glupost, uzasno je to sto ih je nateralo na to..

 

.

Link to comment
×
×
  • Create New...