Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

2 hours ago, gsb said:

Cesto je u pravu, ali ima takav nadmeno-svadjalacki ton da samo odbija ljude. Niko ga ne cuje, a jos manje razume, upravo zbog toga. Kao da mu je mnogo vaznije da izgleda "pametno" nego da objasni ljudima smireno... in the long run, pravi vise stete, nego sto koristi.

probala sam na fin način da mu kažem da to nije dobar pristup, ali svako je slobodan da bira na koji način će se i kojim motivima obraćati ljudima.

realno - on nije dužan da obrazuje mase. 

s druge strane - ja iz njegovog nastupa uzmem ono što je korisno, ostalo zanemarim i ne doživljavam lično.

mada mi se dešavalo da me drugi blokiraju jer okej komuniciram sa njim na tw. ljudi su neverovatni :D

 

 

  • +1 1
Link to comment

on je borbu protiv rio tinta i sve aktuelne proteste sveo na ratka ristića i profesorku đorđević (ok, oni svakako jesu skoro pa apsolutni kreatori antikopanja diskursa, ali aman) i povremeno zapad vs. istok (dok nam kinez uništava istočnu srbiju mi ne dozvoljavamo zapadni rudnik), sa još jednom ženom sa tvitera 

@kbslavica ('kako možete kritikovati projekat koji još ne postoji?') stoji na barikadama i šara okolo. pritom, svesno ignoriše jednu stvar, seos nije nastao zbog rio tinta, svaka od organizacija vodi bitku na svom lokalu protiv lokalnog zagađivača i udružili su se u zajedničku platformu da bi i svoj problem učinili vidljivijim i rešivim. 
 
btw, trivija je da mu je brat direktor instituta za opštu i fizičku hemiju koji sarađuje sa predragom koluvijom oko istraživanja kanabinoida konošlje, on je lik koji se pojavljuje u koluvijinom spotu
  • Hvala 2
Link to comment
8 hours ago, svashtabezneshto said:

on je borbu protiv rio tinta i sve aktuelne proteste sveo na ratka ristića i profesorku đorđević (ok, oni svakako jesu skoro pa apsolutni kreatori antikopanja diskursa, ali aman) i povremeno zapad vs. istok (dok nam kinez uništava istočnu srbiju mi ne dozvoljavamo zapadni rudnik), sa još jednom ženom sa tvitera 'kako možete kritikovati projekat koji još ne postoji?') stoji na barikadama i šara okolo. pritom, svesno ignoriše jednu stvar, seos nije nastao zbog rio tinta, svaka od organizacija vodi bitku na svom lokalu protiv lokalnog zagađivača i udružili su se u zajedničku platformu da bi i svoj problem učinili vidljivijim i rešivim

 

Meni je zaparalo usi kako tvrdi da se nema na osnovu chega napadati rudnik, kao da niko nikad nije imao rudnik ni u svetu ni u Srbiji, pritom imas merenja zagadjenja od ovih radova na ispitivanjima koja argumentuju koliko je to prblem, ali to je reshio elegantnim "popishali su se u uzorke".

Edited by Mel
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Fabrika iz ovog teksta od pre tri meseca upravo ovoga trenutka gori. Crni oblak dima samo siba preko jednog dela grada, sirene vatrogasaca samo zavijaju.

 

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/ilina-voda-zagadjenje-vazduha-fabrika-peleta-dorado/

 

Spoiler

 

Kao u onoj narodnoj – da li veruješ meni ili sosptvenim očima? Ali, ovde na terenu nisu samo oči u pitanju već i ostala čula. Smrdi, a taj specifičan „miris” koji se oseća u vazduhu podjednako štipa i za oči, ali i grlo i nos. Vazduhom lebde – golim okom vidljive čestice koje padaju po ulicama, dvorištima, automobilima, ljudima…

 

 

 

Žitelji kragujevačkog naselja Ilina voda već punih pet godina bore se protiv zagađenja vazduha (i, ne samo njega) zbog fabrike peleta „Dorado” koja posoluje bez studije o uticaju na životnu sredinu, sa „prepoznatim zdravstvenim rizikom od iverice”, bez dozvola za takvu vrstu delatnosti, sa potvrđenim kaznama (novačanim i zatvorskim), obećanjima (vlasnika i gradskih vlasti) da ć biti preseljan na drugu lokaciju…

– U naselju nema „najugroženijih” ulica. Jednostavno, ugoržene su sve, od tenutka u maju 2019. godine kaže za Danas Vladimir Nestorović, koji je inicirao razgovor i obratio se medijima.

 

Njegove komšije i on nabrajaju sve one ulice do kojih stiže „obogaćeni vazduh” iz „Dorada”: Koste Stretenovića, Gajeva, Topličanska, Božidara Milosavljevića, Veroljuba Jovanovića, Nikole Nikolića, Vojvode Vuka… napominjući da u njima živi oko 3.000 Kragujevčana kao i da su zagađivanjem iz „Dorada” ugrožena i okolna naselja vazdušnom linijom „samo par stotina metara” poput Ilićeva, obližnjeg obdaništa, Eko park u Ilinoj vodi…

 

Edited by Sludge Factory
  • +1 1
  • Hvala 1
  • Tužno 2
Link to comment
4 hours ago, Sludge Factory said:

Fabrika iz ovog teksta od pre tri meseca upravo ovoga trenutka gori. Crni oblak dima samo siba preko jednog dela grada, sirene vatrogasaca samo zavijaju.

 

Evo i u slici:

 

IMG_20240809_194021.jpg

 

Dobar im je logo. :ph34r:

 

Spoiler

Screenshot_20240809_225812.png

 

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Ne znam kad je slikano, ali sa mog prozora je delovao jos crnje i gusce. I dugo je i trajalo. 

 

Sacuvaj boze koji su to sve kreteni!

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

Pre par meseci posetim distributera zamenskih baterija kako bih uzeo nove za UPS i laptopove s idejom da ostavim stare istrošene uz mogućnost da dobijem neki popust kao kod kupovine akumulatora za auto.

 

Prodavac veli ne dolazi u obzir. Po novim propisima mora prvo da sastavi prijemnicu i pripremi odlaganje za svaku pojedinačno. Sledi popunjavanje dokumentacije za izvoz uz obavezan carinski postupak. Reciklaža se obavlja u Kini i bukvalno se ceo proces posmatra kao izvoz otpada njima. Zapitah se zar nije bilo u planu otvoranje nekog pogona kod nas za reciklažu baterija/akumulatora uz podršku EU ili sam nešto pobrkao? 

 

Na pitanje šta da radim sa praznim baterijama, kaže da Li-ion slobodno mogu u kontejner, a ove za ups da dam ribolovcima da tope olovne tegove.

 

Sad ne znam da li je ovo zaista tako ili je prodavca ipak mrzelo da se bakće sa otpadom?!! Ako jeste, onda nije ni čudo što školjke automobila i frižidera završavaju u rekama, kao i prosipanje ulja iz motora gde god se nađe zgodno mesto.

 

  • +1 2
Link to comment

ja mislim da nam je eu dala pare da to sve organizujemo a mi smo ih potrošili na drogu.

 

u junu sam mesec dana nosila jednu crknutu sijalicu u rancu i prešla sam sa njom jedno 10 kilometara. odgledala sam par sati edukativnih video klipova, šta se reciklira, šta čemu služi, kako izgleda proces... sve to na srpskom, pričaju naši hemičari, fizičari, inženjeri. našla spiskove lokacija gde može da se odloži... sve sam obišla, opština ova, škola ona, fakultet jedan drugi treći... samo što me na kraju jedan portir nije otero u pizdu materinu.

  • +1 4
  • Haha 4
  • Tužno 1
Link to comment
13 minutes ago, slepa živana said:

ja mislim da nam je eu dala pare da to sve organizujemo a mi smo ih potrošili na drogu.

 

u junu sam mesec dana nosila jednu crknutu sijalicu u rancu i prešla sam sa njom jedno 10 kilometara. odgledala sam par sati edukativnih video klipova, šta se reciklira, šta čemu služi, kako izgleda proces... sve to na srpskom, pričaju naši hemičari, fizičari, inženjeri. našla spiskove lokacija gde može da se odloži... sve sam obišla, opština ova, škola ona, fakultet jedan drugi treći... samo što me na kraju jedan portir nije otero u pizdu materinu.

 

Pa ja to i kazem, seljak bacio sporet bacio sporet... a mimo talozenja otpada u nekom cosku imanja, sto bi neko iole normalan uradio, on i nema postupak za odlaganje otpada.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, slepa živana said:

ja mislim da nam je eu dala pare da to sve organizujemo a mi smo ih potrošili na drogu.

Zapravo (cifru vadim iz malog mozga - čini mi se 20 mil eura) pre 7-8 godina sam još čula priču o tome da su ogromne EU pare namenjene projektima iz te oblasti ostale neiskorišćene (i propale)… to je trebalo da sprovede Ministarstvo za zaštitu životne sredine, gde je kao državni sekretar (i pominjana odgovorna osoba) radila osoba zbog koje je otvorena tema Dame od stila.

  • +1 1
  • Wub 1
  • Haha 1
  • Tužno 1
Link to comment
On 7. 8. 2024. at 11:14, Filozof manijak said:

Bor se može spasiti jedino ako se RTB sutra nacionalizuje od Kineza. Good luck with that.

Bor se truje duže od jednog veka, Bor iokolina su već mrtvi, i mora služiti kao strašilo da se raja najzad tgne i oko Jadra.

 

 

Velika cementara Novi Popovac - smestena u selu Popovac kod Paracina, odlicno je radila cak i devedesetih - ali ako bi otisao u selo popovac video bi da je narandzasti crep u celom selu zapravo beo od cementne prasine.
 

Onda je pocetkom dvehiljaditih dosao lafarz, otkupio fabriku i stavio filtere. Sada se u selu nove kuce razlikuju od starih jer im je crep narandzast. Postoje standardi, sve se moze - ali sa radikalima na vlasti rudarenje bilo cega je cisto samoubistvo.

  • +1 5
Link to comment
28 minutes ago, pt 2.0 said:

Stižu novi rudnici... 

 

 

 

 

 

 

 

Aleksandar Vuchic: Rasprodaja Srbije ne sme da stane!

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...