Jump to content

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

17 minutes ago, giuseppe said:

Blesavi Srblji će oterati RT, pa će se onda malo opustiti, a naleteće Река Тинта iz Sankt Petersburga ili 力拓 iz Wuhana, pa će Srblji reći evo ruka i prva nerođena šćer, samo buši.

ti nisi gledao utisak nedelje, očito.

DVE STOTINE DOZVOLA ZA ISTRAŽNE RADNJE JE DATO U SRBIJI.

planira se otvaranje 40 rudnika do 2035.

sa ovako raspalom državom i korumpiranom vlašću to može da znači samo jedno - borba za goli opstanak.

kakav crni Rio Tinto - to je samo delić priče.

 

edit. deo o radovanju bolje da ne komentarišem.

 

uzgred 1

i uzgred 2

http://www.advecolaw.rs/#onama

 

...Radimo na podizanju profesionalnih kapaciteta, kroz organizaciju tribina, stručnih skupova, predavanja i obuka, a posebno kroz sprovođenje projekata koji za cilj imaju obuku advokatskih pripravnika u oblasti prava zaštite životne sredine i stvaranje prve generacije ekoloških advokata u Republici Srbiji...

 

zanima me šta će pppravnici reći o ovom čoveku.

 

Edited by pt 2.0
Link to comment
6 minutes ago, pt 2.0 said:

ti nisi gledao utisak nedelje, očito.

Nisam, priznajem.

 

Rekoh već da smo svakako najebali. Ono što meni neverovatno bode oči jeste činjenica da se RT tema neko vreme primiri, i onda u nekom momentu kao na dugme krene all the hype. Iz zasede čeka Savo da to pojača koko ume, a talentovan je. Onda i kuso i repato krene u RT refren, to traje neko vreme, i onda se primiri.

 

I tako već xyz puta, kao Pavlovljev pas.

 

Znam da zvuči kao teorija zavese, ali ima tu neki vrag. Ja nisam eko terorista ili ludista koji kaže da RGF treba zatvoriti, rudarstvo u ovim krajevima ima visevekovnu tradiciju. Sve mi jasno oko SNS gazdovanja, don't get me wrong. Samo eto nikako ne mogu da se otmem utisku da jurimo mehaničkog zeca. Šta se za to vreme dešava, treba gledati. A sa RT, jasno je - prvo normalna država, onda kopanje. Dakle, nikad.

  • Hvala 1
Link to comment
13 minutes ago, giuseppe said:

Nisam, priznajem.

pogledaj, dosta je sažeto rečeno i osvetljeno iz različitih uglova (socio-ekonomski, razvojni, ekološki, ali i zakonski), okačila sam emisiju ovde na temi.

 

13 minutes ago, giuseppe said:

Ono što meni neverovatno bode oči jeste činjenica da se RT tema neko vreme primiri, i onda u nekom momentu kao na dugme krene all the hype. Iz zasede čeka Savo da to pojača koko ume, a talentovan je. Onda i kuso i repato krene u RT refren, to traje neko vreme, i onda se primiri.

nije teorija zavere, ali nije ni baš tako kako kažeš. temu hajpuje SNS (Vučić i Brnabićka u nastupima lično, i ona motka sa napumpanim usnama i skupim tašnama što glumi ministarku energetike; plus vesti o zahvalnicama bundestagovaca itd.), a nakon što je sebi obezbedio neometanu vlast na svim nivoima u naredne 4 godine.

projekat je bio ukinut pre 2 godine. sada je puj pike ne važi i vlast gura tuđu agendu.

 

ja sam dete tehnologije, daleko od svakog ludite, ali sam apsolutno protiv rudarenja dok nam na primeru bora ne pokažu tu ekologiju, a bogami i razvojnu šansu.

 

EDIT.

na vikipedijinoj listi rudnika u srbiji jadar opušteno stoji kao "poropsed mine"

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mines_in_Serbia

 

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment

Ne znam ko je čiji.

Dundee bi da kopa zlato u istočnoj Srbiji (Čoka Rakita).

https://www.mining.com/dundee-announces-first-resource-estimate-for-coka-rakita-in-serbia/

Spoiler

Dundee Precious Metals (TSX: DPM) has released its first resource for a discovery it made less than a year ago — its Čoka Rakita project in eastern Serbia.

The initial underground estimate totals nearly 1.8 million inferred oz. of gold in 9.8 million tonnes grading 5.6 grams gold per tonne.

Dundee has drilled over 80,700 metres in 173 holes since it made the discovery in January. It’s now aiming to complete a preliminary economic assessment in the second quarter of 2024.

Čoka Rakita has a higher-grade core that consists of 2.8 million tonnes at 10.12 grams gold for 914,000 oz. The company will continue to drill, but it says the high-grade mineralization could drive strong economics during the early years of potential production.

“The initial resource estimate marks a significant milestone for DPM’s future growth and confirms Čoka Rakita’s potential as an attractive, high-quality gold project,” David Rae, president and CEO of Dundee Precious Metals said in a release.

“Since we announced the initial discovery only 11 months ago, Čoka Rakita has rapidly grown into a 1.8-million-oz. deposit, a remarkable achievement over such a short period of time, and we plan to continue aggressively exploring at Čoka Rakita and the surrounding licences to generate new discoveries.”

The discovery is about 3 km southeast of its advanced Timok gold project in Serbia.

Čoka Rakita remains open to the northeast and southwest. Drilling will concentrate on expanding the limits of the mineralization and on additional skarn targets on the property.

Dundee says it will continue fast-tracking the project. A milling rate of 850,000 tonnes per year is planned. Metallurgical testing has already demonstrated gold recoveries of about 90% by gravity and conventional flotation.

Dundee operates two producing gold mines, Chelopech and Ada Tepe in Bulgaria, plus a copper smelter in Namibia. It also has the Loma Larga gold project in Ecuador.

 

 

Euro Lithium bi da kopa litijum oko Valjeva.

https://borates.today/valjevo-boron-lithium/

 

Valjevo Project

https://elbplus.com/valjevo

Edited by pt 2.0
Link to comment

Osnovno pitanje je šta podrazumeva ozbiljna diskusija na ovu temu - da li nam je bitno da rudnika ne bude i zašto.

 

Ako je tema samo Loznica i okolina, onda se koncentrišemo na samu rudu koja je tamo i njen sastav, od koga zavise proces, upotrebljene hemikalije u procesu, proizvodi i otpad. Paralele sa postojećim rudnicima litijumskih ruda nisu dobre, zato što su polazne sirovine različite. Nisam ekspert za ovo, kratko sam bio u toku sa različitim flotacijama i sve što mi je poznato sam izvukao iz različitih izvora koji se bave temom, po meni, na pravi način. Spodumen ima jedan sastav, Petalit drugi, Lepidolit treći itd. Svaki od njih zahteva drugačiji pristup. Jadarit je različit od navedenih, tako da ne možemo da izvučemo zaključke na osnovu drugih rudnika i drugih postrojenja za preradu.

 

Kod nas još nisam naišao na realnu obradu teme, koja nas ovde interesuje. Ako se bude kopali i prerađivalo, neće doći do kraja sveta, a ni do kraja Srbije, najverovatnije. Mene daleko više brine potencijalna korupcija od potencijalnog zagađenja. Ako preživljavamo četrdeset pedeset hiljada tona otpadnih ulja godišnje, ovo nam neće praviti značajnu razliku.

 

Ako imamo neku tradiciju, onda je to bar tradicija u davanju rudnika strancima, što bi se ovaj Aleksandar razlikovao od onog Aleksandra čuvajte mi Jugoslaviju Karađorđevića. Ni narodi im nisu nešto bitno različiti.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 5
Link to comment

mora na vidovdan, što bi protestovali neki drugi dan

 

jebeni desničari, zašto to ne reći ponovo, moraju nacionalni mitovi uvek i svuda.

 

bukvalno, poslao bi ih u kineski rudnik da rade 16 sati dnevno. i na crveno slovo.

 

 

 

Edited by Eleniko
  • Hvala 1
  • -1 1
Link to comment

https://www.glas-javnosti.rs/vesti/drustvo/voda-iz-bunara-puna-stroncijuma-bora-i-arsena--cvetko-jedva-ostao-ziv--tuzi-firmu-koja-istrazuje-litijum

 

“Zatrovani smo teškim metalima. Voda iz bunara puna je stroncijuma, bora i arsena. U Institutu za hemiju u Beogradu analizirali su uzorke. I supruga i ja imamo zgrušavanje krvi. Pijem kesu lekova svaki dan, imao sam pre dva meseca infarkt, stavili su mi stent, ma održavam se u životu, jedva. Svi znaju za naš problem, ali su nam okrenuli leđa, ne možemo ništa da uradimo, nemoćni smo, nemamo kome da se obratimo. Ostaje mi samo Pančevački most! Prelomiću za mesec dana i presuditi sebi, jer u ovoj zemlji nema prava, suda, pravde, nema ničega”, u očaju priča Cvetko.

Naime, na 13 kuća u ovom kraju iskopano je čak 10 bušotina, a ona koja je godinama curila pored kuće Jovanovića sada je samo površinski zatvorena i preko nje je prešla brza saobraćajnica Valjevo- Iverak-Nepričava.

  • Tužno 1
Link to comment
On 24. 6. 2024. at 23:08, pt 2.0 said:

 

ne dolazi u obzir da ovo prođe.

 

ako je tačno ono što su ovi ljudi izgovorili, ako su tačni navodi iz javno dostupne dokumentacije objavljene u inostranstvu koje su citirali - postoji finansijski interes vlasti da zagadi našu životnu sredinu.

 

Ispravio sam ti ovo :hihi:

 

On 25. 6. 2024. at 0:18, Ratamahatta said:

Jebote koliko milijardi vam treba u picku materinu, kad je dosta? 

 

On 25. 6. 2024. at 4:07, pt 2.0 said:

 

 

 

 

Ocigledno nisu potrebne milijarde. I za par hiljada evra neko ce da plati glavom. Mi nemamo vlast, mi imamo mafiju koja nas terorise. Ne ocekujte da oni razmisljaju o tome kako se vodi drzava. Tu je samo bitno kako se sto vise nakrasti i ostati nekako na vlasti. A sta ce biti sa Srbijom i svima nama - to njihov problem nije, nisu zato dosli da vladaju.

Link to comment
On 25. 6. 2024. at 10:28, Stela said:

Neces ekologiju - dobices onkologiju, sto rece Cane pre neku godinu.

Ovde je zaista lopta na terenu naroda. Ako vidi dalje od onoga dokle mu pogled seze. 

Sumnjam da vecina podrzava ovaj plan, sad je pitanje da se ta grudva zakotrlja. Iako su ljudi demotivisani zbog izbora i mnogi ne glasaju ni inace godinama (a protiv su vlasti), nadam se da razumeju da ova tema nadilazi i prevazilazi sve to, kao sto je bio slucaj sa ubistvima dece proslog maja. Pitanje je prezivljavanja. 

 

Mislim da niste ni svesni koliko jos gore stvari je u stanju ovaj narod da trpi pre nego krene pobuna. Svake godine je sve gori vazduh u Beogradu, do te mere da ima jos samo par mesta u svetu (ostatak raspalih drzava Balkana i delovi Indije) koji mogu da se takmice sa nama. Jel falila nekom dlaka sa glave, jel se nesto promenilo? Da ne pricam o svim sranjima koja se dasavaju non stop van BGa i nikom nista. Dobar deo ljudi nema snage, jedan deo su picke a ogroman deo pije narativ velikog vodje. Bice mnogo gore pre nego (mozda) krene na bolje.

 

Pocece RT da radi a da necete ni primetiti. A onda ce krenuti neka jadna lokalna zaposljavanja tu dok nam truju zemlju i zive na nasim subvencijama. Pa ono malo sto bude i dalje protestovalo ce imati protiv sebe korisne idiote koji su srecni sto imaju da rade za minimalac dok cekaju invalidsku penziju da se nakupuju lekova. Jos ce vlast da stiti dobre ljude od eko budala. 

 

Bezite odavde, dok ste jos u stanju.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...