Jump to content

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

57 minutes ago, Filozof manijak said:

Postoji ogromna razlika u tome što je medijima prikazano prilikom prodaje RTB-a, i onoga što je stvarno dogovoreno i šta se radi po Crnom Vrhu i okolini.

Ne kapiram poentu, ako je prošla devastacija Istočne Srbije neka tako prođe i Zapadna?

 

Moje pitanje je ko će sa naše strane izboksovati da mutlinacionalna korporacija poštuje standarde u ne-eu državi? 

Đedovićka, Vučić?

 

 

nisam rekao to što si napisao, da jadar treba da prođe kao bor, samo sam rekao da će litijum proći tako zato što je to odluka na koju građani srbije ne mogu i ne umeju da utiču. biće naravno aktivizma, forum će da gori, savo će da oguli đonove, zaustavljaće se saobraćaj na autoputu ali to je sve uzalud jer je ova zemlja u globalnim razmerama već dovedena na nivo jednog pakistana /samo podeljeno sa 10/ - nije bitno ko je precednik, nije bitno koja je i čija vlada, stvari idu svojim tokom kontrolisanim iz nekog drugog mesta, koje vi zovete guverner ili tako nekako, nezavisno da li je vlast perverz mušaraf ili neki drugi ali šabani.

 

snaga ovog foruma će biti i ostati tambsdaunovi a to ne zaustavlja ovoliku silu kapitala. mada možete da probate, why not.

 

ti si barem mlad i pametan momak, nemoj da te lože nolajferi.

 

 

 

Edited by Eleniko
  • +1 3
  • Haha 2
  • -1 1
Link to comment

Jasno je meni da je to teška do nemoguća rabota, ali...

Držim se nekog  tračka nade (ma koliko infinitezimalno mali bio) da će Jadar za Vučića biti ono što su bile litije za Đukanovića.

I još manjeg tračka da će svi ovi protesti i nastala frtutma značajno povećati planirane troškove eksploatacije na koje je RT računao (jer je to po meni osnovni razlog zašto su toliko zagrizli za Jadrom, baš u Srbiji.

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

 

Držim se nekog  tračka nade (ma koliko infinitezimalno mali bio) da će Jadar za Vučića biti ono što su bile litije za Đukanovića.

 

 

zanimljiva teza, znači u pravu sam da si pametan momak.

 

ali odlazak mila nije /samo/ posledica litija već generalnog konsenzusa da on treba da ode.

 

ne verujem da će litijum dovesti do toga, naprotiv. kad bude nagruvao gdp tek će onda da bude veliki gromopucatel vučić.

 

nisu ove stvari u našim rukama, mogu se samo našminkati da ne deluje strašno.

Link to comment

filozofe, pred tobom je težak izbor.

ili će da te lože nolajferi (stručna i akademska javnost, ProGlas, ekipa koja tamo živi) da spasavaš svoju zemlju po svaku cenu.

ili ćeš da pustiš da te ubijaju u pojam neobrazovani likovi koji su se nekompetentno bavili svime, od tehnike funkcionisanja poligrafa do rudarstva i energetike.

preteča isto tako neobrazovanog SNS kadra. uvek glasna i bahata, i nepogrešivo na mestima i temema gde dolazi novac. i uvek poklonjena senima novca, ofc.

  • +1 5
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
11 minutes ago, Filozof manijak said:

Jasno je meni da je to teška do nemoguća rabota, ali...

Držim se nekog  tračka nade (ma koliko infinitezimalno mali bio) da će Jadar za Vučića biti ono što su bile litije za Đukanovića.

I još manjeg tračka da će svi ovi protesti i nastala frtutma značajno povećati planirane troškove eksploatacije na koje je RT računao (jer je to po meni osnovni razlog zašto su toliko zagrizli za Jadrom, baš u Srbiji.

 

Sto bi se reklo, imas izbor mudrih saveta izmedju no-lajfera i eks-lajfera. Sad, kod no-lajfera to mozda i moze da se promeni, eks-lajferi su ga trajno ugasili, pa su njihovi saveti uglavnom cinicni i ne vredi se na njih obazirati. No, ne brinem se ja za tebe, em si filozof, em manijak, em grobar. Dakle, kvalifikovan si trostruko da budes sledbenik najveceg iz te kategorije - Duska Vujosevica. A on je, ako se ne varam, svojevremeno izneo tezu da je plemenito boriti se za izgubljenu stvar.

 

Pad Vucica oko litijuma je zaista tesko ostvariv scenario, ne zato sto ce rudnika zaista biti vec zato sto Vucic ima rezervnu opciju da strancima proda pricu kako je on sve uradio sto je do njega ali ne moze da dozvoli gradjanski rat u Srbiji, proglasi da moramo da platimo Rio Tintu milijardu zato sto smo im davali laznu nadu a onda da iz kredita kojima ce nas da klepi po glavi njima isplati pola milijarde a sebi i svojim glavosecama drugu polovinu. Vucic je kontejner rezervnih polozaja, samo ga treba u njih uterati. Zato jeste vazno uciniti sve sto svako moze da pojaca tu pretnju o velikim sukobima u drzavi ako dodje do toga da se kopa to sranje u Jadru.

  • +1 5
Link to comment

Dobro, ima još neko ko zna o čemu piše.

 

Istočna Srbija puštena niz vodu ali ajmo ooo ruk Jadar i litijum

Link to comment
53 minutes ago, Eleniko said:

 

nisam rekao to što si napisao, da jadar treba da prođe kao bor, samo sam rekao da će litijum proći tako zato što je to odluka na koju građani srbije ne mogu i ne umeju da utiču. biće naravno aktivizma, forum će da gori, savo će da oguli đonove, zaustavljaće se saobraćaj na autoputu ali to je sve uzalud jer je ova zemlja u globalnim razmerama već dovedena na nivo jednog pakistana /samo podeljeno sa 10/ - nije bitno ko je precednik, nije bitno koja je i čija vlada, stvari idu svojim tokom kontrolisanim iz nekog drugog mesta, koje vi zovete guverner ili tako nekako, nezavisno da li je vlast perverz mušaraf ili neki drugi ali šabani.

 

snaga ovog foruma će biti i ostati tambsdaunovi a to ne zaustavlja ovoliku silu kapitala. mada možete da probate, why not.

 

ti si barem mlad i pametan momak, nemoj da te lože nolajferi.

 

 

 

 

 

Kakva crna snaga, mene lično uvek obraduju, em znam da sam na pravom putu, em se neprijatelj sam otkrio, ne moram čak ni sa tog aspekta nešto da se naprežem.

 

Ne vredi ovo što pišeš, kao i što se često kod nas dešava, emocije lako savladaju razum, videćemo da li će tako lako savladati i veliki interes multinacionalnog kapitala.

 

  • +1 1
Link to comment

lik je u utisku nedelje izneo ideju da će litijum za 30ak godina dobiti na značaju jer će biti deo fuzionih reaktora...

 

Na stranu što ono što znam o fizici mi govori da je 30 godina jako blizu da bi dobili upotrebljive fuzione rektore, ali da nije ovo Rio Tintovo neko ukopavanje oko takve pozivcije i da se njima ustvari ne žurui jer misle da glvana stvar tek dolazi?

 

 

Ovo je valjda ideje oko koje se vrti ta priča

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Deuterium–tritium_fusion

Quote

Deuterium–tritium fusion (sometimes abbreviated D+T) is a type of nuclear fusion in which one deuterium nucleus fuses with one tritium nucleus, giving one helium nucleus, one free neutron, and 17.6 MeV of energy. It is the best known fusion reaction for fusion devices.

Tritium, one of the reactants required for this type of fusion, is radioactive. In fusion reactors, a 'breeding blanket' made of lithium is placed on the walls of the reactor, as lithium, when exposed to energetic neutrons, will produce tritium.

 

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Braća Strugacki said:

mislim da je u ovom slučaju mnogo važniji pad litijuma nego pad vučića, cena je trenutno nekih 20% u odnosu na ono što je bila pre dve godine

 

oko 75% potražnje za litijumom je posledica potražnje za električnim automobilima, a tu situacija ne stoji sjajno, tako da je trenutno ponuda veća od potreba

 

ne verujem da sada postoji proizvođač litijuma kome je u interesu da povećava kapacitete, trend je njihovo smanjivanje, kako bi se cena koliko toliko stabilizovala

 

sa druge strane, izluđuje me puštanje niz vodu istočne srbije i tolika buka oko mogućeg problema, a potpuna tišina oko postojećeg problema

 

ma koliko štetno bilo rudarenje litijuma, neće prići ni blizu onome što se već dešava kod nas, jednostavno, takav je sastav ruda, kao i otpada koji se procesima stvara

 

 

 

U najboljem scenariju, a svi znamo da nam oni precesto izmicu, zaustavljanje ovog projekta u Jadru bi mozda ohrabrio ljude da shvate da bi i na drugim slicnim projektima stvari mogle da se promene ako se izvrsi dovoljan pritisak. Ako je tacno ono sto Vukosavic tvrdi, da se do 2035. godine planira otvaranje 40 rudnika na teritoriji uze Srbije, to je kataklizma za koju bi rudnik u Jadru bio samo prolazna nepogoda. Izmedju ostalog zato treba uraditi sve da se iskoristi zlokobna reputacija koju ima Rio Tinto i ta kataklizma zaustavi vec na samom pocetku, pre nego sto nam ispod stola i u tajnosti prodje tih drugih 39 rudnika. Razumem defetizam u Srbiji, iz mnogo razloga je ako ne opravdan onda bar razumljiv, ali ne bi trebalo propustiti sansu da se zaustavljanje projekta Jadar iskoristi kao trambolina i za druge delove Srbije koji ce biti ili vec jesu podjednako ugrozeni.

  • +1 6
Link to comment
3 minutes ago, harper lee said:

 

U najboljem scenariju, a svi znamo da nam oni precesto izmicu, zaustavljanje ovog projekta u Jadru bi mozda ohrabrio ljude da shvate da bi i na drugim slicnim projektima stvari mogle da se promene ako se izvrsi dovoljan pritisak. Ako je tacno ono sto Vukosavic tvrdi, da se do 2035. godine planira otvaranje 40 rudnika na teritoriji uze Srbije, to je kataklizma za koju bi rudnik u Jadru bio samo prolazna nepogoda.

Meni su neki ljudi to pričali pre par godna, povezujući sa enormnom izgradnjom stanova po BG i NS, jer bi trebalo sve to stanovništvo negde iseliti, i te pare što su dobili za svoje prćije koje će im oteti, da predaju građevinkoj mafiji...

 

Gledao sma ih kao lude teoretičare zavere...

 

Sad se polako pitam koje tu lud...

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Meni su neki ljudi to pričali pre par godna, povezujući sa enormnom izgradnjom stanova po BG i NS, jer bi trebalo sve to stanovništvo negde iseliti, i te pare što su dobili za svoje prćije koje će im oteti, da predaju građevinkoj mafiji...

 

Gledao sma ih kao lude teoretičare zavere...

 

Sad se polako pitam koje tu lud...

 

Uvek kad vidim termin "teorija zavere" setim se genijalnog Umberta Eka i njegovih teza o zaverama koje same sebe pretvaraju u realnost. Neke od tih teorija se nece ostvariti, poput one o tome kako je Zemlja ravna ploca, ali me vise nista sto nije unapred ograniceno fizickom realnoscu ne bi iznenadilo, koliko god zvucalo kao sumanuta teorija zavere.

  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, harper lee said:

 

U najboljem scenariju, a svi znamo da nam oni precesto izmicu, zaustavljanje ovog projekta u Jadru bi mozda ohrabrio ljude da shvate da bi i na drugim slicnim projektima stvari mogle da se promene ako se izvrsi dovoljan pritisak. Ako je tacno ono sto Vukosavic tvrdi, da se do 2035. godine planira otvaranje 40 rudnika na teritoriji uze Srbije, to je kataklizma za koju bi rudnik u Jadru bio samo prolazna nepogoda. Izmedju ostalog zato treba uraditi sve da se iskoristi zlokobna reputacija koju ima Rio Tinto i ta kataklizma zaustavi vec na samom pocetku, pre nego sto nam ispod stola i u tajnosti prodje tih drugih 39 rudnika. Razumem defetizam u Srbiji, iz mnogo razloga je ako ne opravdan onda bar razumljiv, ali ne bi trebalo propustiti sansu da se zaustavljanje projekta Jadar iskoristi kao trambolina i za druge delove Srbije koji ce biti ili vec jesu podjednako ugrozeni.

Razlog vise da se borba protiv RT podrzava i odrzava..inace SEOS ne cini smao borba protiv RT vec je tu i Nu Dau iz Bora i Mjadnapeka, Odbrnimo Mlavu..tu nema ni sujete ni podele..i svi se medjusobno pomazu, idi jedni kod drugih kada treba

Edited by Misko
Link to comment
1 hour ago, Braća Strugacki said:

sa druge strane, izluđuje me puštanje niz vodu istočne srbije i tolika buka oko mogućeg problema, a potpuna tišina oko postojećeg problema

tačno.

kada govorim o otporu, ja uopšte ne mislim (niti prvenstveno mislim) na rudarenje litijuma.

istočnu srbiju ne treba posmatrati kao završenu priču, i stvari se moraju postaviti celovito.

 

edit. 

stvar je u tome što nam treba jedna pobeda, da se vidi da to može.

a onda nam treba sistematski odnos prema temi rudarenja.

Edited by pt 2.0
  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...