Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

7 minutes ago, cedo said:

 

gde je ubudzetirano toliko para do sada i gde je dogovor o tome ?

Ubudžetirao je sam Rio Tinto, i to samo za fazu izgradnje. Pre toga je budžetirao 450 miliona za istraživanja, dakle skoro 3 milijarde dolara.

 

Quote

We have committed US$450 million in pre-feasibility, feasibility and other studies in Jadar to understand the nature of the Jadar deposit. A further US$2.4 billion has been committed to constructing the proposed mine, subject to receiving all necessary approvals, permits and licences. The Jadar project is 100% owned by Rio Tinto.

 

Btw, ko hoće da se bolje upozna: https://www.riotinto.com/en/operations/projects/jadar 

 

EDIT: Imajte u vidu ovu stvar, samo da vidite koliko je stvar užasno ozbiljna - Rio Tinto ima godišnji prihod 44,6 milijardi dolara, GDP Srbije je 52,96 milijardi dolara. Tek da vidite sa kim smo potencijalno u fajtu. 

Edited by Ayatollah
  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment

ako neko srusi AV na rio tintu cenim da ce imati podrsku da odjebe i njih i rio savu i rio kolubaru. nas odavno ne zanima EU i zapad. mozemo da se drkamo kao oko onog satelita sa izraelcima i da puknemo sve pare sto imamo i da osecemo seebi kitu. nakon toga cemo dati litijum kinezima za dva soma evra svima u inat i a u pm.

ovo nije vise racionalnoo igraliste, a i igraci su ludi.

sve kapiram sta ajatolah kaze ali ako ovo pukne preko rio tinta ne ocekujem uopste normalno ponasanje. uopste me ne bi cudilo da dodju ljudi koji ce da proglase neku 1/2revoluciju i da kazu mi vise ne jebemo sta je AV potpisivao, od beograda na vodi pa na dalje.

bice ovde nakon smene vlasti politika 2.0 kako ce proci i zavrsiti videcemo.

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, radisa said:

sve nešto mislim, da izgleda oni jesu nešto potpisali,


Da li je uopšte moguće da je nešto potpisano, a da je to ostalo tajna?

Ne mislim na zacrnjene delove teksta u ugovorima, nego da li je davanje dozvola za ekspolataciju transparentno?

 

Valjda bi trebalo da bude vidljivo koji su sve ugovori sklopljeni i kakve su dozvole izdate?

Link to comment
13 minutes ago, radisa said:

Ubudžetirano je u RT budžetu, imaš izjave o tome...

 

Niko u korporativnom svetu ne budžetira bez znanja da je nešto gotovo...

 

11 minutes ago, Ayatollah said:

Ubudžetirao je sam Rio Tinto, i to samo za fazu izgradnje. Pre toga je budžetirao 450 miliona za istraživanja, dakle skoro 3 milijarde dolara.

 

 

Btw, ko hoće da se bolje upozna: https://www.riotinto.com/en/operations/projects/jadar 

 

ovde pise i ovo ... FAQ

 

image.thumb.png.6925249bf804f07682e4818c915911b0.png

 

Link to comment
11 minutes ago, Ayatollah said:

Ubudžetirao je sam Rio Tinto, i to samo za fazu izgradnje. Pre toga je budžetirao 450 miliona za istraživanja, dakle skoro 3 milijarde dolara.

 

 

Btw, ko hoće da se bolje upozna: https://www.riotinto.com/en/operations/projects/jadar 

 

EDIT: Imajte u vidu ovu stvar, samo da vidite koliko je stvar užasno ozbiljna - Rio Tinto ima godišnji prihod 44,6 milijardi dolara, GDP Srbije je 52,96 milijardi dolara. Tek da vidite sa kim smo potencijalno u fajtu. 

 

Al čekaj, piše "subject to" što bi značilo da još nije gotova stvar?

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, cedo said:

 

 

ovde pise i ovo ... FAQ

 

image.thumb.png.6925249bf804f07682e4818c915911b0.png

 

 

To se ne odnosi na sam rudnik, već na eksperimentalno postrojenje koje treba da pronađe najprofitabilniji način za preradu rude. Ima više o tome ovde: https://balkangreenenergynews.com/rio-tinto-to-ship-pilot-lithium-processing-plant-to-serbia-from-australia/

 

Btw, da li misliš da bi oni slali celu fabriku iz Australije u Srbiju bez znanja naše vlasti i bez nekakvog načelnog dogovora o rudniku?

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

Kako oni mogu da uvezu pogon za preradu u Srbiju, bez znanja Srbije?

 

naravno da ne mogu

oni to rade bez potpisanog dogovora o gradnji rudnika i eksploataciji (prvo pitanje u screenshotu)

to rade na sopstvenu  odgovornost/zelju (drugo pitanje)

 

da li ima neki dogovor o tome a da nije objavljen ne znam ... znam da ima memorandum o razumevanju, a o tome sam pisao zakljucno sa ovim postom

 

@Ayatollah ne znam da li bi slali, ali za dogovor ne znamo ... osim da ima memorandum o razumevanju

 

 

edit: a evo ga i memorandum

 

Edited by cedo
Link to comment

@Time Crisis

Da, piše tako na FAQ strani kompanije čija direktorka krije imena autora studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Tako kaže Miroslav Mijatović iz Podrinjskog antikorupcijskog tima, snimak je na linku koji sam postavio u prethodnom postu. Pomenuta direktorka je na konferenciji za štampu izjavila i da će projekat Jadar pozitivno uticati i na poljoprivredu i na turizam.:Jova::covid19:

 

Sad, da li da im verujemo...

 

  • +1 1
Link to comment

Pod #1 Rio Tinto laze glede 2.4 mlrd utrosenih US$: nema sanse, ni teorijske da je do danas toliko utroseno: da stvarno jeste, rudnik, proizvodnja bi isla samo tako

Namenjeno jeste, od toga nesto (onih cirka 200 miliona koji se pominju za razne studije su takodje problematicni, ali 'ajde, neka bude): suve RT pare koje su do sada otisle u Srbiju su otisle u otkup zemljista i one stanove u Loznici, a to je gotovo sigurno manji deo ulaganja.

Dil oko eksproprijacije je vise nego verovatan, ubrzace stvari i verovatno nesto smanjiti troskove Rio Tintu naravno.

Na sve to, naravno, daleko je od toga da se radi o neozbiljnom igracu koji nece znati da zastiti svoje interese, ali - radi se o ogromnoj kompaniji koja olako ne ulazi u fajt niti olako rizikuje skandal, sve dok moze da ga izbegne izmedju ostalog i zbogloseg imidza koji ga globalno prati.

Sve to na stranu, najjadnije je sa srpske strane sto se niti zna sta RT radi, sta je do sada uradio, nema cak ni krstene fotografije mesta radnje, a najgore od svega je sto nema struketm da se isprsi pred RT i javnoscu i objasni sta se moze, doslo do picvajsa ili ne, i pravno i tehnicki.

RT je sigurno ukalkulisaotm politicke rizike, uostalom oni nisu od juce u Srbiji i sigurno se ogradio i zastitio sto ne znaci da je apsolutno nedodirljiv i neranjiv, a jos manje znaci da nece, osim ako ga se drasticno ne ugrozi, biti spreman na kompromis(e) i to sto vece ukoliko bude rasla kolicina para koje su izistinski ulozene u projekt...

E, sad, sto u Srbiji nema ko da s njim ili protiv njega zaigra ili da barem suvislo, bez politike, objasni narodu o cemu se radi, pocev odtoga sta je uopste litijum - druga je prica.

 

Ali, kada ti Rio Tinto kaze nesto ovako:

Quote

Jadar is a resource in Serbia, for Serbians, and it is important that the knowledge, expertise and scientific know - how benefits Serbia.

Otvori cetvore oci i pocni da se osvrces oko sebe...

 

Za sada se, sto se Srbije tice, najverovatnije radi o pocetnom korumpiranju odgovornih/nadleznih organa/politicara i sumama koje se, sudeci po dosadasnjim RT aferama krecu negde oko u vr' glave 10-ak miliona US$/Evra mada je i to mnogo kada se ima u vidu jajarluk domorodaca...

  • +1 3
Link to comment
19 minutes ago, Ayatollah said:

 Imaš u korporativnoj advokaturi pojmove "signing" i "closing". Signing je trenutak kada se nešto suštinski dogovori, i obično se formalizuje potpisivanjem nekog dokumenta, najčešće neke vrste ugovora, u kome se navede koje obaveze strane moraju da ispune da bi došlo do formalnog sprovođenja transakcije. Taj dokument je sam po sebi obično vrlo poverljiv i mali broj ljudi ima pristup do njega (menadžment, advokati i ostali savetnici). Closing se događa kada se svi dogovoreni uslovi ispune ili otpuste, i tad se transakcija samo formalno zaključuje i postje vidljiva svim trećim licima.

 

Ono što ja mislim sa visokim stepenom uverenja je da se ovaj signing između države i RT već dogodio, i da taj dokument (sumnjam da se baš zove ugovor, jer bi stvar bila pomalo neregularna čak i za anglosaksonska merila, ali nije skroz nemoguće) stoji negde u strogoj tajnosti, i da se po njemu postupa. Sve ovo što se sad radi (npr. prostorni plan, eksproprijacija, EIA, možda čak i privatizacija Černog) je verovatno deo nekog hodograma aktivnosti, čiji bi closing trebao da bude dozvola Ministarstva rudarstva i energetike za izgradnju rudnika. Ne bi Rio Tinto stavio tu 3 milijarde dolara, da nije imao da pokaže svojim akcionarima nešto čvršće od uveravanja - ili stvarno misliš da oni ovo sve rade da bi u poslednjem koraku zavisili od Zoranine dobre volje da li će potpiše rešenje ili neće, tj. da li će da im potpiše negativno rešenje.

 

Zato i pitam, čisto s jezičke tačke gledišta to ima značenje "pod uslovom da", e sad da li je s korporativne strane taj uslov puka formalnost ili se ostavlja nekakva mogućnost, to već nisam znao

Link to comment
27 minutes ago, Ayatollah said:

 Imaš u korporativnoj advokaturi pojmove "signing" i "closing". Signing je trenutak kada se nešto suštinski dogovori, i obično se formalizuje potpisivanjem nekog dokumenta, najčešće neke vrste ugovora, u kome se navede koje obaveze strane moraju da ispune da bi došlo do formalnog sprovođenja transakcije. Taj dokument je sam po sebi obično vrlo poverljiv i mali broj ljudi ima pristup do njega (menadžment, advokati i ostali savetnici). Closing se događa kada se svi dogovoreni uslovi ispune ili otpuste, i tad se transakcija samo formalno zaključuje i postje vidljiva svim trećim licima.

 

Ono što ja mislim sa visokim stepenom uverenja je da se ovaj signing između države i RT već dogodio, i da taj dokument (sumnjam da se baš zove ugovor, jer bi stvar bila pomalo neregularna čak i za anglosaksonska merila, ali nije skroz nemoguće) stoji negde u strogoj tajnosti, i da se po njemu postupa. Sve ovo što se sad radi (npr. prostorni plan, eksproprijacija, EIA, možda čak i privatizacija Černog) je verovatno deo nekog hodograma aktivnosti, čiji bi closing trebao da bude dozvola Ministarstva rudarstva i energetike za izgradnju rudnika. Ne bi Rio Tinto stavio tu 3 milijarde dolara, da nije imao da pokaže svojim akcionarima nešto čvršće od uveravanja - ili stvarno misliš da oni ovo sve rade da bi u poslednjem koraku zavisili od Zoranine dobre volje da li će potpiše rešenje ili neće, tj. da li će da im potpiše negativno rešenje.

 

 

mozda nekada budemo i gledali film o tome ... dosije pelikan

 

image.thumb.png.c7f679d8e43cf1bd2aabcd65ada3fb5b.png

Link to comment

BTW, pisao sam ovde, da sada ne trazim, vrednost celog finskog Keliber projekta, gotovo zavrsenog i kako se smatra najvecim evropskim nalazistem litijuma, odnosno rude, odnosno dostizanja u proizvodnji faze baterijskogtm litijum hidroksida je oko 300 miliona Evra: ukljucujuci direktne investicije, dakle sam rudnik, tacnije rudnike, postrojenja za koncentraciju, skladistenje, procesnu opremu i - ako se dobro secam - oko 200 miliona US$ predvidjenih za zatvaranje rudnika kada mu istekne rok trajanja...

Uostalom, eno linka, pa neka proverava koga zanima, brojke sam dao po secanju, znacilo bi da baci pogled neko ko barata...

Na stranu sto je sve do bola transparentno, sa sve potankim finansijskim i ostalim izvestajima.

I na stranu poprilicno jako uverenje da se finska vlada ne bi zajebavala sa Fincima, ma koliko oni bili fini... :D 

 

Razlika u odnosu na Jadar je u tome sto se projekt izvodi u vukojebini, divljini, pa nema srpskih domacina, ali su zato verovatno troskovi dolaska na lice mesta, pristupa grubo uporedivi...

 

 

 

Edited by namenski
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...