Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

30 minutes ago, Heaviside said:

ekološki stavovi se ne iskazuju na ulici

Ekoloski problemi, stavovi i uopste ekologija kao politicka kategorija - a ona to jeste - su apsolutno jedina ideologija (mozda izraz nije primeren, trenutno nemam bolji) - koja je pravo gradjanstva i svoje mesto i uticaj u drustvu izborila upravo na ulici.

Da nije bilo gradjanskog aktivizma, razvijanja ekoloske svesti i ulice, ne bismo danas imali ni E od ekologije/borbe za zastitu i ocuvanje zivotne sredine.

Ali pre svega - ulice.

Institucionalizacija, ulazak u parlament(e) su dosli kasnije i kao posledica.

 

Izvini na upadu, mozda nisam najbolje skontao tvoju misao iz posta, tek, jedno je sigurno: odbrana zivotne sredine pocinje na ulici.

Uzdati se u ekolosku odgovornost vlada i velikih kompanija je - pokazalo se - vrlo, vrlo rizicno.

 

Edit: i pokazalo se da ekoloski protesti imaju, izmedju ostalog, i taj kvalitet da ujedine i poprilicno razlicita politicka usmerenja zarad ostvarenja jednog, zajednickog cilja.

Sto nije mala stvar, obaska sto za politicku situaciju u Srbiji danas moze da pozluzi za nauk.

 

Edited by namenski
  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Luther said:

 

Poenta je da se niko negativno ne postavlja prema mogućnosti iskopavanja litijuma, nigde se to ne predstavlja kao da će da padaju atomske bombe i da se zagadi sve do severnog pola. 

Rudnik u Austriji se krčka ali se već rekao bih stavlja i zaprška:

"The DFS is currently underway and anticipated to complete in Q4 2021 (subject to funding and COVID-19 restrictions).

The Company is aiming to commence lithium hydroxide production at the project by the end of 2023 (subject to funding, approvals by the Austrian government and COVID-19 restrictions)."

 

Eh, izgleda da se malo kasni. Iz originalnog clanka:

 

Construction of the lithium project is anticipated to start in 2019, with first lithium hydroxide expected to be produced by late-2021.

Link to comment
41 minutes ago, Heaviside said:

Generalni @Luther stav je zapravo umeren i mislim da je pogrešno nazivati to bestidnim libertarijanstvom. Obimna cost-benefit analiza, parlamentarna rasprava i na kraju referendum. Čovek je napisao to, a ne da treba sve prepustiti odmah sada Rio Tintu. Nisu ni Finska ni Austrija ni EU neki libertarijanski ekstremni, a i oni ozbiljno razmatraju iskopavanja litijuma. Morala  bi i Srbija da to pitanje ozbiljno razmotri, ako ni zbog čega drugog onda da bi se zaštitila od divljanja Rio Tinta i sličnih kompanija. 

 

Ono gde kreće ludilo, verovatno trolovanja i zabave radi, je kada se sa nivoa principa spusti u detalje srpske politike. Analize nema zato što opozicija nije u skupštini, ekološki stavovi se ne iskazuju na ulici, neslaganje da trenutne političke elite nemaju motiv i kapacitet da se valjano pozabave ovako kompleksnim pitanjem....I tako provocira u krug...kao želi ozbiljnu analizu i ne vidi zašto bi ljudi izlazili na ulicu, tome je mesto u institucijama. To nema veze sa ideologijom nego ili iskreno veruje u SNS koji kontroliše sve institucije, što se neće promeniti ni posle izbora neće ili troluje.

 

 

Jedno je razmatranje a drugo odluka. Koliko prtim situaciju, faza razmatranja je ovde prosla, i u tome je problem. Odluka je doneta, tako izgleda.

Link to comment

Litijum nije i nikada neće biti konačno rešenje. Dok se Elon Musk et al. prošetaju po Mendeljejevoj tabeli od raznih aboridžinija neće ostati ništa.

Kakav bre cost/benefit, jahanje na hiljadama AAA baterija dok Obrenovac ispurnjava 10 kancera po minutu. 

 

 

  • +1 1
Link to comment
33 minutes ago, namenski said:

Ekoloski problemi, stavovi i uopste ekologija kao politicka kategorija - a ona to jeste - su apsolutno jedina ideologija (mozda izraz nije primeren, trenutno nemam bolji) - koja je pravo gradjanstva i svoje mesto i uticaj u drustvu izborila upravo na ulici.

Da nije bilo gradjanskog aktivizma, razvijanja ekoloske svesti i ulice, ne bismo danas imali ni E od ekologije/borbe za zastitu i ocuvanje zivotne sredine.

Ali pre svega - ulice.

Institucionalizacija, ulazak u parlament(e) su dosli kasnije i kao posledica.

 

Izvini na upadu, mozda nisam najbolje skontao tvoju misao iz posta, tek, jedno je sigurno: odbrana zivotne sredine pocinje na ulici.

Uzdati se u ekolosku odgovornost vlada i velikih kompanija je - pokazalo se - vrlo, vrlo rizicno.

 

Edit: i pokazalo se da ekoloski protesti imaju, izmedju ostalog, i taj kvalitet da ujedine i poprilicno razlicita politicka usmerenja zarad ostvarenja jednog, zajednickog cilja.

Sto nije mala stvar, obaska sto za politicku situaciju u Srbiji danas moze da pozluzi za nauk.

 

Sve se slažem. Kažem da se Luter pravi lud kada tvrdi suprotno od ovoga što si ti napisao. Pravi se lud jer mi je teško da zamislim da nije svestan u kom stanju su institucije RS Srbije i da je ovo što @Budja piše tačno - faza valjane analize i rasprave je preskočena. Nema se drugog izbora, mora se na ulice.

Edited by Heaviside
  • +1 2
Link to comment

sa n1 portala

Quote

 

Projekat Jadar je veoma dobra prilika za socio-ekonomski razvoj Srbije, pod uslovom da poštuje najviše ekološke standarde, izjavila je portparolka Evropske komisije Ana Pisonero za N1.

Dodala je da EU takođe podržava Srbiju u njenim naporima da privuče partnere iz EU i investicije, u cilju stvaranja održivih i integrisanih lanaca vrednosti sirovina i baterija.

Pozdravljamo najavu Vlade Srbije da će na ovom projektu primeniti najviše standarde u zaštiti životne sredine. Podrška EU Srbiji uslovljena je njenim regulatornim okvirom i praksama, koje su u potpunosti usklađene sa ekološkim pravilima EU, uključujući upravljanje otpadom i vodama“, istakla je.

Poručila je da će EU nastaviti da pažljivo prati ovaj projekat.

 

 

inače, umesto bolda je prvo stajalo: "Pisonero kaže da su vlasti u Srbiji posvećene najvišim standardima u oblasti zaštite životne sredine..."

Link to comment
21 minutes ago, Heaviside said:

Sve se slažem. Kažem da se Luter pravi lud kada tvrdi suprotno od ovoga što si ti napisao. Pravi se lud jer mi je teško da zamislim da nije svestan u kom stanju su institucije RS Srbije i da je ovo što @Budja piše tačno - faza valjane analize i rasprave je preskočena. Nema se drugog izbora, mora se na ulice.


Ma naravno, kao sto je suludo ocekivati da bi dobit, pa sve i da se radi o najekoloskijoj mogucoj akciji, isla Srbiji. Ne bi, isla bi u privatne dzepove interesno povezanih grupa bliskih vlasti, a iz budzeta ce se placati saniranje stete.

 

 

  • +1 1
Link to comment

 

4 minutes ago, chandra said:

Ma naravno, kao sto je suludo ocekivati da bi dobit, pa sve i da se radi o najekoloskijoj mogucoj akciji, isla Srbiji. Ne bi, isla bi u privatne dzepove interesno povezanih grupa bliskih vlasti, a iz budzeta ce se placati saniranje stete.

 

;)

 

3 hours ago, Luther said:

.Ako misliš da je  "par stotina miliona evra nekog ulaganja, koje si, usput, mogao sam infinansirati?!" tačno nije, niti je par stotina miliona ulaganja, niti bi tzv. mi to trebalo da finansiramo i time rukovodimo jer se to svugde i uvek pokaže kao loše rešenje. Zato i postoje rudarske kompanije, akcionarska društva, koje se time bave. 

 

 

Link to comment
2 hours ago, Rowanoke said:

Kod mene je pljuvanje predigra, tako da dodji Majicu, uvek sam te volela.

Naucicu te matematiku a i kako se racuna koriscenje resursa, prema SPglobalu, i  reutersu, cena jedne tone litijuma, cena troskova tj sveukupni troskovi su bili 990 dolara po tonu, tako da ce taj tvoj RioTinto da pokusava da smanji sto vise te sveokupne troskove kako bi sebi nabio profite,

 

 

Nece biti tu ni N od Ocuvanja Prirode i nekog normalnog ponasanja, ejjj Papua Nova Gvineja u Srcu Srbije, to cemo postati

 

Neka fala :by:

  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

Generalni @Luther stav je zapravo umeren i mislim da je pogrešno nazivati to bestidnim libertarijanstvom. Obimna cost-benefit analiza, parlamentarna rasprava i na kraju referendum. Čovek je napisao to, a ne da treba sve prepustiti odmah sada Rio Tintu. Nisu ni Finska ni Austrija ni EU neki libertarijanski ekstremni, a i oni ozbiljno razmatraju iskopavanja litijuma. Morala  bi i Srbija da to pitanje ozbiljno razmotri, ako ni zbog čega drugog onda da bi se zaštitila od divljanja Rio Tinta i sličnih kompanija. 

 

Ono gde kreće ludilo, verovatno trolovanja i zabave radi, je kada se sa nivoa principa spusti u detalje srpske politike. Analize nema zato što opozicija nije u skupštini, ekološki stavovi se ne iskazuju na ulici, neslaganje da trenutne političke elite nemaju motiv i kapacitet da se valjano pozabave ovako kompleksnim pitanjem....I tako provocira u krug...kao želi ozbiljnu analizu i ne vidi zašto bi ljudi izlazili na ulicu, tome je mesto u institucijama. To nema veze sa ideologijom nego ili iskreno veruje u SNS koji kontroliše sve institucije, što se neće promeniti ni posle izbora neće ili troluje.

 

 

Ma samo napred sa ulicom, sretno vam bilo to će sve da reši. 

A kako se ništa neće promeniti posle izbora kad: Đilas: Raste podrška građana opoziciji, izlazimo na izbore da pobedimo https://rs.n1info.com/vesti/djilas-raste-podrska-gradjana-opoziciji-izlazimo-na-izbore-da-pobedimo/

A za ovo:  "verovatno trolovanja i zabave radi," :by: 

  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Eh, izgleda da se malo kasni. Iz originalnog clanka:

 

Construction of the lithium project is anticipated to start in 2019, with first lithium hydroxide expected to be produced by late-2021.

 

Pa?

  • -1 1
Link to comment
59 minutes ago, variola said:

sa n1 portala

 

inače, umesto bolda je prvo stajalo: "Pisonero kaže da su vlasti u Srbiji posvećene najvišim standardima u oblasti zaštite životne sredine..."

 

"Projekat Jadar je veoma dobra prilika za socio-ekonomski razvoj Srbije, pod uslovom da poštuje najviše ekološke standarde, izjavila je portparolka Evropske komisije Ana Pisonero za N1."

 

Trt cvrc, kao da mi ne znamo da oni samo žele da nas bace u kolonijalno ropstvo i kao da ne znamo da mi nemamo "kapacitet" da bilo šta suvislo sprovedemo.

 

Nego igle i vunicu u šake pa na pletenje čarapa.

 

  • -1 1
Link to comment
26 minutes ago, Luther said:

 

Ma samo napred sa ulicom, sretno vam bilo to će sve da reši. 

A kako se ništa neće promeniti posle izbora kad: Đilas: Raste podrška građana opoziciji, izlazimo na izbore da pobedimo https://rs.n1info.com/vesti/djilas-raste-podrska-gradjana-opoziciji-izlazimo-na-izbore-da-pobedimo/

A za ovo:  "verovatno trolovanja i zabave radi," :by: 

Ja sam iz poštovanja prema tebi napisao da se verovatno namerno praviš lud, ali ok, prihvatam da ne razumeš da je analiza što se institucija tiče završena i da se nalazimo u fazi izvršenja, te da su protesti jedini način da se neadekvatno izvagan projekat sa dalekosežnim posledicama zaustavi. Da to razumeš, pretpostavljam da bi i ti bio za proteste jer su sva tri elementa iz tvog odgovora na moje pitanje izostali (opsežna stručna analiza, parlamentarna rasprava, referendum). 

 

A i kako čovek da ne misli da namerno zajebavaš? Evo i u ovom upisu. Ja napišem svoj stav (opozicija će izgubiti izbore), a ti me pitaš kako će izgubiti kada Đilas kaže da idu na pobedu i kao dokaz mi daš link na tu izjavu. Wtf? Šta sad, ja kao treba da pomislim da loše stojiš sa osnovnom logikom i da ti objašnjavam nešto? Ne, brate, zajebavaš namerno.

Edited by Heaviside
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...