Jump to content

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

16 minutes ago, cedo said:

 

da li je do sada potpisan ugovor o eksploataciji i kako je to moguce kada nisu zavrsena sva istrazivanja  ?

 

Ništa sa Srbijom kao državom nije potpisano oko eksploatacije a i neće za jedno godinu dana ako i tada bude a verovatno će biti. Druga je stvar što ovu temu koristi opzicija kontra vlasti jer nema ništa pametnije da ponudi, a što guraju N1/Danas koji su u rukama opzicije.  Ispade RT najveći problem Srbije, jebo ih RT što meni reče jedan forumaš. Ni reči o Kosovu, ekonomiji, vladavini prava, bujanju fašističko-nacionalističkih grupa  tzv. srpskom svetu, ulasku ili neulasku u EU. Nego je RT najveći problem pa ćemo da se sad bacakamo po autoputevima da to sprečimo. Ko to kupuje široko mu polje nek se bacaka po autoputu. I za to imam razumevanje jer je opoziciji onemogućen bilo kakav pristup biračima putem medija ili na bilo koji normalan način. Ali ne moram da kupujem tu priču.

  • +1 1
Link to comment

Pa ovo je došlo sad na red.
A ono što je Marinika pričala to je, ono ništa.
Pa ono za prebijanje štanglama i to je ništa.
Nedovoljno jeste, ali nije ništa.
To može da priča samo neko ko...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
18 minutes ago, Redoran said:

Bila je skoro neka reportaža iz Jadra gde se kaže da je Rio Tinto praktično već otkupio većinu zemlje koja mu je potrebna, a ovo što je ostalo je samo pitanje vremena. I da, pomenuto je da su bili veoma izdašni u ponudama a ljudi koji su imali kuće na toj zemlji su pre odlaska imali lufta da "očerupaju" objekte tako da su ostali samo goli zidovi.

 

Sve ovo se uveliko zalaufalo i Srbija se tu više ništa ne pita. Kasno je i za studije i za proteste i za bilo šta drugo. Ponavljam, naša jedina opcija je da jadarit ovima damo milom, jer ako nećemo milom oni će već naći način. U ozbiljnim zemljama Rio Tinto radi po svom pa dobije višemilionske kazne, plati ih uredno i tera dalje. Nije im nikakav problem ni da žrtvuju generalnog direktora kompanije, novi sutra ujutro nastavi gde je ovaj stao. To su zlikovci kojima niko nije stavio soli na rep, pa neće ni Srbija, iz prostog razloga što su takvi zlikovci neophodni globalnom superkapitalizmu.

 

Ovde je jedino pitanje koliko Srbija može da izvuče za sebe od vađenja jadarita. Ko će to da izvlači, vidimo i sami i to nam je što nam je.

 

Uzgred, slažem se da su preterane teze da će ovaj projekat da trajno zatruje pola Srbije. Šteta će fakat biti ogromna ali kao što neko reče, pitanje je da li će biti čak i u rangu Bora a kamoli polovine zemlje. Tu bi bila od koristi neka dobra studija, da ljudi mogu da vide u kom opsegu se sve to kreće, samo imam neke rezerve u pogledu šansi da ozbiljna studija dođe. Imaćemo studije by Rio Tinto, gde male zeke i jednorozi skakuću po Jadru, i doom&gloom studije u kojima je površina Venere pogodnija za ljude i njihovo zdravlje od površine Srbije nakon dolaska Rio Tinta.

 

Ponovo si ok sve opisao samo ne razumem zašto ih nazivaš hoštaplerima i zlikovcima. To su strahovito, gotovo nezamislivo, moćne kompanije , imao sam svojevremeno dodir sa takvima i nekako se izvukao neozleđen, koje gledaju svoj interes, a i čiji bi drugo gledale. Ni jedna druga velika korporacija iz bilo koje oblasti se ne ponaša drugačije. Ovo što sam boldovao je po meni najvažnije. Voleo bi da o tome ne odlučuje sam SNS/Vučić već da oko dolaska RT, ili nekog drugog svejedno, postoji širi konsenzus, pa i referendum održan na za demokratske standarde prihvatljiv način.

Link to comment

Kako to vec biva, sve i da je srpski litijum najbolji na svetu, Srbija je popapala pricu, tacnije prodaje joj se prica o velesilovanjutm samo ako Jadar proradi i poteku milijarde: zabasuruje se cinjenica da velesila nije, niti je ikad bila, zemlja koja izvozi sirovine.

Velesila je ona zemlja/privreda koja ih preradjuje, pravi nesto od njih.

Sirovinasitm prolaze po pravilu k'o bos po trnju, s oprostenjem zajebe ih ko i kako hoce... :sleep:

  • +1 3
Link to comment
8 minutes ago, Frank Pembleton said:

Pa ovo je došlo sad na red.
A ono što je Marinika pričala to je, ono ništa.
Pa ono za prebijanje štanglama i to je ništa.
Nedovoljno jeste, ali nije ništa.
To može da priča samo neko ko...







... Shiit has hit the fan
 

 

Marinika je puno toga pričala i uglavnom opravdano i argumentovano. I zaista joj treba odati priznanje na hrabrosti, evo ja kažem da u njenim godinama tu hrabrost nisam imao. Ne kažem da to nije ništa ali to nije platforma, to nije program, to je nabrajanje onoga što u ovom režimu nije dobro. Hajde da vidimo šta Marinika&co hoće da uradi sa ovom državom a ne šta ne sada valja. Ako hoće, kao što Đilas obećava da "vrati PKB-Beograd pod upravu gradske vlasti" moj glas dobiti neće a drugi kako hoće. Ovo je samo malo pitanje a o većim se ništa ne čuje.

  • +1 1
Link to comment
Pa ovo je došlo sad na red.
A ono što je Marinika pričala to je, ono ništa.
Pa ono za prebijanje štanglama i to je ništa.
Nedovoljno jeste, ali nije ništa.
To može da priča samo neko ko...







... Shiit has hit the fan


nishta dok se ne reshi kosovo.

sent from novi mnogo jak bubamoto.

Link to comment
 
Marinika je puno toga pričala i uglavnom opravdano i argumentovano. I zaista joj treba odati priznanje na hrabrosti, evo ja kažem da u njenim godinama tu hrabrost nisam imao. Ne kažem da to nije ništa ali to nije platforma, to nije program, to je nabrajanje onoga što u ovom režimu nije dobro. Hajde da vidimo šta Marinika&co hoće da uradi sa ovom državom a ne šta ne sada valja. Ako hoće, kao što Đilas obećava da "vrati PKB-Beograd pod upravu gradske vlasti" moj glas dobiti neće a drugi kako hoće. Ovo je samo malo pitanje a o većim se ništa ne čuje.
A pa nećemo tako.
Jasno ste rekli da se ni o čemu drugom ne priča nego o RT.
Što naravno nije tačno.
A kad vam dokažem onda se vadi Đilas adut.
Dakle kao i o onome o Telekomu nameštenim tenderima, opraštanju neplaćanja poreza, Zagorki koja ne radi svoj posao, tako i o RT se prelemaju stotine stvari.
Korupcija, vladavina (ne) prava, finansijske malverzacije koje sežu do ssmogvrha izvršne vlasti...
Dakle recite onda da vas zanimaju programi stranaka, a ne "pričaju samo o RT, a ostalo ništa"
A o programima možemo na drugom mestu.







... Shiit has hit the fan

  • +1 3
Link to comment
4 minutes ago, Frank Pembleton said:

A pa nećemo tako.
Jasno ste rekli da se ni o čemu drugom ne priča nego o RT.
Što naravno nije tačno.
A kad vam dokažem onda se vadi Đilas adut.
Dakle kao i o onome o Telekomu nameštenim tenderima, opraštanju neplaćanja poreza, Zagorki koja ne radi svoj posao, tako i o RT se prelemaju stotine stvari.
Korupcija, vladavina (ne) prava, finansijske malverzacije koje sežu do ssmogvrha izvršne vlasti...
Dakle recite onda da vas zanimaju programi stranaka, a ne "pričaju samo o RT, a ostalo ništa"
A o programima možemo na drugom mestu.







... Shiit has hit the fan
 

 

Ne, rekao sam: Druga je stvar što ovu temu koristi opzicija kontra vlasti jer nema ništa pametnije da ponudi, a što guraju N1/Danas koji su u rukama opzicije.  Ispade RT najveći problem Srbije,...

Ova tema je sada u fokusu, oko te teme se organizuju protesti. Meni je RT koštuničina rupa na svirali, mogu oko toga da mrsomudim ali mi nije posebno bitno. I ne treba meni Marinika da priča o nivou korupcije, raspaloj Z.Dolovac i tome slično, sve mi je to znano iz ličnog uvida. Ono što ja tražim je šta će oni da urade povodom tema koje sam nabrojao ako dođu na vlast da bi im dao glas. Drugi traže druge stvari i to je ok, meni ovo ua lopovi nije dovoljno.

 

Link to comment

pa ne razumes, neograniceno cekanje na adekvatan i prihvatljiv program opozicije dok psihopata razara svaki trag civilizacije je racionalno biracko ponasanje.

ali je postavljanje ekoloskih ciljeva iznad vrlo sumnjivog moguceg profita iracionalno biracko ponasanje.

zasto? zato.

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Luther said:

 

Ponovo si ok sve opisao samo ne razumem zašto ih nazivaš hoštaplerima i zlikovcima. To su strahovito, gotovo nezamislivo, moćne kompanije , imao sam svojevremeno dodir sa takvima i nekako se izvukao neozleđen, koje gledaju svoj interes, a i čiji bi drugo gledale.

 

Za mene je to definicija hohštaplera, koju takođe delimično baziram na iskustvu sa takvima. Da budem precizniji, ne radi se isključivo o Rio Tintu, oni su samo lep primer iz te kohorte. Muka mi je od njih, njihove moći, njihovih interesa, a najviše mi je muka od svrhe sa kojom rade to što rade.

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, variola said:

 

evo i nekih brojki (koje su iznosili afirmatori rudnika), te komentara na njih

 

ceo tekst ovde

 

Hvala za ovo. To je otprilike ono sto je dolazilo do mene i racunica na koju sam se referirao - korist Srbije od ovog rudnika meri se mrvicama, ako bude i toliko.

 

Da li ce Jadar biti gori od Bora ili ne? Kolicine vode koje se koriste u ispumpavanju litijumske rude su enormne, kao i zagadjenje koje proces izaziva. Sirina pojasa koji ce se zagaditi kao i intenzitet zagadjenja zavise od konfiguracije i vrste terena. Ja nisam video studije za Jadar. Kod kineskih, cileanskih i americkih nalazista opisivani su efekti zagadjenja na razdaljini od 150 km od kopa (Kina), ili procene da je zagadjenje takvo da tu nakon zavrsetka eksploatacije nema zivota za narednih 300 godina (US). U Cileu je posebna situacija zato sto se litijum kopa u pustinji gde vode jedva da ima, tako da su i to malo vode sto imaju preusmerili na pumpanje rude (70% ukupne potrosnje vode u Atacami ide na litijum). Ono sto plasi je blizina Drine i povezanost vodotokova, kao i cinjenica da je prakticno svo zemljiste nizvodno od Loznice, s obe strane reke poljoprivredno. (uporedi s Borom). Svi preduslovi za jednu kvalitetnu katastrofu su tu.

 

Sto se tice cene za koju se prodaje zemlja - jos jednom, ta njiva koju kupuje nije samo njiva. Blizina rudnika ce, u najboljem slucaju da ne dodje do vece katastrofe, oboriti cene zemljista i nekretnina u sirokom krugu oko rudnika, unistiti poljoprivredu, Banju Koviljacu i tako dalje.

 

Da je cist prihod 2 Bn - jebote, pa otkupna klauzula za fudbalera od 18 godina je stigla do milijarde.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

srbija je mala zemlja. a oni su, izgleda, orni da testiraju, prochitah negde, 20 lokacija. i neka posle kopaju na samo 5, jer su tako reshili i tako mora da bude, pa ne znam tachno koliko treba da se ne shiri zagadjenje, da kazemo nema veze. zashto bre da nema veze? tim pre shto zapad ochigledno postavlja situaciju kao da smo mi njima duzni jebeni litijum, i bash nismo fer shto nismo puni razumevanja da njima treba. dali pupina i teslu i milunku savic u reklamama za idiote, i hoce telefone, a ne daju litijum. nek je naivno 100x, nije poshteno.

sent from novi mnogo jak bubamoto.



  • +1 2
Link to comment
13 hours ago, Luther said:

A evo za ove koji mi stalno preporučuju neko guglanje, ja malo izguglo pošto mi ni rudarstvo ni litijum nisu fah, pa rekao bih da nije sve tako crno:

 

No longer dirty? EU leaders want to challenge perceptions of lithium mining

 

Re-localising the extraction of mineral resources: the challenges of lithium in Europe

 

Wolfsberg Lithium Project

 

Naravno ovi što su mi sugerisali guglanje neće ovo ni pogledati nego će se javiti sa nekom novom nebulozom. Ali to je forum šta da se radi.

 

 

 

Evo, ja procitao.

 

Mislim, ne znam sta si hteo da postignes kacenjem ovih clanaka gde nema nista o tome kako je kopanje litijuma bezbedna, cista tehnologija. Jedan clanak u kome vropski birokrata hvali svoga konja, drugi koji  govori kako, eto, nece biti litijuma u Francuskoj i treci suvi informativni sa sajta "Mining technology" ocigledno sponzorisan od rudarske industrije (ocigledno postno nige ne kazu ko to placa).

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...