Jump to content
IGNORED

Evropski superklubovi i njihova superliga


Meazza

Recommended Posts

1 minute ago, JohnnyD said:

I hajde da sve to objavimo u nedelju kasno uvece, kada po marketinskim istrazivanjima najmanje ljudi bleji na internetu, pa valjda nece puno da nas grde

 

Upravo to htedoh da napisem. A tek sibicarski nacin na koji se sve ovo radi, jedno potpisuju, drugo govore, trece misle, a cetvrto najavljuju. Na sve lici osim na pocetak istorijskog super-projekta.

  • +1 4
Link to comment
Just now, nautilus said:

such as, such as

 

može biti bilo kakva nepredviđena okolnost

 

Just now, Meazza said:

 

Upravo to htedoh da napisem. A tek sibicarski nacin na koji se sve ovo radi, jedno potpisuju, drugo govore, trece misle, a cetvrto najavljuju. Na sve lici osim na pocetak istorijskog super-projekta.

 

kao što rekoh, tipujem na "tresla se gora, rodio se miš"

Link to comment
48 minutes ago, Meazza said:

Imaju i regionalne lige neke komplikovane probleme. Recimo ujedine se belgijska i holandska liga. Kako se ispada iz te lige i kako se u nju ulazi? Da li se pravi i regionalna druga liga ili upadaju dve holandske i dve belgijske ekipe? Sta ako posle nekog vremena u ligi bude 10% belgijskih i 90% holandskih timova? Ili sta ako u deset sampionata zaredom osvajaci budu uvek Holandjani? Zar se u tom slucaju Belgijanci nece smoriti i zar njihovi veliki timovi nece postati manje bogati? Nije to bas tako lako da se sprovede.

 

Jedno 10 godina kasne sa regionalnim ligama.  Nakon ukidanja KPK, Kup UEFA/LE su osvajali Galatasaraj (2000), Fejnord (2002), Porto (2003), CSKA Moskva (2005), Zenit (2008), Šahtjor (2009) i Porto (2011) van liga petice. U poslednjih 9 sezona LE su osvajali samo španski i engleski klubovi (Sevilja 4, Atletiko 2, Čelzi 2 i Junajted 1). U prvoj deceniji 21. veka je jedan Zenit mogao 4-0 da dobije Bajern, ovako nešto danas je potpuno nezamislivo. Ova sezona ako se i završi verovatno će dati engleskog (najverovatnije) ili španskog šampiona.

 

BENELUX liga- 9 timova iz Holandije, 8 iz Belgije, jedan iz Luksemburga. Tri tima ispadaju, po jedan ulazi iz Holandije i Belgije, za treće mesto igraju plej-of najbolji iz Luksemburga, drugi iz Holandije i Belgije. Da ne prevladaju timovi ni iz Holandije, ni Belgije, uvede se npr. obavezni minimum od 6 učesnika iz jedne zemlje.

 

 

 

Link to comment

Znam da mnogima ovde (i drugde) ide na kurac prisvajanja fudbala od strane engleske, ali hoću samo da vam pokažem koji je to nivo besa - i sve potpisujem. EPL ne treba nikoga da bude to što jeste danas. U stvari, evo kako to izgleda u (more or less) normalnoj zemlji gde se klubovi ne finansiraju samo od prodaje igrača i pranja novca...

 

 

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, harper said:

Poseban problem s ovom ligom, na stranu sve ostalo, je to sto se iz sporazuma vidi da oni bukvalno nemaju pojma kako bi to trebalo da bude organizovano. Postoji neki opsti okvir koji bi svako od nas mogao preko kurca da napise na forumu za 15 minuta i nista vise. Moguce je da imaju neki statut, pravilnik ili tako nesto sto se ne iznosi u javnost ali mi o takvom mogucem dokumentu ne znamo ni da li postoji, kamoli sta u njemu pise. Najavili su poimence tri dodatna kluba do broja stalnih ucesnika od 15, sva tri kluba su negirala da ce ucestvovati u tome. Imaju neku maglovitu ideju o tome odakle ce povuci tih dodatnih 5 klubova, niti se zna koji su to klubovi, niti po kojim kriterijumima i na koji nacin ce postati deo te Superlige. Postoji samo neki opsti stav da ce se birati na osnovu rezultata u drugim takmicenjima. Kojim?

 

Meni ovo bukvalno izgleda kao "daj da skarabudzimo nesto da uzmemo pare, o ostalom cemo da razmisljamo u hodu, naci cemo tih 8 drugih klubova, zaletece se neko na pare". Nudili su jebenom ruskom Zenitu mesto u toj ligi Najvecih.:laugh:

To sa klubovima koji se kvalifikuju iz drugih takmičenja moraju da imaju zato što je u eu pravno problematično da se napravi skroz zatvorena liga. Postavio je neko ovde tumačenje čini mi se profesorke prava o tome.

 

Ja navijam da se odvoje i da im se pridruže PSG i Bajern. Fudbalski NBA i teraj. Pogled na sport kakav ima ova ekipa se ne uklapa u tradicionalni evropski sistem takmičenja i evropsku sportsku kulturu i oni nemaju tu više šta da traže. Raspodela CL novca iz godine u godinu povećava jaz upravo zato što UEFA, upirujući se da zadrži superbogate, sve više naginje ka raspodeli prihoda propocionalnoj globalnoj popularnosti. Pošto utakmicu Barsa - Kluž u Kuala Lumpuru gledaju samo zbog Barse, Barsa želi skoro 100% prihoda. Na kraju ne bi pristali ni da 0.5% ide Klužu i 0.5% za razvoj fudbala. Pod takvim uslovima je besmisleno da ta dva kluba budu u istom sistemu takmičenja. 

 

Neka se skroz odvoje, bez dodira sa nacionalnim ligama i UEFA takmičenjima. Igrače pustiti da igraju za reprezentaciju. Bukvalno kao NBA i evropska košarka samo na istom kontinentu. Ako UEFA i nacionalna prvenstva izgube mnogo finansijski jer je ljudima na globalnom nivou NBA sistem zanimljiviji, so be it. I između evropske košarke i NBA postoji veliki gap pa se opet igra dobra košarka koju evropljani gledaju i lože se. 

 

  • +1 3
Link to comment
11 minutes ago, Heaviside said:

Neka se skroz odvoje, bez dodira sa nacionalnim ligama i UEFA takmičenjima.

 

 

Da, ali oni to nece, hoce i jare i pare. Bez dodira sa nacionalnim ligama i UEFA takmicenjima imaju ogranicen pristup igracima i nikakav pristup tim famoznim timovima koji bi im se prikljucivali "na osnovu rezultata iz drugih takmicenja". Plus tesko da bi generisali dovoljno prihoda na osnovu 38 utakmica po sezoni za svaki od timova da bi pokrili inace enormne troskove koje prave. Takva liga bez dodira sa nacionalnim ligama i UEFA takmicenjima garantujem da bi se sama od sebe ugasila za nekoliko godina i to jednocifren broj godina. Par godina bi bilo zanimljivo da svake godine ManU igra sa Realom bar dva puta, nakon sto bi se to desavalo iz sezone u sezonu ljudima bi prosto prestalo da bude zanimljivo. Evropska publika i americka publika su sasvim razlicit par cipela, neko vreme bi im stadione punio hipsteraj koji se u principu ne interesuje previse za fudbal ali i oni bi brzo odustali jer oni u sustini nisu fudbalska publika. Navijaci tih klubova su se vec izjasnili tako da ne moramo da spekulisemo oko toga koliko bi njima to bilo privlacno.

 

i ja bih voleo da se to desi, napisao sam odmah cim se ova vest pojavila, ali to nije realno. Prvi Bajern nema sanse da bi je igrao pod tim uslovima, o ovim engleskim klubovima da i ne govorim. Ono sto oni traze je da imaju privilegovan pristup finansijama u fudbalu na ustrb svih ostalih ali da i dalje koriste fudbalsku infrastrukturu, organizaciju i sistem. Vidis da im je najveca briga, oko koje su vec angazovali armiju advokata, da ne budu izbaceni iz domacih liga, to znaci da su apsolutno svesni da bi igranje samo ove shashave lige bila propast u startu. I to propast za njih.

  • +1 1
Link to comment

Sa jedne strane, ovo je prost izbor za sve, za one koji se i inače groze bogataša i za redistribuciju su, kao i za one koje boli djoka, ali im oduzimaju omiljenu zabavu - naravno da su protiv ovog eksperimenta

 

Sa druge strane, interesantno je kako je ta zla EU (i dominantne države u njoj) odjednom svetionik i bastion odbrane od zlih korporacija, samo zato što su se drznuli da udare na omiljenu zabavu koju možemo da pratimo u gaćama i sa kriglom piva u ruci...da ne govorim kako je Engleska sad odjednom bastion protivljenja korporativnoj pohlepi, a UEFA poslednja nada odbrane od pohlepe zlih korporacija :laugh:

 

Anyway, I have no stake in the outcome...nadam se da će se korporativni pljačkaši udaviti u svoojoj pohlepi, ali mi je interesantno kako se "običan svet" pomami kad im udare na ovu jeftinu zabavu..dok ih pljačkaju svakodnevno u po bela dana bez da osete svrab u svom spolovilu.

  • +1 3
Link to comment

Pa u tome i jeste stvar, veliki broj ljudi fudbal shvata kao nešto mnogo više od jeftine zabave, a ovaj projekat svodi fudbal na upravo to. Nisam jedan od njih ali je nemoguće to ne primetiti. Citira Anjeli neimenovana istraživanja koja navode da su se gledaoci, to nisu navijači u klasičnom smislu, promenili. Da više nisu vezani za jedan klub, da veliki broj prati najmanje dva kluba, da 10% njih klubovi uopšte ne zanimaju i da prate samo omiljene igrače u kom god klubu bili. 

 

Isterati ih iz domaćih liga, a kalendar neka popune tako što će igrati četiri puta sa istim protivnicima. To je američki sistem za koji kažu da im je uzor. Ceo svet je njihov, mogu da prave turneje po Aziji i Americi. Pa da vidimo šta slobodno tržište ima da kaže i koliko to profita generiše 10-15 najvećih klubova sami po sebi. Možda im se i isplati na kraju, nije da bi bilo potpuno van duha vremena.

Edited by Heaviside
  • +1 3
Link to comment

Tadić i posle Pereza.

Mislim stvarno, ovako na prvi pogled pravi povod svega ovoga je 5 mart 2019. Uzrok je nebitan.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
Just now, Ivo Petović said:

Sa jedne strane, ovo je prost izbor za sve, za one koji se i inače groze bogataša i za redistribuciju su, kao i za one koje boli djoka, ali im oduzimaju omiljenu zabavu - naravno da su protiv ovog eksperimenta

 

Sa druge strane, interesantno je kako je ta zla EU (i dominantne države u njoj) odjednom svetionik i bastion odbrane od zlih korporacija, samo zato što su se drznuli da udare na omiljenu zabavu koju možemo da pratimo u gaćama i sa kriglom piva u ruci...da ne govorim kako je Engleska sad odjednom bastion protivljenja korporativnoj pohlepi, a UEFA poslednja nada odbrane od pohlepe zlih korporacija :laugh:

 

Anyway, I have no stake in the outcome...nadam se da će se korporativni pljačkaši udaviti u svoojoj pohlepi, ali mi je interesantno kako se "običan svet" pomami kad im udare na ovu jeftinu zabavu..dok ih pljačkaju svakodnevno u po bela dana bez da osete svrab u svom spolovilu.

Nije u pitanju eksperiment, vec projekat koji pravi zatvorenu ligu u kojoj je jedino merilo bogatstvo. JP Morgan je novcem ubedio klubove, a zauzvrat pravi kecere od fudbalskih klubova, racunajuci na ogroman profit u narednim godinama. Pandemija je idealna klima za razvoj te ideje, da ne bi doslo do pobune i nereda na stadionima domacih liga izmedju "bogatih" i "siromasnih". Mnogo toga nije bilo idealno u Ligi Sampiona, Evropskim i Svetskim prvenstvima ali je svako mogao da sanja, i odrzavao se zdravi nacionalni naboj. Srecom, fanovi na svim forumima i streamovima su protiv ove nacisticke ideje u velikoj vecini, i sistem ce urusiti sam sebe mnogo pre nego sto se i razvije po planu.

Link to comment
15 minutes ago, JohnnyD said:

Nije u pitanju eksperiment, vec projekat koji pravi zatvorenu ligu u kojoj je jedino merilo bogatstvo. JP Morgan je novcem ubedio klubove, a zauzvrat pravi kecere od fudbalskih klubova, racunajuci na ogroman profit u narednim godinama. Pandemija je idealna klima za razvoj te ideje, da ne bi doslo do pobune i nereda na stadionima domacih liga izmedju "bogatih" i "siromasnih". Mnogo toga nije bilo idealno u Ligi Sampiona, Evropskim i Svetskim prvenstvima ali je svako mogao da sanja, i odrzavao se zdravi nacionalni naboj. Srecom, fanovi na svim forumima i streamovima su protiv ove nacisticke ideje u velikoj vecini, i sistem ce urusiti sam sebe mnogo pre nego sto se i razvije po planu.

 

Kako bih ti rekao, kriterijum bogatstva je odavno glavni kriterijum u evropskom fudbalu (pominjanje nacizma u postu neće pomoći poenti). Ovo sada je samo pravljenje još  efikasnijeg i profitabilnijeg projekta od CL, nešto što je vrlo izvodljivo i moguće. Omiljeni vam je lepo rekao - nemoguće je da fudbal, kao globalno najpopularniji sport, ne može da generiše novac u nivou NBA i NFL. Dakle, pitanje je samo efikasnosti i /ili pljačke. Vrlo prosto. Osim toga, navike i afiniteti navijača su stari max 20-30 godina, to je smešno u istorijskom kontekstu, ko zna šta će neki JohnnyD za 50 godina pratiti i lajkovati na društvenim mrežama.

 

Svi su protiv ovoga iz svojih sebičnih razloga, jer im kvari zabavu , osim onih koji su principijelno protiv korporativne pohlepe i nejednakosti. U tom kontekstu, kad na topiku o Rusiji, pročitam neki takav stav protiv Rosnefta ili Gazproma npr. znaću da je takav čovek iskren i podržaću ga.

Edited by Ivo Petović
Link to comment
Just now, Ivo Petović said:

 

Kako bih ti rekao, kriterijum bogatstva je odavno glavni kriterijum u evropskom fudbalu (pominjanje nacizma u postu neće pomoći poenti). Ovo sada je samo pravljenje još  efikasnijeg i profitabilnijeg projekta od CL, nešto što je vrlo izvodljivo i moguće. Omiljeni vam je lepo rekao - nemoguće je da fudbal, kao globalno najpopularniji sport, ne može da generiše novac u nivou NBA i NFL. Dakle, pitanje je samo efikasnosti i /ili pljačke. Vrlo prosto. Osim toga, navike i afiniteti navijača su stari max 20-30 godina, to je smešno u istorijskom kontekstu, ko zna šta će neki JohnnyD za 50 godina pratiti i lajkovati na društvenim mrežama.

 

Svi su protiv ovoga iz svojih sebičnih razloga, jer mi kvari zabavu , osim onih koji su principijelno protiv korporativne pohlepe i nejednakosti. U tom kontekstu, kad na topiku Rusiji, pročitam neki takav stav protiv Rosnefta ili Gazproma npr. znaću da je takav čovek iskren i podržaću ga.

Ja sam protiv ovoga jer znam, i ubedjen sam da nije ispravan put. Kao sto znam da mi se svidja neka pesma. I zauzeo sam stav, trenutno je mi i oni. Za tebe ne znam, delujes mi kao tip koji ovo gleda sa strane, hladnokrvno, bez jasne pozicije, mozda i nisi neki fudbalski fanatik poput mene i to je ok. Kada kazem fanatik, ne znam da nabrojim sastave danasnjih klubova, nisam lud za Zvezdom ili Partizanom, ali je fudbal u kome mozes da sanjas i gde je Piksi zabio Spancima 2 komada sastavni deo mog zivota. Ovo je tesko sranje u najavi i nikakva filozofija tu ne pomaze. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...