Jump to content

Italija


Indy

Recommended Posts

Zbog kafe vredi. Cafe Mexico Piazza dante, imaš i Bar Mexico - Piazza Garibaldi. Pažnja, šoljice i tacne drže u kipućoj vodi, tako da pazi kad hvataš šoljicu usijane su. Inače kod njih je kafa već zašećerena, tj. već stave šećer u šoljicu pre nego što je stave u mašinu da iscuri kafa.  Pompeji su nažalost u vrlo lošem stanju, i svaki dan se uruši po nešto novo, tako da je svaki dan sve manje i manje za videti. Inače najbrže i najkomotnije je stići onim brzim vozom (Freccia rossa-najbrži, Freccia argento ili Freccia bianca). 

 

daj neki insajd info za toskanu/umbriju...

Link to comment

smesti se negde kod terminija, kontam da ti je to najbolja opcija.

 

u napulj nemoj ni da ides, bolje ostani jos jedan dan u rimu.

 

elem, ja idem sad sa uskrs u toskanu i umbriju 10 dana, svaka preporuka je dobrodosla. (firenca, siena, piza se podrazumevaju, dajte nesto detaljnije ako znate...)

 

Ja mogu da ti preporucim Volteru, srednjevekovni gradic poznat po proizvodnji alabastera. Ima fin pesacki deo, vrlo je zivopisan, i sve se moze obici za par sati, dovoljno da nesto klopas i popijes kafu. Ima na vrhu veliki dvorac, koji je pretvoren u zatvor.

 

Blizu Voltere je i San Gimignano, koji je dosta popularan medju turistima, ima tamo na glavnom trgu dobar sladoled da se jede. Kad sam obilazio Toskanu, jos sam svratio u Montepulciano, jos jedan gradic na vrhu brda. Svi su manje-vise slicni sa utvrdjenjima na vrhu, ali vrlo zivopisni, sto je meni sasvim dovoljno da iskuliram i popijem kafu i promajem se malo :)

Link to comment

Firenca, Siena, Piza - pa onda Lucca (ako izuzmemo Campo dei Miracoli, mnogo lepša od Pize - a odmah pored).

Manji toskanski gradovi  San Gimignano, Volterra, Montepulciano, Pienza, Arezzo, Massa Maritima...

10 dana bih ja bio u Toskani. Umbrija drugi put. Daleko su Assisi i Perugia, još je dalje Urbino.

Link to comment

Da li je must biti blizu metroa ili to nije obavezno?

jebote kako sam posenilio, ne mogu nijednog naziva da se setim....

ne treba ti metro uopste, ja sam ga koristio samo kad sam isao da obidjem onaj "musolinijevski kvart", moderna  arh na sovjetski nacin.... inace sam se sve vreme sunjao po centru, a tu ti metro nije potreban, jedino ako si smesten daleko, pa da brze dodjes do centra....

jbt svega se secam, mogao bih na mapi da nadjem, ali sam sve nazive zaboravio :(

Link to comment

Firenca, Siena, Piza - pa onda Lucca (ako izuzmemo Campo dei Miracoli, mnogo lepša od Pize - a odmah pored).

Manji toskanski gradovi  San Gimignano, Volterra, Montepulciano, Pienza, Arezzo, Massa Maritima...

10 dana bih ja bio u Toskani. Umbrija drugi put. Daleko su Assisi i Perugia, još je dalje Urbino.

 

mala ispravka, drugi deo odmora cu biti smesten na krajnjem jugu toskane, tako da ce umbria vecim delom zaista ostati za sledeci put. plan je za sada da se obidje lago bolsena i orvieto.

 

za perudju tesko da ce biti vremena.

Link to comment

rento sam kuću par dana tamo na raod tripu pre par godina u Colle di Val d'Elsa

 

ako ideš sa curom gledaj da zabodeš tako neku idilu u poljima, ima super gajbi za rent. proveriš šta je dobro od vinarija, sedneš u kola i posetiš ih na putu do livorna, siene, pise, san gimignana i firence. 

a ako si već potegao do pize, zabodeš i cinque terre. to ti je kapiram više nego dovoljno za 5 dana

 

---

 

a jbg, bićeš na jugu. to nijesam obišao

Edited by Ravanelli
Link to comment

mala ispravka, drugi deo odmora cu biti smesten na krajnjem jugu toskane, tako da ce umbria vecim delom zaista ostati za sledeci put. plan je za sada da se obidje lago bolsena i orvieto.

 

za perudju tesko da ce biti vremena.

Ako ideš u Orvieto, preporučujem da se "žrtvuješ" i odeš cca stotinak kilometara na zapad do obale u Orbetello, i odande, jer je vrlo blizu posetiš Porto Ercole i Porto Santo Stefano(oba gradića pripadaju opštini Monte Argentario). Porto Ercole, je(i zvanično) jedan od najlepših gradića u Italiji, u steni na ostvrcetu koje je spojeno nasipom sa kopnom. Takodje, i Porto Santo Stefano je lep, a i Orbetello, gde imaš da kupiš odlično maslinovo ulje, i dobre trattorie, sa finim toskanskim vinima. Kao bonus, u bilizini je i Isola del Giglio, gde je kapetan Schettino prevrnuo onaj cruiser, koji je još tamo.

Link to comment

ma zaboo sam agroturismo izmedju firence i siene, samo sto nije gajba nego je soba u nekom fensi smestaju. otprilike i jeste plan setnja po gradovima/gradicima/selima, dobra klopa, vino. od muzeja idemo samo u akademiju da vidimo davida.

 

@beowl

 

ako mozes zabodi smestaj blizu centra, ja sam recimo bio smesten blizu ville borgese (prelep park za izblejati, ako ti bude lepo vreme).

 

setaj se po centru 3 dana, ja bih od muzeja obisao samo vatikanski muzej (rezervisi time slot online, da ne bi cekao). popni se na vrh bazilike svetog petra, odlican, odlican pogled na grad. partenon, spanske stepenice, fontana di trevi, pjaca navona, kampo de fjori, viktorijana (nevidjeni kic), koloseum (ja nisam ulazio), forum (ovo bih ti preporucio da ne obilazis, ja sam bio, nista specijalno, to ostavi za drugu, trecu posetu rimu). sve nabrojano vredi videti i danju i nocu.

 

ako te zanima, ima na par lokacija katakombe koje su otvorene za posete, mada je to malo van centra.

Link to comment

po meni u rimu vredi odraditi kapučinsku kriptu. brutalno je dobro a i u centru je

https://www.google.rs/search?q=capuchin+crypt&oq=capucini+&aqs=chrome.5.69i57j0l5.7448j0j7&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8

 

i naravno vilu borghese koja se mora rezervisati oko dve nedelje unapred. najbolja kolekcija baroka, ko voli - mora vidit.

 

slažem za forum. preskok, osim ako ne uzmeš audio guide i za to vreme naučiš nešto, jer videti nemaš skoro ništa.

Edited by Ravanelli
Link to comment

I za Rim...

Pa osim standardnih meta za obilazak:

-Pantheon,

- Colosseo, (ulaz 12,00 EUR)

- Piazza Navona sa svoje 3 fontane(fontana di 4 fiumi, fontana di Nettuno, fontana del Moro)

-Fontana di Trevi i okolina(tu je bonus povoljan šoping za obuću, jer oko same fontane imaš dosta radnji).

-Musei Vaticani + Cappella Sistina (ulaz 16,00 EUR)

-Basilica di San Pietro

-Castel Sant'Angelo

-Fori imperiali

-Campidoglio

-Uveče Campo de Fiori

-Trastevere i sve uličice

-Piazza di Spagna 

 

Preporučio bih i Scuderie del Quirinale. Praktično na brdašcu gde se nalazi predsednička palata je i palata delle Scuderie, koja je pretvorena u jako lep izložbenih prostor, gde obično imaju duže postavke. Trenutno, do avgusta je izložba Fride Kahlo.

 

Generalno, mislim da je optimalan plan da se jednog dana, ako se stigne obidje pravac od Vatikana do Piazza di Spagna(Basilica di San Pietro-Musei Vaticani+Cappella Sistina-Castel Sant'Angelo-Piazza Navona- Pantheon-Piazza di Spagna). Drugi dan pravac Colosseo-Campidoglio (Colosseo-Fori imperiali-Piazza Venezia-Campidoglio(tu je Mikelandjelova zvezda)).

 

Naravno, u Rimu moraš da jedeš bucatini all'amatriciana, abbacchio alla romana(neka vrsta roštilja), ko voli stvari ala leskovac i to može i coda alla vaccinara(bikov rep u sosu), onda porchetta, spaghetti alla carbonara. Za slatko maritozzo alla panna.

 

Baš u ulicama oko samog Trga San Pietro, imaš dosta trattoria, gde za ne neke velike pare možeš pristojno da jedeš.

Link to comment

Drugari, super ste. Plan je uokviren, Keksi je već rekao gde je najbolja pizza u gradu, ove Treskove specijalitete sam sve utefterio, ako imate da dodate neku konkretnu tavernu gde se može probati neka neprehebiva klopa u lokalnom okruženju (ne u svrhu izuvanja turista) to će biti savršeno. E, da, i sladoled, ali da ne bude onaj od 18 evra za kuglu :)

Link to comment

što se tiče sladoleda, za firencu bi znao, a u rimu znam samo onaj najpoznatiji u svet pored bertiljona u parizu - san crispino, koji se pojavljuje i u eat, pray love

 

 

što se tiče pizze. meni je ovaj pizza nazi sa tankim testom bio vrhunski i po klopi i po opštem ugođaju.

ako odeš na google reveiws videćeš da svi pizde od osoblja koje je najnevaspitanije, u skladu sa gazdom, ali je meni to bio deo doživljaja. pa sad ako ti ne smeta...

plus lik koji pravi pice na šanku u sred restorana ima glas kao brando u kumu

 

najtoplije svima preporučujem odlazak kod pizza nazija - baffetto, u centru samome ne znam tačno koja mu je politika sa decom jer me stvarno ne bi čudilo da ne pušta ljude sa malom decom (ima neka pravila tipa minimum 1 pica po osobi u restoranu i mora da se uzme piće i dezert, a nije mu nimalo problem da vam to kaže.

onda ako ima 1 prazna stolica za vašim stolom, tu će staviti nekoga radi maskimalnog iskorišćenja kapaciteta...). ako oriđiđi pizza nazi bude suviše težak za hendlovanje, ulicu pored je i restoran njegovog sina, baffetto 2, .

ja sam, nepravedno & ničim izazvano, imao baš neprijatne primedbe od njega kada sam ušao i naručivao, najebao mi se svega na italijanskom. jedva da nisam izašao od popizda, skenjan dobio picu, probao najbolji komad ičega u životu i totalno me izboleo kurac dok je nastavio da mi kenja kada sam odbio da naručim dezert. neki fazon, sad me i izbaci, al ja sam jeo ovo tvoje odlično sranje!

 

ovo je red kada sam izašao iz baffettta. najbolje je otići negde oko 6, pre nego što navale za večere i tad nema reda. pica kuće je 12€, čini mi se

 

post-6189-0-18492100-1367583525.jpg

 

 

Pizzeria_Baffetto2.jpgna 2:50 prolazi kroz kadar. inače ljudi koji su snimali su sedeli na identičnom mestu gde sam i ja sedeo pri posetihttp://www.youtube.com/watch?v=u25Z52an8cE

osim toga termini je kul. nije baš za izbegavati

 

 

---

 

i bila je negde neka baba koja je imala restoran na gajbi sa par stolova i kuvala je za neku siću, ali preterano. svađala se kada joj ne pojedeš sve. sada ne mogu da izguglam gde je to.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Drugari, super ste. Plan je uokviren, Keksi je već rekao gde je najbolja pizza u gradu, ove Treskove specijalitete sam sve utefterio, ako imate da dodate neku konkretnu tavernu gde se može probati neka neprehebiva klopa u lokalnom okruženju (ne u svrhu izuvanja turista) to će biti savršeno. E, da, i sladoled, ali da ne bude onaj od 18 evra za kuglu :)

Kad ideš da šetaš po Trastevere, obidji i piceriju, koja je jedna od najboljih u Rimu, "Ai Marmi", oni su otvoreni do kasno u noć, pa ako zaglaviš tamo i ogladniš kod njih možeš u 2 noću da pojedeš odličnu picu.

 

Ako se odlučiš da odeš u Napoli, onda je obavezno otići u najbolju piceriju u Italiji(samim tim i na svetu verovatno) "Massè", u delu grada Torre Annunziata. U Napulju su svuda uglavnom iste cene pica od 4 do 10 EUR, bez obzira da li je neka čuvena picerija ili ne.

Link to comment

Za sladoled u Rimu svuda hvale http://www.ristorante-3scalini.com/

Meni je super GROM koga ima po celoj Italiji i znam na cemu sam. http://www.grom.it/ita/index.php

Imas jedan na vrhu Pjaca Navone.

 

Ako zelis da ides u Campidoglio, ( a trebalo bi) mozes lagano da udjes u Capitoline Museum kroz onu prodavnicu suvenira na ulazu bez placanja karte :)

Sa Roma pass poseta Forumu i Koloseumu se racuna kao jedan ulaz i preskaces redove.

Ona ti resava i prevoz.

Iznad Koloseuma ti je San Pietro in Vincoli - tamo je Mikelandjelov Mojsije - ulaz za dz

Izmedju Panteona i Piazza Venecia je Santa Maria Sopra Minerve, tamo je Mikelandjelov Isus i Karavadjov triptih , isto za dz.

 

Regionalni voz za Napulj je oko 10e i cca 2.5 sata, ako krenes ranije nije strasno...

Edited by Kayser
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...