Jump to content

Italija


Indy

Recommended Posts

Jeste :)

 

Samo sto je Bourdain kasnije izjavljivao kako je po njemu najbolja pizza u Rimu ona koju sluze u restoranu Roma Sparita...tamo nikada nisam bio, pa nemam pojma kakva im je pizza, ali odbijam da poverujem da je bolja od ove koju Bonci pravi...

Link to comment

Keksi, kako cenis italijanske pice? a, b, c...?

Pa rekao sam vec na nekoj drugoj temi - 2b. (ako mislis na one sladje)...a ako mislis na ove slane, onda jedno veliko A (pod uslovom da se izbegnu turisticke zamke)...

Link to comment

Kako bre 2b?! Mislim, nisam tamo upadao u turisticke zamke, al sam zasao u nekoliko regiona i meni je to sve sladje od sladjeg kako se ide od Rima nadole.

Vec je bila detaljna klasifikacija na tu temu, za evropske standarde Italija je u vrhu, ali za svetske ipak nije...dok im je pizza bez ikakve dileme najbolja na planeti, cak i Njujork ima daleko manje dobrih picerija od Napulja ili Rima...

Link to comment

Jebiga, profesionalna deformacija, klasifikujem sve sto mogu, cak i casopise kod zubara dok cekam na smrt pregled :(

 

A za ovo drugo, procitacu celu temu, pa cu ti onda tamo odgovoriti...

Link to comment

Sladoled u San Gimignanu :cry:

 

Naleto idem u Pulju ako nadjem vremena, tako da mozete da mi pripremate instrukcije polako. Radni naslov puta: "svratio po kinder ladu".

alberobelo-strumfgrad, centar "truli-a"

matera-kao zapustena scenografija za biblijske price, (nekada nastanjene) pecine u stenama

craco-napusteni grad, ne znam da li sad moze da se udje, kad sam bio nije moglo

putignano-obidji cimitero (groblje)... mozda su im i po drugim mestima groblja ista, to ne znam, ali ovo me je dojmilo...

taranto-centro storico je 95% napusten, nadrealno

pietrapetrosa i castelmezzano, dva sela ugradjena u stenu, na susednim brdima, navodno leti radi neka sajla da preletis iz jednog u drugo

ostuni-prelep gradic obojen u belo

galipoli- ako bi prespavao tamo, casa degli artisti

santa maria di leuca-mesto na spicu stikle

 

matera, craco i pietrapetrosa su u bazilikatu, ne u pulji, ali je blizu to mozes u dolasku ili povratku... materu nikako da propustis

 

sad se prisecam, mislim da ima ovde nekih slika koje sam kacio

Link to comment

hm, sumljam, ali provericu prvom prilikom. najbolja kafa u rimu je u tazza d'oro

Kad odeš u Napoli, idi u Cafe Mexico, imaju mašinu koja već skoro 100 godina nije ugašena. Kafa je možda najbolja na planeti.

Link to comment

Meni je ot mnogo posrbljeno. Ono je pica-pogaca. Za pravu se spusti par ulica ka bulevaru do Fabrike.

 

Na mestu argument, osim što se to meni očigledno sviđa. :) 

Link to comment

Drugari, imate li neku preporuku za hotel tj. hood u Rimu gde je najbolje zabosti hotel za osnovni trodnevni obilazak? Da li je must biti blizu metroa ili to nije obavezno? Šta treba izbegavati?

 

I kako se najbrže dobaciti do Napulja na 1 dan? Tom magistralnom železnicom?

Link to comment

smesti se negde kod terminija, kontam da ti je to najbolja opcija.

 

u napulj nemoj ni da ides, bolje ostani jos jedan dan u rimu.

 

elem, ja idem sad sa uskrs u toskanu i umbriju 10 dana, svaka preporuka je dobrodosla. (firenca, siena, piza se podrazumevaju, dajte nesto detaljnije ako znate...)

Link to comment

Napulj bih overio samo zbog one kafe koju je Tresko pomenuo, a nešto kontam da vredi videti i Pompeju.

 

Da imam 10 dana fore za Toskanu, tačno bih uzeo auto i onako redom, od sela do sela, svako noćenje na drugom mestu i na osnovu gastronomske reputacije.

Link to comment

Napulj bih overio samo zbog one kafe koju je Tresko pomenuo, a nešto kontam da vredi videti i Pompeju.

 

Da imam 10 dana fore za Toskanu, tačno bih uzeo auto i onako redom, od sela do sela, svako noćenje na drugom mestu i na osnovu gastronomske reputacije.

 

ma vredi, svakako, ali ti je i 4 dana malo za rim, a do napulja nije kratak put. i opet, jedan dan sa sve putem od rima i nazad je i za napulj malo. ja bih napulj ostavio za sledeci put da sam na tvom mestu.

 

sto se mog puta tice, 4 dana je neko selo izmedju firence i sijene, a 4 dana je na moru u umbriji.

 

svakako planiram, posto idem kolima, da obilazim sela i lokalne kafane, tako da ako neko ima neki konkretan predlog, bio bih vise nego zahvalan.

Link to comment

Napulj bih overio samo zbog one kafe koju je Tresko pomenuo, a nešto kontam da vredi videti i Pompeju.

 

Da imam 10 dana fore za Toskanu, tačno bih uzeo auto i onako redom, od sela do sela, svako noćenje na drugom mestu i na osnovu gastronomske reputacije.

Zbog kafe vredi. Cafe Mexico Piazza dante, imaš i Bar Mexico - Piazza Garibaldi. Pažnja, šoljice i tacne drže u kipućoj vodi, tako da pazi kad hvataš šoljicu usijane su. Inače kod njih je kafa već zašećerena, tj. već stave šećer u šoljicu pre nego što je stave u mašinu da iscuri kafa.  Pompeji su nažalost u vrlo lošem stanju, i svaki dan se uruši po nešto novo, tako da je svaki dan sve manje i manje za videti. Inače najbrže i najkomotnije je stići onim brzim vozom (Freccia rossa-najbrži, Freccia argento ili Freccia bianca). 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...