Jump to content

Italija


Indy

Recommended Posts

  • 5 months later...

Idem do Bleda na 4 dana kolima, da li je dovoljno nekoliko sati da se obidje Trst? Da li je problem naci parking i koliko se placa? Sta treba pod obavezno obici?

Koliko kosta putarina ili je bolje ici lokalnim putevima?

Edited by Milosh76
Link to comment

Idem do Bleda na 4 dana kolima, da li je dovoljno nekoliko sati da se obidje Trst? Da li je problem naci parking i koliko se placa? Sta treba pod obavezno obici?

Koliko kosta putarina ili je bolje ici lokalnim putevima?

I ja idem na Bled na 4 dana ali sam odustao od Trsta jer mi svi rekose da jr Piran mnogo lepsi, pa cu da napravim jednodnevni izlet do Pirana.

 

Kako sam shvatio u Trstu nema bog-zna-sta da se vidi.

 

Putarina verovatno nije velika, par evara s obzirom da je uz granicu, ali nemaju vinjete nego je sistem ulaz-izlaz kao kod nas. Sto se parkinga tice, ciljaj javne garaze (naci ce ih gps) cena ne bi trebalo da bude vise od 1.5e po satu.

 

Sent from my HTC using Tapatalk

Edited by Behemoth
Link to comment

Трст је веома леп град, а довољан разлог да се до њега оде је кафа пошто је Трст за еспресо што и Напуљ за пицу.

 

Trip Advisor препоручује Сан Марко кафе као место где је најбољи еспресо, али мени није легла (последњи пут био пре 2 године), има ту неку горчину којом се поносе неки брендови али не на начин који је мени пријатан. Уместо одласка у напуцана места за туристе, саветујем бирцузе у којима локалци цепну ристрето са ногу (ем је правилније, ем је дупло јефтиније). Највише их има у близини луке. Hausbrandt је био локални бренд читав један век, али је измештен у Тревизо па су се нешто надркали на њега и прешли на друге, али је мени и даље фаворит. Сваки кафић има ознаку коју кафу користи, па ћеш лако да се снађеш. 

 

едит: путарина се не плаћа јер је град одмах уз границу, а паркинг је по зонама што није проблем јер је аутомат за плаћање практично у свакој улици. Јавних гаража има и по центру, само су подземне и лако их је промашити.

Edited by Прслин
Link to comment

Idem do Bleda na 4 dana kolima, da li je dovoljno nekoliko sati da se obidje Trst? Da li je problem naci parking i koliko se placa? Sta treba pod obavezno obici?

Koliko kosta putarina ili je bolje ici lokalnim putevima?

Dovoljno ti je nekoliko sati, obidji Piazza d'unita d'Italia, i okolinu.

Parking imaš baš preko puta te iste piazze na rivama. Ako je nedelja, džabe je, ako nije 1 euro na sat. Ako negde vidiš parking mesto obeleženo belim trakama, to je uvek besplatno. 500 m od tog glavnog trga, sa desne strane, kod Morskog muzeja imaš jedan trgić gde je stalno besplatno parkiranje.

 

Putarine u Italiji, u tom delu nemaš, jer je od granice sa Slovenijom(pretpostavljam Fernetti) gradsko područje i nema putarine. U Sloveniji ionako moraš da kupiš vinjetu. Čim predješ granicu, ne idi pravo za Opicinu, već skreni desno na autoput i drži samo pravo za centar, napravili su novu obilaznicu. Posle 7-8 km. stižeš pravo u centar.

 

I da, nemoj da sedaš na kafu i piće u Caffe degli specchi, Audace, ili generalno one kafiće na tom najvećem trgu. Tamo je klasično dranje za turiste, udji malo dublje 50 m, ka Piazza della Borsa, tamo su već normalne cene.

Edited by Tresko
Link to comment

ja najvolem Illy kafu :wub:

 

inace, jedan od lepsih gradova u Italiji. ne razumem sta se to ima videti u Piranu sto je zanimljivije nego npr. Muzej Joyce & Svevo, Dvorac Miramare ili Borgo Teresiano i Kanal Grande

Link to comment

Napulj je za kafu ono sto je Napulj za picu.

 

edit: na temu Dabroviceve i Batine rasprave na Vocapu na temu pice - odgovorno tvrdim da nema ukusnije pice od italijanske pice.

 

:fantom:

Što se kafe tiče, Trst je uz Napoli grad kafe. Osim Illy-ja u Trstu se pravi i pije najbolja kafa u Italiji, samim tim verovatno i u Evropi.

Link to comment

 

edit: na temu Dabroviceve i Batine rasprave na Vocapu na temu pice - odgovorno tvrdim da nema ukusnije pice od italijanske pice.

 

:fantom:

 

Najbolja pizza na svetu je u Botaku u Beogradu, jeo sam u 10 država pa i u Italiji, ono nema nigde, matere mi. :)

Link to comment

Jeo sam u Rimu, na dva mesta. :)

Sledeci put kad budes bio u Rimu, idi u jedan mali lokal pod imenom Pizzarium (adresa, Via della Meloria 43), to ti je Prati distrikt, odmah iza Vatikana...to drzi Gabriele Bonci, lik je Bog medju pizza majstorima, a isto tako neverovatan gotivac...u toku godine smisli nekoliko stotina razlicitih kombinacija preliva, a bukvalno ako odes tamo tri puta u toku jednog dana, svaki put ce biti potpuno drukciji izbor onoga sto mozes da kupis...znas i sam da u Italiji gde se kupuje pizza na parce, cena zavisi od tezine narucenog parceta, kod njega se 1kg krece od 20 do 30 evra u zavisnosti koja je pizza u pitanju, tako da su mu i cene gotovo u istom rangu kao i kod ostalih rimskih picerija, samo sto je 90% tih ostalih rimskih pizza nesto sto ni ne zasuluzje da nosi ime "italijanska pizza", vec "komad premazanog testa za turiste"...

 

Ubedljivo najlepsa korica, ni previse tanka ni previse debela, pecena do savrsenstva i taman onoliko hrskava koliko treba da bude (tamo mozes kupiti i njihov hleb)...prelivi su prica za sebe, neke kombinacije koje coveku nikada ne bi pale na pamet, itekako dobro funkcionisu kada majstor sve to lepo uklopi...daleko od toga da je meni pizza medju omiljenom hranom, ali kad je tako nenormalno dobra, onda mi je stvarno tesko da je ignorisem...slazem se sa svima koji su napisali da pizza u Napulju razbija, ali ni Da Michele ni Pellone nisu mi bili toliko ukusni kao Pizzarium, ono je tesko opisati koliko je ukusno...

 

Dugo sam ziveo u ubedjenju da samo dve picerije u Njujorku mogu da ponesu epitet najbolje na svetu...Lombardi's na Menhetnu mi je prirastao za srce jer tamo najvise odlazim, jedina mana je sto ne mozes kupiti parce, vec samo celu...Di Fara u Bruklinu je uvek bio ukusniji, ali nerviralo me je sto moram da se cimam cak do tamo, mada njihovo parce je uvek bilo savrsenstvo...medjutim, Pizzarium u Rimu je daleko iznad svih...

Edited by keksi krem
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...