Jump to content

Italija


Indy

Recommended Posts

Logistički hint za početak: najudobnije patike/cipele koje imaš, za ženski svet obavezno sa ravnim đonom (proverili u praksi :) ), rezervna/dodatna uvek napunjena baterija za fotoaparat (proverili u praksi :( ) i memorijska kartica od bar 4 gigabajta (i to proverili u praksi :) ). Mi (ja+1) smo uvek uveče pre spavanja planirali rutu za sledeći dan uz plan grada i nekoliko knjiga o gradu, drugačije ne bismo znali kuda bismo pre...
To sam prvo pribavio. ;) A memoriska je 8 :D A plan grada tj neki tourist guide je moja redovna kupovina i omiljeni suvenir. :)
Link to comment
  • 2 weeks later...

ovo je neki plan za sada. maj, od 12-16 Rim 17-19 Firencakarte wizz (ogolio maksimalno, ručni prtljag, plaćam bankovnom doznakom) ~ 65€ povratna sa svim troškovima, inače bi izašla oko 110€rim hostel - kapiram oko 20€ za smeštaj, mada ako otkažem još jedno putavanje u junu možda se i otvorim za nešto pristojnijefirenca hostel - istoza početak mi treba lonely planet rome/italy. gde ima u bgu toga? vulkan? neka second hand knjižara koja bi mogla da drži tako nešto?

Edited by korindjar
Link to comment

Delfi tvrdi da ima i Rome i Italy, 1744 i 2362 dinara:http://www.delfi.rs/ka5un6771/delfi_strane_knjige_rome_6th_ed.htmlhttp://www.delfi.rs/ka5un6014/delfi_strane_knjige_italy.html

Link to comment

e hvala :)mada, do sada sam uvek uzimao iz iste ili prošle godine zbog smeštaja i restorana, videćemo kako ću proći sa ovim iz 2008.------------update: uzeo sa lonely planet sajta, izdanje iz februara 2012. za istu cenu. valjda ovi majmuni neće razvaliti carinu, navodno se ne plaća do 50€

Edited by korindjar
Link to comment

Lonely planet vodici su sranje.Najbolji vodici su Eyewitness Guides. Nisam ih koristio za Rim, ali jesam za tonu drugih mesta (Pariz, Lisabon, Sicilija...). Najbolji su vodici za pojedinacne gradove jer onda bas detaljisu. Npr. njihov vodic za Pariz je pogolema knjizurina - ali opet, vrlo dostupan i upotrebljiv, imas na pocetku neki kraci pregled, pa onda detaljno gledas sta te zanima po kvartovima (za obilazak) i po aktivnostima. Primeti da ovaj za Rim ima 432 strane. I ima na Amazonu 92 review-a sa prosecnom ocenom 4,5 zvezdica od 5.Ovi vodici imaju cesto vrlo detaljne mape grada na par strana tako da mozes da nadjes manje-vise bilo koju ulicu koja ti treba, mape javnog prevoza vrlo detaljne (bus, metro, tramvaj, stagod) a po meni je najbolji deo su "vodjene" pesacke ture kroz interesantne kvartove. U principu vidis sve sto treba da vidis, i ne mozes se izgubiti. I dosta detalja ako te isti zanimaju o interesantnim pojavama koje sreces usput. Po meni, jedini vodici koje zaista vredi kupovati.http://www.amazon.com/Eyewitness-Travel-Guide-Rome-Revised/dp/0789448912

Edited by hazard
Link to comment
  • 4 weeks later...

treba da krivotvorim novinsku iskaznicu da bih dobio popust/besplatno ušao u muzejeda li da gađam da sam u cnn-u ili bolje u ribo reviji?

Edited by korindjar
Link to comment
  • 1 month later...

Posto izgleda kao da sam konacno usaglasio budzete i zelje sa koalicionim partnerom sto se letovanja tice, resih da banem ovde po jos koji savet. izbor je pao na Sardiniju i mesto Alghero (+par dana na Korzici ali to vec nije za ovaj topic) pa ako neko ima sta da preporuci sto se severa a i uopste cele Sardinije tice neka samo kaze posto bih da pokrijem sto je vise moguce u tih 12 dana koliko cu biti tamo. Za pocetak me zanima da li je tesko naci casa marzu i da li se vredi spustati do juga i Kaljarija posto vecina tih nahvaljenih plaza je gore na severu.

Link to comment
Posto izgleda kao da sam konacno usaglasio budzete i zelje sa koalicionim partnerom sto se letovanja tice, resih da banem ovde po jos koji savet. izbor je pao na Sardiniju i mesto Alghero (+par dana na Korzici ali to vec nije za ovaj topic) pa ako neko ima sta da preporuci sto se severa a i uopste cele Sardinije tice neka samo kaze posto bih da pokrijem sto je vise moguce u tih 12 dana koliko cu biti tamo. Za pocetak me zanima da li je tesko naci casa marzu i da li se vredi spustati do juga i Kaljarija posto vecina tih nahvaljenih plaza je gore na severu.
Pretpostavljam da ides autom ili ga iznajmljujes tamo, jer ako nije tako onda tesko da mozes bilo sta obici bez velikih komplikacija. Drugo, nisi rekao koliko ostajes u Algheru?. Alghero grad je zanimljiv, ima sta da se vidi i generalno nije skup sto se klope i izlazska tice. Plaze u samom Algheru nisam koristio jer mislim da nisu previse ciste s obzirom da grad nije toliko mali a jug Italije nije bas poznat po brizi za otpadne vode i zagadjenja uopste. Uglavnom imas veliku gradsku plazu (pescanu kao i 90% plaza na Sardiniji) koja se na desno od zidina starog grada prostire na nekoliko kilometara i na njoj imas sve sadrzaje od lezaljki, kafica, restorana i sl. Ja ti preporucujem da ides na plazu Stintino u istoimenom mesto na samom levom vrhu Sardinije, to ti je na nekih pola sata voznje od Alghera ali vredi i mnogo veceg cimanja. E sad ne znam u komperiodu ides jer polovinom jula i ceo avgust guzva je poprilicno velika ali otidji barem jednom. Sto se sira tice, to se raspitaj kod lokalaca posto je zvanicno zabranjen ali moze da se nadje. Inace OBAVEZNO idi na barem jednu veceru u Sa Mandra, najboljem restoranu/agriturizmu u toj zoni a mozda i sire. Spektakl od mesta i menija. Obavezno rezervisi par dana ranije jer je uvek puno. Funkcionise kao agriturizam i muzej na otvorenom sardinijskog seljackog zivota, meni je fiksni i kosta cini mi se 50€ po osobi ali vredi svakog centa, ukljuceno je i lokalno vino, a izmedju ostalog imas i sir slican casu marzu (samo bez crva) koji s nogu dok cekas mesto, mazes na sardinijski cudni hleb Carasau uz lokalnu slaninu i vino. Jedna od stvari koje ti donose na veceri je i Porceddu (lokalni peceni prasici :ss1: ) pravi sardinijski specijalitet. Uglavnom nemoj da jedes nista od dorucka jer neces moci sve da isprobas jer je stvarno previse toga....a svaki restoran u zoni posle toga ce ti biti banalan.
Link to comment

Hvala na informacijama. U Algheru sam od 11og do 24og mada mi je u planu da 2-3 dan izsvojim i za jug Korzike kada sam vec tu. Kola planiramo tamo da iznajmimo kada dodjemo. Jel imas neke informacije koliko bi to otprilike kostalo?A Sa Mandara je utefterena i definitivno im saljem rezervaciju preko sajta jos iz Srbije :)Jel se vredi spustati do juga Sardinije kolima ili bolje da se drzim severa i eventualno Korzike?

Link to comment

Kola obavezno iznajmi preko neta i podigni na aerodromu (ako letis), ustedeces mnogo, ja sam za 15 dana platio nesto vise od 300€ za fijatovu novu Pandu, a da sam tamo direktno uzimao doslo bi me najmanje jos 100-150€ vise.Drzi se severa jer nije sve to tako blizu kako izgleda. Otidji na ostrva La Maddalena i Caprera, imas najmanje 10 plaza iz snova bez krkljanca i pratecih gluposti s najciscim i najlepsim morem u mediteranu (obisao sam i grcku za eventualne kriticare, hrvatsku da ni ne spominjem). Kreni rano jer ti treba barem 2 sata plus trajekt 15min (imas ga na svakih pola sata), sa Maddalene na Capreru se ide autom preko mosta.La MaddalenaCapreraopet MaddalenaSve tri fotke sam slikao krajem avugsta i plaze su bile malte ne slobodne, sto se za ostatak Sardinije tesko moze reci.Od gradova, obavezno poseti Sassari, a nikako ne gubi vreme na Porto Torres koji je teski krs. Na putu od Alghera do Maddalene imas i gradic Tempio Pausania koji vredi posetiti i pored njega "Nurage" (kamene hramove) ostatke stare sardinijske civilizacije, mnogo pre dolaska rimljana.

Link to comment

Potpisujem sve što je rekao Lo Zingaro, Posebno za La Maddalenu i okoliš koji su stvarno zakon. Plus, ako odlučiš da ideš na jug reci ovde pa da ti dam par saveta ili na pm.Dole vredi videti Cagliari, ogroman Nuraghe "site" kod Baruminija (praistorijsko čudo, bukvalno) i ostatke centra Rimljana i Feničana na Sardiniji u Nori. Najbolje plaže na tom delu ostrva su na jugoistoku i jugozapadu pa ti to onda ne vredi ako ne spavaš tamo (ne može sve u jedan dan izleta). Ostale detalje ću ti dati ako odlučiš da svratiš i na jug. Imam i knjižicu sa spiskom i slikama svih plaža na Sardiniji i uputstvom kako se stiže do njih, no bukvalno pre pet dana sam obećao jednoj prijateljici da ću joj pozajmiti, tako da...jbg. Imaš to tamo da kupiš svuda, no worries.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...