Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Palermo, 1 dan samo.Gde potrositi taj dan, sta videti?I da, koliko je klackanje od aerodroma do grada?
sat vremena busom, 50 evra taksijem (kazu - nisam se vozio)sta te zanima? crkve, muzeji, klopa, shopping?...edit: koji deo dana si tamo? Edited by najgori
Link to comment

Ma ima bas ceo dan jer noc pre toga slecem a sledece jutro odoh.Za soping ce biti i boljih mesta, od klope jedino me sladoled zanima :)Naravno - istorija, crkve, ulice i sl. me najvise zanima...

Link to comment

mrzi me da kucam sve odjednom pa cu iz vise delova...crkve.pitao sam koliko ostajes jer mislim da ne bi trebalo da propustis monreale koji nije u samom palermu ali se stize brzo gradskim busom. (15 km)u samom gradu su palaco reale (ili palaco dei normani) i katedrala, a tu je i crkva sa crvenim poluloptama na krovu - u arapskom stilu. pored je "bezobrazna" fontana pretoria pored koje je crkva sveta katarina i kvatro kanti - ukrstanje korso vitorio emanuele i via maqueda. na jednom kraju vitorio emanuele je luka i porta felice (tu je takodje zanimljiva mala crkvica) a na drugom kraju su duomo i palaco reale. po italijanskom obicaju ulice menjaju imena tako da to ne treba da te zbuni via maqueda postaje rudjero setimo koja prelazi na via dela liberta. via roma je paralelna sa via maqueda. via roma pocinje od zeleznicke i autobuske stanice i ide negde do poste. za snalazenje po centru to su najbitnije 3 ulice.od zeleznicke polazi i autobus za aerodrom na svakih pola sata. ima jos par stanica u gradu tako da ne moras da udjes na prvoj ali pazi da ne zakasnis jer kao sto rekoh aerodrom je prilicno daleko.nastavice se

Edited by najgori
Link to comment

za klopu preporucujem il mirto e la rosa - desno iz via roma kad ides ka severu, fratelli la bufala - pored mekdonaldsa na trgu castelnuovo - mada kad je klopa u pitanju ne mozes da pogresis gde god da jedes - ipak je to italija. sladoled sam probao u principe del belmonte (desno iz rudjero setimo kad ides ka severu).ako ogladnis u vreme kad ne rade restorani, iza meka je samoposluga gde mozes da kupis prsut, sir, vino i napravis sebi klopu bolju od nekog sranja iz meka.obavezno obidji vucciriu - pijacu koja dijagonalno spaja via roma i vitorio emanuele kad ides ka obali (pogledaj na mapi). pijaca je gotivna jer pre podne moze svasta da se vidi. moze tu i da se klopa, ali je super uvece kad otvore kafice. najbolje je da obidjes taj deo preko dana da se ne bi uplasio nocu* - prosao sam pored ekipe pajdomana lopova dok su na merdevinama odvaljivali rolo vrata na napustenoj garazi na visini 3,4 metra. postoji jos pijaca - jedna sa druge strane via roma - ali ova je najpoznatija.*najbolje je da u vucciriu nocu udjes iz vitorio emanuele - ulaz iz via roma ne izgleda bas lepojako je zanimljiv deo grada izmedju via maqueda i via roma pa mozes i to da preprecis vise puta.mislim da je ovo dovoljno za 1 dan u palermu a ako te jos nesto zanima - pitaj.

Edited by najgori
Link to comment

ako budes isao u monreale proveri red voznje. autobusi idu, mislim, na pola sata ili sat. a ako se duze zadrzis ima fin restoran - ne mogu da se setim kako se zove - desno je kladionica a odmah kad udjes je sank i velika pec.i tu i u mirto e la rosa u palermu imas dnevni rucak koji je jako dobar.toliko od mene. srecan put.

Link to comment
Ma, iznajmio sam stan.Sta ima lepo u okolini?
pa firenca je cela lepa, i puna svega zaaa obići (i lepo povečerati), aliidi do sijenewub.gif i piza ti nije daleko, a ja jako volim i mesto luka (Lucca)...
Link to comment
Ok.Sijena - check!Piza maybe
u odličnom si delu italije. gde god kreneš - lepo je... mala mesta, okolo vinogradi, valovito, poneko srednjevekovno utvrđenje, ma milina. nisam bila na krajnjem jugu italije, pa ne znam - možda je tamo još lepše, ali taj kraj gde si ti meni je najlepši deo zemlje. a obišla sam je priličnop.s i da - najbolje je ići kolima u te obilaske. a ako ideš tako, vodi računa gde parkiraš. nije baš uvek jasno obeleženo, a kazna te nađe bilo gde na kugli (mi smo išli rent-a-car-om) i bude oko 300 eura :)
Link to comment

a za firencu - ako ćes obilaziti galerije (ufici, onda juriti davida i ostalo) savetujem rezervisanje karata preko interneta. možda u ovo doba godine nije tolika frka, a možda ti ostaješ duže... ja sam u firencu nekako uvek išla leti, i samo na nekoliko dana, i više sam volela da spavam negde van nje, po tim mestima okolo.piza mi je bila čudna, umorni smo stigli tamo i posle duge vožnje, ali one dve građevine i penjanje na toranj nikad neću zaboraviti. prvo, jer se stravim visine, a drugo jer je to čipka isheklana u kamenu.sreaćan put. sigurno će ti biti jako dobro tamo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...