Jump to content
IGNORED

Serija "Porodica" - That 90's Show


renne

Recommended Posts

6 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

E sad, tu smo negde skoro pa na liniji, ali da uložim poveliki amandman ovde. Ja sam u trećoj baš video jedan krupan propust. Da li je autor bio u obavezi da ovo sledeće iskoristi, ne tvrdim da jeste, samo da bi bilo IMHO mnogo, mnogo bolje.

 

Dakle scena na bazenu, mlada služavka, Milošević koji sam sedi, gleda u vodu bazena, ispoveda se njoj ali budimo realni, ispoveda se sebi kroz razgovor sa njom, odakle si, iz Knina, dobro dobro, mi smo vas branili, celu zemlju smo branili, sačuvali smo dostojanstvo, i vas smo primili skućili. On sve to govori liku koji je kao devojčica izgubila dom, kidala u kolima preko Dvora na Uni da dođe do Beograda. Evo šta bi po meni bila deset puta bolja scena:

 

Ona, prekida njegov monolog ili se samo nadovezuje: Predsedniče, ja sam bila samo mala ali se dobro sećam kad se ćaća u uniformi vratio kući i rekao da nas je Srbija ostavila da se snalazimo i da se pakujemo. Sledeće jutro je počelo bombardovanje i mi smo spakovani seli u kola. Niko nas tada nije branio, ni tada ni cele te godine. Ako ste nas nekada branili tada nas sigurno niste branili. A taj moj ćaća koji Vas i dan danas voli, i koji je bio srećan da mi nađe posao kod Vas, dobro ja pamtim koliko nam je puta pričao govorio da ste nas Vi ostavili ustašama.

 

Milošević je gleda bez reči.

 

Eto, može samo to. A može i više, hajde da odvrnemo do 7-8:

 

I znate, mi i dan danas živimo sa mamom u šupi sa šporetom kuće našeg rođaka u Kaluđerici. I moj ćaća taksira u istim kolima u kojima smo pobegli. I sve na crno, jer ni lične karte ne možemo da dobijemo. Tako da nas niste ni skućili ni zbrinuli. Jesam bila dete ali se dobro sećam i da kad smo konačno stigli u Beograd da je grad bio zatvoren za nas.

 

I sve to mirno, da ne viče, da mu ne opsuje mater, da mu sve vreme mirno govori, persirajući mu, i oslovljavajući ga "predsedniče".

 

Može još malo ako neko hoće? Hajde da odvrnemo do 9 - Milošević je sluša, sluša, gleda, i sad možemo da imamo razne reakcije. Ili negiranje "Ne ne, nismo, nije bilo tako, mi smo vas sve čuvali, ne bi mi svoj narod..." ali da sve vreme gleda u bazen, ne u nju, da ni sam ne veruje u svoje reči već samo mrmlja tiho sve to, ili da samo ćuti, ili da čak na neki način nekom rečju prizna, makar pogledom u nju, eto ga momenat shvatanja i priznavanja sebi, eto je katarza, eto ga i možda neki mali momenat ljudskosti za koji se i može naći razumevanje jer je proistekao iz stida i priznanja, ona je tu, mlada devojka, služavka, u njegovoj vili, drži kofu vode koja joj treba da sipa da otera njihova govna iz WC šolje, cela scena je za desetku, i tu ga to devojče postidi i porazi do kraja.

 

Oćemo da odvrćemo do 10? Milošević nakon toga, postiđen, pomeren, tetura se gore i odlazi, sav je još pod utiskom, sav je u svojim mislima, potpuno je zaokupljen time što ga je mlado čeljade porazilo i reklo mu u lice ono što mu niko od saradnika nikad nije smeo reći, ono što je on sam ionako dobro znao, gleda unaokolo izgubljen, i onda mu priđe Mira i nešto mirinski kaže i policiji napolju, i on se potpuno trgne, preobrati, i ponovo postaje Milošević. I eto nam i fini potez četkice da se vidi i koliko je zlokoban uticaj ta veštica imala na njega čitav život.

 

 

To je po meni nešto što bi poslužilo epizodi na stotinu načina. Nije sudski proces i nije uterivanje ideologije, koliko je nabrajanje faktografije i istorijskih činjenica. Mislim, scena je bila tu, videli smo je, bazen, služavka Kninjanka, Milošević koji lamentira. Sve je tu. Penal je dosuđen, golmana nema nigde, Mijat samo treba da ne pogodi prečku. Hiljadu puta je delotvornije ukazati na posledice njegove vladavine, njegove zaluđenosti i njegovog poigravanja stotinama hiljada ljudi kroz mladu Kninjanku koja je već tu, na sceni koja je već postavljena, nego da Đinđić nabraja Koštunici i Bulatoviću zašto neće biti abolicije.

 

Je li moralo da bude? Ne, nije moralo. Ali kad je već tu scena bila, ogromna propuštena prilika.

 

 

Ja nemam zamerku na tu scenu i to sto ona sve vreme cuti. Da, ta scena jeste ubacena da se on naglas ispovedi. Prvo, bilo bi nerealno da mu se ona sad tu nesto usprotivi a prvi dan na poslu. Mislim da bi i malo jeftino bilo da ona bude ubacena kao glas unesrecenog naroda koji ce Slobi u brk sve skresati, i to bas u momentu kad on cak pokazuje zainteresovanost za nju. Drugo, njen pogled meni dovoljno govori sta misli o Slobinoj prici i njegovoj nazovi brizi.

 

Mozda ona i odreaguje burnije do kraja serije, ali potrebno je da je Mira recimo ponovo paranoicno napadne da bi isprovocirala takvu reakciju..

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Јел дозвољено саосећати се са Прекрасном Јаном? :ss1: Луда Мира гађаће је шољицом у вечерашњој епизоди. 

Screenshot_2021-04-01-13-37-50-559_com.instagram.android~3.jpg

Nije.

Bilo bi dozvoljeno da je prekrasnatm Jana posle 5.10. dobila pos'o i specijalno osnovanoj agenciji koja bi se brinula iskljucivo da ostatak zivota, svi koliko ih ima, dakle on, mm, sin, snajka, unuche, provedu u jednosobnom stanu, na njegovoj i njenoj srpskim propisima odredjenoj minimalnoj penziji, da se lekovima snabdevaju iskljucivo po listitm propisanoj za ostale, da sprovodjeno ako treba bazju po prodavnicama i pijacama trazeci sto jeftniju kupovinu, voze se GSP-om, kopaju po kontejnerima, odusevljeno cekaju vucicevih 30, 50... evra na penziju, oblace se u garderobu koja se dodeljuje socijalnim slucajevima.

I glasaju za koga god hoce... :fantom: 

 

 

Edit: cekaju u redovima po domovima zdravlja, ako treba i fasuju koronu sa sve poverenjem u drzavni aparat...

Edited by namenski
Link to comment
25 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Ja nemam zamerku na tu scenu i to sto ona sve vreme cuti. Da, ta scena jeste ubacena da se on naglas ispovedi. Prvo, bilo bi nerealno da mu se ona sad tu nesto usprotivi a prvi dan na poslu. Mislim da bi i malo jeftino bilo da ona bude ubacena kao glas unesrecenog naroda koji ce Slobi u brk sve skresati, i to bas u momentu kad on cak pokazuje zainteresovanost za nju. Drugo, njen pogled meni dovoljno govori sta misli o Slobinoj prici i njegovoj nazovi brizi.

 

Mozda ona i odreaguje burnije do kraja serije, ali potrebno je da je Mira recimo ponovo paranoicno napadne da bi isprovocirala takvu reakciju..

 

Da ne vodimo sad veliki boj moglo bi/ne bi moglo, ali ona je tu svakako ubačena kao potpuno fiktivan lik, svi ostali su istorijske i realne ličnosti (okej, osim Bojkovićke), ona je plot device za nešto. To nešto do sada  je moglo biti iskorišćeno u ovoj trećoj epizodi jer to je već sredina materijala. To "prvi dan na poslu", pa ne baš, još u prvoj epizodi ona je bila taj usamljeni glas koji je rekao Miloševiću da ode na kapiju i da se pokaže narodu, kad su svi zanemeli i pogledali je. Ona je ta koja je odlučila da ima aktivno učešće u događajima, negde peti-šesti sat na poslu, i to na strani Miloševića. Ne bi zato bilo nerealno da je 24 sata nakon imala ovakav stav, jer on pita za nju, ne izgovara ona to iz mrtve tišine, on je taj koji se interesuje za nju, i on je taj koji njoj govori kako su ih branili i skućili.

 

E taj njen pogled - ja sam imao drugačiji utisak. Nisam uopšte mislio da je taj njen pogled očigledan prezir ka onome što Milošević priča. Iz prve epizode ona se, nekako, iz nekih razloga stavila na njihovu stranu, pa iz toga vučem ovo ostalo, i to mi je dosta nesretan izbor. Ko zna šta bude do kraja naravno, samo kažem, meni je ono bila ogromna propuštena šansa.

Link to comment

Jeste, ona je predlozila Slobi da izadje, jer je jedina prisutna (ili bar medju retkim) koji je u stanju da objektivnije sagleda situaciju. Nije emotivno ukljucena. Jeste Mira tu skocila paranoicno "ko si bre ti?", ali Sloba kao razumniji je odmah prepoznao dobar predlog.

 

Kao sto sam napisao, ne iskljucujem da ona pukne u nekom trenutku i sve im po spisku, ali zato mora da bude isprovocirana. A Mira je pre svega taj okidac. Njoj ce se i Bane suprotstaviti i to pred Slobom, ali tek nakon sto ga Mira optuzi da suruje sa drugom stranom..

  • +1 1
Link to comment
43 minutes ago, radisa said:

@Marvin (Paranoid Android)

 

Jbg, jel' ti stvarno misliš da neko u Srbiji ume da napiše tako nešto? Ma nama šanse, to je jedno 3 lige iznad ovdanjih scenarista...

 

Ali zašto to misliš? Pa pazi, scena ionako kako je već postavljena, pa piše samu sebe. Tu je devojka koja je morala da beži iz Knina i se lomata ceo život kao izbeglica, i brat joj je poginuo. Sada radi kao služavka kod čoveka koji je odgovoran. Mislim, autori su je namerno stavili tu, i namerno su je stavili da je iz Knina za nešto, nisu lupili randomno. Šta je prirodnije nego konflikt između odgovornog lica i žrtve?

Link to comment
24 minutes ago, renne said:

rekla je da žive u Bristolu, a to mu je skoro pa isto, eto, da dopunim amandman

 

Jes, zaboravio sam. Ali da, i to je skoro pa isto, baš nam crtaju scenu gde je s jedne strane Čovek koji je vukao konce, i žrtva tih... konaca.

Link to comment

Argument u korist serije "izazvala je burne reakcije" !!! 2021. burne reakcije izazove klitoris Jelene Karleuše, a kamo li nešto što ima veze sa tako bitnom temom koja se prvi put obradjuje na dramski način. I za naše standarde ovo nije bliska prošlost, ovo se bukvalno desilo juče.


Glede dijaloga, koliko su očajni- jel može neko da zamisli da je Djindjić na nekom nezvaničnom sastanku sa par najbilžih saradnika Bebi rekao (parafraziram) "čekaj bre ti si šef vladinog biroa za komunikacije, pusti njih da rade svoj posao" :D :isuse:

Link to comment
47 minutes ago, Frank Pembleton said:

Dajte bre ne spojlujte šta je bilo na kraju!

.... Shiit has hit the fan!
 

 

na kraju ce da uhapse slobu :whistle:

Link to comment
3 minutes ago, John Coltrane said:

Glede dijaloga, koliko su očajni- jel može neko da zamisli da je Djindjić na nekom nezvaničnom sastanku sa par najbilžih saradnika Bebi rekao (parafraziram) "čekaj bre ti si šef vladinog biroa za komunikacije, pusti njih da rade svoj posao" 

Meni je neverovatno koliko Đinđić ne zvuči kao prava osoba ovde, nego ko neko drvo. Prvo sam mislila da je zato što ga Fehmiu loše glumi, ali nije samo to, lik je užasno napisan. Ta rečenica koju kaže Bebi bi imala nekog smisla da nisu bukvalno u sceni pre toga ispisali svima ime, prezime i punu titulu u Vladi. Razumem da nije on ovde centralni lik, ali mogao bi makar jednom da opsuje nešto, sve vreme priča ko robot neki.

  • +1 3
Link to comment
3 hours ago, Jimmy Kowalski said:

 

 

Ja nemam zamerku na tu scenu i to sto ona sve vreme cuti. Da, ta scena jeste ubacena da se on naglas ispovedi. Prvo, bilo bi nerealno da mu se ona sad tu nesto usprotivi a prvi dan na poslu. Mislim da bi i malo jeftino bilo da ona bude ubacena kao glas unesrecenog naroda koji ce Slobi u brk sve skresati, i to bas u momentu kad on cak pokazuje zainteresovanost za nju. Drugo, njen pogled meni dovoljno govori sta misli o Slobinoj prici i njegovoj nazovi brizi.

 

Mozda ona i odreaguje burnije do kraja serije, ali potrebno je da je Mira recimo ponovo paranoicno napadne da bi isprovocirala takvu reakciju..

Jel ume neko makar ikoliko orginalnu scenu da smisli u Srbiji?Pa jbmu zdraku,sedi Sloba kraj bazena i cuti.Jasta.

images (2).jpeg

Link to comment

Serija ubija stereotipima, odurno dosadna. 

Više od pola gledalaca (oni koji prate) navija za Hiću.

Indikativno kako nema, ili vrlo malo ima, aktuelnih političara i lica sa današnjeg TV ekrana u kadru.

 

PS

Naravoučenije "svi su isti!"

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...