Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

2 minutes ago, Taihoskopija said:

I moja mama čeka, nadali smo se da će biti ove nedelje, ali ko zna kada će.

videla si sigurno da je stiglo desetak hiljada za okrug, mozda ne ode sve na drugu dozu...

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Valkyrie said:

Nisi ni svesna koliko si u pravu. Bravo za vakcinaciju :kralj:

meni je mogućnost vakcinacije i taj sms bio bukvalno događaj godine. ono nešto što se ne dovodi u pitanje već prosto posmatra (i slavi) kao civilizacijska tekovina. i užasno me je smorilo saznanje da u bliskom krugu imam prijateljice koje su antivakserke i eto sad jednu manje obožavam jer računam ako joj individualan izbor preteže nad opštim/kolektivnim dobrom onda ona možda i nije baš dobar čovek. malo falilo da se posvađamo.

  • +1 5
Link to comment
4 minutes ago, -izm said:

meni je mogućnost vakcinacije i taj sms bio bukvalno događaj godine. ono nešto što se ne dovodi u pitanje već prosto posmatra (i slavi) kao civilizacijska tekovina. i užasno me je smorilo saznanje da u bliskom krugu imam prijateljice koje su antivakserke i eto sad jednu manje obožavam jer računam ako joj individualan izbor preteže nad opštim/kolektivnim dobrom onda ona možda i nije baš dobar čovek. malo falilo da se posvađamo.

 

Bojim se da kod te tvoje prijateljice izbor nije izmedju pojedinacnog i opsteg vec u tome da li je glupaca ili nije. Izbor da se pogura sopstvena agenda na ustrb kolektivnog interesa vec je sam po sebi cesto problematican, kad i ako je taj izbor posledica gluposti i verovanja u nenaucne besmislice sa drustvenih mreza onda to jednostavno nije tema za raspravu. U pravu je Valkira, objasnjavati nekom sta su vakcine i kako deluju je zaludan posao. Od takvih ljudi se treba distancirati i objasniti im razlog za distancu krajnje otvorenim i nedvosmislenim jezikom. Svako ima pravo da bude budala ali takodje svako ima pravo da ne zeli nista da ima s budalom.

  • Hvala 2
Link to comment
10 minutes ago, harper said:

 

Bojim se da kod te tvoje prijateljice izbor nije izmedju pojedinacnog i opsteg vec u tome da li je glupaca ili nije. Izbor da se pogura sopstvena agenda na ustrb kolektivnog interesa vec je sam po sebi cesto problematican, kad i ako je taj izbor posledica gluposti i verovanja u nenaucne besmislice sa drustvenih mreza onda to jednostavno nije tema za raspravu. U pravu je Valkira, objasnjavati nekom sta su vakcine i kako deluju je zaludan posao. Od takvih ljudi se treba distancirati i objasniti im razlog za distancu krajnje otvorenim i nedvosmislenim jezikom. Svako ima pravo da bude budala ali takodje svako ima pravo da ne zeli nista da ima s budalom.

e al o tome se radi. ona nije neko ko veruje u glasine il sledi neka suluda konspiracijska mišljenja. hoću da kažem ne može se posmatrati kroz nekakvu folklornu figuru Slavice, ono nije naša (g)lokalna varijanta Karen. svakako nije u pitanju neobrazovanost (pre bih rekla sebičnost). kojim putevima besmisla se to nepoverenje u znanje, institucije, naučne/medicinske autoritete prelilo sa opskurnih fb grupa u RL i međ "normalan" svet i uzdrmalo njihova razmišljanja o bolesti i zdravlju ne znam. i kojim mehanizmima edukacije se protiv toga boriti ni to ne znam, al ako se to "nagovaranje" (i pregovaranje) ostavi kao zaludan posao onda je to opšti cvrc i začarani krug mutacija, redova i nestašica. možda se u njenom slučaju pre radi o tome što joj je uopšte i data mogućnost izbora nego da je posredi neko iracionalno verovanje. pa kad već može da bira, onda je izabrala da ne izabere.

Link to comment
1 minute ago, -izm said:

e al o tome se radi. ona nije neko ko veruje u glasine il sledi neka suluda konspiracijska mišljenja. hoću da kažem ne može se posmatrati kroz nekakvu folklornu figuru Slavice, ono nije naša (g)lokalna varijanta Karen. svakako nije u pitanju neobrazovanost (pre bih rekla sebičnost). kojim putevima besmisla se to nepoverenje u znanje, institucije, naučne/medicinske autoritete prelilo sa opskurnih fb grupa u RL i međ "normalan" svet i uzdrmalo njihova razmišljanja o bolesti i zdravlju ne znam. i kojim mehanizmima edukacije se protiv toga boriti ni to ne znam, al ako se to "nagovaranje" (i pregovaranje) ostavi kao zaludan posao onda je to opšti cvrc i začarani krug mutacija, redova i nestašica. možda se u njenom slučaju pre radi o tome što joj je uopšte i data mogućnost izbora nego da je posredi neko iracionalno verovanje. pa kad već može da bira, onda je izabrala da ne izabere.

 

Glupost je svejedno, samo sto mi cesto dozivljavamo glupost kao nesto konfekcijsko sto je rezervisano samo za slabo obrazovane ljude. Glup je, recimo, onaj ko misli da je pametniji od mainstream-a pa iz nekakvog panka fura neku sumanutu pricu samo da bi ispao drugaciji od ostalih, a iza te "specijalnosti" stoji jedan veliki kurac od ovce. Imas, na primer, ljude koji ce stalno osporavati i nalaziti neki svoj ugao misljenja po svaku cenu, sta god i kakva god izjava da je u pitanju. Imam jednog drugara koji pati od toga, za njega je pitanje casti da se ne slozi s izrecenim jer valjda racuna da je donji ako se slozi. Ne postoji tu neki univerzalni obrazac koji je primenjiv na sve kategorije, postoje stotine motiva za takvo ponasanje pa samim tim i stotine obrazlozenja. Umorno uzdahnes i stavis na ignore listu, ne vredi tu obrazlagati bilo sta. Danas je u modi imati pravo na misljenje koje uspesno zamenjuje samo misljenje, ljudi misle da je nevazno da li imas misljenje sve dok imas pravo na njega.

  • +1 5
Link to comment
5 hours ago, Kelt said:

Rusija je vakcinisala tek oko milion ljudi... tek duplo više od najbolje zemlje u našem regionu. Baš iznenadjujuć broj

poslovican raspad sistema, plus nemaju proizvodnih kapaciteta za vakcine. nadam se da ce da im odobri evropska agencija za lekove, pa da se utale sa nekim za proizvodnju.

Link to comment

Gledao sam na N1 naseg najveceg zivog autoriteta glede epidemiologije-prof.dr.Petrovica koji ima 75 godina. Kaze vakcinisao se kineskom vakcinom jer  ima najvise poverenja u vakcinu napravljenu klasicnom, starom metodom, umrtvljenim virusom ali nema nista protiv novih vakcina. Podvukao je da se masovno gresi u terminologiji jer sad svi pricaju o revakcinaciji a pravilno bi bilo da se kaze drugi krug vakcinacije, jer za sad sve vakcine se daju iz dva puta. Znaci puna vakcinacija se izvodi sa dve doze a revakcinacija ce doci tek kasnije

Link to comment
11 minutes ago, Haralampije said:

Gledao sam na N1 naseg najveceg zivog autoriteta glede epidemiologije-prof.dr.Petrovica koji ima 75 godina. Kaze vakcinisao se kineskom vakcinom jer  ima najvise poverenja u vakcinu napravljenu klasicnom, starom metodom, umrtvljenim virusom ali nema nista protiv novih vakcina. 

 

isto razmišljanje sam čuo od tri različita epidemiologa/virusologa (jedan u penziji, drugi pred penzijom, treći oko pedesetak god)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...